Προς το περιεχόμενο

Επαναστατικό chip από το MIT αλλάζει τα δεδομένα στη χορήγηση φαρμάκων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερευνητές του MIT προχώρησαν στην κατασκευή ενός επαναστατικού chip το οποίο υπόσχεται να δώσει λύσεις στον τομέα της φαρμακολογίας και ειδικότερα, να αντικαταστήσει τις ενέσεις φαρμάκων για χρόνιες ασθένειες. Συγκεκριμένα το chip αυτό μπορεί να εμφυτευτεί στους ασθενείς και να διαχειρίζεται ασύρματα έτσι ώστε να χορηγεί τις δόσεις τους με επαναλαμβανόμενο τρόπο.

 

Το Πανεπιστήμιο αναφέρει ότι τα πρώτα chip δοκιμάστηκαν σε ασθενείς με οστεοπόρωση στους οποίους χορηγείται η ουσία Τεριπαρατίδη, όπου έλαβαν μέρος επτά γυναίκες στις ηλικίες μεταξύ 65 και 70 ετών. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα chip χορήγησαν απροβλημάτιστα τις δόσεις των ασθενών χωρίς παρενέργειες. Η εμφύτευσή τους πραγματοποιήθηκε με τοπική αναισθησία και η ποσότητα του φαρμάκου που είναι ικανά να χορηγήσουν επαρκεί για τέσσερις μήνες.

 

bf28es.jpg

 

Οι επιστήμονες αναφέρουν ότι το chip αυτό θα μπορούσε να αντικαταστήσει τις ενέσεις και για άλλες ασθένειες όπως τα φάρμακα που χορηγούνται για την καταπολέμηση του καρκίνου και της σκλήρυνσης κατά πλάκας. Μελέτες έδειξαν ότι η συγκεκριμένη μέθοδος χορήγησης φαρμάκων οδήγησε σε πιο τακτικές και συνεπείς δοσολογίες καθώς κάθε μία από αυτές είναι προκαθορισμένη και μετρημένη με ακρίβεια. Μελλοντικά είναι πολύ πιθανό να υπάρξει τροποποίηση του συγκεκριμένου chip έτσι ώστε να μπορεί να χορηγεί δόσεις από διαφορετικά φάρμακα ταυτόχρονα.

 

Link.png Site: computerworld.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Δηλαδή ασύρματο σώμα που μπορει να το χακεψει κάποιος ασυνείδητος..

Ναι αγαπητο bot, πιστευω οτι μολις διαβασουν το post σου οι του MIT, θα επαναπροσδιορισουν τα σχεδια του chip και αυτη τη φορα θα σκεφτουν και την ασφαλεια του.

Ζητω η τρομολαγνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν νομίζω οτι είναι ανάγκη να χειρίζεται ασύρματα. Λες και δε μπορεί να χορηγεί τη δόση αυτόνομα.... και έλεος με τα σενάρια πάλι. Μπράβο στο ΜΙΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτο. Μας έφτασαν σε σημείο να πιστεύουμε ότι έχουμε ανάγκη από τέτοιες μ@#$ίες!

 

Μα δεν υπήρχε ούτε μία περίπτωση στο εκατομμύριο να δεχόμουν τέτοιου είδους "θεραπεία". Πείτε με υπερβολικό, πιστεύω πως μπορεί να κάνει παπάδες ένα τέτοιο chip. Το θέμα όμως είναι τί παπάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ μπορεί να μην την έχεις ανάγκη...για ρώτα και έναν διαβητικό που τρυπιέται 2+ φορές τη μέρα αν τη χρειάζεται ή όχι... Φαντάζομαι θα υπάρχουν ακόμα χειρότερες περιπτώσεις στις οποίες χρειάζεται αλλά φέρνω το διαβήτη ως παράδειγμα καθώς είναι πολύ συνήθης πάθηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ζόρικες καταστάσεις, απλά είπα ότι προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω τις 2 ενέσεις και να μην έχω ένα chip μέσα μου το οποίο δε ξέρω τί μπορεί να κάνει και εν τέλει δε ξέρω πραγματικά ποιός το ελέγχει.

 

Όλα αυτά μπορεί να μοιάζουν υπερβολικά, πάντως ο τρόπος με τον οποίο το παρουσιάζουν, δηλαδή "κάνει αυτό, σώζει ζωές, θαυματουργό κτλ", αποσκοπεί στο να σε κάνει να πιστεύεις ότι μάλλον το χρειάζεσαι. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει συνέχεια το θέμα (όχι το thread, το θέμα γενικότερα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να το hackarei κάποιος έχει να πεθάνει κόσμος........ τσακ και πέθανε απο υπερβολική δόση....

 

Με την ίδια λογικά και με πιο συμβατικές μεθόδους μπορεί κάποιος να αντικαταστήσει τις ενέσεις ή τα χάπια του ασθενούς με άλλα. Πολύ πιο εύκολα από το να αφαιρέσει το τσιπ από το δέρμα... και να το χακάρει :mrgreen:

 

Το έγκλημα δεν πρόκειται να πεθάνει ποτέ και είναι ανεξάρτητο της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ζόρικες καταστάσεις, απλά είπα ότι προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω τις 2 ενέσεις και να μην έχω ένα chip μέσα μου το οποίο δε ξέρω τί μπορεί να κάνει και εν τέλει δε ξέρω πραγματικά ποιός το ελέγχει.

 

Όλα αυτά μπορεί να μοιάζουν υπερβολικά, πάντως ο τρόπος με τον οποίο το παρουσιάζουν, δηλαδή "κάνει αυτό, σώζει ζωές, θαυματουργό κτλ", αποσκοπεί στο να σε κάνει να πιστεύεις ότι μάλλον το χρειάζεσαι. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει συνέχεια το θέμα (όχι το thread, το θέμα γενικότερα)...

 

Δηλαδη ο διαβητικος δε χρειαζεται τις δυο ενεσεις τη μερα, τον εχουν κανει να πιστευει οτι τις χρειαζεται...

Εχεις καταλαβει οτι αυτο που δειχνει η ειδηση ειναι απλα το μεσο τροφοδοτησης φαρμακου, και οχι το ιδιο το φαρμακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ο διαβητικος δε χρειαζεται τις δυο ενεσεις τη μερα, τον εχουν κανει να πιστευει οτι τις χρειαζεται...

Εχεις καταλαβει οτι αυτο που δειχνει η ειδηση ειναι απλα το μεσο τροφοδοτησης φαρμακου, και οχι το ιδιο το φαρμακο;

 

Καμία σχέση. Ο διαβητικός αν δεν κάνει τις ενέσεις του κι αν δεν πάρει το φάρμακό του, θα έχει άμεση επίπτωση στην υγεία του, δεν τον έχουν κάνει να πιστέψει τίποτα, το χρειάζεται ο οργανισμός του, αλλιώς πεθαίνει... Το τσιπ γιατί το χρειάζεται? Θα πεθάνει χωρίς αυτό? Μάλλον όχι.

 

Αν θες όμως, εξήγησέ μου γιατί πιστεύεις ότι δεν έχω καταλάβει πως το μέσο χορήγησης είναι το θέμα συζήτησης. Είπα πουθενά ότι δε θα 'πρεπε να παίρνουμε φάρμακα όταν και αν το έχουμε ανάγκη? Ή απλά είπα ότι δε θα ήθελα να έχω το θαυματουργό αυτό τσιπ στο σώμα μου?

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο που το υπερασπίζεστε χωρίς να ξέρετε περί τίνος πρόκειται. Θα κρατήσετε την ίδια στάση αύριο-μεθάυριο αν σας πουν, λέω εγώ τώρα, ότι από εδώ και στο εξής στα μωρά θα βάζουμε ένα τσιπάκι για να είναι πιο εύκολος ο έλεγχος των εμβολιων και γενικότερα η αντιμετώπιση των ασθενειών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...