Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate: Enhanced Edition


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από οτι ειδα στο twitter του τυπου(https://twitter.com/#!/TrentOster) ξερουμε τα εξής:

 

1) D&D έκδοση 2

2) Οχι 3d, θα ειναι το ιδιο στυλ με αυτο που ηταν(isometric 2D)

3) Οχι controller support(= οχι κονσολες)

4) Θα βασιστεί στο codebase του throne of bhaal

5) Θα κρατήσουν τους ηχους από το 1(μουσική και voice overs) αυτούσια

6) Δεν θα υπαρχει full voice over γιατι λεει επηρρεάζει αρνητικά το "indepth writing"

7) Θα υπάρχει νεο content το οποίο ειναι προαιρετικό

8) Τα saves από τα κανονικά BG πιθανότατα θα δουλέουν και κει

9) Προσπαθούν να δουλευουν mods που υπάρχουν ηδη

10) Ισως το βγάλουν και για Steam(το σκεφτονται), αλλιώς θα ειναι μονο στο Beamdog client

11) Τα BGEE και BG2EE θα ειναι η αρχή για το BG3

12) Δεν θα υπάρχει retail

13) Mod Support

 

για μένα και ελπίζω και για άλλες παλιοσειρές στα rpg, η λίστα είναι σχεδόν ακριβώς όπως θα την έφτιαχνα.

1) Φυσικά κανόνες dnd2 και όχι οι π@π@ριες του da.

2) 2d ισομετρικά γραφικά που αναδεικνύουν τον καλλιτέχνη, όχι την game engine.

3) Νο pad - άντε γεια κονσολάκια με το generic ισοπεδωτικό gameplay σας (disclaimer: δεν μιλάω φυσικά για τα θεϊκά demon/dark, αλλά αυτά είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης).

4) Μόνο μην δούμε κανά τρελιάρικο pathfinding, τα άλλα παλεύονται.

5) Ακούγεται περίεργο, αλλά για μένα ήταν θετικό το ότι έπρεπε να διαβάσεις, ίσως επειδή όπως και με τους κανόνες dnd, μεγάλωσα με rpg που κυριολεκτικά χτίστηκαν πάνω σε αυτά.

6) Για τον ήχο τι να λέμε, το τέλειο δεν το αγγίζεις, παρά μόνο το θαυμάζεις σε κάθε ευκαιρία."Υes, oh omnipresent authority figure?" "go for the eyes, boo, GO FOR THE EYES!!", θα με πάρουν τα κλάματα λέμε..

7) Δεν υπάρχει λόγος, ειδικά για το 1, να εξαγριώσει τους παλιούς φαν με τρελές σεναριακές αλλαγές, απ'την άλλη καλοδεχούμενο το εξτρα περιεχόμενο σαν προαιρετικό, κι ας μην φτάσει σε ποιότητα-βάθος το original

8) Μακάρι να το πετύχουν, αλλιώς θα'ταν κρίμα για όσους τα γνώρισαν προσφατα από την συλλογή

9) Και να μην το πετύχουν θα υπάρξουν σίγουρα κάποιοι με όρεξη για νέα.

10) Ασ'το βγάλουν και σε δισκέτες..

11) Εδώ έρχεται η κατραπακιά-ευχάριστη διάψευση, νόμιζα ή καλύτερα ήμουν σίγουρος ότι το reissue θα είναι μια ακόμη αρπαχτή, και αυτοί μας μιλάνε για γνήσιο απόγονο :X

12) Και μια ψιλοαπογοήτευση, περίμενα να το κοτσάρω δίπλα στα παλιά πακέτα, τεσπα οκ, δεν θα τα χαλάσουμε τώρα.

13) nc

 

Η atari παραδίνει μαθήματα του πως να σέβεσαι έναν θρύλο, τους φαν του - υποψήφιους πελάτες σου, και παράλληλα να χτίζεις το μέλλον. Κάνει προσεκτικές και μελετημένες κινήσεις που θα φέρουν μια ρετρό αλλά και νέα ταυτόχρονα πνοή στο είδος. Μένει να την αγκαλιάσει ο κόσμος αυτήν την προσπάθεια, για να διαψευστούν όσοι βλέπουν το μέλλον των rpg μόνο σε κάτι me3, da2 κλπ, αλλά κυρίως για να πειστεί η εταιρεία ότι δεν είναι όλοι οι πσάκηδες απόγονοι του κάπτεν χουκ, και το αξιόλογο ξέρουν να το επιβραβεύουν. Αντε μπας και προλάβουμε να δούμε το 3 πριν ψοφήσουμε από γηρατιά ή το μνημόνιο..

 

tl:dr ήρθε το τέλος ! ! ! (the pwn tone)

Επεξ/σία από telarin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως δε μπορώ να φανταστώ τι νέα features θα υπάρχουν. Η μόνη βελτίωση που θα ήθελα θα ήταν ένα καλύτερο journal, γιατί ο απέραντος πάπυρος με τις ημερομηνίες δεν παλευόταν.

 

 

EDIT - Αυτό το BG 3 με ανησυχεί. Στο φινάλε του 2 γινόσουν θεός. Μετά από αυτό δεν έχει κάτι...

 

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως δε μπορώ να φανταστώ τι νέα features θα υπάρχουν. Η μόνη βελτίωση που θα ήθελα θα ήταν ένα καλύτερο journal, γιατί ο απέραντος πάπυρος με τις ημερομηνίες δεν παλευόταν.

 

Ειπαν σιγουρα για νεους ήρωες και UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler

 

EDIT - Αυτό το BG 3 με ανησυχεί. Στο φινάλε του 2 γινόσουν θεός. Μετά από αυτό δεν έχει κάτι...

 

 

 

ΒΡΕ ΣΥ! Τόσος κόσμος εδώ μέσα λέμε ότι δεν έχουμε παίξει το παιχνίδι και περιμένουμε πως και πως, κι εσύ μας λες το τέλος;! Κρύφτο τουλάχιστον μην την πατήσει άλλος... Εμένα μου την έκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βελτιώσουν τα γραφικά, τα animations και τα effects, και θα διορθώσουν διαφορα bugs που υπάρχουν. Η τουλαχιστον ετσι εχω καταλαβει.

 

Ελπίζω μόνο να ασχοληθούν σοβαρά και να κάνουν κάτι και να μην πάρουν απλά την δουλειά που κάνει τόσα χρόνια η κοινότητα με τα fixpacks και τα mods.

 

Αν είναι καλό θα το τιμήσω και εγώ, αλλιώς καλά είμαι και με την παλιά έκδοση :) Tις προάλλες τέλειωσα ένα run στο soa+tob με cavalier και τώρα σκέφτομαι να αρχίσω ξανά με assassin (ή thief/mage).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μαγκιά :)

 

Έχει usb θύρες για να συνδέσεις ποντίκι, έτσι ? Αν μπορείς να δουλέψεις μόνο το touchscreen υποθέτω ότι θα είναι λίγο άβολο (ειδικά σε Insane δυσκολία που θα γίνεται πανικός).

 

Σε λεωφορείο, τραίνο και γενικά όπου βαριέσαι τη ζωή σου (βλέπε στρατό), ένα BG2 run θα ήταν τζάμι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...