Προς το περιεχόμενο

Εξιχνιάστηκε η ηλεκτρονική επίθεση στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Δικαιοσύνης


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι υπαρχουν ατομα που υποστηριζουν ακομα το "κράτος", δηλαδη βουλευτες και μπατσους, ενω κατακρίνουν τα πιτσιρικια σε κανει να αμφιβαλλεις αν ποτε θα αλλαξει το παραμικρο..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν μπορούν να τους βάλουν μέσα πρώτων γιατι οι δύο τουλάχιστον είναι ανήλικοι και δεύτερων όποια ηλεκτρονική πράξει δεν προκαλεί οικονομική ζημία δεν θεωρείτε εγκληματική!

αλλα κάτι μου λέει οτι θα πληρώσουν πάρα πολλά χρήματα εγγύηση! :fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνώμη μου είναι πως ναι , είναι παράνομη πράξη και ειναι λογικό να τιμωρηθεί , αρκεί να αρχίσουν να τιμωρούνται πρώτα οι ΣΟΒΑΡΕΣ παρανομίες.

Οπότε με την λογική σου, στο ψιλικατζίδικο που έχω μπορούν να μου κλέβουν κάθε μέρα 20-25 σοκολάτες και δεν θα τρέχει τίποτα μέχρι να τιμωρηθούν πρώτα όλες οι σοβαρές παρανομίες. Και αν κάποιος "αναρχικός-επαναστάτης" σου σπάσει το αυτοκίνητο δεν πρέπει να γίνει κάτι γιατί οι βουλευτές είναι ατιμώρητοι και είναι πράξη επανάστασης.

Αυτά για εμένα είναι επανάσταση του καναπέ και αντίσταση του Skyrim και του μTorrent.

 

Όσο για τον 16χρόνο, νομίζεται ότι το έκανε γιατί έχει συνείδηση της κατάστασης και προσπαθεί να χτυπήσει το κατεστημένο και την αδικία των πολυεθνικών; Δεν νομίζω με 13 σκληρούς δίσκους και 3 φορητούς υπολογιστές να ήταν και προλετάριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να επισημανω οτι οι συγκεκριμενοι δεν εχουν καμια σχεση με τους Anonymous οπως ψευδως και συκοφαντικα τα μισα ιντερνετικα news sites γραφουν.

 

 

Αυτό που λες κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό. Οι Anonymous δεν είναι απλά μια συγκεκριμένη οργάνωση, είναι πλεόν μια ιδέα, και όποιος την ακολουθεί, την ασπάζεται ή την υποοστηρίζει τότε είναι και ο ίδιος μέλος των Anonymous. Εφόσον τα παλληκάρι δήλωσαν υποστηρικτές τους, αυτό (για μένα τουλάχιστον) τους κάνει anonymous. Aκόμα κι αν είχαν και δικό τους όνομα σαν ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με το αν συμφωνώ με την κίνηση τους ή όχι παρανόμησαν. Δυστυχώς για αυτούς πιάστηκαν. Για εμένα το θέμα είναι το πώς θα τιμωρηθούν. Αν η κοινωνία τους επιβάλει τεράστια χρηματικά πρόστιμα ή τους στείλει στην φυλακή θα έχει διαπράξει πολύ μεγαλύτερο έγκλημα από τους ίδιους. Με μια ποινή του στυλ 3 μήνες με αναστολή και εκείνη θα πάρουν ένα μάθημα ότι οι πράξεις τους έχουν συνέπειες και οι ζωές τους δεν θα καταστραφούν. Έτσι είναι ρε παιδιά. Όταν κάνεις κάτι κακό ακόμα και τις ποιό αγνές προθέσεις να έχεις μπορεί να την πληρώσεις. Μόνο μέσα από αυτή την συνειδητοποίηση δεν θα σηκώνει ο καθένας από μια πέτρα. Έτσι αυτός που θα την σηκώνει θα ξέρει και το γιατί το κάνει αλλά και τι κάνει. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό. Οι Anonymous δεν είναι απλά μια συγκεκριμένη οργάνωση, είναι πλεόν μια ιδέα, και όποιος την ακολουθεί, την ασπάζεται ή την υποοστηρίζει τότε είναι και ο ίδιος μέλος των Anonymous. Εφόσον τα παλληκάρι δήλωσαν υποστηρικτές τους, αυτό (για μένα τουλάχιστον) τους κάνει anonymous. Aκόμα κι αν είχαν και δικό τους όνομα σαν ομάδα.

 

Ποιος στα ειπε αυτα?Δεν παιζει καμια ιδεα ουτε ασπασμος ουτε αποχαιρετισμος.Τοτε και εγω ειμαι ο billdanos.. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος στα ειπε αυτα?Δεν παιζει καμια ιδεα ουτε ασπασμος ουτε αποχαιρετισμος.Τοτε και εγω ειμαι ο billdanos.. :devil:

 

Αρα ειναι συγκεκριμενα μελη με οργανωση, ισως και με ιεραρχια κλπ; Ειναι κλειστη κοινωνια, και αν ναι, πως μπαινουν μεσα νεα μελη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει αρκετά η δομή οργάνωσης των Anonymous. Μιλάμε ο απόλυτος ορισμός του αναρχισμού. Υπάρχει μια γενική ιδέα αντιδρασης χωρίς να υπάρχει μια κεντρική κοινότητα απόφασης αλλά μόνο ομάδες που ο καθένας μπορεί να συμμετέχει στο όνομα τους.

Μιλάμε ο απόλυτος εφιάλτης των διωκτικών αρχών γιατί μπορεί να πιάσανε σήμερα τρια παιδιά αλλά δεν θα μπορέσουν ποτέ να σταματήσουν την δράση των anonymous για το απλό λόγο ότι δεν υπάρχει κανένας αρχηγός για να τους καθοδηγεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί, αλλά 8α με ενθουσίαζε να έβλεπα τους "διεθνείς" Anonymous να κάνουν ντου στα ενδότερα της Διωξης Ηλεκτρονικου Εγκλήματος και να τα κάνουν μούτι, ως "αντίποινα".

 

Κρίμα πάντως για τη συγκεκριμένη υπειρεσία, που μέχρι στιγμής είχε μια "κοινωνικά αποδεκτή" πορεία (έσωζε αυτόχειρες, έβρισκε χαμένους κτλ). Προφανώς η πίεση και η προτεραιότητα είναι πλέον στη διαφύλαξη του συστήματος, "πάσει θυσία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος στα ειπε αυτα?Δεν παιζει καμια ιδεα ουτε ασπασμος ουτε αποχαιρετισμος.Τοτε και εγω ειμαι ο billdanos.. :devil:

 

 

με την ιδια αθλια λογικη σου ουτε οπαδοι των ομαδων υπαρχουν. γιατι με την ιδια αθλια λογικη σου οπαδοι ειναι μονο αυτοι που παιζουν μπαλα στην ομαδα. εσυ μπορει να λες οτι εισαι οπαδος μιας ομαδας αλλα που το στιριζεις αυτο; το ιδιο ειναι και οι ανωνυμοι. σου αρεσει η ιδεα τους; εισαι ενας απο αυτους. ασχετα αν δεν εισαι χακερ, μπορει να διαδηλωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε με την λογική σου, στο ψιλικατζίδικο που έχω μπορούν να μου κλέβουν κάθε μέρα 20-25 σοκολάτες και δεν θα τρέχει τίποτα μέχρι να τιμωρηθούν πρώτα όλες οι σοβαρές παρανομίες. Και αν κάποιος "αναρχικός-επαναστάτης" σου σπάσει το αυτοκίνητο δεν πρέπει να γίνει κάτι γιατί οι βουλευτές είναι ατιμώρητοι και είναι πράξη επανάστασης.

Αυτά για εμένα είναι επανάσταση του καναπέ και αντίσταση του Skyrim και του μTorrent.

 

Όσο για τον 16χρόνο, νομίζεται ότι το έκανε γιατί έχει συνείδηση της κατάστασης και προσπαθεί να χτυπήσει το κατεστημένο και την αδικία των πολυεθνικών; Δεν νομίζω με 13 σκληρούς δίσκους και 3 φορητούς υπολογιστές να ήταν και προλετάριος.

 

μην παίζουμε με τις λέξεις , παράδειγμα έδωσα για την κλοπή.

Μηπως η εν λόγο πράξη είχε αρνητικές επιπτώσεις σε πολίτες? ΟΧΙ! στα μουτσούνια κάποιων πολιτικών είχε και λέω πως αντί να κυνηγήσουμε τους πολίτες που πέταξαν ενα χαλίκι εναντίων πολιτικών να κυνηγήσουμε πρώτα τους πολιτικούς που αποκεφάλισαν ενα λαο ολόκληρο με τις πράξεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...