Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μινι review απο το anandtech http://anandtech.com/show/7528/the-xbox-one-mini-review-hardware-analysis

δινει και εντελως διαφορετικη ερμηνεια για το resolutiongate , εαν εχουν δικιο τοτε οι διαφορες στις αναλυσεις ηρθαν για να μεινουν.

 

Typically AMD’s GPU targeting 1080p come with 32 ROPs, which is where the PS4 is, but the Xbox One ships with half that. The difference in raw shader performance (12 CUs vs 18 CUs) can definitely creep up in games that run more complex lighting routines and other long shader programs on each pixel, but all of the more recent reports of resolution differences between Xbox One and PS4 games at launch are likely the result of being ROP bound on the One. This is probably why Microsoft claimed it saw a bigger increase in realized performance from increasing the GPU clock from 800MHz to 853MHz vs. adding two extra CUs. The ROPs operate at GPU clock, so an increase in GPU clock in a ROP bound scenario would increase performance more than adding more compute hardware.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω το 360 ποτε δεν μου εβγαλε dd 5.1 απο το hdmi, η Ms ειναι ΓΤΠ ωρες ωρες

 

Η ms γιατι?υποστηριζει κανονικα 5.1 μηπως εκανες εσυ λαθος στης ρυθμισεις?

Και να έχει η τηλεόραση optical out δε σημαίνει απαραίτητα πως βγάζει το σήμα που παίρνει. Η δική μου έχει, αλλά βγάζει μόνο stereo, ας πούμε. 

 

Το PS3, πάντως, έχει παιχνίδια που βγάζουν DTS, οπότε μην αποκλείετε να έχουν κάποια επιλογή και για DTS στο Χ1. Το θέμα είναι αν αυτό θα είναι επιλογή του κάθε developer ή αν θα το θέσει ως υποχρεωτικό η MS ώστε να το κάνουν όλοι. 

 

Ανοησίες, πραγματικά.

Το εχουν πει και οι 2 οτι θα ειναι dd ο ηχος και οχι dts...dts μονο στις ταινιες θα υποστηριζει, εκτος και αν δεν θυμαμαι καλα τοτε sorry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms γιατι?υποστηριζει κανονικα 5.1 μηπως εκανες εσυ λαθος στης ρυθμισεις?

Το εχουν πει και οι 2 οτι θα ειναι dd ο ηχος και οχι dts...dts μονο στις ταινιες θα υποστηριζει, εκτος και αν δεν θυμαμαι καλα τοτε sorry

που το εχεις δει αυτο? δεν το εχω ακουσει απο κανεναν απο τους δυο κατασκευαστες , και οπως λεει και ο vole ολα τα μεγαλα τουλαχιστον παιχνιδια του Ps3 υποστηριζουν και DTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αν/τι έχουν πει, απλώς αυτά είναι πράγματα που αλλάζουν στην πορεία, αν θέλουν. Γι' αυτό, κι επειδή αναφέρθηκε και νωρίτερα ότι δεν είχε παιχνίδια με DTS, είπα ότι το PS3 είχε κάποια παιχνίδια που βγάζουν και DTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το εχεις δει αυτο? δεν το εχω ακουσει απο κανεναν απο τους δυο κατασκευαστες , και οπως λεει και ο vole ολα τα μεγαλα τουλαχιστον παιχνιδια του Ps3 υποστηριζουν και DTS.

 

Εχω την εντυπωση οτι το ειχα διαβασει καπου μετα την Ε3 αλλα δεν ειμαι σιγουρος και δεν μπορω τωρα να βρω το Link...

Δε θυμάμαι αν/τι έχουν πει, απλώς αυτά είναι πράγματα που αλλάζουν στην πορεία, αν θέλουν. Γι' αυτό, κι επειδή αναφέρθηκε και νωρίτερα ότι δεν είχε παιχνίδια με DTS, είπα ότι το PS3 είχε κάποια παιχνίδια που βγάζουν και DTS.

Ναι τα exclusive ειχαν αλλα γενικα λενε οτι το dts ειναι ποιο δυσκολο στα games να λειτουργησει σωστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα exclusive ειχαν αλλα γενικα λενε οτι το dts ειναι ποιο δυσκολο στα games να λειτουργησει σωστα..

παρε μια αρχαια λιστα που βρηκα απο το 2008, αφορα βεβαια παιχνιδια του ps3.

Battlefield: Bad Company

Bioshock

Burnout Paradise

Dead Space

Eternal Sonata

FaceBreaker

Fifa Soccer 08

Fifa Soccer 09

Fifa Street 3

Fight Night: Round 3

Fracture

Guitar Hero: World Tour

LittleBigPlanet

Madden 08

Madden 09

Mirror's Edge

Motorstorm 2

NBA Live 07

NBA Live 08

NBA Live 09

NBA Street Homecourt

NCAA Basketball 09

NCAA March Madness 08

NHL 08

NHL 09

Pure

Ratchet and Clank: Tools of Destruction

Ratchet and Clank: Quest for Booty

Resistance

Resistance 2

Smackdown vs. Raw 2009

Tiger Woods 08

Tiger Woods 09

Uncharted: Drake's Fortune

Valkyria Chronicles

Wipeout HD

 

οπως βλεπεις δεν ειναι μονο τα exclusives, ουτε εχω ακουσει απο πουθενα οτι εχει καποια δυσκολια το DTS, ο μονος λογος που πολλα παιχνιδια στο ps3 ειχαν DTS ενω στο 360 δεν ειχαν, ειναι καθαρα επειδη δεν χωραγε να μπει το επιπλεον stream στο DVD του 360, και κανενας αλλος.

 

Με τις δυο κονσολες πλεον να εχουν blu-ray ο περιορισμος δεν υφισταται πλεον, οποτε μου κανει πολυ παραξενο αυτο που ειπες πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως αν παρεις hc χρειαζεσαι να βρεις τροπο να συνδεσεις την τηλεοραση πανω αν δεν εχει optical εχει αλλους τροπους αλλα και το xbox να κουμπωσεις κατευθειαν στην κονσολα θα πρεπει να αλλαζεις το καναλι του ηχου καθε φορα οποτε καλυτερα ψαξου να παρεις συστημα το οποιο υποστηριζει optical out αν παρεις και tv μαζι και ετσι οταν πηγαινεις στο hdmi θα παιζει κατευθειαν τον ηχο απο το xbox..

Εγω εχω σετ samsung και tv και ηχοσυστημα και το εχω απλα συνδεσει με optical out και αναγνωριζει απο μονο του την πηγη που εγω βλεπω οποτε το xbox το εχω με hdmi και ο ηχος βγαινει κανονικα απο το ηχοσυστημα...

 

H τηλεόραση μου έχει σίγουρα optical.  Mου προτείνεις να κάνω αυτό που έκανες και εσύ?? Είναι bravia δλδ να πάω σε ηχοσύστημα SONY, λόγω συμβατότητας κυρίως ή δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο ??? Για να είμαι δίκαιος είμαι μεταξύ δύο ένα Link.png Site: Samsung και ένα Link.png Site: SONY

 

Το πρώτο είναι 7.1 και το δεύτερο 5.1 αλλά με upscaler σε 4K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι τα exclusive ειχαν αλλα γενικα λενε οτι το dts ειναι ποιο δυσκολο στα games να λειτουργησει σωστα..

Εχεις καμιά πηγή γι' αυτό; Επειδή, απ' όσο ξέρω, και τα δύο format συμπιεσμένα είναι, οπότε η ίδια "δυσκολία" παίζει. Το ζήτημα είναι ο χώρος, όπως είπε κι ο Udontneed2know. Φυσικά, μπορεί και να κάνω και λάθος, αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν τόσα με DTS στο PS3 είναι σίγουρα εφικτό, άρα και θέμα επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να έχει η τηλεόραση optical out δε σημαίνει απαραίτητα πως βγάζει το σήμα που παίρνει. Η δική μου έχει, αλλά βγάζει μόνο stereo, ας πούμε. 

 

Το PS3, πάντως, έχει παιχνίδια που βγάζουν DTS, οπότε μην αποκλείετε να έχουν κάποια επιλογή και για DTS στο Χ1. Το θέμα είναι αν αυτό θα είναι επιλογή του κάθε developer ή αν θα το θέσει ως υποχρεωτικό η MS ώστε να το κάνουν όλοι. 

 

Ανοησίες, πραγματικά.

Στην ιδια θυρα χωρις καμια αλλαγη στις ρυθμισεις με το ps3 μια χαρα κανει passthrough το DD5.1..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft teases potential Quantum Break reveal at VGX

 

Spencer told Polygon that he saw Quantum Break on a trip to Europe earlier in November and was attempting to organise a new gameplay reveal in the near future, possibly during Spike TV's VGX event - formerly the Spike TV VGAs - on December 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms γιατι?υποστηριζει κανονικα 5.1 μηπως εκανες εσυ λαθος στης ρυθμισεις?

Το εχουν πει και οι 2 οτι θα ειναι dd ο ηχος και οχι dts...dts μονο στις ταινιες θα υποστηριζει, εκτος και αν δεν θυμαμαι καλα τοτε sorry

εφαγα ενα απογευμα, άλλαξα οτι ρυθμιση υπαρχει στην tv στο xbox και στον ενισχυτή.

ο μονος τροπος που πήρα 5.1 απο το xbox360 ηταν με το optical ποτε με το hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφαγα ενα απογευμα, άλλαξα οτι ρυθμιση υπαρχει στην tv στο xbox και στον ενισχυτή.

ο μονος τροπος που πήρα 5.1 απο το xbox360 ηταν με το optical ποτε με το hdmi.

Δεν ξερω παντως εγω δεν ειχα κανενα θεμα με το 5,1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...