Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμβαίνει σε κανέναν από δω κατι παρόμοιο; Παρατηρείται κυρίως σε Ryzen/Win 11. Σε εμένα συμβαίνει περίπου κάθε 2 βδομάδες. Από τι φαίνεται το τελευταίο update δεν κάλυψε τα πάντα.

https://docs.microsoft.com/en-us/answers/questions/537944/tpm-event-logger-error-after-cpu-swap-event-id-86.html?page=2&pageSize=10&sort=oldest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

Στα καλά καθούμενα μαυρίζει η οθονη και μετα απο λιγο μου κάνει reboot.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΡΗ?

 

 

ssssssUntitled.png

Κάρτα γραφικών ή driver της κάρτας γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, 

Σε pc με win 10 βγάζει BSOD και το μήνυμα Critical Process Died.

Δοκιμάσαμε να αφήσουμε την μία μνήμη και να αλλάξουμε θέση αλλα βγάζει BSOD με το που ανήγει, τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, σε w11 έχουν γίνει corrupt αρκετά αρχεία συστήματος. Δοκίμασα τα κλασσικά sfc scannow, dism restore health, checkdisk, το repair startup απο το advanced μενου της εκκινησης αλλα δεν βοηθησε. Επισης πηγα να κανω repair installation αλλα απέτυχε στο δεύτερο βήμα. Μηπωε εχετε να προτεινετε τιποτα αλλο εκτος απο καθαρο install; Γενικα φορτωνει κανονικα σε windows αλλα τρωει σκαλωματα ορισμενες φορες και μπλοκαρει το ιντερνετ σε εφαρμογες. Απο οτι εχω καταλαβει εχει καποιο θεμα η υπηρεσια πολιτικης διαγνωστικων, η οποια δεν εκτελειται και οταν παω να την κανω εκκινηση, μου εμφανιζει μηνυμα οτι δεν επιτρεπεται η προσβαση.

Επεξ/σία από sjtak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν τον τελευταίο καιρό, τρώω απανωτά kernel power errοrs ενίοτε και αρκετές φορές μες στη μέρα.

πχ.

image.png.982a3b05c4f6a18d4872e3cb714bbeda.png

Δεν πρέπει ναναι software related μιας και δεν γινεται generate κανένα minidump τίποτα, ούτε κανα BSOD δεν τρώω, παρά μόνο κάνει restart ο υπολογιστής στα καλά του καθουμένου.

Υποψιάζομαι, τροφοδοτικό ή motherboard ή ρεύμα που κανει βυθίσεις και ίσως χρειάζομαι UPS?

Το ρεύμα το σκέφτομαι γιατι αυτο το πανηγύρι ξεκίνησε προσφατα σχετικά που μετακόμισα σε άλλο σπίτι, άλλη περιοχή (Αμπελόκηποι) οπότε δεν ξέρω αν παίζει τίποτα με το δίκτυο εδώ.

Πως μπορώ να ελέγξω τι απ' τα παραπάνω μπορεί να είναι; ή έστω ιδέες άλλες;

Επεξ/σία από kavadias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπλε οθονη και σε μενα με την εκκίνηση. 

Το προβλημα ξεκινησε με update της nvidia.  Video tdr failure.  Nvlddmkm.sys το προβληματικο. 

Σε safe mode δεν μπορωνα μπω γιατι μου βγάζει input not supported. 

Τι μπορω να κανω? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

Ξέρει κανείς αν έχει γίνει κάτι με τις ενημερώσεις στα win 10/11 τον τελευταίο καιρό;
Από την προηγούμενη εβδομάδα 3 μηχανήματα (HP Prodesk 400 G5 MT) με windows 10 κάνουν απανωτά επανεκκινήσεις λόγω BSOD. H BSOD αναφέρει κωδικό σφάλματος KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE σε όλα τα μηχανήματα.
Σε αυτά με τα windows 10 έχω ξηλώσει τα ΚΒ5028166, 5011055, 5028849 και προς το παρόν έχουν σταματήσει.
Από χθες όμως το δικό μου με win 11 βγάζει ακριβώς το ίδιο σφάλμα και δεν έχει τις παραπάνω ενημερώσεις. Με αφήνει να ξηλώσω μόνο τις KB50228851 KB5028254 αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Hardware δεν είναι. Έχω αλλάξει δίσκο και περνάει τα διαγνωστικά της HP.
Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2023 στις 1:52 ΜΜ, shodan είπε

Καλησπέρα.

Ξέρει κανείς αν έχει γίνει κάτι με τις ενημερώσεις στα win 10/11 τον τελευταίο καιρό;
Από την προηγούμενη εβδομάδα 3 μηχανήματα (HP Prodesk 400 G5 MT) με windows 10 κάνουν απανωτά επανεκκινήσεις λόγω BSOD. H BSOD αναφέρει κωδικό σφάλματος KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE σε όλα τα μηχανήματα.
Σε αυτά με τα windows 10 έχω ξηλώσει τα ΚΒ5028166, 5011055, 5028849 και προς το παρόν έχουν σταματήσει.
Από χθες όμως το δικό μου με win 11 βγάζει ακριβώς το ίδιο σφάλμα και δεν έχει τις παραπάνω ενημερώσεις. Με αφήνει να ξηλώσω μόνο τις KB50228851 KB5028254 αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Hardware δεν είναι. Έχω αλλάξει δίσκο και περνάει τα διαγνωστικά της HP.
Καμία ιδέα;

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αν βρήκες λύση στείλε μου pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...