Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα ίδια παίζουμε, απλά εμένα είναι με νεότερη ημερομηνία τροποποίησης το amdsata.sys

ενώ το atikmdag.sys είναι με προγενέστερη, εσένα 9/13 εμένα 8/13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια μπορειτε να με βοηθησετε απο bluescreen

Problem signature:
 
  Problem Event Name: BlueScreen
  OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.1
  Locale ID: 1032
 
Additional information about the problem:
  BCCode: 1000007e
  BCP1: FFFFFFFFC0000005
  BCP2: FFFFF88007CA7BD6
  BCP3: FFFFF8800334D888
  BCP4: FFFFF8800334D0E0
  OS Version: 6_1_7601
  Service Pack: 1_0
  Product: 256_1
 τι να κοιταξω πρωτη φορα μου το εκανε το pc μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλήμερα,
Πολύ πρόσφατα προχώρησα σε αναβάθμιση μητρικής και επεξεργαστή.Μετά τις αλλαγές στο hardware έκανα νέα εγκατάσταση Windows και τις λίγες αυτές μέρες που ακόμα πρακτικά setάρω το pc είχα αρκετά bsods.
Χρησιμοποιώντας το BSOD Analyzer(τέλεια δουλειά btw) ανάλυσα κάποια από τα minidumps.Τα παλαιότερα δεν με ενδιαφέρουν και τόσο μιας και πιστεύω ότι λύθηκαν από updates σε drivers καθώς όλα έβγαζαν errors που πρακτικά έδειχναν drivers απ'όσο μπορώ να καταλάβω.
Τα τελευταία δύο bsods που έφαγα,ένα σήμερα τα ξημερώματα και ένα πριν από λίγο,δείχνουν να είναι από memory coruption.Η αλήθεια είναι ότι οι ram είναι πρακτικά το μόνο πράγματα που φοβάμαι καθώς δεν ξέρω κατά πόσο είναι συμβατές με το υπόλοιπο σύστημα εφόσον έγινε η αναβάθμιση αλλά επίσης είναι και πρακτικά 2 σετ τα όποια έχω "μπασταρδέψει"(2x4gb + 2x4gb ίδιο μοντέλο μνήμης).
Παραθέτω τα αποτελέσματα από τα δυο minidumps από τα σημερινά bsods:

SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (3b) memory_corruption ( nt!MiLogPageAccess+19d )
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (50) memory_corruption ( nt!MiAgeWorkingSet+29e )

Τα παλαιότερα,σε περίπτωση που βοηθούν(αν και προσωπικά νομίζω ότι έχουν λυθεί):
 

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ntkrnlmp.exe (x3)
POOL_CORRUPTION_IN_FILE_AREA (de) ntkrnlmp.exe ( nt! ?? ::FNODOBFM::`string'+2acd9 )
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (124) GenuineIntel

Επίσης εδώ είναι συνοπτικά το Hardware μου:
 

Cpu: Intel i5 4670k 
MB: Gigabyte GA-z87-D3HP
RAM: 2x 4gb Corsair XMS3

Memtest Θα γίνει αργότερα γιατί η υπομονή μου δεν αντέχει 3+ ώρες!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υγ.Οι μνήμες δούλευαν τέλεια για αρκετά χρόνια με άλλη mb + cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και ειναι η απαντηση που δεν θελεις να ακουσεις (..και σε νιωθω καθως βαριεμαι εξισου τα stress tests), καλυτερα να ξεκινησεις με ενα memtest. Δες το αναποδα: Eστω οτι αρχιζεις το troubleshooting απο αλλου (drivers, driver verifier, αλλα hardware tests, κλπ) και τελικα δεν φταιει κατι απο αυτα. Εχεις χασει εκτος απο το χρονο σου και τον οποιο κοπο απαιτειται (μικρος ή μεγαλος). Ενω με το memtest το μονο που θα χασεις ειναι χρονος χωρις κοπο και παραλληλα θα απορριψεις/επιβεβαιωσεις μια αρκετα πιθανη πηγη του προβληματος.

Κατα τ αλλα, εαν θελεις ανεβαζεις τα 2 minidumps που αναφερεις και αναφερεις περισσοτερες λεπτομερειες για τις συνθηκες που επικρατουσαν στο συστημα κατα την εμφανιση των BSODs (μηπως και βρουμε κατι κοινο παρα το μικρο δειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο και ίσως τελικά να το κάνω,απλά πιστεύω ότι εάν το σκαλίσω λίγο περισσότερο τώρα ίσως μάθουμε κάτι παραπάνω.
Το κουφό είναι ότι έφαγα άλλο ένα bsod και αυτό πάλι με καινούργιο πρόβλημα που μας πάει σε άλλη κατεύθυνση.Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι πολλά τα προβλήματα πλέον,κάτι που μου κάνει μεγάλη εντύπωση καθώς το install είναι καινούργιο και φαίνεται ότι υπάρχουν και software προβλήματα.

Αυτό από το καινούργιο:

KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE dxgmms1.sys ( dxgmms1!VIDMM_GLOBAL::DestroyAllocation+80 )

Εδώ τα 3 minidumps:
http://www.megafileupload.com/en/file/464590/MiniDumps-7z.html

Τώρα ας αναφερθούμε και στο πως συνέβησαν αυτά τα Bsods.Το πρώτο έγινε τα ξημερώματα που το είχα αφήσει idle απλά να κατεβάζει.Το δεύτερο ήμουν στο pc και είχα μόνο firefox ανοιχτό και μονάχα ένα tab συγκεκριμένα facebook chat.Το τρίτο έγινε ακριβώς μόλις τελείωσε το loading ενός παιχνιδιού,του CS:GO(το οποίο εξ'αρχής έτρεξα για να δω εάν θα φάω bsod).
Από εκεί και πέρα το έχω τρέξει το παιχνίδι 3-4 φορές και έχω παίξει αρκετή ώρα και δεν έχει ξανά γίνει τίποτα,επίσης όση ώρα χρησιμοποιώ το pc πάλι δεν έχει γίνει.
Αυτό το randomness μου την σπάει,δεν μπορώ να αναπαράγω κανένα από τα bsods.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό το randomness μου την σπάει,δεν μπορώ να αναπαράγω κανένα από τα bsods.

Το οποιο εκ πρωτης οψεως "φωναζει" hardware.

That said, βλεπω οτι εισαι up to date σε ολα σου εκτος απο ενα: RTcore64.sys το οποιο ειναι 2 χρονων και κατι.

  • RTCore64.sys Tue Sep 06 15:24:50 2011

Βλεπω πως υπαρχει μια νεωτερη εκδοση του MSI Afterburner. Αυτη χρησιμοποιεις?

Δεν ειναι δυνατον να σου πω εαν παιζει ρολο στο προβλημα, αλλα δεν χανεις τιποτα εαν εισαι και σ αυτο up to date.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα το memtest τώρα , θα το αφήσω να τρέξει 3 ώρες και μετά θα κάνω τα updates που μου είπες αν και το afterburner το πέρασα εχθές κατεβάζοντας από το site την τελευταία έκδοση , έτσι νομίζω τουλάχιστο . θα το ψάξουμε τότε περισσότερο , δυστυχώς δεν έχω και κανένα άλλο pc να συνεχίσω να ψάχνω για καμία λύση, anyway thanks για τις γρήγορες απαντήσεις και τα λέμε σε ....αχ....λίγο .

Επεξ/σία από interkirilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Έτρεξα το memtest για 3:30 ώρες και δεν έβγαλε κανένα error.Έκανα και αναβάθμιση στην beta έκδοση του Afterburner,πλέον δείχνει 16/09/13 το RTCore64.sys.
Τώρα φαντάζομαι περιμένουμε να δούμε εάν θα ξανά πέσει κανένα bsod;

Υγ.Ξέχασα πριν να πω ότι είχα βάλει τις Ram 1600mhz από 1300 που έχει default η μητρική,το γύρισα και αυτό σε 1300 λοιπόν(Πριν το memtest)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν,

Έτρεξα το memtest για 3:30 ώρες και δεν έβγαλε κανένα error.Έκανα και αναβάθμιση στην beta έκδοση του Afterburner,πλέον δείχνει 16/09/13 το RTCore64.sys.

Τώρα φαντάζομαι περιμένουμε να δούμε εάν θα ξανά πέσει κανένα bsod;

Υup. Στο ενδιαμεσο, εαν κανεις και αλλα hardware test, δεν θα πανε χαμενα.

Υγ.Ξέχασα πριν να πω ότι είχα βάλει τις Ram 1600mhz από 1300 που έχει default η μητρική,το γύρισα και αυτό σε 1300 λοιπόν(Πριν το memtest)

1ο post, 2η παραγραφος με bold

Πριν ξεκινήσει κανείς τις δόκιμες εξυπακούεται πως στο bios έχει φορτωμένες τις default ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνονται όλα πάνε ομαλά.Το έχω κάψει το pc από χθες και δεν είχα κανένα bsod!Thanks για την βοήθεια και ελπίζω να μην χρειαστεί να τα ξάνα πούμε (!) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χθες και σήμερα όταν έπαιζα games μου έβγαλε αυτό , αυτό συνέβη όταν δυο φορές κόλλησε το παιχνίδι.
Συνήθως κλείνω τον φορητό (κατεβάζω το "καπάκι") και το ανοίγω μετά από ένα 15 λεπτό και είναι ok αλλά τώρα δυο μέρες με το Bioshock μου βγάζει αυτό το μήνυμα.     
 

==================================================
Dump File : 103013-22682-01.dmp
Crash Time : 30/10/2013 8:57:19 μμ
Bug Check String :
Bug Check Code : 0x0000010d
Parameter 1 : 00000000`00000005
Parameter 2 : 00000000`00000000
Parameter 3 : 00000000`00001202
Parameter 4 : fffffa80`07e81610
Caused By Driver : Wdf01000.sys
Caused By Address : Wdf01000.sys+53b46
File Description :
Product Name :
Company :
File Version :
Processor : x64
Crash Address : ntoskrnl.exe+75c00
Stack Address 1 :
Stack Address 2 :
Stack Address 3 :
Computer Name :
Full Path : C:\Windows\Minidump\103013-22682-01.dmp
Processors Count : 4
Major Version : 15
Minor Version : 7601
Dump File Size : 274.656
Dump File Time : 30/10/2013 8:58:52 μμ
==================================================

==================================================
Dump File : 102913-20529-01.dmp
Crash Time : 29/10/2013 9:27:07 μμ
Bug Check String :
Bug Check Code : 0x0000010d
Parameter 1 : 00000000`00000005
Parameter 2 : 00000000`00000000
Parameter 3 : 00000000`00001202
Parameter 4 : fffffa80`07fb7010
Caused By Driver : Wdf01000.sys
Caused By Address : Wdf01000.sys+53b46
File Description :
Product Name :
Company :
File Version :
Processor : x64
Crash Address : ntoskrnl.exe+75c00
Stack Address 1 :
Stack Address 2 :
Stack Address 3 :
Computer Name :
Full Path : C:\Windows\Minidump\102913-20529-01.dmp
Processors Count : 4
Major Version : 15
Minor Version : 7601
Dump File Size : 274.656
Dump File Time : 29/10/2013 9:28:19 μμ
==================================================

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό και πόσο αλλά μπορείτε επίσης να ενεργοποιήσετε το memory dump με περισσότερες λεπτομέρειες κάνοντας τα εξής:

  1. Κλίκ στο Start-->Run.
  2. μετά πληκτρολογήστε control sysdm.cpl κάντε κλίκ στο OK.
  3. στο Advanced tab επιλέξτε το Startup and Recovery, κλικ στα Settings.
  4. Στο Write debugging information list, κλίκ στο Complete memory dump ή κλικ στο Kernel memory dump, και μετά κλικ στο OK.
  5. κλίκ στο OK για να κλείσει το System Properties
  6. Και μετά στο  System Settings Change κλικ στο Yes αν θέλετε επανεκκίνηση του υπολογιστή, κλικ στο No αν δεν θέλετε επανεκκίνησή του υπολογιστή.

Να ξέρετε όμως και το εξής πως αυτά τα dumps έχουν περισσότερες λεπτομέρειες, όμως έχουν και μεγάλο μέγεθος περίπου 2 GB το καθένα.

 

Μπορείς να το προσθέσεις στον οδηγό σου αν βοηθάει καθόλου αυτό στην επίλυση προβλημάτων.

Και κάτι τελευταίο δεν πετάμε μνήμες που βγάζουν BSOD, βάζουμε Λίνουξ που τις δέχονται χωρίς πρόβλημα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορείς να το προσθέσεις στον οδηγό σου αν βοηθάει καθόλου αυτό στην επίλυση προβλημάτων.

ΒSODAnalyzer-->Οptions tab--> Οτιδηποτε σχετικο με BSODs (συμπεριλαμβανομενης της ενεργοποιησης του Complete memory dump με 1 click) ειναι συγκεντρωμενο εκει. Btw, το kernel dump ειναι επαρκεστατο για την αντιμετωπιση μιας μπλε οθονης, με ολα τα προτερηματα που μπορει να εχει κατι τετοιο (χωρο, pagefile, χρονο δημιουργιας, corruption, κλπ, κλπ)

 

Και κάτι τελευταίο δεν πετάμε μνήμες που βγάζουν BSOD, βάζουμε Λίνουξ που τις δέχονται χωρίς πρόβλημα. B)

Νope.

Κανενα λειτουργικο δεν μπορει να λειτουργησει σωστα με προβληματικες μνημες, καθως προφανως δεν υπαρχει καποιος μαγικος τροπος για να γινει επιδιορθωση τους μεσω software.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα λειτουργικο δεν μπορει να λειτουργησει σωστα με προβληματικες μνημες, καθως προφανως δεν υπαρχει καποιος μαγικος τροπος για να γινει επιδιορθωση τους μεσω software.

μπορεί να είναι το hardware μπορεί όμως να είναι και ο driver.

δες εδώ το εξηγεί ένα παιδί.

Και κάτι άλλο όταν κάνουμε memtest δεν φθείρει τη μνήμη αυτό το πράγμα περισσότερο;

Οι χαλασμένες επισκευάζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...