Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Οκ έχω να τρέξω πολλά δηλαδή. Μόλις κάνω ελέγχους θα ποστάρω.

Πρωτου ξεκινησεις να τρεχεις ενα-ενα τα προγραμματα στη λιστα, κανε ενα κοπο και διαβασε το (tip: Γενικές σημειώσεις).

Με λιγη λογικη, ισως στην περιπτωση σου να μην χρειαστει να τρεξεις πχ 4 ωρες memtest και αρα μπορει να γλυτωσεις χρονο και κοπο. Εαν απο την αλλη πιστευεις οτι ειναι προτιμοτερο να βγαλεις τα πλεον ασφαλη συμπερασματα, go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και πάλι. Λοιπόν έχω τρέξει τα εξής προγράμματα : LinX , Core Temp , FurMark , HDSentinel και OCCTPT4.4.1. Το μόνο που δεν έχω τρέξει είναι το MemTest. Με αυτά τα προγράμματα παρότι δούλεψε στο full και η cpu αλλά και ram δεν είχα κάποιο κρασάρισμα. Επίσης δεν μου εμφάνισαν κάποια ένδειξη προβλήματος παρά μόνο αυτό που φαίνεται στις παρακάτω οθόνες.

 

Χρειάζεται να τρέξω και το memtest ή να ψάξω για το software τώρα ; Εκτός κι αν φταίει κάτι άλλο που δε πάει το μυαλό μου.

post-126622-0-24605300-1428159618_thumb.jpg

post-126622-0-37195900-1428159633_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εφαγες τον γαιδαρο και εμεινε η ουρα του ;)

Τελειωσε και μ αυτην και στη συνεχεια -εαν δεν βρεις και εκει προβλημα- ανεβαζεις τα minidumps καπου για να περασουμε στο software κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

@sot20

Εφαγες τον γαιδαρο και εμεινε η ουρα του ;)

Τελειωσε και μ αυτην και στη συνεχεια -εαν δεν βρεις και εκει προβλημα- ανεβαζεις τα minidumps καπου για να περασουμε στο software κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οκ να τα ανεβάσω αλλά πως τα βρίσκω στο pc ; Σε ποιά paths ψάχνω για να τα ανεβάσω ;

[..]Τι είναι όμως τα minidumps που ανέφερα πριν λίγο. Πρόκειται για τις πληροφορίες που συλλέγουν τα Windows λίγο πριν τη μπλε οθόνη, σχετικά με την κατάσταση του συστήματος (τι processes έτρεχαν, πόση μνήμη ήταν ελεύθερη, σε τι συχνότητα έτρεχε ο επεξεργαστής, ποιοι drivers ήταν φορτωμένοι,κ.ο.κ). Τα συγκεκριμένα αρχεία αποθηκεύονται σε ένα φάκελο, τον C:\Windows\Minidump[..]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω θεματάκια BSOD -τα οποία παρουσιάζει όταν παίζω παιχνίδι και μια φορά όταν απλά το κατέβαζα- και θα ακολουθήσω τον οδηγό. Μια απορία ποιο απο όλα να κατεβάσω; http://www.memtest.org/#downiso

 

Κατέβασα το "Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)" το ανοίγω μου κάνει mount image και δεν τρέχει.. τι παίζει;

 

Bρήκα αυτο το thread http://www.insomnia.gr/topic/419918-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-blue-screen-of-death-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows-8/

 

Λογικά θα μου βγάλει τον driver που υπάρχει το πρόβλημα; 

 

Επίσης το FurMark, OCCT και BSODAnalyzer δεν λειτουργεί σε Windows 8.1 υπάρχει κάτι αντίστοιχο; 

Να κάνω downgrade σε Windows 7 για να δοκιμάσω με την ησυχία μου (αν και θα ήθελα να το αποφύγω)

 

Το Linx link που έβαλες είναι κατεστραμμένο το αρχείο λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατέβασα το "Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)" το ανοίγω μου κάνει mount image και δεν τρέχει.. τι παίζει;

Πρεπει να καψεις το cd και να κανεις boot απο αυτο.

 

Bρήκα αυτο το thread http://www.insomnia.gr/topic/419918-νέα-blue-screen-of-death-στα-windows-8/

 

Λογικά θα μου βγάλει τον driver που υπάρχει το πρόβλημα;

Tο thread που δινεις αναφερεται στην μπλε οθονη των Windows 8, 4 χρονια πριν, ειναι αρκετα παλιο και δεν στοχευει στην επιλυση καποιας μπλε οθονης.

 

Επίσης το FurMark, OCCT και BSODAnalyzer δεν λειτουργεί σε Windows 8.1 υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Κατι δεν κανεις σωστα, ολα τα παραπανω λειτουργουν κανονικα σε Windows 8.1.

 

Να κάνω downgrade σε Windows 7 για να δοκιμάσω με την ησυχία μου (αν και θα ήθελα να το αποφύγω)

Οχι

 

Το Linx link που έβαλες είναι κατεστραμμένο το αρχείο λέει.

To Linx κατεβασμενο απο το link που δινω λειτουργει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οκ να τα ανεβάσω αλλά πως τα βρίσκω στο pc ; Σε ποιά paths ψάχνω για να τα ανεβάσω ;

[..]Τι είναι όμως τα minidumps που ανέφερα πριν λίγο. Πρόκειται για τις πληροφορίες που συλλέγουν τα Windows λίγο πριν τη μπλε οθόνη, σχετικά με την κατάσταση του συστήματος (τι processes έτρεχαν, πόση μνήμη ήταν ελεύθερη, σε τι συχνότητα έτρεχε ο επεξεργαστής, ποιοι drivers ήταν φορτωμένοι,κ.ο.κ). Τα συγκεκριμένα αρχεία αποθηκεύονται σε ένα φάκελο, τον C:\Windows\Minidump[..]

 

 

Ναι εκεί ήξερα κι εγώ αλλά πηγαίνω στον φάκελο, τον ανοίγω και γράφει ότι είναι άδειος. Μπορώ να ψάξω και με διαφορετικό τρόπο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι εκεί ήξερα κι εγώ αλλά πηγαίνω στον φάκελο, τον ανοίγω και γράφει ότι είναι άδειος. Μπορώ να ψάξω και με διαφορετικό τρόπο ;

Εαν δεν υπαρχουν εκει δεν υπαρχουν πουθενα.

Ασχημο αυτο αυτο. Εαν δεν τα εχεις απενεργοποιησει ή σβησει χειροκινητα (ή μεσω καποιου προγραμματος), το λογικο συμπερασμα ειναι πως το προβλημα προκαλειται τοσο αποτομα που τα Windows δεν προλαβαινουν να γραψουν καν το minidump (το οποιο προυποθετει πως εχεις ενεργοποιημενο pagefile, εστω και μερικων megabyte).

Οποτε ή περιμενεις να παρεις καποια μπλε οθονη και το συνοδευτικο minidump ή εαν το προβλημα ειναι συνεχιζεται, να το ψαξεις μεσω driver verifier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν τα έχω σβήσει χειροκίνητα αλλά δε ξέρω και μέσω ποιού προγράμματος μπορεί να έχουν σβηστεί. Μπορώ να δω σε κάποιο πρόγραμμα ποιές πρέπει να είναι οι default ρυθμίσεις για να το τσεκάρω, ώστε να μην σβήνονται τα minidumps ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι δεν τα έχω σβήσει χειροκίνητα αλλά δε ξέρω και μέσω ποιού προγράμματος μπορεί να έχουν σβηστεί. Μπορώ να δω σε κάποιο πρόγραμμα ποιές πρέπει να είναι οι default ρυθμίσεις για να το τσεκάρω, ώστε να μην σβήνονται τα minidumps ;

Τα αναφερω ολα αυτα στο #1 post, αμεσως μετα απο την παραθεση που σου εδωσα χθες.

Ενα απο τα προγραμματα που σβηνει τα minidumps ειναι το CCleaner, ενω αμεσως πριν την αναφορα στο CCleaner υπαρχει φωτογραφια με τις ρυθμισεις που μπορεις να χρησιμοποιεις για να παιρνεις minidumps. Τονιζω ξανα πως πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο pagefile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...