Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Gio! Ετοιμαζόμουν να σου στείλω μερικά minidumps δωράκι, αλλά δεν μου τα γράφει πουθενά το ρημάδι. Έχω ορίσει και auto και manually pagefile 16500mb (περισσότερα από την ram δλδ), αλλά δεν ψήνεται.

Ccleaner κλπ. βλακείες δεν χρησιμοποιώ.

Τρώω bsod σε τυχαία boot μετά το logo των windows και σε μεγάλη συχνότητα, 1 στα 2 boot χοντρικά θα πετάξει bsod. Υπάρχει περίπτωση να μην προλαβαίνει να τα γράψει;

Hardware-ικά είμαι stock και rock stable, οπότε υποψιάζομαι κάποιο driver bug.

Απενεργοποίησα auto restart, το blue screen γράφει να τσεκάρω δίσκους με checkdisk, που έκανα και δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Είναι τσεκαρισμένοι και με smart software, hdsentinel κλπ., και είναι οκ.
Όλα άρχισαν με την αλλαγή mobo - ram - cpu και της νέας αναγκαστικής εγκατάστασης, οπότε είναι μάλλον απίθανο να φταίει κάποιος δίσκος όπως και να'χει.

 

 

Καμιά ιδέα;

 

Το νέο hardware είναι i5 4460, ga b85m d3hm & gskill sniper 16GB @ 1866 (1600 τις παίζει το mobo γιατί είναι φθηνιάρικο).

 

Είχε ποτέ κανένας θέμα με sata drivers or something σε παρόμοια intel chipsets?

Δε ξέρω τι άλλο να ψάξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει περίπτωση να μην προλαβαίνει να τα γράψει;

Δυο περιπτωσεις:

1η περιπτωση δεν προλαβαινει να το γραψει, aka "σκαει" πολυ απροσμενα οτι ειναι αυτο που "σκαει" (driver, hardware κλπ) και 2η περιπτωση τα Windows επιλεγουν επιτηδες να μην γραψουν το dump καθως παραειναι επικινδυνο ειτε για την ακεραιοτητα των δεδομενων σου (aka corruption σκληρου/partition) ειτε για την ακεραιοτητα του ιδιου του hardware. Η 2η περιπτωση δεν ειναι και η πιο συνηθισμενη, υπαρχει ολοκληρος μηχανισμος καθαρα γι αυτο το λογο (μεσα στον οποιο παιζει σημαντικο ρολο το pagefile), οποτε θα πονταρω πως η ολη ιστορια ανηκει στην 1η περιπτωση. Θα δουμε.

 

Είχε ποτέ κανένας θέμα με sata drivers or something σε παρόμοια intel chipsets?

No idea, δεν εχω προσωπικη εμπειρια επι του θεματος, θα πρεπει να το ερευνησεις εαν υποψιαζεσαι κατι τετοιο.

 

Στο παρασυνθημα.

1ος στοχος ειναι να παρεις μπλε οθονες που δημιουργουν minidumps ή εαν και παλι δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο, να παρεις τουλαχιστον μπλε οθονες οι οποιες περιεχουν περισσοτερες πληροφοριες (πχ το ονομα καποιου driver, καποιο bugcode που να βοηθα την κατασταση περισσοτερο). Ολη αυτη η ιστορια μπορει να γινει μεσω του Driver Verifier που υπαρχει ενσωματωμενος στα Windows. Εχω γραψει εναν οδηγο πριν απο 5 χρονια (..to the day+1). Δεν εχει σημασια σε τι Windows εισαι, πανω κατω ειναι ιδια η διαδικασια παντου. Ξεκινα μ αυτον και κανεις update με αποτελεσματα/αποριες.

Επισης, απλα για μια πιο σφαιρικη αποψη του προβληματος, τι παιζει με safe mode και live Ubuntu ας πουμε? Δεν αποτελουν καποιο φοβερο στοιχειο τα παραπανω, αλλα απτη στιγμη που ειμαστε ακομα στο ψαξιμο, εαν εχεις χρονο, δοκιμαζεις. Τελος, κανε ενα κοπο και απαριθμησε τι υπαρχει συνδεδεμενο σε USB θυρες. Λιγα posts πριν, υπηρξε ενα κομματακι ζορικο απο αποψη εντοπισμου προβλημα, καθως χρειαστηκε σκαψιμο με τον Windows debugger για να βρεθει οτι προερχοταν απο χαλασμενο καλωδιο πληκτρολογιου USB.

 

Υ.Γ.

 

 

Το αργα το βραδυ που σου πα νωριτερα δεν εννοουσα στις..10.30. Απλα βρηκα χρονο B)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν απίθανο να προκαλείται από hardware το πρόβλημα, καθώς οι ram είναι stable σε memtest (άλλωστε αν δεν ήταν δεν θα υπήρχε μόνο στο boot το πρόβλημα), ο επεξεργαστής επίσης είναι stable με occt (το ίδιο ισχύει και για αυτόν), και το μόνο που μένει είναι η μητρική, η οποία δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να προκαλεί αστάθειες στο boot.

 

Όλα τα υπόλοιπα, μαζί με τα περιφερειακά, δούλευαν απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια στο παλιό setup (με q9650 - 8gb ddr2 - και nforce παρακαλώ!), και θα ήταν τρομερή σύμπτωση να χάλασε κάτι την στιγμή ακριβώς που έγινε το upgrade σε cpu-mobo-ram και νέα εγκατάσταση λειτουργικού.

 

Θα δοκιμάσω αργότερα που θα πάω σπίτι αυτά που γράφεις στον οδηγό σου καθώς και καμιά δεκαριά reboot σε safe mode.

Στατιστικά, αν είναι να πετάξει μπλε οθόνη, στα 10 boot θα την πετάξει, ..και βλέπουμε.

 

thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα,

 

Μπορεί κανείς να δεί αυτά τα 3 dumps, είναι απο OSR και whocrashed.

Εννοεις πως αυτα ειναι τα logs της αναλυσης των 3 dumps απο το OSR και whocrashed ;)

Θα πρεπει να ανεβασεις τα dumps για να τυχον περαιτερω αναλυση, οπου αυτη ειναι εφικτη.

Αλλα για να εχει νοημα, θα πρεπει επισης να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες επι του προβληματος και παραλληλα να επιβεβαιωσεις οτι το hardware σου ειναι λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοεις πως αυτα ειναι τα logs της αναλυσης των 3 dumps απο το OSR και whocrashed  ;)

Θα πρεπει να ανεβασεις τα dumps για να τυχον περαιτερω αναλυση, οπου αυτη ειναι εφικτη.

Αλλα για να εχει νοημα, θα πρεπει επισης να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες επι του προβληματος και παραλληλα να επιβεβαιωσεις οτι το hardware σου ειναι λειτουργικο.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλες τις παρατηρήσεις σου. 

 

Extra πληροφορίες. Είναι σχετικά random, δεν έχω εντοπίσει κάποιο pattern. Το βράδυ θα τρέξω memtest. το είχα τώρα 1:47 ώρες αλλά δεν το άφησα να τελειώσει καθώς απ'οτι κατάλαβα, θα πάει για πρωί. 

 

Τα Logs θα τα κάνω attach εδώ. Οι μνήμες είναι χρονισμένες στα 1866 (XMP profile). Το πρόβλημα άρχησε ουσιαστικά προχθες - είχα μόνο ενα random bsod πριν 1 εβδομάδα αλλα δεν είχα δώσει σημασία, ούτε αυτό σε μένα. 

 

Η ίδια συμπεριφορά με stock και με oclocked CPU. 

 

Έγινε update στους GPU drivers καθώς και windows update.

 

Άν ξέχασα κάτι, να συμπληρώσω. Απο ότι κατάφερα να δω απο μόνος μου - logs / google search, μάλλον δείχνει για μνήμες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ξεχάσει να ενημερώσω, το παλεύω ακόμα με drivers και ρυθμίσεις στο bios.

Έβγαλα μια φωτό την bsod btw μπας και λέει κάτι

 

STOP 0x0000007B 0xFFFFF880009A97E8 0xFFFFFFFFC0000034 0x0000000000 0x0000000000

 

 

post-68908-0-26514000-1429814519_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλες τις παρατηρήσεις σου. 

 

Extra πληροφορίες. Είναι σχετικά random, δεν έχω εντοπίσει κάποιο pattern. Το βράδυ θα τρέξω memtest. το είχα τώρα 1:47 ώρες αλλά δεν το άφησα να τελειώσει καθώς απ'οτι κατάλαβα, θα πάει για πρωί. 

 

Τα Logs θα τα κάνω attach εδώ. Οι μνήμες είναι χρονισμένες στα 1866 (XMP profile). Το πρόβλημα άρχησε ουσιαστικά προχθες - είχα μόνο ενα random bsod πριν 1 εβδομάδα αλλα δεν είχα δώσει σημασία, ούτε αυτό σε μένα. 

 

Η ίδια συμπεριφορά με stock και με oclocked CPU. 

 

Έγινε update στους GPU drivers καθώς και windows update.

 

Άν ξέχασα κάτι, να συμπληρώσω. Απο ότι κατάφερα να δω απο μόνος μου - logs / google search, μάλλον δείχνει για μνήμες.

Aρα καλα κανεις και προχωρας με memtest. Παντως μια εκ των bsods προεκυψε μετα απο 6ημερο uptime απ οτι βλεπω, οποτε μπολικα μπορει να χουν παει στραβα (στην συγκεκριμενη περιπτωση παντα). Anyway, minidumps downloaded, κανε ενα update μολις εχεις νεωτερα. Προτεινω να κανεις τις ολες δοκιμες με stock ρυθμισεις, τουλαχιστον μεχρι να επιβεβαιωσουμε τι παιζει.

 

Δεν έχω ξεχάσει να ενημερώσω, το παλεύω ακόμα με drivers και ρυθμίσεις στο bios.

Έβγαλα μια φωτό την bsod btw μπας και λέει κάτι

 

STOP 0x0000007B 0xFFFFF880009A97E8 0xFFFFFFFFC0000034 0x0000000000 0x0000000000

Δυστυχως τιποτα αξιο αναφορας στην συγκεκριμενη, δεδομενου πως δεν εχεις minidump οπου και θα ηταν χρησιμα τα 0x0000007B κλπ.

Update me με νεωτερα boy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση να είναι και τροφοδοτικό; Δεν έχω ιδέα αν ξέρεις Gio, έχω μία R9 290 πάνω και ακούω coil noise (60fps) και κάθε τόσο κάνει spike στα 45fps για μισό δεύτερο (σταματάει το Noise) και μετά επιστρέφει κατευθείαν. αυτό δεν είναι ένδειξη ρεύματος; μήπως παρατραβάει και δεν φτάνει για το σύστημα γενικά; Μήπως τελικα τα έπαιξε το PSU που είναι και ψιλομάπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

υπάρχει περίπτωση να είναι και τροφοδοτικό; Δεν έχω ιδέα αν ξέρεις Gio, έχω μία R9 290 πάνω και ακούω coil noise (60fps) και κάθε τόσο κάνει spike στα 45fps για μισό δεύτερο (σταματάει το Noise) και μετά επιστρέφει κατευθείαν. αυτό δεν είναι ένδειξη ρεύματος; μήπως παρατραβάει και δεν φτάνει για το σύστημα γενικά; Μήπως τελικα τα έπαιξε το PSU που είναι και ψιλομάπα;

Ανετα μπορει να προκαλεσει αντιστοιχο προβλημα το PSU, ποσο μαλλον οταν ειναι ψιλομαπα οπως λες. Οποτε αμεσως βρηκες ποιος ειναι ο επομενος υποψηφιος για stress tests αφου τελειωσεις με τις μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OCCT και όπως είναι fire up για μία ώρα σωστά; ψάχνω να βρω βουτιά στα γραφήματα υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...