Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Για αρχη παρε backup οτι χρειαζεσαι μεσα απο τον C.

 

Στη συνεχεια κανε ενα κοπο και δες τι λεει και το CrystalDiskInfo για τον σκληρο.

Προς το παρον μην ασχολεισαι καθολου με το BlueScreenView, τα minidumps και οτιδηποτε εχει να κανει με software γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Κατι δεν παει καλα και εχει σχεση με τον σκληρο αυτο το κατι, αλλα τι.

Δεν ειναι λογικη συμπεριφορα η αυξομειωση της υγειας του εντος λιγων ωρων.

 

Οι μπλε οθονες συνεχιζονται μετα την "βελτιωση" της υγειας του?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνεχίστηκαν και μετά. Τελικά πετάχτηκα το απόγευμα και πήρα έναν Samsung 120GB EVO. Ωστόσο πάλεψα να κάνω φορμάτ στον παλιό και να του περάσω τα Windows. Το αποτέλεσμα ήταν να βγάζει errors και να μη μου τα περνάει με τίποτα. Παραιτήθηκα και έβαλα τον καινούριο. Δεν βλέπω ούτε ένα BSOD μέχρι στιγμής (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ...) αν και μέσα μου φοβάμαι να κάνω το OCTT τεστ. 

Ορίστε τα αποτελέσματα του καινούριου με το HD Sentinel. Εύχομαι να κρατήσει χρόνια. Σε ευχαριστώ πολύ που με βοήθησες, το εκτιμώ πολύ.

 

FK5UrX3.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Απο τη στιγμη που δεν δινεις καμια πληροφορια περα των dumps, απλα εκανα μια αυτοματη αναλυση του 1ου και ενα google search για εναν απο τους drivers που υπαρχουν εγκατεστημενοι:

 

 

verg3d.jpg

 

 

Δεδομενου πως δεν ξερω τι παιζει απο hardware, εαν θελεις να εστιασεις στο software, ξεκινα απο τους drivers, εχεις μπολικους οι οποιοι ειναι 2+ χρονων και ο παραπανω της webcam μπορει να μην ειναι αυτος που προκαλει το προβλημα καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Hardware είναι της υπογραφής μου. Το πρόβλημα έχει γίνει σε διάφορες στιγμές. Δεν έχω καταλάβει κάπιο μοτίβο. Να πω ότι έχω OC στον επεξεραστή το οποίο είναι στι ίδιες τιμές 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]Να πω ότι έχω OC στον επεξεραστή το οποίο είναι στι ίδιες τιμές 2 χρόνια

Ειτε το λιωνεις σε tests για να επιβεβαιωσεις οτι εισαι 100% stable, ειτε το γυρνας σε default μεχρι να λυσεις το προβλημα με τις bsods.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και απο εμένα.
Πριν 2 μέρες έγινε διακοπή ρεύματος και απο τοτε άρχισαν τα BSOD, άλλες φορές ενώ δεν έκανα απολύτως τίποτα και άλλες εν ώρα gaming. Άρχισα λοιπόν τα τεστ όπως λέει και το θέμα. Η GPU ειναι οκ, CPU ειναι οκ, το ίδιο HDD και SSD. Σήμερα έτρεξα memtest86 και εκεί είναι που βρήκα τα errors. Θα ξεκινήσω τεστ για τα modules ξεχωριστά και εναλλάξ στα slots. Παρακάτω παραθέτω screenshot απο memtest86 και bluescreenview.

Τα bios ειναι σε default και οταν ξεκίνησαν τα BSOD η μόνη αλλαγή που είχα κάνει πιο πριν ήταν απο Avast να παω σε Kaspersky.

Εχω κάνει κανένα λάθος ή βαδίζω σωστά;

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση. :-)

 

 

post-146870-0-43448700-1449076661_thumb.jpg

post-146870-0-44278700-1449076706_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον νομίζω βρήκα τον ένοχο.

Έβαλα την 1 μνήμη και δεν μπορούσε να κάνει boot καν. Ξεκινούσε για 2 sec και μετά εκανε reboot μονος του, ενώ με την άλλη προς το παρών είναι μια χαρα. Θα τρέξω memtest86 ολη την νυχτα και θα ποσταρω αποτελέσματα το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μετά απο 5.30 ώρες, το memtest86 τελείωσε με 0 error μόνο με το 1 dimm πάνω. Αν 1 μνήμη είναι ελαττωματική με αυτόν τον τρόπο, προκαλεί τέτοια συμπεριφορά; Και μνήμη που εχω αγοράσει σε πακέτο των 2, μπορούν να μου αλλάξουν μόνο την 1;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα.

Μετά απο 5.30 ώρες, το memtest86 τελείωσε με 0 error μόνο με το 1 dimm πάνω. Αν 1 μνήμη είναι ελαττωματική με αυτόν τον τρόπο, προκαλεί τέτοια συμπεριφορά; Και μνήμη που εχω αγοράσει σε πακέτο των 2, μπορούν να μου αλλάξουν μόνο την 1;

 

Ναι, ανετα μπορει να προκαλεσει τετοια συμπεριφορα.

Σε περιπτωση που δεν μπορουν να σου αλλαξουν μονο την 1, θα σου αλλαξουν ολοκληρο το πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μερικες μερες που εβαλα windows 10 και χθες και σημερα μου εχει πεταξει 3-4 φορες μπλε οθονη με το μηνυμα whea_uncorrectable_error .μεσω cmd εκανα εναν ελεγχο και επιδιορθωση χθες.βρηκε κατι αρχεια κατεστραμενα και τα διορθωσε με βαση την αναφορα αλλα σημερα μετα απο 4-5 ωρες μου το ξανακανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...