Προς το περιεχόμενο

Επαναστατικό chip από το MIT αλλάζει τα δεδομένα στη χορήγηση φαρμάκων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ζόρικες καταστάσεις, απλά είπα ότι προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω τις 2 ενέσεις και να μην έχω ένα chip μέσα μου το οποίο δε ξέρω τί μπορεί να κάνει και εν τέλει δε ξέρω πραγματικά ποιός το ελέγχει.

 

Όλα αυτά μπορεί να μοιάζουν υπερβολικά, πάντως ο τρόπος με τον οποίο το παρουσιάζουν, δηλαδή "κάνει αυτό, σώζει ζωές, θαυματουργό κτλ", αποσκοπεί στο να σε κάνει να πιστεύεις ότι μάλλον το χρειάζεσαι. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει συνέχεια το θέμα (όχι το thread, το θέμα γενικότερα)...

Φιλικά πάντα,

αν στο μέλλον πάσχεις από αρρυθμίες (χτύπα ξύλο) μην βάλεις βηματοδότη και άρχισε εναλλακτικές θεραπείες με βότανα, γιατί τον βηματοδότη τον έφτιαξαν οι κακές εταιρίες που θέλουν να πουλήσουν και σου κάναν πλύση εγκεφάλου ότι το χρειάζεσαι για να ζήσεις... Συν το ενδεχόμενο ότι χακεύεται πολύ εύκολα (επειδή κάποιος το ανέφερε). Ένα κινητό εν ώρα κλήσης σε απόσταση ενός μέτρου χρειάζεται για να σου τρελάνει το μηχανάκι.

 

http://www.youtube.com/watch?v=u7AHZhWoZtA&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή ότι ειπα μεταφράστηκε ως τεχνοφοβια... Μάλιστα. Ευτυχώς έχουμε όλοι το δικαίωμα στην άποψη μας.

 

Μακάρι να έχετε όλοι εσείς δίκιο, που είστε τόσο σίγουροι ότι αυτό το τσιπ αποσκοπεί στο καλό όλων μας. Εγώ, στη σημερινή κοινωνία, θα παραμείνω καχύποπτος κι ας χαρακτηριστω περίεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους διαβητικούς είναι διπλό. Το timing της ινσουλίνης, αλλά και η ποσότητα που πρέπει να λαμβάνουν κάθε φορά. Άλλη ποσότητα θα χρειαστεί άμα φάει μακαρόνια και άλλη ποσότητα αν φάει τούρτα. Δυστυχώς η χορήγηση είναι εμπειρική.

Ένα τέτοιο τσιπ αν μετράει τη γλυκόζη του αίματος μπορεί να δώσει επακριβώς την ποσότητα ινσουλίνης που χρειάζεται ο οργανισμός. Βέβαια αυτό το τσιπ χορηγεί όσο του πεις, άρα την ποσότητα την ορίζεις εσύ. Έστω και έτσι είναι καλό βήμα, αφού δεν χρειάζεται να βγάζεις σύριγγες και να τρυπιέσαι όποτε πρέπει να φας. Βελτιώνει πολύ την κοινωνική ζωή αυτών των ανθρώπων.

Σε ό,τι αφορά τον "χαλασμένο βηματοδότη" είμαι γιατρός και έχω δει τέτοιο περιστατικό (τα είχαν παίξει αδικαιολόγητα οι μπαταρίες με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει ο ασθενής), πιστεύω ότι καλό είναι να γίνονται βήματα που προάγουν την επιστήμη. Το ρίσκο υπάρχει πάντοτε, ακόμα και με τα φάρμακα.

Τώρα αν χακάρει κάποιος μία τέτοια ασύρματη συσκευή για να παίζει με τις ζωές ανθρώπων τί να πω. Εφικτό μου φαίνεται, αλλά πρέπει να είναι πολύ άρρωστος για να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ότι ειπα μεταφράστηκε ως τεχνοφοβια... Μάλιστα. Ευτυχώς έχουμε όλοι το δικαίωμα στην άποψη μας.

 

Μακάρι να έχετε όλοι εσείς δίκιο, που είστε τόσο σίγουροι ότι αυτό το τσιπ αποσκοπεί στο καλό όλων μας. Εγώ, στη σημερινή κοινωνία, θα παραμείνω καχύποπτος κι ας χαρακτηριστω περίεργος.

 

http://www.youtube.com/watch?v=qszy_viUn94

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ζόρικες καταστάσεις, απλά είπα ότι προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω τις 2 ενέσεις και να μην έχω ένα chip μέσα μου το οποίο δε ξέρω τί μπορεί να κάνει και εν τέλει δε ξέρω πραγματικά ποιός το ελέγχει.

 

Όλα αυτά μπορεί να μοιάζουν υπερβολικά, πάντως ο τρόπος με τον οποίο το παρουσιάζουν, δηλαδή "κάνει αυτό, σώζει ζωές, θαυματουργό κτλ", αποσκοπεί στο να σε κάνει να πιστεύεις ότι μάλλον το χρειάζεσαι. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει συνέχεια το θέμα (όχι το thread, το θέμα γενικότερα)...

 

Μιλάς χωρίς να έχεις εμπειρία στο θέμα. Προφανώς δε σου έχει τύχει να πρέπει να παίρνεις εσύ ή κάποιος δικός σου φάρμακα (και ειδικά ενέσεις) για μήνες πολλές φορές τη μέρα. Πίστεψε με, μετά απο μερικούς μήνες θα παρακαλάς για μια τέτοια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορεί να «παραβιαστεί» μια τέτοια συσκευή και να σκοτώσουν τον ασθενή. Φυσικά και μπορεί να παραβιαστούν και τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου του με ίδιο αποτέλεσμα. Φυσικά και μπορούν να παραβιαστούν τα πάντα και να σε σκοτώσουν με κάθε τρόπο.

 

Αλλά δε θα hackάρουν τη συσκευή που σου παρέχει φάρμακα. Αν κάποιος θέλει να σε σκοτώσει, απλά θα σου φυτέψει μια σφαίρα. Είναι πιο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους διαβητικούς είναι διπλό. Το timing της ινσουλίνης, αλλά και η ποσότητα που πρέπει να λαμβάνουν κάθε φορά. Άλλη ποσότητα θα χρειαστεί άμα φάει μακαρόνια και άλλη ποσότητα αν φάει τούρτα. Δυστυχώς η χορήγηση είναι εμπειρική.

Ένα τέτοιο τσιπ αν μετράει τη γλυκόζη του αίματος μπορεί να δώσει επακριβώς την ποσότητα ινσουλίνης που χρειάζεται ο οργανισμός. Βέβαια αυτό το τσιπ χορηγεί όσο του πεις, άρα την ποσότητα την ορίζεις εσύ. Έστω και έτσι είναι καλό βήμα, αφού δεν χρειάζεται να βγάζεις σύριγγες και να τρυπιέσαι όποτε πρέπει να φας. Βελτιώνει πολύ την κοινωνική ζωή αυτών των ανθρώπων.

Σε ό,τι αφορά τον "χαλασμένο βηματοδότη" είμαι γιατρός και έχω δει τέτοιο περιστατικό (τα είχαν παίξει αδικαιολόγητα οι μπαταρίες με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει ο ασθενής), πιστεύω ότι καλό είναι να γίνονται βήματα που προάγουν την επιστήμη. Το ρίσκο υπάρχει πάντοτε, ακόμα και με τα φάρμακα.

Τώρα αν χακάρει κάποιος μία τέτοια ασύρματη συσκευή για να παίζει με τις ζωές ανθρώπων τί να πω. Εφικτό μου φαίνεται, αλλά πρέπει να είναι πολύ άρρωστος για να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ότι ειπα μεταφράστηκε ως τεχνοφοβια... Μάλιστα. Ευτυχώς έχουμε όλοι το δικαίωμα στην άποψη μας.

 

Μακάρι να έχετε όλοι εσείς δίκιο' date=' που είστε τόσο σίγουροι ότι αυτό το τσιπ αποσκοπεί στο καλό όλων μας. Εγώ, στη σημερινή κοινωνία, θα παραμείνω καχύποπτος κι ας χαρακτηριστω περίεργος.[/quote']

 

Σε αυτή τη χώρα δυστυχώς έχουν όλοι άποψη…και αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν είμαστε ειδικοί…ας το αφήσουμε καλύτερα αν δεν ξέρουμε…ας ακούσουμε πρώτα αυτούς που ξέρουν και μετααααα ας πουμε την άποψη μας…αυτή πρέπει να είναι η σωστή σειρά…τα υπόλοιπα είναι για εντυπωσιασμό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ζόρικες καταστάσεις, απλά είπα ότι προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω τις 2 ενέσεις και να μην έχω ένα chip μέσα μου το οποίο δε ξέρω τί μπορεί να κάνει και εν τέλει δε ξέρω πραγματικά ποιός το ελέγχει.

 

Όλα αυτά μπορεί να μοιάζουν υπερβολικά, πάντως ο τρόπος με τον οποίο το παρουσιάζουν, δηλαδή "κάνει αυτό, σώζει ζωές, θαυματουργό κτλ", αποσκοπεί στο να σε κάνει να πιστεύεις ότι μάλλον το χρειάζεσαι. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει συνέχεια το θέμα (όχι το thread, το θέμα γενικότερα)...

Οπα φιλτατε,μιλαμε για ενα τσιπακι το οποιο φτιαχτηκε για μια κατηγορια ανθρωπων,δεν φτιαχτηκε για να σε παρακολουθει οπως το γνωστο τσιπακι που θα παρακολουθει 7 δις ανθρωπους(ειναι αυτο εφικτο?????).Καποιοι ανθρωποι παρακαλανε για ενα τετοιο τσιπακι μια ζωη.Οποτε καλο ειναι να μην τα βαζουμε ολα σε ενα τσουβαλι.φιλικα παντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση. Ο διαβητικός αν δεν κάνει τις ενέσεις του κι αν δεν πάρει το φάρμακό του, θα έχει άμεση επίπτωση στην υγεία του, δεν τον έχουν κάνει να πιστέψει τίποτα, το χρειάζεται ο οργανισμός του, αλλιώς πεθαίνει... Το τσιπ γιατί το χρειάζεται? Θα πεθάνει χωρίς αυτό? Μάλλον όχι.

 

Αν θες όμως, εξήγησέ μου γιατί πιστεύεις ότι δεν έχω καταλάβει πως το μέσο χορήγησης είναι το θέμα συζήτησης. Είπα πουθενά ότι δε θα 'πρεπε να παίρνουμε φάρμακα όταν και αν το έχουμε ανάγκη? Ή απλά είπα ότι δε θα ήθελα να έχω το θαυματουργό αυτό τσιπ στο σώμα μου?

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο που το υπερασπίζεστε χωρίς να ξέρετε περί τίνος πρόκειται. Θα κρατήσετε την ίδια στάση αύριο-μεθάυριο αν σας πουν, λέω εγώ τώρα, ότι από εδώ και στο εξής στα μωρά θα βάζουμε ένα τσιπάκι για να είναι πιο εύκολος ο έλεγχος των εμβολιων και γενικότερα η αντιμετώπιση των ασθενειών?

 

Κι ομως τεραστια σχεση. Διοτι, ειτε με την απλη συριγγα ειτε με το τσιπ, ο ασθενης θα λαβει απλα την ινσουλινη (η οτιδηποτε αλλο χρειαζεται). Αρα το τσιπ δεν αντικαθιστα το φαρμακο, αλλα τη συριγγα μαζι με το ρολοι, και το μυαλο συνεχεια εκει, ωστε να παρει την δοση του στο σωστο χρονο. Και καλα να εχει ο αλλος τη δυνατοτητα να το κανει αυτο μονος του. Αν εχει κινητικα η ελαφρως διανοητικα προβληματα (αρχιζει ας πουμε και ξεχναει), ειναι πιο καλο να του εχεις μονιμα απο πανω του τη νοσοκομα και να την πληρωνεις;

Σε ακριβως λοιπον η συριγγα ειναι διαφορετικη απο το εν λογω τσιπακι;

 

Η τεχνολογια μπορει να γινει καλη και κακη, αυτο ειναι στο χερι μας. Το να την αποβαλλουμε τελειως με φοβο μηπως γινει κακη, δε νομιζω οτι ειναι και οτι λογικοτερο. Αν ηταν ετσι σημερα δε θα μιλαγαμε μεσω ιντερνετ, γιατι καποιος παλιοτερα θα το ειχε αποτρεψει ολο το ιντερνετ φοβουμενος οτι θα μας ελεγχουν τη ζωη μας. Μπορει και και να το κανουν, δε βλεπω ομως και κανεναν να το διακοπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωμένο στους τεχνοφοβικους:

 

Άντε και το συγκεκριμένο τσιπ, θα το χακεψουν, και θα μας ελέγχουν οι κακές πολυεθνικές και όλα τα αλλα χαρούμενα. Άρα η λύση είναι ο συμβατικούς τρόπος λήψης φαρμάκων.

 

Το ερώτημα: τι σας κάνει να πιστεύετε ότι το φάρμακο που θα πάρεις με την ένεση δεν ειναι χακεμενο; Ότι οι κακές πολυεθνικές δεν του έχουν βάλει παραξενες ουσίες ώστε να μας ελέγχουν;

 

Τρελενομαι για τρομολαγνεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικια μου γνωμη ειναι οτι απο την μια ειναι πολυ καλο για ανθρωπους με σοβαρες ασθενιες αλλα απο την αλλη,που ξερουμε οτι οντος ειναι μονο αυτο και δεν ειναι μαζι με αυτο και διαφορα αλλα οπως να μας παρακολουθει η αστυνομια π.χ. μεσω ενος πομπου απο αυτο το τσιπακι οποτε θελει να ξερει την ακριβη μας τοποθεσια και γενικα να μην μπορουμε ουτε να κλάσουμε χωρις να το μαθει κανεις?

 

Καπου ειχα διαβασει και για ενα αλλο τσιπακι που θα βγει τα επομενα χρονια και θα κανει προσπαθεια να αντικαταστησει τα χαρτονομισματα κερματα κτλπ και θα εχει μεγεθος μικροτερο απο σταγονα νερου,θα εμφυτευεται με ενεση λιγο ποιο κατω απο τον καρπο του χεριου και θα ειναι κατι σαν "πιστοτικη καρτα" δηλαδη οτι αγοραχεις θα στο χτυπανε με μια συσκεβη στο χερι και θα το χρεωνεσε αυτοματος στο τσιπακι σου,κατι σαν συσκευη barcode την οποια θα εχουν ολα τα καταστηματα.

 

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια και κατα ποσο οχι αλλα και αυτο το τσιπ που βγηκε μολις τωρα δεν απεχει και παρα πολυ!

 

Δεν ξερω,εμενα ολα αυτα μου φερνουν στο μυαλο ΣΤΕΡΗΣΗ ελευθεριας...να ειμαι τσιπαρισμενος χωρις πραγματικα να ξερω τι εχει το chip μου...ουτε σκυλια να ειμασταν.

 

Αφιερωμένο στους τεχνοφοβικους:

 

Άντε και το συγκεκριμένο τσιπ, θα το χακεψουν, και θα μας ελέγχουν οι κακές πολυεθνικές και όλα τα αλλα χαρούμενα. Άρα η λύση είναι ο συμβατικούς τρόπος λήψης φαρμάκων.

 

Το ερώτημα: τι σας κάνει να πιστεύετε ότι το φάρμακο που θα πάρεις με την ένεση δεν ειναι χακεμενο; Ότι οι κακές πολυεθνικές δεν του έχουν βάλει παραξενες ουσίες ώστε να μας ελέγχουν;

 

Τρελενομαι για τρομολαγνεια...

 

Δεν νομιζω να εχει βγει μεχρι τωρα κατι σαν πομπός gps σε ντεπον αναβραζον η σε υγρη μορφη για ενεση.... :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωμένο στους τεχνοφοβικους:

 

Άντε και το συγκεκριμένο τσιπ, θα το χακεψουν, και θα μας ελέγχουν οι κακές πολυεθνικές και όλα τα αλλα χαρούμενα. Άρα η λύση είναι ο συμβατικούς τρόπος λήψης φαρμάκων.

 

Το ερώτημα: τι σας κάνει να πιστεύετε ότι το φάρμακο που θα πάρεις με την ένεση δεν ειναι χακεμενο; Ότι οι κακές πολυεθνικές δεν του έχουν βάλει παραξενες ουσίες ώστε να μας ελέγχουν;

 

Τρελενομαι για τρομολαγνεια...

Νανοτεχνολογια.Θα τα ελεγχουν ολα ετσι..ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, στη σημερινή κοινωνία, θα παραμείνω καχύποπτος κι ας χαρακτηριστω περίεργος.

Καχυποτος να παραμείνεις Σπύρο,αλλα να επιλέγεις καλύτερα τα θέματα που θα σαι καχύποτος και περίεργος,προφανώς δεν έχεις ιδέα τι περνάει ενας διαβήτικός και πόσο πιο εύκολη και ανθρώπινη θα έκανε τη ζωή του μια τέτοια συσκευή.Να το 'φτιαχνε καμια φαρμακευτική να έλεγα αλλα πιστεψε με το ΜΙΤ καμία όρεξη δεν έχει να συμετασχει σε περίεργα συνομωσιολογικα σεναρια.Ουτε το χρειάζεται,μερικές φορές το καλύτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα στον κόσμο απλα κανει τη δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...