Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones : Season 2 [Spoiler Free up till Season 1]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπάμαι πολύ, αλλα και σε εμένα ο δεύτερος κύκλος δεν είπε και πολλά πράγματα μέχρι στιγμής. Δεν μου λείπουν οι μάχες, το αίμα ή κάτι τέτοιο, αλλά την βλέπω λίγο πλαδαρή. Μπαίνουν υπερβολικά πολλοί χαρακτήρες και χάνεται η βαρύτητα των παλιότερων, η προσοχή μας διασπάται σε υπερβολικά πολλά επίπεδα. Και θα περίμενα λίγο πιο σφιχτό σενάριο σε μία σαιζόν που σε 10 επεισόδια προσπαθεί να συμπυκνώσει ένα μεγάλο βιβλίο. Δεν έχω αμφιβολία για την ποιότητα της σειράς, αλλά είμαι σίγουρος πως, όταν ολοκληρωθεί η σειρά με το καλό, όλοι θα θυμόμαστε την αρχή της δεύτερης σαιζόν ως όχι και τόσο καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λυπάμαι πολύ, αλλα και σε εμένα ο δεύτερος κύκλος δεν είπε και πολλά πράγματα μέχρι στιγμής. Δεν μου λείπουν οι μάχες, το αίμα ή κάτι τέτοιο, αλλά την βλέπω λίγο πλαδαρή. Μπαίνουν υπερβολικά πολλοί χαρακτήρες και χάνεται η βαρύτητα των παλιότερων, η προσοχή μας διασπάται σε υπερβολικά πολλά επίπεδα. Και θα περίμενα λίγο πιο σφιχτό σενάριο σε μία σαιζόν που σε 10 επεισόδια προσπαθεί να συμπυκνώσει ένα μεγάλο βιβλίο. Δεν έχω αμφιβολία για την ποιότητα της σειράς, αλλά είμαι σίγουρος πως, όταν ολοκληρωθεί η σειρά με το καλό, όλοι θα θυμόμαστε την αρχή της δεύτερης σαιζόν ως όχι και τόσο καλή.

Θα συμφωνησω.Η σειρα επρεπε να ειναι πιο χαρακτηροκεντρικη,στο βιβλιο κατι τετοιο δεν ειναι απαραιτητο γιατι εκει δινεται η ευκαιρια να αναπτυξει τους νεους χαρακτηρες οσο ο συγγρεφεας θελει,στην σειρα ομως αυτο ειναι αδυνατο δεδομενου του περιορισμου χρονου των επεισοδιων.Για εμενα το μεγαλο λαθος ειναι οτι προσπαθουν μεσα σε 10 επεισοδια να δειξουν ολη την υλη του δευτερου βιβλιου και να βαλουν και τις δικες τους "πιασαρικες σκηνες".Αυτο δεν γινεται.Η θα κανεις 10 επεισοδια με ενα κομματι του βιβλιου η θα αυξησεις τα επεισοδια.Το αποτελεσμα ειναι να βλεπουμε η σειρα να "τρεχει",να αφηνει σημαντικα γεγονοντα που σκιαγραφουν και συστηνουν τους νεους χαρακτηρες, περιορισμενοι χρονικα διαλογοι και ηθοποιοι που προσπαθουν να παρουσιασουν συναισθηματα χωρις να τα εχουν αιτιολογησει πρωτα.Επισης ολες οι μεγαλες σειρες στηριζονται σε εναν μεγαλο κεντρικο ηρωα που αποτελει ειδικο βαρος για την σειρα.Εδω δυστηχως ο Σον Μπιν λειπει τραγικα, και δεν φροντισαν να τον αντικαταστησουν με καποιον επισης "ηγετικο" χαρακτηρα.

 

Επισης δεν ξερω αν εχει γινει κατανοητο αλλα πλεον δεν γυριζεται μια σειρα βασισμενη σε ενα βιβλιο, αλλα μια οσο το δυνατον πιστη τηλεοπτικη αναπαρασταση του βιβλιου.Θα επρεπε να γινουν οι αναλογες προσαρμογες για την μεταφορα ενος βιβλιου.Στην πρωτη σεζον αυτο δεν φανηκε τοσο πολυ, στην δευτερη ομως φαινεται αρκετα.Αυτα παθαινει κανεις οταν δεν θελει να δυσαρεστησει τους φαν των βιβλιων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτωντως να περιμενετε....

 

Καταρχήν αυτό θα πρεπε να το χεις σε σποιλερ, δεν θαπρεπε κανείς να ξέρει ότι παίζει κάτι τέτοιο (η οτιδήποτε άλλο) στο μέλλον.

Και δεύτερον ονομάζεται έτσι για γεωγραφικούς λόγους...

 

Αυτα παθαινει κανεις οταν δεν θελει να δυσαρεστησει τους φαν των βιβλιων...

 

Και όμως τόσοι και τόσοι παραπονιούνται οτι λόγο τηλεοπτικών αλλαγών "ξεφεύγει" απο το βιβλίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά και το 4ο επεισόδιο...

 

 

άκρως ικανοποιημένος από την τελευταία σκηνή

 

 

Ηταν από τα σημεία που περίμενα να αλλάξουν αλλά τελικά όχι μονο το τόλμησαν αλλά το αποτέλεσμα ηταν εξαιρετικό.

Παλι δεν εδειξαν μαχη. :(

Νομίζω ότι από το 5ο θα εχουμε περισσότερη δράση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να έχουμε δράση απο το 5ο επειδόσιο γιατι αμα δεν έχουμε ουτε τωρα στο 5ο κύκλο μας βλέπω να έχει δράση να πω την αλήθεια έχω βαρεθεί λίγο πολύ filler επεισόδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ελπίζω να έχουμε δράση απο το 5ο επειδόσιο γιατι αμα δεν έχουμε ουτε τωρα στο 5ο κύκλο μας βλέπω να έχει δράση να πω την αλήθεια έχω βαρεθεί λίγο πολύ filler επεισόδιο

 

δεν είναι filler, όλα αυτά συμβαίνουν στο βιβλιό, δεν έχουν βάλει κάτι εκτός για να "φουσκώσουν" την σειρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά και το 4ο επεισόδιο...

 

 

άκρως ικανοποιημένος από την τελευταία σκηνή

 

χμ θα ήμουν και εγω ικανοποιημενη αν ηξερα τι στο καλο εγινε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , Long story short, όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία και δεν τους αρέσει η σειρά γιαυτό το λόγο, ας κάνουν παρέα σε αυτούς του LOTR και 100 άλλων ταινιών. Τα λέγαμε. Μη το ψιρίζουμε το πράγμα. Έχω βαρεθεί τις ίδιες @@ριες χρόνια τώρα.Μη το πιάνουμε άλλο το θέμα.

 

Όσοι δεν τους αρέσει η σειρά γιατί έχει ''fillers'' , ξαναδείτε κανένα ναρούτο μπας και θυμηθείτε τι είναι τα φίλλερς.

 

Όσοι τη θεωρούν αργή σειρά, είναι γούστα. Δεν μπορεί να είναι όλες γρήγορες οι σειρές και actionpacked. Άλλες σειρές έχουν άλλους ρυθμούς.

Τώρα, αν κάποιοι ηθοποιοί είναι ξυλλάγγουρα , υπάρχουν κενά στο σενάριο , είναι δεκτά σχόλια. Αν βλέπετε παράλογα και χαζά να σχολιάσετε. Τώρα αν η Σέρσι είναι λίγο συμπαθητική (5% ας πούμε) ή καθόλου (1%) είναι ένα από τους ακυρότερους λόγους κριτικής. Έτσι θέλει να την παίξει η ηθοποιός. Την κάνει καλά την δουλειά της? Θέλουμε να κρεμαστεί αφού πρώτα βιαστεί? Μας κινεί συναισθήματα ? Μια χαρα δουλειά κάνει (γεια σου Τζόφρυ).

 

Άντε να δούμε το 4ο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο παει και γινεται καλυτερο...

καταρα θα μου λειψει περισσοτερο απο το ROME...

 

 

τον κακομοιρο τον knight :mrgreen:

 

 

 

that was one bad STD i tell you :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...