Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate: Enhanced Edition


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για όσους δεν το πρόσεξαν, ξεκίνησε το pre-load για το παιχνίδι είτε μέσω του Beamdog client ή μέσω stand-alone launcher. To download προς το παρόν βγαίνει κάπου στα 1.3GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω περιμενα να ειναι μια εκδοση με βελτιωμενα γραφικα κτλ?

Υπαρχει κανενας λογος να το παιξεις το συγκεκριμενο παιχνιδι εν ετος 2012 εκτος απο το ονομα και την αιγλη του τιτλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να είχαν πεί κάτι περί καλύτερων γραφικών, πέρα απο native support για widescreen αναλύσεις. Προσωπικά με ενδιαφέρει κυρίως η υπόσχεση τους για cross-platform play με Android/iOS, το νέο content που βάλανε (νέοι NPC και νέο adventure) καθώς και η μετάφορα όλων των elements σε XML files (που φέρνει την υπόσχεση για ακόμα περισσότερο νέο user-made content).

 

Πιο σημαντικό όμως πιστεύω είναι οτι φέρνει ένα πολύ καλό παιχνίδι στο προσκήνιο πάλι, με όσα "καλά" συνεπάγονται με αυτό (νέους players, ανανεωμένο ενδιαφέρον για πιο παραδοσιακά CRPG κ.τ.λ. :)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω περιμενα να ειναι μια εκδοση με βελτιωμενα γραφικα κτλ?

Υπαρχει κανενας λογος να το παιξεις το συγκεκριμενο παιχνιδι εν ετος 2012 εκτος απο το ονομα και την αιγλη του τιτλου?

 

Το ότι είναι εξαιρετικό παιχνίδι και δε βγαίνουν πια αντάξιά του δεν αρκεί; Επίσης, με έναν τρόπο έχει βελτιωμένα γραφικά. Στην engine του 2 είναι. Οχι ότι είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με mods εδώ και πολύ καιρό, βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μια μεριά θέλω να το ξαναπαίξω, από την άλλη μετά το κάψιμο που έριξα με BWP σε standard + Tactic version, και μόνο στην ιδέα με πιάνει ένας κόμπος στο στομάχι.

 

Ίσως το αγοράσω μόνο και μόνο για το support και την ελπίδα για BG3 αλλά να μην το εγκαταστήσω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά αυτά που εχουν γίνει στο παιχνίδι είναι τα εξής:

1) Support για iPad/Android Tablets

2) Multiplayer (αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι ωραίο σε ενα τετοιο game)

3) Βελτίωση του κώδικα ωστε να τρέχει καλύτερα και ωστε να ειναι ευκολότερο να γραφτούν νέα mods

4) Ενσωμάτωση κάποιων free mods που διορθώνουν πολλά bugs

5) Διόρθωση αρκετών bugs που δεν ειχαν διορθωθεί από καποια mods

6) Naitive support για μεγάλες αναλύσεις, τα backgrounds με καποιες τεχνικές δεν δείχνουν πιξελιασμένα

7) Βελτιωμένο UI

8) 3 Νέοι NPC με δικά τους quest lines

9) 1 standalone adventure το Black Pits

10) Επιπλέον classes/kits/portraits/voices

 

Οι ουσιαστικοί λόγοι για τους οποίους αξίζει να αγοράσει κανεις το bgee αντι να παιξει το bg1 είναι ουσιαστικά το 1, 3, 5 και ίσως το 6. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ μπορεις να τα έχεις με δωρεαν mods. Γενικά το κόστος των 15€ νομίζω ειναι μια χαρά για αυτά που προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Minor detail: multiplayer υπήρχε από παλιά, το καλό είναι ότι τώρα υποστηρίζεται μεταξύ όλων των πλατφόρμων.

 

Ναι το ξερω, εννοούσα λειτουργικό multiplayer. Στο BG1 ποτε δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει.

 

edit:

Ενα απο τα πρώτα review. Περιλαμβάνει στο τέλος και ενα απο τα καινουργια cinematics που αντικαθιστούν τα παλιά.

 

http://www.shacknews...-classic-reborn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...