Προς το περιεχόμενο

Χωρίς αποτέλεσμα οι συνομιλίες συγχώνευσης Vodafone - Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Η χειρότερη από όλες εταιρίες είναι η Cosmote .&- , ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν μου δούλεψε σωστά. Για να πάρω τηλέφωνο χρειάζομαι από 1 μέχρι 20 προσπάθειες, συνέχεια μου πετάει network busy και απορρίπτει την κλήση. ΑΝ πιάσω ποτέ γραμμή, η ποιότητα ήχου είναι ΆΘΛΙΑ! δεν με ακούνε η δεν ακούω τον συνομιλητή μου. Έχω δοκιμάσει καμία 20αριά συσκευές της Nokia, 4-5 sony ericsson και τέλος είμαι με ένα motorola XT που τυχαίνει να θέλει λιγότερες προσπάθειες για να καλέσει. Αλλά το λέω και θα συνεχίζω να το λέω : μακρυά από COSMOTE !! δεν αξίζει ούτε ευρώ αυτή η σάπια εταιρία. Διαλέξτε κάποια wind η vodafone και μιλήστε σαν άνθρωποι επιτέλους ! Η vodafone έχει πολύ καλές προσφορές στο cu.

 

Σε άλλη Cosmote θα είμαι μάλλον συνδρομητής, βάσει των λεγόμενων σου.. Απορώ πως η πρώτη σε χρήστες εταιρία κινητής τηλεφωνίας παραμένει ακόμη σε αυτή τη θέση...

Τέλος πάντων, πέραν του κραξίματος, η αλήθεια είναι πως 3 πάροχοι για τα 11.000.000 ίσως να είναι πολλοί για τις μέρες μας, αλλά αν ήταν μόνο αυτή η μεγάλη συμφωνία που ακυρώθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα telestet μετά cosmo και μετά απο 10 χρόνια Wind. Όλα τα ίδια. Υπερτιμημένα, ξεπουλημένα στους ξένους.

 

Επιτρέψτε μου να πώ ότι:

 

Μου άρεσε που η απελευθέρωση της αγοράς θα μείωνε την τιμή των αγαθών και των υπηρεσιών.

Ληστρικός καπιταλισμός με συννενοημένες εταιρείες είναι πάλι ένα μονοπώλιο, αλλά όχι εις όφελος του Ελληνικού Λαού. Εις όφελος των αφεντικών (ξένων δη). Εις υγεία των κορόιδων.

 

Tα καρτέλ στην Ελλάδα. Γάγγραινα.

 

Tης vodafone όταν βλέπω το logo μου έρχεται να κάνω εμετό. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει πουθενά αυτή η έχιδνα.

 

Αν η χώρα ήταν δημοκρατική, θα είχαν εκτελεστεί ή τουλάχιστον θα είχαν τιμωρηθεί όλοι τους.

Το γιατί το ξέρετε ή θα έπρεπε να το ξέρετε όλοι σας.

 

ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ λόγο επαγγέλματος (στο παρελθόν - άνεργος τώρα) και μόνο (εγκατάσταση κεραιών και για τις τρείς εταιρίες), έχω σχεδόν δεί και εργαστεί σε όλο τους το δίκτυο.

Απο την πιο απόμερη ορεινή περιοχή της Ελλάδος μέχρι το τελευταίο ξερονήσι.

Η γνώμη που θα εκφράσω αφορά μόνο το δίκτυο και όχι τις υπηρεσίες, που εκεί ο καθένας επιλέγει αυτή που τον συμφέρει.

Η πιο τίμια εταιρία στο δίκτυο της είναι η τωρινή WIND. Δεύτερη έρχεται η VODAFONE και τρίτη και καταιδρωμένη η COSMOTE.

Τώρα πώς γίνεται τους περισσότερους συνδρομητές να τους εξυπηρετεί το χειρότερο δίκτυο είναι κάτι που μπορεί να απαντήσει κάποιος απο το marketing και όχι εγώ ως τεχνικός.

 

Εξηγούμε χωρίς τεχνικές ορολογίες για να γίνω κατανοητός απο όλους,

Κάλυψη Χ τουριστικού σημείου με εκτιμώμενους συνδομητές 500 σε μέρες αιχμής.

Εντολή WIND

Εγκατάσταση σε ιδιόκτητο πυλώνα βουνού 3 κεραίών εκπομπής (σημαίνει ότι όσοι βρίσκονται στην κάλυψη της θα έχουν full σήμα. Ακόμη και χιλιάδες να είναι αυτοί - καμία σχεση με το πόσοι θα μπορούν να καλέσουν)

Εγκατάσταση 2 link χωρητικότητας 128 καναλιών στον ίδιο πυλώνα (δηλαδή μόνο 128 συνδρομητές θα μπορούν να πραγματοποιήσουν ταυτόχρονα κλήση απο το σημείο αυτό,οι υπόλοιποι θα πάρουν τριτονικό σήμα)

 

Εντολή Vodafone

Εκγατάσταση σε ιδιόκτητο πυλώνα βουνού 3 κεραιών εκπομπής

Εγκατάσταση 1 link χωρητικότητας 96 καναλιών.

 

Εντολή cosmote

Εγκατάσταση 1 κεραίας εκπομπής στην ταράτσα της εφορίας της περιοχής (δημόσιο κτίριο ,όχι νοίκι ούτε έξοδα αγοράς)

Εγκατάσταση 1 κεραίας εκπομπής στον πυλώνα του OTE της περιοχής (το ίδιο)

Εγκατάσταση 1 κεραίας στο καμπαναριό της εκκλησίας (το ίδιο)

Σύνδεση των παραπάνω κεραιών με link στον πυλώνα του OTE χωρητικότητας 24 καναλιών (γελάγαμε όταν τα διαβάζαμε και δεν πιστέυαμε στα μάτια μας ,θα μπορούν να πραγματοποιούν ταυτόχρονα κλήση μόνο 24!!).

 

Αποτέλεσμα

Η cosmote χωρίς νοίκι ,ιδιόκτητο πυλώνα ,αγορά χώρου κ.τ.λ ,με χωρητικότητα δικτύου μόλις 24 ταυτόχρονων κλήσεων (δηλαδή περίπου μία στις δυο κλήσεις σου θα τρώνε πόρτα),άλλα με την καλύτερη κάλυψη απο όλους (βλέπε κεραίες μέσα στον οικισμό και σε διάφορα σημεία κιόλλας) ή οποία δεν λέει τίποτα βέβαια μιάς και δεν ακολουθήτε απο αντίστοίχη κάλυψη καναλιών.Δεν θέλω να μπω καν στη διαδικασία να σας πω γιατί οι συνδομητές cosmote με Whats up απο τα 24 κανάλια θα μπορούν να χρησιμοποιούν μόνο τα 8 γιατί εκεί μπαινουμε σε άλλα θέματα(φυσικά είναι οι πρώτοι που θα φάνε πόρτα και έπειτα οι συνδρομητές με συμβόλαιο)

 

Η wind θα καλύψει επαρκώς τους συνδρομητές της (αν αναλογιστούμε ότι είναι και πολλοί λιγότεροι απο αυτούς της cosmote)

 

H vondafone θα καλύψει επαρκώς τους συνδομητές της.

 

Στις περιπτώσεις πρωτοχρονιάς κ.τ.λ εννοείται ότι κανένα δίκτυο δεν μπορεί να καλύψει όλους τους συνδομητές ταυτόχρονα,Απλά στην cosmote θα μπορέσουν να κάνουν κλήση μετά απο κανά 2ώρο απο τους υπόλοιπους.

 

Τώρα πώς γίνεται ένα δίκτυο με την μικρότερη χωρητικότητα δικτύου (προσοχή μην μπερδεύεστε με κάλυψη σήματος ,είναι διαφορετικά πραγματα και εκεί η cosmote είναι όντως πρώτη )σε σχέση με τις άλλες δύο εταιρίες,και μάλιστα έχοντας ξοδεψει πολύ λιγότερα χρήματα, να εξυπηρετεί το 1/2 του συνολικού συνδομιτικού πληθυσμού, είναι κάτι που δεν το γνωρίζω.

Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το marketing της εταιρίας ,με τις ωραίες διαφημίσεις ,και με τους σίγουρους συνρομητές λόγο OTE και την σιγουριά που αισθάνονται.

 

Τα παραπάνω παραδείγματα είναι με τυχαίους αριθμούς (αναλογικά πάντα) και με μπακαλίστικα απλή περιγραφή ,κατανοητή απο όλους πιστεύω.Ελπίζω αν βοήθησα στο να κατανοήσετε το τί συμβαίνει με τα δίκτυα.

 

Η cosmote είναι κάτι σαν τις καλές καφετέριες.Μπορεί να είναι μικρή,ακριβές τιμές ,να αργήσουμε να πιούμε καφέ λόγω πολυ κόσμου και κακής εξυπηρέτησης ,να έχει χάλια χώρο ,άλλα εκεί μαζεύει κόσμο άρα εκεί θα πάμε να στριμωχτούμε ,αφήνωντας την απένταντι μαγαζάρα, με μισές τιμές, ωραίο χώρο και άψογο service ,άδεια.

Ετσι λειτουργούμε εδώ στην Ελλάδα ,τι να κάνουμε :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει ξανασυζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα και δε βγαίνει άκρη.

 

Στην Αγγλία πχ είναι γνωστό ότι η κινητή τηλεφωνία έχει προσιτές τιμές & μπορείς να έχεις με λιγότερα απ'τα μισά λεφτά της Ελλάδας... τα πάντα! Απεριόριστη ομιλία' date=' SMS, mobile Internet.

Οπότε συγκριτικά με την Αγγλία, η Ελλάδα έρχεται ακριβή.

 

Στη Γερμανία όμως έχεις να κάνεις με εξωφρενικές χρεώσεις, όταν χρεώνεσαι φωνητικά μηνύματα του στυλ "ο συνδρομητής που καλέσατε βρίσκεται εκτός δικτύου" με 0,29€ ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΣ, χρεώνεσαι 0,19€ το φθηνότερο SMS, για να έχεις πακέτο με δωρεάν ομιλία, SMS + Internet προς όλους πρέπει να σου φύγουν τουλάχιστον 50€ το μήνα σε πάγιο

&

το τραγικότερο... 24μηνα συμβόλαια!!!

Εκεί έρχεται η Ελλάδα πάμφθηνη.

 

Οπότε δεν έχει νόημα το "υψηλός μισθός, ακριβότερες τιμές", διότι και στην Αγγλία οι μισθοί είναι ψηλά, αλλά οι εταιρείες δε κατακλέβουν τους συνδρομητές τους.

Αυτό έχει να κάνει με τη πολιτική που ακολουθούν μεταξύ τους οι εγχώριες εταιρείες σε κάθε χώρα. Κρατάνε τις τιμές πάνω και κάτω αντίστοιχα.[/quote']

 

Σύμφωνοι αλλά υπάρχει και ανταγωνισμός εδώ. Διαφορετικές τιμές διαφορετικά προγράμματα. Όχι καρμπόν. Βλέπεις τι σε συμφέρει και επιλέγεις. Στην Ελλάδα αυτό δεν συμβαίνει δυστυχώς .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παραλέω, διάβασε και κάθε επόμενο comment-παράπονο περί cosmote. (χρεώσεις - σήμα μπανάνα κλπ.), το επιβεβαιώνουν κιόλας όσοι postάρουν, ότι η Cosmote είναι σάπια. Το πρόβλημα αυτό κατά κύριο λόγο το έχω Αθήνα, και κατά δεύτερο όπου ταξιδεύω (Θεσσαλονίκη-Σέρρες κλπ).

μαλλον εχει να κανει περισσοτερο με την περιοχη που βρισκεσαι.Κρητη παντως ΜΟΝΟ η cosmote εχει καλο σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι σαν κοροιδάκια πληρώνουμε τον βομβαρδισμό των διαφημίσεων και των 3 εταιριών κινητής (βλ.σαντουιτσάκια,ο Μανωλιός ο κατεβαστής κτλ) αλλά κατά τα άλλα λεφτά δεν έχουν.

Οι δε κλήσεις, απο 45 δευτερόλεπτα που είχαν μίνιμουμ χρέωση πάνε στο 1 λεπτό.

Προσωπικά,ούτε το συμβόλαιο μου ανανέωσα για την κοροιδία επιδότησης των 50 ευρώ,αλλά και τις κλήσεις πέρα του χρόνου ομιλίας μου,τις κάνω απο το σταθερό μου(χρέωση ανα δευτερόλεπτο,απο το 1ο δευτερόλεπτο)

 

Στεναχωρηθήκαμε πολυ που δεν έγινε το μονοπώλειο,βρε ουστ ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά τραγικό. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει αναφερθεί ήδη. http://www.imerisia....pubid=112816625

 

Το τραγικό πού ακριβώς είναι;

Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...