Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gi0 παίζει να παιχτεί τίποτε σε Live, μιας και είναι λίγο δύσκολο να ανέβω;

Nop, απ οσο εχω ενημερωθει, δεν θα υπαρχει live feed. Και στις προηγουμενες διοργανωσεις δεν βλεπω κατι αντιστοιχο, οποτε πιστευω ισχυει η εντυπωση μου.

Edit:typos

Επεξ/σία από Gi0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! Καταρχην να ευχαριστησω και γω τον Gio για το ωραιο θεμα που εφτιαξε εδω που βοηθεια πολυ.

Τωρα εμενα το θεμα μου ηταν οι μπλε οθονες και τα ξαφνικα σβησιματα και κοληματα του pc και αρχισα τα Test εδω. Εφτασα στο Funmark για την GPU και θελω να ρωτησω γιατι μου ανεβαζει μονο μεχρι 2FPS. Οση ωρα και να το αφησω ειναι στα 2 frames 0%gputemp και 0%gpuload

Τι εχω ρυθμισει λαθος? Ποιο κουμπι απο ολα τα test πρπει να κανω?

Εχω μια 6600gt με περασμενουσ τους τελαιυταιους drives αλλα να πω οτι της εχω κανει μια τρελη πατεντα.Εχεδι χαλασει και εκανε θορυβο το ανεμιστηρακι της και το ξηλωσα.Ειχα εναν μεγαλο ανεμιστηρα απο ενα παλιο Pc Case τον οποιο στερεωσα πανω στην καρτα και τουεδψσα ρευμα απο το τροφοδοτικο.Οποτε η καρτα δουλευει σε freezing temperetures λεμε...

εχω την αναλυση 1024χ768 και η οθονη μου ειναι 37inch τηλεοραση.

 

Καμια ιδεα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εφτασα στο Funmark για την GPU και θελω να ρωτησω γιατι μου ανεβαζει μονο μεχρι 2FPS. Οση ωρα και να το αφησω ειναι στα 2 frames 0%gputemp και 0%gpuload

Τι εχω ρυθμισει λαθος? Ποιο κουμπι απο ολα τα test πρπει να κανω?

Σαν κατι να πηγαινει στραβα με το Furmark μου ακουγεται. Περα απ αυτο, εχεις προβληματα σε παιχνιδια/video ή οτιδηποτε σχετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

GiO το pc αυτο το εφτιαξα για να ειναι συνδεμενο με την tv και να βλεπει κανα youtube. Δεν εχω δοκιμασει κανενα παιχνιδι αλλα το προβλημα μου ειναι αυτο που εχω ποσταρει σε αλλο thread του forum:

 

Αντιγραφη απο Hardware Γενικα "περιεργο κολλημα υπολογιστη"

"Γεια σας

Φιλε Hercules λυθηκε το προβλημα σου? Τι ηταν τελικα?

Εχω και εγω παρομοιο προβλημα. Συνηθως οταν βλεπω youtube αλλα μου το εχει κανει και στο σερφαρισμα.

Κολαει το pc εντελως και θελει reset για να νιωσει. Την προηγουμενη εβδομαδα μου πετουσε μπλε οθονες με το μυνημα stop 0x000000d1. Το ξεχασε αυτο και τωρα τρωει αυτα τα κολληματα.

Ξηλωσα τον chrome και εβαλα ξανα τον Mozilla γιατι διαβασα κατι για shockwave flash crash.

Να πω οτι ο επεξεργαστης μου ειναι athlon 3700+ χ64 και εχω περασμενα πανω windows xp sp3 OXI X64μπιτα. Πειραζει αυτο?

Επισης οι μνημες ηταν του αδερφου μου 3.5gb και μονο η 1+1gb ηταν ιδιες. Ξηλωσα τις αλλες μηπως μου δημιουργουν προβλημα αλλα τπτ.

Κατεβασα οπως διαβασα παραπανω το HDSentinel(μου βγαζει Health 100%) και το Malmware το οποιο δεν βρηκε ουτε ενα σφαλμα. Εκανα και chckdisk και παλι δεν βρηκε σφαλμα.

Ακομα να πω οτι η καρτα γραφικων μου ειναι ψιλοπαλια 6600gt 512mb αλλα της κατεβασα τα καιουργια drivers. Το pc ειναι συνδεμενο σε μια 37inch τηλεοραση.

Καμια ιδεα και για μενα? "

 

Βασει αυτου του προβληματος βρεθηκα στο δικο σου thread. Πιστευεις οτι το προβλημα μου μπορει να εχει σχεση με την gru?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απτη στιγμη που ακομα δεν εχεις βρει τροπο να ελεγξεις τη σωστη λειτουργια της gpu, παραμενει στους πιθανους ενοχους.

Εαν το furmark συνεχιζει να εχει περιεργη συμπεριφορα, δοκιμασε καποιο benchmark της Futuremark ή οτιδηποτε αλλο θα τη ζοριζει(γι αυτο ρωτησα πως παει στα παιχνιδια πριν). Υπενθυμιζω, ελεγχουμε παντα θερμοκρασιες.

Κατα τ αλλα ισχυουν οσα γραφω στο αρχικο post :-)

 

P.s. Τα 32bit Windows XP δεν εχουν προβλημα σε 64bit επεξεργαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προχτες το βραδυ ο κ. Ν.Κλαδακης (Microsoft Hellas), με ενημερωσε μεσω email πως εγινε αποδεκτη η ομιλια για το ITPro|DevConnections 2012 (Insomnia link). Πριν λιγο κοινοποιηθηκε το τελικο προγραμμα σε ολους τους speakers, με την ομιλια μου να ειναι προγραμματισμενη για το Σαββατο 24/11, το μεσημερι. Εαν καποιος παρεβρεθει, αν του κανει κεφι ας ερθει να πει ενα γεια :-)

Το περιεχομενο της ομιλιας θα εχει να κανει (surpise,surprise!) με τις μπλε οθονες.

 

Τα slides απο την ομιλια [pptx]

Εαν κατι μεσα στα slides φαινεται "ασυνδετο" με τα προηγουμενα ή ελλιπες, εχετε κατα νου οτι η ομιλια που τα συνοδευε ηταν διαρκειας ~70 λεπτων και θα συνεχιζοταν εαν δεν μας σταματουσαν, οποτε δεν ηταν δυνατον να γραφουν ολα μεσα σε ενα pptx :-)

 

Επισης, BSOD Analyzer v.0.9.3.0

 

 

2hSyv.jpg

j1VwP.jpg

 

 

Changelog

  • Dedicated dump (..read the tooltip!)
  • Added 3 more bugcodes
  • Symbols resolution tickbox
  • Fixed crash when some registry keys regarding BSOD settings were not present

Hashes

MD5: A9D2941ADE897067F0BCFE0ACBAFC9DD

SHA1: FDB60AD468C5DB61FC19F0B375710692DB293D18

 

Download BSOD Analyzer (..ή "Check for updates" ,v0.8.5.0 και πανω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στην 16 είναι Lynx ή Linx;

Linx, you got me!

 

 

Me loves you. Me wanna marry you! :P

Για σοβαρες προτασεις, προχωρηστε σε πμ παρακαλω!

 

 

Επίσης για θερμοκρασίες αναφέρεις realtemp και coretemp. To hw monitor δεν... (και y);

Oτι αγαπαει ο καθενας, ενδεικτικη ειναι η λιστα. Τη δουλεια του να κανει και ας ειναι οτι θελει.

Το μονο στο οποιο επεμεινα ηταν το bootable για το test της ram. Οτι τεστ θελει ο καθενας, αρκει να ειναι bootable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να 'σαι καλα Gi0, τρωω BSOD στα Windows 7 64bit που μολις εβαλα και εκανα σχεδον τ παντα και βγηκαν κομπλε και χθες το βραδυ εκανα το Memtest και μου εβγαλε 25,000 ερρορς , ( το ειχα αφησει 11 ωρες για 8gb), Τι μπορω να κανω? τρωω ολη τν ωρα blue screen ειδικα οτι ψιλοζοριζετε το Pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να 'σαι καλα Gi0, τρωω BSOD στα Windows 7 64bit που μολις εβαλα και εκανα σχεδον τ παντα και βγηκαν κομπλε και χθες το βραδυ εκανα το Memtest και μου εβγαλε 25,000 ερρορς , ( το ειχα αφησει 11 ωρες για 8gb), Τι μπορω να κανω? τρωω ολη τν ωρα blue screen ειδικα οτι ψιλοζοριζετε το Pc

Εντοπισε εαν το προβλημα ειναι σε καποιο συγκεκριμενο dimm της ram σου. Κοινως, ελεγξε τα μεμονωμενα (..φτου κ απτην αρχη memtest δηλαδη) και βγαλε το/τα προβληματικα. Εξυπακουεται πως εισαι σε default τασεις και δεν εχεις πειραξει κατι στο bios.

Εαν εισαι εντος εγγυησης, παιρνεις πακετο τις μνημες σου, τις επιστρεφεις στο καταστημα αγορας και παιρνεις καινουριο πακετο χωρις πολυ συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς συγχαρητήρια για τον οδηγό!

Κατά καιρούς ο υπολογιστής μου πέταγε μπλε οθόνη μια φορά τη βδομάδα περίπου αλλά τις τελευταίες μέρες μου πετάει ύστερα από 15 λεπτά λειτουργίας και μετά από κάθε επανεκίννηση με που μπαίνει στα windows...

Έτρεξα το furmark και το ολοκλήρωσε με επιτυχία και σε λίγο θα αφήσω και το memtest.

Σας παραθέτω και μία φωτογραφία της μπλε οθόνης (τραβηγμένη με το κινητό) μήπως μπορεί να βοηθήσει στη διάγνωση του προβλήματος.

 

O υπολογιστής αποτελείται από: cpu amd phenom II 1090T 3700, mb asrock, gpu asus 6950 2gb ddr5, ram 4gb, ssd ocz vertex 2, hdd samsung hd103sj 1TB, psu corsair 800w.

 

O επεξεργαστής είναι κλοκαρισμένος και έχει περάσει με επιτυχία όλα τα stress tests που του έκανα όταν τον είχα κλοκάρει πριν 1,5 χρόνο περίπου και οι θερμοκρασίες του δεν ξεπερνάνε τους 55 βαθμούς. 

Πριν ένα χρόνο είχα ξεκλειδώσει την gpu σε 6970. 

Ευχαριστώ εξ αρχής για την βοήθειά σας!

 

Υγ: Ξέχασα να αναφέρω το πιο σημαντικό... Το λειτουργικό που χρησιμοποιώ είναι windows 7 ultimate 64bit service pack 1.

post-214938-0-59799900-1359381670_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έτρεξα το furmark και το ολοκλήρωσε με επιτυχία και σε λίγο θα αφήσω και το memtest.

Ριξε ενα update οταν τελειωσεις με το memtest και ολα τα υπολοιπα hardware tests. Υπενθυμιζω πως στον οδηγο τονιζεται ο ελεγχος του hardware με default ρυθμισεις στο bios.

O επεξεργαστής είναι κλοκαρισμένος και έχει περάσει με επιτυχία όλα τα stress tests που του έκανα όταν τον είχα κλοκάρει πριν 1,5 χρόνο περίπου και οι θερμοκρασίες του δεν ξεπερνάνε τους 55 βαθμούς.

Οπως καταλαβαινεις, σε 1.5 χρονο πολλα μπορουν να συμβουν/αλλαξουν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Gi0, σε ολα τα τεστ ( hardware) ειμαι κομπλε και τρωω ακομα BSOD, με το ιδιο Hardware prin eixa Windows vista ( Γνησια 32βιτ) και δεν ειχα προβλημα ενω τωρα με τα 7αρια 64bit τρωω BS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...