Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδες, δεν ηξερα που αλλου να το ρωτησω αυτο, sorry αν το εχω κανει λαθος :-)

 

Επειδη δεν πολυνιωθω απο BSOD μηπως ξερει κανεις που οφειλετε το παρακατω?

 

 

post-161282-0-71762700-1400446927_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε οσους ζητανε βοηθεια:

Καντε τον κοπο και διαβαστε το 1ο post. Ναι, φαινεται μεγαλο στην αρχη, αλλα πιστεψτε με θα γλυτωσετε χρονο και εσεις και οποιος προσπαθησει να σας βοηθησει συμπεριλαμβανομενου και του υποφαινομενου. Δεν υπαρχει λογος να ξεκινησει καποιος να σας βοηθησει απο το μηδεν, δεδομενου πως πανω κατω τα ιδια πραγματα θα πει με αυτα που υπαρχουν στο 1ο ποστ, με αποτελεσμα η ουσιαστικη διαφορα να ειναι ο χαμενος χρονος που μεσολαβει αναμεσα στις ερωτοαπαντησεις που θα γινουν μεχρι να φτασουμε στο τελικο αποτελεσμα.

Παραθεστε τι δοκιμες/τεστ κανατε, τι συμπτωματα ειχατε, τι παρατηρησατε, κλπ, κλπ χρησιμοποιωντας σαν σκελετο το 1ο post. Θα λυθει το προβλημα σας ή στη χειροτερη θα φτασετε κοντα στην πηγη του, με τον ελαχιστο δυνατο κοπο που απαιτειται. Εαν υπαρχει κατι που δεν ειναι κατανοητο ή υπαρχει καποια ενσταση, εδω ειμαι εγω και μπολικα ακομα μελη για να βοηθησουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους σας, το πρόβλημα μου είναι το εξής...Link.png Site: kernel-power ID 41

μου συμβαίνει σχεδόν κάθε φορά που ανοίγω το pc κάποιες φορές μου βγάζει μπλέ οθόνη αλλά πολύ σπάνια...

έχω τρέξει memory test kai sentinel με κανένα error και excellent health αντίστοιχα...οι θερμοκρασίες μια χαρά οι drivers στα μάτια τα δικά μου είναι όλοι updated δεν ξέρω πραγματικά τι να πω...στα details του critical error τις περισσότερες φορές το bootupstatus είναι 3221225684 το σύστημα είναι το  Link.png Site: εξής

θα ήμουν χαρούμενος αν κάποιος μπορούσε να μου δώσει μια κατεύθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους σας, το πρόβλημα μου είναι το εξής...Link.png Site: kernel-power ID 41

μου συμβαίνει σχεδόν κάθε φορά που ανοίγω το pc κάποιες φορές μου βγάζει μπλέ οθόνη αλλά πολύ σπάνια...

έχω τρέξει memory test kai sentinel με κανένα error και excellent health αντίστοιχα...οι θερμοκρασίες μια χαρά οι drivers στα μάτια τα δικά μου είναι όλοι updated δεν ξέρω πραγματικά τι να πω...στα details του critical error τις περισσότερες φορές το bootupstatus είναι 3221225684 το σύστημα είναι το  Link.png Site: εξής

θα ήμουν χαρούμενος αν κάποιος μπορούσε να μου δώσει μια κατεύθυνση

 

Απο virus και malware είσαι καθαρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνε full scan με Malwarebytes Anti-Malware και deep scan με το Emsisoft Emergency Kit. Και τα δύο είναι δωρεάν εργαλεία για να σκανάρεις το pc για ιούς και malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε full scan με Malwarebytes Anti-Malware και deep scan με το Emsisoft Emergency Kit. Και τα δύο είναι δωρεάν εργαλεία για να σκανάρεις το pc για ιούς και malware.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου....το Link.png Site: malwarebytes  το ειχα ξανατρέξει οπότε έδειξε καθαρό ενώ το Link.png Site: Emisoft Emergency Kit μου έδειξε τα παραπάνω τα οποία τα βάζω τώρα σε καραντίνα...δεν δείχνει όμως να ναι κάτι από αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε τις οδηγίες στο πρώτο post του θέματος για να κάνεις και τα υπόλοιπα check στο hardware. Οταν αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να είναι στο hardware, τότε θα κοιτάξουμε που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα στο software.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απ οτι βλεπω αναφερεις πως εισαι οκ απο RAM (bootable memtest για καποιες ωρες, σωστα?) και σκληρο, απο malware φαινεται πως δεν εχεις κατι σοβαρο, οποτε κανε τον κοπο να μας πεις εαν εχεις παρατηρησει οτιδηποτε περιεργο με GPU (καποιο σπασιμο στην οθονη, καποιο προβλημα σε παιχνιδια, δεν μπορει να τρεξει το furmark ή κατι αντιστοιχο) και παραλληλα ανεβασε καπου τα minidumps σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το memtest ετρεξε για 10 ώρες χωρίς σφάλμα, με την gpu δεν εχω δει ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε σπάσιμο ούτε τίποτα έτρεξε μια χαρά το Link.png Site: funmark επίσης έτρεξα και το Link.png Site: prime95 για 1 ώρα, φαντάζομαι (επειδή δεν ξέρω πως αν υπήρχε πρόβλημα θα κρασαρε το pc ή θα έβγαζε κάποιο μηνυμα). τονίζω και πάλι πως συμβαίνει όταν ανοίξω τον υπολογιστή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το memtest ετρεξε για 10 ώρες χωρίς σφάλμα, με την gpu δεν εχω δει ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε σπάσιμο ούτε τίποτα έτρεξε μια χαρά το Link.png Site: funmark επίσης έτρεξα και το Link.png Site: prime95 για 1 ώρα, φαντάζομαι (επειδή δεν ξέρω πως αν υπήρχε πρόβλημα θα κρασαρε το pc ή θα έβγαζε κάποιο μηνυμα). τονίζω και πάλι πως συμβαίνει όταν ανοίξω τον υπολογιστή.

[..] και παραλληλα ανεβασε καπου τα minidumps σου.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους, δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα εκεί γιατί εχθές έκανα εκκαθαριση με το ccleaner ( αγνοουσα μεχρι εκείνη την ώρα ότι υπάρχουν αρχεία χρήσιμα για την διάγνωση του προβλήματος) Να πω ότι το critical error ID 41 βγαίνει σχεδόν σε κάθε εκκινηση του pc ενώ η BSOD μία στις 20-30 φορές ας πούμε...απ οτι googlάρω βλέπω να έχει άμεση σχέση με το fast start up των 8, μπορεί να κάνω και λάθος πάντως λύση δεν έχω βρει...σας ευχαριστώ πολυ παιδιά πάντως για την βοήθεια με τις απαντήσεις σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

H ειρωνια ειναι πως αναφερω ρητα την περιπτωση του ccleaner στο 1o post. Anyway, εν αναμονη των επομενων minidumps. Εαν δοκιμασεις λυσεις που τυχον βρεις μεσω Google, κρατα μια σημειωση για να ξερουμε τι εχει μεσολαβησει στο ενδιαμεσο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ειρωνια ειναι πως αναφερω ρητα την περιπτωση του ccleaner στο 1o post. Anyway, εν αναμονη των επομενων minidumps. Εαν δοκιμασεις λυσεις που τυχον βρεις μεσω Google, κρατα μια σημειωση για να ξερουμε τι εχει μεσολαβησει στο ενδιαμεσο ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου αλλά εγώ βλέπεις δεν είχα διαβάσει μέχρι τέλους το 1ο post :unsure:  μετά από ατελείωτο ψάξιμο βρήκα πως δεν είχα αναβαθμίσει στο τελευταίο firmware τον samsung ssd μου... τον αναβάθμισα και δεν έχω δει μέχρι στιγμής (3 εκκινήσεις) ούτε error αλλά ούτε και critical error που έβλεπα... υπάρχει περίπτωση το μαρτύριο το ψαξίματος να τελείωσε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...