Προς το περιεχόμενο

κι εγώ περίεργο πρόβλημα (με radeon 6870)


devout84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tlyko οπως λενε και στην Κυπρο, δεν εχεις υποθεση.

Δε φτανει που γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν, δεν φτανει που επιμενεις αλλα αποτελειωνεις καθε λογικη γραφοντας οτι εχεις σπουδασει πληροφορικη μεσα σε ενα φορουμ πληροφορικης, λες και οι υπολοιποι βαρανε μυγες μπροστα σου, η λες και ειναι λιγοι που εχουν σπουδασει οτι κι εσυ και μαλιστα σε πολυ πιο προχωρημενο επιπεδο απο σενα.

 

Απο κει και περα, αρκουμαι να απαντησω σε οτι σου ειπαν οι υπολοιποι, οτι υπολογιζεις λαθος το τι τροφοδοτικο θελει ενας Η/Υ.

Όσο για τον τρόπο υπολογισμου το έγραψα παραπάνω ότι ήταν προσεγγιστικός και όχι ακριβής. Το post σου είναι λίγο... off-topic, γιατί δεν διάβασες τα παλαιότερα post μου μάλλον...

Διάβασε τα παλαιότερα post μου και ξαναγράψε...

Το ξέρω ότι μερικά πράγματα μπορεί να ακούγονται "κάπως", αλλά πώς να το κάνουμε αδερφε: αφού ξέρω τι γράφω!.. Δεν υποστήριξα ότι οι άλλοι δεν ξέρουν, αλλα κυρίως ότι ΕΓΩ ξέρω τι γράφω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο για τον τρόπο υπολογισμου το έγραψα παραπάνω ότι ήταν προσεγγιστικός και όχι ακριβής. Το post σου είναι λίγο... off-topic, γιατί δεν διάβασες τα παλαιότερα post μου μάλλον...

Διάβασε τα παλαιότερα post μου και ξαναγράψε...

Το ξέρω ότι μερικά πράγματα μπορεί να ακούγονται "κάπως", αλλά πώς να το κάνουμε αδερφε: αφού ξέρω τι γράφω!.. Δεν υποστήριξα ότι οι άλλοι δεν ξέρουν, αλλα κυρίως ότι ΕΓΩ ξέρω τι γράφω...

Ερωτηση.

intel i5 750 [email protected]

Asus nvidia gtx275 clocked

4gb ram

1ssd + 1hdd@7200rpm

1 dvd-rw

1 creative audigy soundcard

 

Τι τροφοδοτικο χρειαζονται για να βγαλουν απροβληματιστα μια 3ετια? Προσεγγιστικα παντα, με τους δικους σου υπολογισμους και λαμβανομενου υποψιν του capacitor aging για αυτην την 3ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θες 40 Α ρευμα στην 12 V... ΝΟ δεν κανει αυτο που εχεις πτεροσαυρε..

 

Μα 40A βγάζει στην 12V.

 

DC Output +3,3V

25 A

DC Output +5V

25 A

DC Output +12V1

40 A

Efficiency

80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα βγάζω από το site του φίλου 476 όπως είναι τώρα (σε full load) και 574 με δεύτερη 6870.

 

 

Ε βασικα προσωπικα μιλαω και λεω οτι δεν μας ενδιαφερει η 5 V και η 3.3 V ετσι το βλεπω γω... η 12 V κανει το τροφοδοτικο και οι ασφαλειες της... 600 W πηρε ενα παληκαρι πριν λιγο καιρο ενα alied tech με δυο 22Α ασφαλειες και εναν ATHLON II X4 και μια 460 GTX το OCCP PSU test( πως λεγεται ) δεν το εβγαζε...

 

edit...

 

Στο wattoμετρο μου... πεφτει το efficiency 2-3 % καθως ζοριζεται η 12 V επειδη αυξανεται η θερμοκρασια στο pSU σε τεστ...

 

Το θεμα ειναι οτι εκεινο το 40 Α ειναι πραγματικο ή η ασφαλεια και το πραγματικο λιγοτερο; Γενικα στο οριο εισαι αρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μη το κανεις λογω capacitor aging και συχνα λογω του CF θα αναπτυσσονται υψηλες θερμοκρασιες μεσα κει...

 

Εχω στα 4.2 ΓΗΖ με P II kai 6850 επιανα το PSU και ηταν αρκετα ζεστο σε κανα PSU test... με 40 Α στην 12 V rated κατα enermax..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συναδελφε και γω ηλεκτρολογος μηχανικος πατρων ειμαι γι αυτο φωναζω γενικα... αλλα αμα παω να πω κατι οπουδηποτε ... με λενε fan boy υπαλληλο κτλ...

 

Πολλα δεν ηξερα ποτε για PSUs αλλα απο αυτα που μας εμαθε στο thelab τοσα χρονια ,σωστα αναλογα τη ποιοτητα του PSU υπαρχει το capacitor aging το λενε ολοι... 5% το χρονο... 10 βαρια...

 

Συγγνωμη αλλα αν εχουμε μια GPU που παρατηρησαμε πως εχει 125 W ισχυ.. και μολις βγαλουμε τη αποδοση του τροφοδοτικου 84% 105 W... δεν ειναι λογικο να πουμε αφου και αφοσον βλεπει συγκεκριμενη ασφαλεια του τροφοδοτικου ( 25 Α ) οτι ειναι 8,5 Α το ρευμα που θελει; Με 99% PFC αρα δεν βλεπει αεργο ισχυ;

 

 

 

Επισης σημαντικο ειναι τι θερμοκρασιες θελουν τα τροφοδοτικα.... ειναι καποια που αντεχουν ( να φανταστω λογω πυκνωτων 40 C ) Καποια αντεχουν και 50 C.. Γι αυτο που και που κλεινουν λογω OTP..

???????????

 

Τα παραπάνω που γράφεις δεν έχουν κανένα νόημα :

1) Η κάρτα έχει 141W TDP, όχι 125W.

2) To PFC που αναφέρεις ως 99% είναι ανυπόστατο, παραπάνω το αναφέρεις 84%... :eek:

3) Από που συνάγεται η ασφάλεια του τροφοδοτικού 25Α και ότι από αυτή η κάρτα θέλει 8,5Α... :eek:

Συνάδελφε, είτε δεν πέρασες ούτε απ' έξω από τους Ηλεκτρολόγους στη Πάτρα, είτε με δοκιμάζεις, είτε κάνεις πλάκα. Σε κάθε περίπτωση σε διαβεβαιώνω ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ...

 

Το θέμα κατάντησε κουραστικό, για αυτό και δεν ξανακάνω post... Όσοι θέλουν διαβάζουν τα παλαιότερα post μου και όσοι δε θέλουν να τα λάβουν υπόψη τους είναι δικαίωμά τους... Έτσι κι αλλιώς έχουμε φύγει προ πολλού off-topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος . Εσυ εισαι του ΤΕΙ; (απλα ρωταω συγγνωμη )

 

Αναφερομουν σε 6850 με δικο μου wattoμετρο και δικα μου τεστ...

 

 

PFC δεν ειναι το λεγομενο Cosφ;

Αποοδση δε λεμε ποση παιρνει η μητρικη δια ποση τραβαει απο τη πριζα;

 

ΦΙλε συμφωνα με την enermax οι ασφαλειες ειναι 25 Α...

 

ΥΓ το TDP αφορα τη ψυχτρα και τις συνθηκες... οχι την πραγματικη ισχυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό λέω και εγω. Ασχολούμε με Η/Υ από το '96 και έχω σπουδάσει ταυτόχρονα το αντικείμενο. Ξέρω τα τροφοδοτικά όχι γιατί τα διάβασα από κάποιο site ή περιοδικό, αλλά γιατι κατασκεύασα ένα (υποτυπώδες μόνο για τη μελέτη του τρόπου λειτουργίας του) και έκανα εργασίες και εξετάστηκα στο μάθημα (Ηλεκτρονικά ΙΙ) στους Ηλεκτρολόγους στην Πάτρα. Λες να περιμένω κάποιον να μου πει πώς δουλεύει; Σε αντίθεση με πολλούς, δεν πιστεύω, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ γι αυτά που γράφω κι αυτό γιατί γνωρίζω τις παραμέτρους λειτουργίας των τροφοδοτικών. Μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο;... Αν όχι πρόσεξε σε παρακαλώ τι ακριβώς γράφεις στο μέλλον... Σε μερικά πράγματα δεν ισχύει η πλειοψηφία... Όχι επειδή το λένε πολλοί είναι και σωστό. Στην αιθουσα είμασταν 100+ φοιτητές, αλλά όταν διαφωνούσαμε, πάντα ο καθηγητής είχε δίκιο, που ήταν ένας...Με τη λογική της πλειοψηφίας δε θα μαθαίναμε ποτέ τίποτα, τούβλα θα μπαίναμε στην αίθουσα, ντουβάρια θα βγαίναμε...^_^

Aντε να τις μετρήσουμε

Εσύ ασχολήσε απο το 96 όταν εγώ το 89 είχα κάψει την πρώτη μου μητρική... Πως σου φάνηκε;

Αφού τα ξέρεις τόσο καλά, τότε καλές αγορές και καλές επιλογές στα psu σου.

Μικροηλεκτρονική, ηλεκτρονική, ηλεκτρολογία και τα σχετικά έκανα και εγώ στο πανεπιστήμιο. ΑΛΛΑ την εμπειρία που έχω κερδίσει απο την καθημερινή μου διατριβή με τους υπολογιστές δεν μου την έδωσε και δεν θα μου την δώσει κανένα πανεπιστήμιο, κανένας καθηγητής, κανένα αμφιθέατρο. Εσύ λέγε για τα πτυχία σου και εγώ απέναντι θα έχω το κατσαβίδι και το πολύμετρό μου.

Του χρόνου αν θα είμαστε καλά και ξαναμπεις insomnia, μιας και σε βλέπω ομάδα validating, αν δεν έχω βαρεθεί το σύστημά μου και δε το έχω αλλάξει ειλικρινά θα ήθελα να δω τι θα πεις με το τροφοδοτικό που θα συνεχίζει να σηκώνει τις 2 καρτούλες.

Τέλος επειδή μίλησες για πλειοψηφία. Τόσο καλά τα έγραψα που φάνηκα σαν να μιλάει λαός ολόκληρος;

Αυτό που βλέπεις το μεταφράζεις σύμφωνα με το θεωρητικό σου υπόβαρθρο, δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας... Ένας επεξεργαστής όταν είναι overclocked "δουλεύει", όταν είναι πολύ overclocked μπορεί να δουλεύει, αλλά για πόσο χρόνο;.. Κάποιος που δεν ξέρει θα σου πει ότι αν πχ πας μία cpu στα 6GHz θα δουλεύει μια χαρά, αφού αυτός το είδε ότι δουλεύει στον Η/Υ του φίλου του, γιατί αγνοεί τις παραμέτρους λειτουργίας της cpu. Τα τροφοδοτικά είναι πολύ πιο ευαίσθητα... Ο υπολογισμός σου με τα Watt δεν είναι απλά λάθος, είναι αστείος... Δε θα τον σχολιάσω, απλά διάβασε πώς υπολογίζονται τα Watts και ξανακάνε τον υπολογισμό...Τα έχω ξαναγράψει...

Η καθημερινότητα δηλαδή είναι το θεωρητικό μου υπόβαθρο. Το έμαθα και αυτό σήμερα

Τι σχέση έχει το overclocked Με το τουμπανιασμένο overclocked και την σωστή ή όχι λειτουργία του cpu? Για τροφοδοτικά δεν λέμε;

Και γιατί είναι αστείος ο υπολογισμός μου στα watt?

Ο δικός σου δηλαδή που απαιτεί 850W επώνυμο Psu για 2 6870 τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

One more epic thread....

Καλα ρε παιδια κανενας δεν σκεφτηκε να του παραθεσει την υπογραφη μου μπας και το βουλωσει και ησυχασουμε?

 

Και ας επιστρεψουμε στον TS τωρα... Και οσο ακυρο και να ακουγεται πραγματικα θελω να σε ρωτησω τι δουλεια εχει να κανει παρεα μια 6870 με εναν 6000+ και μολις 2gb ram?

 

Sent from my HTC Explorer A310e using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε με πραγματικά γεγονότα να πω και εγώ πως ένα corsair 550 watt σήκωνε μια 6970 και ενα amd phenom ii στα 4 GHz. Στο τέλος βέβαια έκαψα και psu και μητρική γιατί το παράκανα αλλά το σύστημα έπερνε μπροστά χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην περίπτωση του φίλου που άνοιξε το θέμα θα σου πρότεινα να πας για ολική αναβάθμιση μιας και στο υπάρχον σύστημα η κάρτα γραφικών χαραμίζεται και δεν μπορείς να πάρεις το max της απόδοσης.

 

Sent from my GT-I9000 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίσατε god dammit! Δηλαδή το δικό μου Artic Cooling Fusion 550R: http://www.arctic.ac/en/p/cooling/psu/81/fusion-550.html?c=2289 σηκώνει 6870? :whistle:

 

CPU Type TripleCore AMD Phenom II X3 Black Edition 720, 2819 MHz (14 x 201)

System Memory 4096 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)

Disk Drive Corsair CSSD-F60GB2 ATA Device (60 GB, SATA-II)

Disk Drive ST3500418AS ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίσατε god dammit! Δηλαδή το δικό μου Artic Cooling Fusion 550R: http://www.arctic.ac/en/p/cooling/psu/81/fusion-550.html?c=2289 σηκώνει 6870? :whistle:

 

CPU Type TripleCore AMD Phenom II X3 Black Edition 720, 2819 MHz (14 x 201)

System Memory 4096 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)

Disk Drive Corsair CSSD-F60GB2 ATA Device (60 GB, SATA-II)

Disk Drive ST3500418AS ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)

 

34a βγάζει στην 12άρα,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34a βγάζει στην 12άρα,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Σ' ευχαριστώ ^_^

 

Απ'οτι κατάλαβα προσθέτεις τα δύο 12voltα,είπα και εγώ,τόσο μικρό είναι το δικό μου.. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...