Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το πρώτο πράγμα που έκανα χτες ήταν να κοιτάξω τα minidumps. Έτρεξα το κλασσικό bluescreen viewer, αλλά και το δικό σου BSODAnalyzer. 

Και στις δυο περιπτώσεις τα στοιχεία είναι αυτά που ανέφερα παραπάνω, με μόνη διαφορά ότι στο πρώτο crash εμφάνισε ως αίτιο το amd_sata.sys ενώ στο δεύτερο το atikmdag.sys

Στο δικό σου πρόγραμμα gio δεν ξέρω τι ακριβώς να κοιτάξω. Έφτιαξε 2 logs, αλλά λείπουν τα symbols όπως λέει.

Επίσης στην database της ms αναφέρει τα εξής για το 0x50

 

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA Parameters

The following parameters are displayed on the blue screen.

Parameter Description

1

Memory address referenced

2

0: Read operation

1: Write operation

3

Address that referenced memory (if known)

4

Reserved

 

If the driver responsible for the error can be identified, its name is printed on the blue screen and stored in memory at the location (PUNICODE_STRING) KiBugCheckDriver.

Cause

Bug check 0x50 usually occurs after the installation of faulty hardware or in the event of failure of installed hardware (usually related to defective RAM, be it main memory, L2 RAM cache, or video RAM).

Another common cause is the installation of a faulty system service.

Antivirus software can also trigger this error, as can a corrupted NTFS volume.

Resolution

Resolving a faulty hardware problem: If hardware has been added to the system recently, remove it to see if the error recurs. If existing hardware has failed, remove or replace the faulty component. You should run hardware diagnostics supplied by the system manufacturer. For details on these procedures, see the owner's manual for your computer.

Resolving a faulty system service problem: Disable the service and confirm that this resolves the error. If so, contact the manufacturer of the system service about a possible update. If the error occurs during system startup, restart your computer, and press F8 at the character-mode menu that displays the operating system choices. At the resulting Windows Advanced Options menu, choose the Last Known Good Configuration option. This option is most effective when only one driver or service is added at a time.

Resolving an antivirus software problem: Disable the program and confirm that this resolves the error. If it does, contact the manufacturer of the program about a possible update.

Resolving a corrupted NTFS volume problem: Run Chkdsk /f /r to detect and repair disk errors. You must restart the system before the disk scan begins on a system partition. If the hard disk is SCSI, check for problems between the SCSI controller and the disk.

Finally, check the System Log in Event Viewer for additional error messages that might help pinpoint the device or driver that is causing the error. Disabling memory caching of the BIOS might also resolve it.

Remarks

Typically, this address is in freed memory or is simply invalid.

This cannot be protected by a try - except handler -- it can only be protected by a probe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Στο δικό σου πρόγραμμα gio δεν ξέρω τι ακριβώς να κοιτάξω. Έφτιαξε 2 logs, αλλά λείπουν τα symbols όπως λέει.

Οσον αφορα το συγκεκριμενο, υπαρχει ενα tickbox το οποιο επιλεγεις για να χρησιμοποιησεις τον Symbol server της Microsoft ("Use Microsoft Symbol Server"). Ανεβασε σε ενα zip/rar τα minidumps για να τα δω και εγω.

Εχεις παρει αλλη μπλε οθονη απο χτες? Το νεο revision της μητρικης που πηρες, χρησιμοποιει τους ιδιους ακριβως drivers με το προηγουμενο? Πες μου με περισσοτερες λεπτομερειες τα stress tests και τα διαγνωστικα που ετρεξες, καθως και το χρονικο διαστημα για το οποιο τα ετρεξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο χτες δεν έχει ξανα κρασάρει.

Η μητρική είναι η 970A-UD3 rev3. Χρησιμοποιεί τους ίδιους οδηγούς, αλλά τους έχω ενημερώσει με τους 13.9 απο το site της AMD

Είχα κάνει φορμάτ με την έλευση της νέας μητρικής, γιατί είμαι πολύ ψείρας με το σύστημά μου, και θέλω όλα να είναι ενημερωμένα και ''καλοστημένα'' μέσα σε αυτό. Ειδικά οι drivers. 

Μονίμως στο σύστημα τρέχει

HDSentinel, CoreTemp, GpuZ

Δίσκοι σε άριστη κατάσταση, θερμοκρασίες cpu, gpu άριστες. 

Έτρεξα Furmark 1.10 για 25 λεπτα burn in test (default 1024χ768), prime95 (in place large FFT) 1 ώρα, memtest 5.01 έτρεχε 7+ ώρες

Επεξ/σία από YiorgosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gi0 σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, και την διάθεσή σου να βοηθήσεις. Δεν έχω λόγια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα μια επανεγκατάσταση του λειτουργικού, και με το που πήγα να κάνω τα updates, κόλλησε, κάνω μια επανεκκίνησης και πάλι κρασαρε, με τα ίδια στοιχεία με πριν, και αίτιο dump_amd_sata.sys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μόλις τελείωσα μια επανεγκατάσταση του λειτουργικού, και με το που πήγα να κάνω τα updates, κόλλησε, κάνω μια επανεκκίνησης και πάλι κρασαρε, με τα ίδια στοιχεία με πριν, και αίτιο dump_amd_sata.sys

Και οτι ημουν ετοιμος να δω τι παιζει με τα minidumps που ανεβασες. 

Οταν λες επανεγκατασταση εννοεις format και εγκατασταση ή περασμα πανω απο τα υπαρχοντα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά, φορματ και επανεγκατάσταση του λειτουργικού. Μόνο τους drivers του chipset και της gpu πρόλαβα να περάσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανονικά, φορματ και επανεγκατάσταση του λειτουργικού. Μόνο τους drivers του chipset και της gpu πρόλαβα να περάσω....

Απο τη στιγμη που εισαι "φρεσκος", ειτε εχεις προβλημα hardware, ειτε οι drivers του chipset/gpu σου προκαλουν προβλημα.

Συμφωνα με προηγουμενο post σου εισαι καθαρος απο hardware, αρα πας σε trial and error. Ξηλωνεις οτι driver εχεις περασει και βλεπεις πως συμπεριφερεται το pc με τους generic των Windows. Και στη συνεχεια τους περνας εναν εναν, αφηνοντας λιγο χρονο ενδιαμεσα, μεχρι να εντοπισεις που "σκαει" η μπλε οθονη. Δεν προκειται και για την πλεον λεπτεπιλεπτη troubleshooting τεχνικη, αλλα εναλλακτικα θα πρεπει να πας σε Driver Verifier για να δεις τι ακριβως παιζει.

Και φροντιζεις να κρατας οτι minidumps προκυπτουν, οσα περισσοτερα τοσο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες το βράδυ πάλι τα ίδια. Φρέσκια εγκατάσταση (όλα απ την αρχή) και πέρασμα μόνο τους πιο βρουν οδηγούς για το chipset απ ευθείας. Στα updates, και αφού πετάχτηκε το security essentials, στο επόμενο restart πάλι κρασαρε με τα ίδια στοιχεία; Να αρχίσω να υποψιάζομαι πως κάτι παίζει με το security essentials? να φταίει ο επεξεργαστής; Η μητρική;

Στο παραπάνω να συμπληρώσω πως τα στοιχεία της bsod ήταν ίδια (PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA 0x50) και αίτιο netbios.sys

 

Επίσης δεν ξέρω αν βοηθάει ή αν είναι άσχετο, αλλά μετά τα κρασαρίσματα, σε κάθε log in μου εμφανίζει ένα μήνυμα

The Group Policy Client service failed to start due to the following error:

The service did not respond to the start or control request in a timely fashion.

Το συγκεκριμένο το αντέγραψα απο event viewer

 

Επεξ/σία από YiorgosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και πέρασμα μόνο τους πιο βρουν οδηγούς για το chipset απ ευθείας.

Σ'εχασα

και αφού πετάχτηκε το security essentials

Πεταχτηκε και εκανε τι?

να φταίει ο επεξεργαστής;

Απο τη στιγμη που οπως ειπες πιο πριν, περναει 1 ωρα prime, γιατι να φταιει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραφα απο κινητό και η αυτόματη διόρθωση τα έκανε μπάχαλο όπως φαίνεται......

Στην τελευταία εγκατάσταση πέρασα μόνο τους νεότερους οδηγούς για το chipset (13.9)

Όλα καλά μέχρι εκεί.

Αφού περάστηκαν κάποια update, στην επανεκκίνηση όλα καλά. 

Στα updates που περάστηκε και το ms security essentials, στην επόμενη επανεκκίνηση έφαγα κρασάρισμα με τα ίδια στοιχεία (PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA 0x50) και αίτιο netbios.sys

Και στην ακριβώς προηγούμενη φρέσκια εγκατάσταση, το κρασάρισμα το έφαγα μόλις περάστηκε το security essentials.

 

(στην προσπάθειά μου να εντοπίσω τα στοιχεία που το προκαλούν, κάνω φορμάτ να έχω καθαρό σύστημα, και περνάω κάτι διαφορετικό απο οδηγούς. Στην περίπτωση του MSE, μετά το κρασάρισμα, σε επόμενο update, έβγαλε ενημέρωση για το πρόγραμμα, την οποία και πέρασα. Μέχρι τώρα σε μέτρια χρήση, δεν μου έχει ξανακρασάρει)

 

Αρχίζω και ανησυχώ σοβαρά για την μητρική. Η πρώτη 970A-UD3 rev1.2 εμφάνισε θέμα με το sleep state και πήρε πόδι, έγινε rma με την rev3.0

Η συγκεκριμένη αρχίζει και πετάει bsod με τα αίτια τα οποία έχω αναφέρει παραπάνω. 

 

Μου θυμίζει έντονα το παραπάνω σκηνικό τα προβλήματα που είχα με εναν i7 920 & GA-X58-UD5, όπου συνεχώς μου πέταγε bsod με αίτιο κάποιον ahci driver, δεν θυμάμαι ακριβώς τα στοιχεία τώρα.

Είχα δοκιμάσει τα πάντα, αλλαγές σε όλα (τροφοδοτικό, μνήμες, δίσκους κλπ) ώσπου έκανα rma την μητρική με μια asus, και το μηχάνημα δουλεύει απροβλημάτιστα έως σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...