Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα, δεν χρειαζεται να εχεις ενεργοποιημενη την εμφανιση των κρυφων αρχειων (εκτος και εαν σου ειναι χρησιμη καπου αλλου), τα minidumps ειναι εμφανη και χωρις αυτη τη ρυθμιση, οπως και ο φακελος που τα περιεχει.

Τι εκανες update και μετα τα εμφανισε? Προκειται σιγουρα για τα ιδια minidumps?

 

εγώ νόμιζα πως ο φάκελος minidump είναι κρυφός  :ph34r:

update στο bios έκανα και σταμάτησε η μπλε οθόνη , τι εννοείς με για τα ίδια minidumps ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Μου εδωσες την εντυπωση πως δεν εβλεπες το φακελο + minidumps, ενω μολις εκανες το bios update εμφανιστηκε.

Γι αυτο και ρωτησα εαν ειναι τα ιδια minidumps με αυτα που δεν εβλεπες πριν ή μηπως ειναι καινουρια.

Το μονα που μπορουν να ισχυουν ειναι 1) Δεν ειχες minidumps. Μια μπλε οθονη για διαφορους λογους υπαρχει περιπτωση να μην σου δωσει dumps. Πχ δεν υπαρχει pagefile, hang του συστηματος πριν γραψει στο pafefile, corruption της ram, κλπ, κλπ.

Και 2) απλα δεν προσεξες πως ηταν εκει.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος μου τότε :D

 

δεν υπήρχαν και δεν υπάρχουν φάκελος έχει γίνει format αρχές του χρόνου και πρώτη φορά βλέπω μπλε οθόνη για αυτό δεν έχει δημιουργηθεί

μάλλον αυτό το είδος μπλε οθόνης δεν δημιουργεί αρχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλημέρα... μου το εστειλαν πουρνό πουρνό...προτάσεις;

Καλημερα. Εννοεις κατι περισσοτερο απο το "ακολουθα τον οδηγο"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, διότι είμαι στην δουλειά και δεν έχω πρόσβαση στο ίδιο το pc.

θα έχω το σάββατο μάλλον ή όταν διανύσω τα 48χλμ που μας χωρίζουν. απλά πές μου αν έχεις κάτι να προτείνεις πριν πάω μπας

και γλυτώσω το ταξιδι. άλλωστε εσύ ιδίως φαίνεσαι από καιρό ότι το κατέχεις... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπως αναφερω και στο πρωτο ποστ, εαν υπαρχει προβλημα hardware δεν υπαρχει τροπος να μαθεις μεσω minidump που ειναι αυτο το προβλημα. Οποτε ειτε κανεις τα χιλιομετρα ή λες στον κατοχο του να κανει αυτος τα τεστ.

Εαν πιστευεις πως ειναι software ξεκινας απο το 2ο μισο του ποστ και ψαχνεις να εντοπισεις ενα γενικο πλαισιο στο οποιο εμφανιζεται η μπλε οθονη. Και ριχνεις και μια ματια στα minidumps, τα οποια προς το παρον δεν σου προσφερουν καποια βοηθεια.

 

 

Symbols on

enAI9TL.jpg

 

 

Επισης, καλο ειναι να γινει update των XP απο SP2 σε SP3.

Εξυπακουεται πως εαν ειναι προβλημα hardware και συ ψαχνεις στη software μερια του, χανεις αδικα το χρονο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα και καλο μηνα να χουμε!! Πριν μια εβδομαδα εκανα μια ενημερωση το pc για windows 7 64bit ,απο την στιγμη που εκανα αυτη την ο θεος να την κανει ενημερωση μου συμβαινει το εξης περιεργο....

 

Ανοιγω υπολογιστη ,μετα απο κανα δεκαλεπτο κρασαρει (κολλαει ποντικι κ τα παντα στην οθονη που ειμαι) κανω εδω και 1 εβδομαδα reset και ολα καλα για ολο το διαστημα μεχρι να τον κλεισω...και αυτη η διαδικασια επαναλαμβανεται καθε μερα

 

Δυστυχως λογω του περιορισμενου μου χρονου δεν μπορω (δν προλαβαινω να διαβασω τις λυσεις που προτεινετε στις πρωτες σελιδες)

πρεπει να κατεβασω καποιο Bsod analyser για να βρω το λαθος?? η πρεπει να ακολουθησω τις οδηγιες στην αρχη

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για software Λυσεις ειναι και η επαναφορα συστηματος. μια φορα μου ειχε συμβει να εγκαταστησω driver ή καποιο αλλο προγραμα και μου εκατσε μπλε οθονη. οποτε εκανα ενα reverse και εφτιαξε. η απεγκατασταση του προγραμματος δεν δουλεψε. βοηθαει αμα δε θες να σπασεις το κεφαλι σου με το software :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημερα και καλο μηνα να χουμε!! Πριν μια εβδομαδα εκανα μια ενημερωση το pc για windows 7 64bit ,απο την στιγμη που εκανα αυτη την ο θεος να την κανει ενημερωση μου συμβαινει το εξης περιεργο....

Ποια ενημερωση?

Ανοιγω υπολογιστη ,μετα απο κανα δεκαλεπτο κρασαρει (κολλαει ποντικι κ τα παντα στην οθονη που ειμαι) κανω εδω και 1 εβδομαδα reset και ολα καλα για ολο το διαστημα μεχρι να τον κλεισω...και αυτη η διαδικασια επαναλαμβανεται καθε μερα

Εννοεις δηλαδη οτι κολλαει παντα και δεν εχει εμφανισει ποτε μπλε οθονη. Σωστα?

Δυστυχως λογω του περιορισμενου μου χρονου δεν μπορω (δν προλαβαινω να διαβασω τις λυσεις που προτεινετε στις πρωτες σελιδες)

Προτεινω να κατσεις να τις διαβασεις οταν εχεις χρονο, πιθανοτατα ειναι ο συντομοτερος δρομος για να βγαλεις μια ακρη

πρεπει να κατεβασω καποιο Bsod analyser για να βρω το λαθος?? η πρεπει να ακολουθησω τις οδηγιες στην αρχη

Εαν δεν εχουν εμφανιστει μπλε οθονες, πιθανοτατα δεν εχεις και minidumps/dumps (..ή στην καλυτερη περιπτωση αυτα που εχεις παρει ειναι corrupted), με αποτελεσμα ο BSOD Analyzer να μην μπορει να σε βοηθησει. Θα πρεπει λοιπον να ριξεις μια ματια στις υπολοιπες οδηγιες πριν φτασεις στο σημειο να τον χρησιμοποιησεις. Ή να δοκιμασεις ενα restore που προτεινε ο FarCry.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μαζεμενες ενημερωσεις των windows (για κακοβουλα λογισμικα , internet explorer 10...κτλ) και τις εκανα. Σπανια  κανω ενημερωσεις (οποτε κανω γενικως και σε αλλα pc δημιουργουνται θεματα) και εγω εκπλησομαι που προχωρησα σε τετοια ενεργεια..

 

Η πρωτη μου κινηση ηταν να κανω επαναφορα συστηματος αλλα προσφατως ειχα κατεβασει ενα παιχνιδι μεσω steam και δεν ηθελα να το χασω ... Ειχα κανει και απειρα updates στο παιχνιδι (football manager 2013) οποτε δεν προχωρησα στην σιγουρη λυση.

 

Κολλαει παντα (χωρις να εμφανιζει μπλε οθονη ) ΜΟΝΟ κατα το πρωτο ανοιγμα , μετα την επανεκκινηση (ρεσετ) ολα δουλευουν κανονικα.

 

Ξαναξεκιναει και μου δινει και καλα ηλεκτρονικη βοηθεια και καποιου ειδους στοιχεια που εγω δεν καταλαβαινω και στον φακελο minidump αποθηκευονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειχα μαζεμενες ενημερωσεις των windows (για κακοβουλα λογισμικα , internet explorer 10...κτλ) και τις εκανα. Σπανια  κανω ενημερωσεις (οποτε κανω γενικως και σε αλλα pc δημιουργουνται θεματα) και εγω εκπλησομαι που προχωρησα σε τετοια ενεργεια..

Αποψη μου, κακως δεν τις κανεις εγκατασταση. Τα updates -μεταξυ αλλων- εχουν σαν στοχο να βελτιωσουν/διορθωσουν προβληματα του λειτουργικου. Μπορει καλλιστα ενα απο τα προβληματα να ειναι αυτο που αντιμετωπιζεις.

Ξαναξεκιναει και μου δινει και καλα ηλεκτρονικη βοηθεια και καποιου ειδους στοιχεια που εγω δεν καταλαβαινω και στον φακελο minidump αποθηκευονται

Εννοεις πως υπαρχουν minidumps στο φακελο C:\Windows\Minidumps? Δοκιμασε να χρησιμοποιησεις τον BSOD Analyzer ή να τα ανεβασεις καπου για να τα δω (..ή και τα δυο).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισυναπτω το αρχειο που δημιουργηθηκε απο τον φακελο minidump!!!.....

 

 

Ανανεωση: Το αρχειο δεν μου το ανεβαζε....το dmp, επισυναπτω ενα ρεπορτ απο bsod analyser

minidump.txt

Επεξ/σία από antonis__19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επισυναπτω το αρχειο που δημιουργηθηκε απο τον φακελο minidump!!!.....

 

 

Ανανεωση: Το αρχειο δεν μου το ανεβαζε....το dmp, επισυναπτω ενα ρεπορτ απο bsod analyser

Δεν μοιαζει για report του BSOD Analyzer το txt. Εσβησες κατι?

Βαλε το minidump σε ενα rar και ανεβασε το ή χρησιμοποιησε καποιο filehosting site.

Στο φακελο minidumps υπαρχει μονο ενα minidump?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...