Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τα έχω τσεκάρει όλα από hw με stress tests.BSOD μου βγάζει όταν βλέπω βιντεάκια στο youtube ή όταν παίζω LoL.Συγκεκριμένα μου βγάζει το ''system service exception win32k.sys''. Τώρα που σας γράφω ξαναέφαγα bsod ''bsod attempt to reset the display driver and recover from timeout failed''.Επίσης όταν έχω fullscreen κανένα βιντεάκι ώρες ώρες κολλάει το pc και μου βγάζει μνμ το catalyst ''Το πρόγραμμα οδήγησης της οθόνης σταμάτησε να λειτουργεί''.Να σας πω ότι έχω το τελευταίο catalyst (13.12).Και τελευταίο είναι ότι στην διαχείριση συσκευών μου βγάζει 3 άγνωστες συσκευές χωρίς να ξέρω τι είναι.

 

Το pc μου είναι:

AMD A10-5800K

ASUS F2A85M-PRO

KINGSTON HYPER X PREDATOR 2400MHZ

SSD OCZ VERTEX 4 128GB

HDD WD 250GB

SAPPHIRE HD 5870

και ότι χρησιμοποιώ 2 οθόνες.

 

Ανεβάζω και κάποια print screen από bluescreenview.Όλα με τα minidubs είναι εδώ.

 

https://www.dropbox.com/sh/f02ey5r07twutfi/Zimz1xzlTQ

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ περιμένω την απάντηση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μαλλον απο τους drivers γίνεται η ολη ιστορία , δοκίμασε εκτος του uninstall των drivers να σβήσεις τα υπολείμματα με το driver sweeper και ξανα πέρνα καινούργιους drivers , αν εχεις παλι το ιδιο πρόβλημα πήγαινε και σε πιο παλαιότερους να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα φορμάτ το pc γιατί ήθελε κιόλας και όταν πάτησα να κλείσει μου έβγαλε πάλι bsod ´´system service exception win32k.sys''. Να πω ότι έβαλα το catalyst 13.4 το οποίο δίνειη sapphire στην ιστιοσελίδα της. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος να προσδιορίσει που οφείλεται το συγκεκριμένο blue screen? http://s1114.photobucket.com/user/arlinkolljiov/media/temporary_zps88c00226.jpg.html?sort=3&o=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος να προσδιορίσει που οφείλεται το συγκεκριμένο blue screen? http://s1114.photobucket.com/user/arlinkolljiov/media/temporary_zps88c00226.jpg.html?sort=3&o=0

 

Δοκίμασε πρώτα τα hardware tests που γράφει ο Gi0, στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μήπως μπορεί κάποιος να προσδιορίσει που οφείλεται το συγκεκριμένο blue screen? http://s1114.photobucket.com/user/arlinkolljiov/media/temporary_zps88c00226.jpg.html?sort=3&o=0

Πριν προχωρησεις σε δοκιμες, το προφανες το ελεγξες? Και εννοω τον driver της VIA που αναφερεται στη μπλε οθονη?Ειναι η μοναδικη μπλε οθονη με το συγκεκριμενο bugcode ή παραμενουν σταθερα? Εχεις αλλες μπλε οθονες?

Γενικως, οσες περισσοτερες πληροφοριες δωσεις, τοσο πιο ευκολος ειναι ο προσδιορισμος του προβληματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν προχωρησεις σε δοκιμες, το προφανες το ελεγξες? Και εννοω τον driver της VIA που αναφερεται στη μπλε οθονη?Ειναι η μοναδικη μπλε οθονη με το συγκεκριμενο bugcode ή παραμενουν σταθερα? Εχεις αλλες μπλε οθονες?

Γενικως, οσες περισσοτερες πληροφοριες δωσεις, τοσο πιο ευκολος ειναι ο προσδιορισμος του προβληματος.

Δοκιμες ειχαν γινει προσφατα και λειτουργουσαν ολα αψογα.

 

Και το συστημα δεν ειχε θεμα επειτα του φορματ, μεχρι να δοκιμασω να περασω οδηγους.

 

Κατεβασα και χρησιμοποιησα μια παλαιωτερη εκδοση το DRPSu που χρησιμοποιω για οδηγους σε παλια συστηματα και τελικα η παλαιωτερη εκδοση περασε "αλλον" οδηγο της καρτας ηχου (και γω απτο vinyl97' ψηλιαστικα οτι ηταν θεμα με τους οδηγους για τον ηχο) που δεν εχει θεμα.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας οσοι ασχοληθηκαν! Καλη συνεχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ο υπολογιστής κλείνει απότομα αλλά δεν μου πετάει κάποιο σφάλμα ούτε μπλε οθόνη. Είναι λες και του πατάω να κάνει restart. Μου το είχε κάνει και πριν 2 εβδομάδες αλλά ανοίγοντας το και καθαρίζοντας το δεν μου το ξαναέκανε μέχρι πριν από λίγο και μάλιστα 3 φορές.

 

Την πρώτη φορά θεώτησα ότι φταίει το O/C αλλά παρότι τα έβαλα όλα στα default της μητρικής συνέχιζε τα ίδια. Ακόμα και memTest πέρασα αφού πρώτα μου έκανε restart.

 

Την τελευταία φορά έκλεισε κάνοντας το OCCT το stress τεστ για το PSU και φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι εκείνο υπεύθυνο. Έχω το PSU της υπογραφής μου.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω ότι όντως είναι αυτό ώστε να προχωρήσω σε αντικατάσταση?

 

edit: το thread από την προηγούμενη φορά http://www.insomnia.gr/topic/519786-συχνές-επανεκκινήσεις/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχως δεν υπαρχει καποιο software που να μπορει να σου πει με απολυτη σιγουρια ενα το PSU σου ειναι ελαττωματικο, παρα μονο να παρεις ενδειξεις για την κατασταση του. Θα πρεπει να πας δια της ατοπου, aka να δοκιμασεις με διαφορετικο PSU ή να το πας για ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα στο google και βρήκα κάτι σχετικά με paper clip τα οποία ανοίγεις το τροφοδοτικό χωρίς την μητρική. Με αυτό μπορείς να ελέγξεις κάτι?

 

Επειδή το τροφοδοτικό αυτό έχει αποσπόμενα καλώδια έβαλα το καλώδιο για την κάρτα γραφικών στην δεύτερη διαθέσιμη θύρα και δεν μου το ξαναέκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κοίταξα στο google και βρήκα κάτι σχετικά με paper clip τα οποία ανοίγεις το τροφοδοτικό χωρίς την μητρική. Με αυτό μπορείς να ελέγξεις κάτι?

Φανταζομαι πως μιλαμε για καποιο βραχυκυκλωμα, αλλα δεν γνωριζω τι μπορει να πετυχεις με κατι τετοιο. Βεβαιωσου πως ειναι ασφαλες και εχει νοημα, εαν εχεις σκοπο να προχωρησεις σε κατι τετοιο.

Επειδή το τροφοδοτικό αυτό έχει αποσπόμενα καλώδια έβαλα το καλώδιο για την κάρτα γραφικών στην δεύτερη διαθέσιμη θύρα και δεν μου το ξαναέκανε.

Η λογικη υποθεση που κανω ειναι πως κατι δεν παει με το συγκεκριμενο καλωδιο/θυρα, αλλα παραμενει υποθεση.

 

Κοινως δεν αλλαζω κατι με την προηγουμενη τοποθετηση μου, θα πρεπει να πας δια της ατοπου για να επιβεβαιωσεις την καλη λειτουργια του (ή να το πας για ελεγχο)

 

Παντως υπαρχουν αρκετα θεματα σχετικα με τον ελεγχο τροφοδοτικου, ριξε εαν θελεις μια ματια. Ενδεικτικα:

http://www.insomnia.gr/topic/507996-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85/

http://www.insomnia.gr/topic/419824-%CE%BA%CE%B1%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CF%89%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CF%89/

οπως και ενα sticky στο Overclocking section απο τον Thanos1972

Οδηγος για την μετρηση τροφοδοτικου με πολυμετρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...