Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Next-gen στον χειρισμό έγραψα - που εν μέρει μετράει στο gameplay.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μου συγκρίνεις το move που βγήκε 4 χρόνια μετά από το Wii και υποστηρίζει μερικά παιχνίδια. Και αυτά που θα παίζουν καλά στο move, θα είναι πολύ λίγα. Το move έχει πολύ λιγότερη βαρύτητα από το Wii, γιατί ο άλλος που έχει Wii από 2006/2007 παίζει από τότε με motion controls, ενώ το move ήρθε το 2010. To Wii δηλαδή έφερε next-gen χειρισμό με καλά σχετικά motion controls χρόνια πριν από MS/Sony. Δηλαδή να το λέμε και αυτό. Last gen σε γραφικά, next gen ήταν όμως σε θέμα χειρισμού.

 

Μα δεν μπορει απο τη μια να λες οτι ειναι next gen gameplay αυτο του wii(που διαφωνω ετσι και αλλιως σε αυτο) και να σε αφηνει αδιαφορο το move που υποστηριζει πλεον παρα πολλα παιχνιδια.

Για μενα ουτε το move δεν εδωσε next gen gameplay ουτε το wiimote,oυτε το kinect.(ειδικα το τελευταιο ειναι η απατη της γενιας κατ'εμε).

Next gen gameplay ειδαμε καλως΄ή κακως μονο στα ps360 με το χειριστηριο.Τα motion controls ηταν απλα εναλλακτικος/συμπληρωματικος τροπος για να παιξεις καποια παιχνιδια.

 

Αλλά γενικά επειδή και στο remake του Resi1 για GC έμεινα μακάκας, για μένα το καλύτερο Resi που έχω δει με δεύτερο το Resi4 (δεν έχω δει όμως το Ζero ακόμα),

 

Eκει οντως απ'οσο εχω δει εχει γινει πολυ καλο remake.

 

Στο twin snakes εχουν γινει αλλαγες.Εχει διαφορετικη σκηνοθεσια στα cutscenes και δεν εχει αυτο το κατι που εδινε ο kojima.

Εφοσον θες να μπεις στον κοσμο των MGS,ειναι καλο για μενα να αρχισεις με παιχνιδι του kojima και να τελειωσεις με παιχνιδι του kojima :)

 

Στο pc φανταζομαι οτι δεν θα εχεις το προβλημα των textures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειπει.

Εχουν γινει συγκρισεις και με την συντριπτικα μεγαλυτερη αναλυση της ps3 version και το εφε υπαρχει,ενω στο wii οχι.Οποτε δεν στεκει αυτο που λες.

 

Ξαναλεω οτι το εφε υπαρχει και στην εκδοση του Wii σχεδιαζεται διαφορετικα απο την εκδοση του PS2 γι αυτο και φενεται σαν να μην υπαρχει. Επισης τα χρωματα στο Wii ειναι αρκετα ποιο εντονα.

 

Joke post θελω να πιστευω.Bγαλε τα exclusives της καθε κονσολας(ps360),και κρατα μονο αυτα που βγαινουν και στα 2(ps360).Απο μονα τους φτανουν για να νικησουν κατα κρατος το software του wii.

Ειπαμε,διαφωνω με αυτους που θεωρουν οτι το wii ειναι για παιδακια,οτι δεν εχει games κτλ ,αλλα μην το φτανουμε στο αλλο ακρο:P

 

Προφανως και δεν κανω πλακα. Εχω 27 παιχνιδια στο PS3 και θελω μολις αλλα 2 (που εχουν ηδη βγει, Catherine και El Shadai) και δεν βλεπω πολλα ακομα στον οριζοντα για εμενα. Στο Wii απο την αλλη εχω 33 παιχνιδια και μου λειπουν ακομα παιχνιδια οπως Mario Galaxy 2, Zelda skyward sword και αλλα. Μιλαω προφανως απο την δικη μου πλευρα γιατι τα γουστα μου ειναι -απαιτητικα- περα για περα. Παιχνιδια οπως Call of duty, God of war και τετοια τα θεωρω παιχνιδακια της κακιας ωρας αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη.

 

H pc εκδοση ειναι η ιδια με καλυτερα γραφικα φανταζομαι απο την psone εκδοση,oποτε ακομα καλυτερη επιλογη.

 

Aυτο που σου λεω για το καλυτερο MGS ψαξ'το λιγο και θα δεις οτι δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.

Δεν ειναι του kojima οπως εγραψα πραπανω.

 

Το twin snakes ειναι χαλαρα καλυτερο απο το original σε ολους τους τομεις. Μακαρι να ειχαν χρονο να ρυθμιζαν ολοκληρο το παιχνιδι σε ολα τα νεα features που ειχε. Το γεγονος οτι ειναι RE-make το κανει παιχνιδι του kojima αφου επι της ουσιας μιλαμε για το ιδιο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το Mario Galaxy δεν μπορείς να μην το πεις next gen gameplay τώρα. Και θα μπορούσε να μην είχε καν το Wiimote ως απαραίτητο. Δεν προσφέρει και τίποτα. Οπότε, ακόμα και με last-gen graphics έχει next gen game. Σίγουρα δεν είναι πολλά, αλλά ότι υπάρχουν κάποια υπάρχουν. Το κρίμα, για μένα, είναι πως έχουν πέτρα δεμένη στο λαιμό τους το οπτικό κομμάτι (ανάλυση, aliasing κι όλα τα σχετικά).

 

 

Το Twin Snakes δεν το έχω παίξει όλο, αλλά έχω δει αρκετό. Σίγουρα δες το κι αυτό, απλώς δες και το άλλο, για context. Κι εγώ στη θέση σου θα ήμουν περίεργος να δω και τα δύο δλδ, ό,τι κι να μου έλεγαν.

 

Resi remake άλλη φάση. Αυτό είναι παράδειγμα προς μίμηση για όλα τα remakes. Καλύτερο Resi δεν το λέω, έχει μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου το 2, αλλά σίγουρα είναι στο top 3 μαζί με το 4.

 

Ikaruga, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Οταν η μετάφραση έχει αλλαχθεί και οι ερμηνείες είναι ξαναπερασμένες δεν είναι το ίδιο παιχνίδι. Οπως κι όταν υπάρχουν διαφορές στη σκηνοθεσία. Αν είναι καλύτερο ή χειρότερο είναι προς συζήτηση, σίγουρα, αλλά ίδιο παιχνίδι δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ξαναλεω οτι το εφε υπαρχει και στην εκδοση του Wii

 

 

Aπο το dolphin(emulator του wii σε υψηλη αναλυση)

http://h11.abload.de/img/rowe08-31w6jyh.png

Yπαρχει?

 

 

Προφανως και δεν κανω πλακα.

 

Φυσικα και παιζει ρολο το γουστο.Και εμενα μπορει να μου αρεσει το software του jaguar περισσοτερο απο αυτο των ps360.Δεν σημαινει ομως οτι ειναι και καλυτερο.

 

 

 

Το twin snakes ειναι χαλαρα καλυτερο απο το original σε ολους τους τομεις. Μακαρι να ειχαν χρονο να ρυθμιζαν ολοκληρο το παιχνιδι σε ολα τα νεα features που ειχε. Το γεγονος οτι ειναι RE-make το κανει παιχνιδι του kojima αφου επι της ουσιας μιλαμε για το ιδιο παιχνιδι.

 

Ok δεν περιγραφω αλλο.Παραδινομαι.:P

 

Εντάξει, το Mario Galaxy δεν μπορείς να μην το πεις next gen gameplay τώρα. Και θα μπορούσε να μην είχε καν το Wiimote ως απαραίτητο. Δεν προσφέρει και τίποτα.

 

Σωστος.To Mario Galaxy εχει next gen gameplay οπως σωστα γραφεις,οχι λογο χειριστηριου ,αλλα προσθετω εγω λογο ταλεντου των δημιουργων του.

 

Καλως ή κακως ομως το next gen gameplay θα το βρεις σαφως πιο ευκολα σε next gen συστηματα.Και ειναι λογικο αυτο.

Θα υπαρχουν παντα και εξαιρεσεις βεβαια λογο ταλεντου.Οπως στην περιπτωση του Mario Galaxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το Mario Galaxy δεν μπορείς να μην το πεις next gen gameplay τώρα. Και θα μπορούσε να μην είχε καν το Wiimote ως απαραίτητο. Δεν προσφέρει και τίποτα. Οπότε, ακόμα και με last-gen graphics έχει next gen game. Σίγουρα δεν είναι πολλά, αλλά ότι υπάρχουν κάποια υπάρχουν. Το κρίμα, για μένα, είναι πως έχουν πέτρα δεμένη στο λαιμό τους το οπτικό κομμάτι (ανάλυση, aliasing κι όλα τα σχετικά).

 

Τι λες ρε ιεροσυλε? Εχεις -παιξει- Mario Galaxy και θεωρεις οτι δεν χρειαζεσαι Wii-mote για να το παιξεις? Σοβαρα μιλαμε τωρα? Δεν προσφερει τιποτα??? Ρε θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε ρε, ρε σοβαρεψου ρε, σοβαρα μιλαμε τωρα. Εχεις παιξει (εννοω κανονικα και οχι να το πιασεις στα χερια σου για 1-2 ωρες) Mario Galaxy και θεωρεις σωστο αυτο που εγραψες? Δεν παιζει με τιποτα. Με την καμια. Σαν να παιζεις Skyward Sword και να θεωρεις οτι το wii-mote δεν ειναι απαραιτητο.

 

Ikaruga, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Οταν η μετάφραση έχει αλλαχθεί και οι ερμηνείες είναι ξαναπερασμένες δεν είναι το ίδιο παιχνίδι. Οπως κι όταν υπάρχουν διαφορές στη σκηνοθεσία. Αν είναι καλύτερο ή χειρότερο είναι προς συζήτηση, σίγουρα, αλλά ίδιο παιχνίδι δεν είναι.

 

Δεν εχει αλαχθει καμια μεταφραση. Το παιχνιδι εχει πανομοιοτυπη ιστορια, με ιδιους χαρακτηρες και ακομα και ιδιους ηθοποιους και voice-overs. Η σκηνοθεσια -των cinematics- (και μονο) ειναι εμπλουτισμενη και οχι διαφορετικη, οι πιστες ειναι κατα 99% ιδιες σε οτι αφορα το gameplay. Δεν αλλαζει κανενα νοημα, δεν αλλαζει τιποτα παρα μονο του οτι παρουσιαζει τον Snake σαν καποιον που πραγματικα μπορει να τα βαλει με ολους αυτους που αντιμετωπιζει γιατι παντα ρωτουσες "τι στο διαολο εχει ο Snake και μπορει να τα βαλει με τετοιους τυπους?". Ε σε αυτο το παιχνιδι δεν χρειαζεται να ρωτας τετοιες ερωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δεν εχει αλαχθει καμια μεταφραση. Το παιχνιδι εχει πανομοιοτυπη ιστορια, με ιδιους χαρακτηρες και ακομα και ιδιους ηθοποιους και voice-overs. Η σκηνοθεσια -των cinematics- (και μονο) ειναι εμπλουτισμενη και οχι διαφορετικη, οι πιστες ειναι κατα 99% ιδιες σε οτι αφορα το gameplay. Δεν αλλαζει κανενα νοημα, δεν αλλαζει τιποτα παρα μονο του οτι παρουσιαζει τον Snake σαν καποιον που πραγματικα μπορει να τα βαλει με ολους αυτους που αντιμετωπιζει γιατι παντα ρωτουσες "τι στο διαολο εχει ο Snake και μπορει να τα βαλει με τετοιους τυπους?". Ε σε αυτο το παιχνιδι δεν χρειαζεται να ρωτας τετοιες ερωτησεις.

 

Φαινεται οτι δεν εχεις παιξει το πρωτο MGS.

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι αλλος ο σκηνοθετης των cutscenes και οχι μονο ,δεν μπορω να κανω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία! :D

 

Πάμε από το τέλος προς την αρχή.

 

Παράθεση από Wikipedia:

1. new cut scenes written and directed by Ryuhei Kitamura,

2. The game also includes a revised translation with re-recorded voice acting using all of the original English voice cast

 

Πάει αυτό.

 

Τo Mario Galaxy το έχω παίξει καμιά 15αριά ώρες. Τι ακριβώς κάνει το Wiimote που δεν μπορεί να κάνει ένα classic controller; Δεν είπα τίποτα κακό για το παιχνίδι. Φιλοφρόνηση είναι το να στέκεται ως next gen διαμάντι χωρίς τη ναυαρχίδα του Wii (το controller).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται οτι δεν εχεις παιξει το πρωτο MGS.

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι αλλος ο σκηνοθετης των cutscenes και οχι μονο ,δεν μπορω να κανω κατι.

 

What? Μπορω να σου απαγγειλω τους διαλογους με την ιδια ευστοχια απο το πρωτο MGS οσο ενα επισοδειο απο το Κωνσταντινου και Ελενης. Και ερωτω, τι σχεση εχει η διαφορετικη σκηνοθεσια των cinematics με το ιδιο παιχνιδι στην ιστορια του, το gameplay του και τους χαρακτηρες του? Δηλαδη επειδη ο Snake κανει καμια τουμπα παραπανω και ριχνει λιγο ξυλο περισσοτερο (στα cinematics παντα ε, μην ξεχνιομαστε) αυτοματα το κανει διαφορετικο παιχνιδι απο το original?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μπορει απο τη μια να λες οτι ειναι next gen gameplay αυτο του wii(που διαφωνω ετσι και αλλιως σε αυτο) και να σε αφηνει αδιαφορο το move που υποστηριζει πλεον παρα πολλα παιχνιδια.

Για μενα ουτε το move δεν εδωσε next gen gameplay ουτε το wiimote,oυτε το kinect.(ειδικα το τελευταιο ειναι η απατη της γενιας κατ'εμε).

Next gen gameplay ειδαμε καλως΄ή κακως μονο στα ps360 με το χειριστηριο.Τα motion controls ηταν απλα εναλλακτικος/συμπληρωματικος τροπος για να παιξεις καποια παιχνιδια.

 

Koίτα έχω ξαναγράψει - νομίζω αρκετές φορές - πως οι κύριοι άξονες που επιλέγω να αγοράσω κάτι (ειδικά όταν πρόκειται για ηλεκτρονικό προιόν χαμηλής/low end τιμής) είναι 3 άξονες + 1 αξίωμα. Το αξίωμα είναι πως δε δίνω πάνω από 200 ευρώ, μπορώ να το ξεπεράσω λίγο αλλά όταν πρόκειται για κάτι σπέσιαλ ή αν θα επρόκειτο για αγορά κονσόλας day one. Δεν είναι πως δεν έχω τα χρήματα, το αντίθετο, απλά είναι προσωπική πολιτική των αγορών μου.

 

Οι 3 άξονες είναι: νούμερο 1 οικονομοτεχνικός. Δηλαδή επιλέγω με βάση το value per money. Αυτή τη στιγμή, ακόμα και να δεκτώ την πρότασή σου, πως το move είναι στον τεχνικό τομέα καλύτερο (έχω 2 επιφυλάξεις εδώ - τις γράφω αργότερα), υπάρχει το θέμα πως για να πάρω ένα σετάκι move, δηλαδή μία κάμερα, ένα move και ένα sub χρειάζομαι 50-60 ευρώ. Με τα ίδια λεφτά αγοράζω μεταχειρισμένη κονσόλα WIi από amazon.co.uk, ενώ με λίγα λεφτά παραπάνω, 100 ευρώ αγοράζω ολόκληρο Wii καινούριο.

Για τον ίδιο λόγο λοιπόν που δε θα αγόραζα ποτέ Kinect αν δεν έπεφτε στο 1/3 του price range του, δηλαδή 50-60 ευρώ και τώρα που ΔΕΝ πρόκειται να αγοράσω καθώς θα βγει νέο xbox με νέο Kinect που θα χρήζει το παλιό Kinect άχρηστο + πως το Kinect έχει βγάλει καλά παιχνίδια 4-5 με το ζόρι, για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν μπορώ να επιλέξω τα 5-6 παιχνίδια shooters του move που θα άξιζε ίσως να τα δω με move, έναντι μίας ολόκληρης κονσόλας, όπως το Wii.

 

Για μένα εννοείται πως το Wii έχει καλύτερο Value per money, οπότε σε καμία περίπτωση δε θα αγοράσω move. Δεν είναι ούτε είπα πως το θεωρώ χειρότερο. Το θεωρώ όπως σου είπα πολύ αργοπορημένο, με limited παιχνίδια που μπορώ να παίξω και άρα μία αγορά που συνολικά έχει πολύ λιγότερη βαρύτητα από το να πάρω Wii. Άρα τα επόμενα 60 ευρώ που θα δώσω για hardware στον τομέα του gaming, θα είναι είτε το Wii είτε...τίποτα. Δεν υπάρχει από οικομοτεχνική άποψη ούτε η εναλλακτική του move ούτε η εναλλακτική του Kinect...

 

Νούμερο 2 άξονας σε μία αγορά μου είναι ο ιδεολογικός. Καθότι το move αποτελεί μία καθαρή αντιγραφή του remote σε σημείο..αηδίας, ακόμα και στο λουράκι του move, επειδή τα move και sub μοιάζουν περισσότερο με sex toys στο μάτι μου πάρα με controllers και επειδή εν γένει μου τη σπάει να μου πλασάρουν κάτι το λίγο καλύτερο στην χειρότερη με το ίδιο price range που μπορώ να πάρω ολόκληρη κονσόλα, και πάλι εννοείται πως δεν θα το αγοράσω.

 

Νούμερο 3 άξονας σε μία αγορά μου είναι ο αισθητικός. Δηλαδή κάτι που παίρνω, θα πρέπει, έστω και στο ελάχιστο να καλύπτει τα αισθητικά μου γούστα. Αυτή τη στιγμή το concept move με τον γλόμπο, την κάμερα με το μεταλλικό και το κόκκινο, το sub, κτλ δε μου κάνει καθόλου αίσθηση. Γι αυτό και πάλι, και εξετάζοντας τον τρίτο άξονα, το move δεν με καλύπτει.

 

 

 

Να πω και τις 2 επιφυλάξεις μου σχετικά με τον καθαρά τεχνικό τομέα του move.

1) Η διαφορά στο Wii έγκειται πως αγοράζεις έναν unified τρόπο χειρισμού και όχι έναν ως συμπλήρωμα και πολλά παιχνίδια του Wii είναι εξαρχής φτιαγμένα για να εκμεταλλεύονται τα motion controls. Π.χ. έχω δει σε φίλο το Metroid 3 (από τις αγαπημένες μου σειρές στο GC) και παίζει αρκετά ως πολύ καλά με τον χειρισμό του remote/nunchuk.

 

2) Σε ό,τι έχει να κάνει με κάποιες μεταγενέστερες χρήσεις του remote plus, όπως στο Red Steel 2, στο Skyward Sword, στο Grand Slam Tennis επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου στο ότι το move είναι καλύτερο/ακριβέστερο. Και σε κάθε περίπτωση έναν τρόπο χειρισμού που τουλάχιστον προσωπικά θα με ενδιέφερε μόνο σε περιορισμένη γκάμα παιχνιδιών στο ps3 (shooters), δε νομίζω πως μπορούμε να το πούμε καλύτερο συνολικά από έναν τρόπο χειρισμού που έχει και το βραβείο της πρωτοτυπίας, και μεγαλύτερη γκάμα παιχνιδιών και σε πολλές περιπτώσεις άψογα παραδείγματα χειρισμού.

 

Άρα συνολικά, είναι NO buy for me. Νομίζω σε κάλυψα απόλυτα γιατί αδιαφορώ για το move! :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και ερωτω, τι σχεση εχει η διαφορετικη σκηνοθεσια των cinematics με το ιδιο παιχνιδι στην ιστορια του, το gameplay του και τους χαρακτηρες του?

 

Eιδικα για τα metal gear τεραστια κατ'εμε.Ειδικα σε εποχες που ο kojima ηταν σε φορμα.

Η σκηνοθεσια ειναι το μισο παιχνιδι στα mgs και δεν μιλαω μονο για τα cutscenes.

 

 

Cortan ας πουμε δεκτο.(μπορω να γραψω ενα τεραστιο κειμενο βεβαια να απαντησω σε ολα αλλα βαριεμαι:P,ακομα και για τα περι αντιγραφης σου εχω απαντηση καθως απο 1999 υπαρχει παρουσιαση ενος move σε αρχικο σταδιο)

Eχεις παιξει table tennis?

Επειδη εκανες καποιες συγκρισεις.

http://www.youtube.com/watch?v=ou7_0GpIjy0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo Mario Galaxy το έχω παίξει καμιά 15αριά ώρες. Τι ακριβώς κάνει το Wiimote που δεν μπορεί να κάνει ένα classic controller; Δεν είπα τίποτα κακό για το παιχνίδι. Φιλοφρόνηση είναι το να στέκεται ως next gen διαμάντι χωρίς τη ναυαρχίδα του Wii (το controller).

 

Ας παρω το ποιο απλο, τον ελεγχο της μπαλας και του surfing πως θα την κανεις με ενα απλο controller?

 

PDS διαφωνουμε καθετα σε αυτο. Θεωρω τα cinematics του twin-snakes πολυ ποιο αντιπροσωπευτικα του χαρακτηρα απο τα origal που αν και στην αρχη σχεδιαστηκαν πανομοιοτυπα τελικα ο ιδιος ο Kojima τα απεριψε και αφησε τον σκηνοθετη να κανει τα δικα του στα cinematics. Μαλιστα σε δηλωση του στο EDGE ο Kojima ειπε οτι τα νεα cinematics ειναι πολυ ποιο κοντα στην original ιδεα του που δεν μπορουσε να πετυχει λογο δυναμης (ή αδυναμιας) του PS1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Twin Snakes δεν το έχω παίξει όλο, αλλά έχω δει αρκετό. Σίγουρα δες το κι αυτό, απλώς δες και το άλλο, για context. Κι εγώ στη θέση σου θα ήμουν περίεργος να δω και τα δύο δλδ, ό,τι κι να μου έλεγαν.

 

Resi remake άλλη φάση. Αυτό είναι παράδειγμα προς μίμηση για όλα τα remakes. Καλύτερο Resi δεν το λέω, έχει μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου το 2, αλλά σίγουρα είναι στο top 3 μαζί με το 4.

 

Λοιπόν έχω μέχρι τώρα 4 απόψεις. Μία δικιά σου που μου λες, παίξε και τα 2, αλλά παίξε πρώτα το original, μία του PDS13 που πάνω-κάτω μου λέει το ίδιο με σένα (ίσως και να πάιξω μόνο το original), μία άποψη του Ikaruga που λέει πως ουσιαστικά είναι το ίδιο παιχνίδι αν εξαιρέσεις τα cinematics και μία άποψη του φίλου μου του Γιώργου του καμμένου με τα MGS, ο οποίος έφτασε σε σημείο να αγοράσει GC για να παίξει μόνο το Twin Snakes. (αν και μετά του πλάσαρα και το Resi1 το οποίο πάλι έπαιξε). Είμαστε λοιπόν ισοπαλία, αλλά με τον Γιώργο - λόγω καλύτερης γνωριμίας και πολύ καλής φιλίας, όχι λόγω gaming εμπειριών - να έχει λίγο περισσότερο βαρύτητα η άποψή του.

 

Απ ό,τι φαίνεται, θα ακολουθήσω αυτό που λες.

Δηλαδή MGS original σε PC + Τwin Snakes. Μαζί.

Και σε περίπτωση που δεν την παλεύει το MGS original, τότε Twin Snakes.

 

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι, και το Re1 remake είχε και διαφορετικά cutscenes, είχε επιπλέον παιχνίδι και νομίζω γενικά παίζει να είχε και περισσότερες διαφορές από όσες έχει το Twin Snakes σε σχέση με το original. Οπότε με ποια άλλα κριτήρια θεωρούμε όλοι τόσο επιτυχημένο remake το Re1 remake και αντίστοιχα θεωρείτε διαφορετικό/αποτυχημένο/non-Kojima το remake του MGS 1 ? Μήπως πάμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι? Χαχά!

 

Ψυχραιμία! :D

 

Από Douglas Adams ? :P

Hitchhiker's guide to the galaxy ?

 

Πες μου πως είσαι φαν! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

PDS διαφωνουμε καθετα σε αυτο. Θεωρω τα cinematics του twin-snakes πολυ ποιο αντιπροσωπευτικα του χαρακτηρα απο τα origal που αν και στην αρχη σχεδιαστηκαν πανομοιοτυπα τελικα ο ιδιος ο Kojima τα απεριψε και αφησε τον σκηνοθετη να κανει τα δικα του στα cinematics. Μαλιστα σε δηλωση του στο EDGE ο Kojima ειπε οτι τα νεα cinematics ειναι πολυ ποιο κοντα στην original ιδεα του που δεν μπορουσε να πετυχει λογο δυναμης (ή αδυναμιας) του PS1.

 

Aν αυτα τα cutscenes του twin snakes(η κακη αντιγραφη απο το matrix) ειναι kojima,θα ξεχασω αυτα που ξερω περι gaming.

Τεσπα παιξε οτι θελεις Cortan.Εγω σου ειπα την αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικα για τα metal gear τεραστια κατ'εμε.Ειδικα σε εποχες που ο kojima ηταν σε φορμα.

Η σκηνοθεσια ειναι το μισο παιχνιδι στα mgs και δεν μιλαω μονο για τα cutscenes.

 

 

Cortan ας πουμε δεκτο.(μπορω να γραψω ενα τεραστιο κειμενο βεβαια να απαντησω σε ολα αλλα βαριεμαι:P,ακομα και για τα περι αντιγραφης σου εχω απαντηση καθως απο 1999 υπαρχει παρουσιαση ενος move σε αρχικο σταδιο)

Eχεις παιξει table tennis?

Επειδη εκανες καποιες συγκρισεις.

http://www.youtube.com/watch?v=ou7_0GpIjy0

 

Έπεσες στην περίπτωση τώρα. Χαχά!

Παίζω ping-pong χρόνια, μ αρέσει πολύ το άθλημα, είμαι φαν! (σε κανονικά τραπέζια εννοώ, όχι gaming)

So όταν είδα move στον Κωτσόβολο μαζί με table tennis που είχε, όπως καταλαβαίνεις, πήγα κατευθείαν να το δοκιμάσω...

Να σου πω την αλήθεια απογοητεύτηκα..Ίσως έφταιγε το setup του μαγαζιού, ίσως και ότι αν παίζεις αληθινό ping-pong και μία στις 3 μπαλιές πάει με φάλτσο, το να προσπαθήσεις να παίξεις digital εξομοίωση μπορεί να σε απογοητεύσει. Πάντως δε μπόρεσα να συγχρονιστώ στον χειρισμό με το move..

 

Aν αυτα τα cutscenes του twin snakes(η κακη αντιγραφη απο το matrix) ειναι kojima,θα ξεχασω αυτα που ξερω περι gaming.

Τεσπα παιξε οτι θελεις Cortan.Εγω σου ειπα την αποψη μου.

 

Έγραψα παραπάνω τι αποφάσισα να κάνω, όοοοταν με το καλό το δω. :D

 

Ψυχραιμία που λέει και ο Vole Maulder :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έπεσες στην περίπτωση τώρα. Χαχά!

Παίζω ping-pong χρόνια, μ αρέσει πολύ το άθλημα, είμαι φαν! (σε κανονικά τραπέζια εννοώ, όχι gaming)

So όταν είδα move στον Κωτσόβολο μαζί με table tennis που είχε, όπως καταλαβαίνεις, πήγα κατευθείαν να το δοκιμάσω...

Να σου πω την αλήθεια απογοητεύτηκα..Ίσως έφταιγε το setup του μαγαζιού, ίσως και ότι αν παίζεις αληθινό ping-pong και μία στις 3 μπαλιές πάει με φάλτσο, το να προσπαθήσεις να παίξεις digital εξομοίωση μπορεί να σε απογοητεύσει. Πάντως δε μπόρεσα να συγχρονιστώ στον χειρισμό με το move..

 

Ε δεν φταιω εγω που σε λεω hater μετα :D:D

 

Ειναι δυνατον να σε απογοητευσει αυτο και να εντυπωσιαστεις απο τα τεννις του wii?Θελει πολυ προσπαθεια παλι.

Aντε να ειμαι καλοπροεραιτος και να πω οτι δεν το επαιξες ισως αρκετα.:P

 

Τεσπα για μενα στα shooters αξιζει πολυ το move και πουθενα αλλου.Αντε και κανα table tennis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...