Προς το περιεχόμενο

H Apple παρουσιάζει το iPad 3 με διπλάσια ανάλυση, 23 Μαρτίου στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Επειδή θέλω να παραγγείλω το IPAD 3, γνωρίζει κάποιος:

 

1.Αν στα e-books γίνονται υπογραμμίσεις όπως στο pdf του pc που υπογραμμίζουμε με κίτρινο χρώμα;

2.Αν μπορώ να βλέπω κανονικά όλα τα κανάλια της tv και τα βιντεάκια στο youtube, όπως και ταινίες στο bs player με ελληνικούς υπότιτλους. Λίγο βλακώδης η ερώτηση μου θα μου πείτε αφού εννοείται τα ipad οτι γι' αυτο υπάρχουν, αλλά ένας φίλος είχε πρόβληματα με ένα tablet pc, ωστόσο δεν ήταν ipad.

3.Αν συνδέεται με τηλεόραση και pc.

4.Αν έχει υποδοχή για USB. Κάπου διάβασα οτι δεν έχει. Ισχύει;

5.Αν μπορώ να περάσω και να δουλέψω στο ipad το Microsoft Office Word

6.Αν έχει υποδοχή για sd card

Αυτά....για την ώρα smilie.png

 

2. Μπορείς να βλέπεις video από το youtube και ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους (όχι με τον BS Player αλλά με αντίστοιχα προγράμματα).

 

3. Ναι, συνδέεται με την τηλεόραση με το Apple Digital AV Adapter. Υποθέτω ότι με το ίδιο ή αντίστοιχο adapter συνδέεται με PC monitor.

Με PC συνδέεται μέσω USB και iTunes.

 

4. Όντως, δεν έχει υποδοχή USB. Μπορείς να συνδέσεις φωτογραφικές μηχανές με το iPad Camera Connection Kit (το οποίο έχει σύνδεση USB) αλλά όχι άλλα εξαρτήματα με θύρα USB όπως πχ πληκτρολόγιο ή σκληρούς δίσκους ή USB sticks.

Μπορείς να συνδέσεις πληκτρολόγιο με Bluetooth.

 

5. Όχι, το Microsoft Office δεν είναι διαθέσιμο για iOS (το λειτουργικό σύστημα του iPad). Έχεις άλλες εναλλακτικές λύσεις για να επεξεργαστείς έγγραφα του Office αλλά το ίδιο το Microsoft Office όχι.

 

6. Δεν έχει υποδοχή για SD κάρτα. Μπορείς να μεταφέρεις φωτογραφίες από κάρτα SD με το iPad Camera Connection Kit (έχει υποδοχή SD) αλλά όχι για επέκταση του ήδη υπάρχοντος αποθηκευτικού χώρου του iPad.

 

Προσθήκη:

 

1. Ναι, μόλις δοκίμασα ένα iBook και μπορείς να "υπογραμμίσεις" με κίτρινο ό,τι χρώμα θες, κάποιο σημείο που σε ενδιαφέρει. Τόσο στην εφαρμογή iBooks όσο και στο Kindle φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H apple εχει εξελίξει πολύ τις εφαρμογές για ipad... πλέον με την σουίτα iwork, με garageband, imovie , iphoto κλπ.. ειναι πολύ μπροστά και πλέον μπορεί άνετα να λειτουργήσει και σαν ενα εργαλείο δουλειάς πολύ ικανοποιητικά για κάποιον που αναζητά την απόλυτη φορητοτητα και ευκολία.

όλα αυτά βέβαια μέχρι να δούμε και τα windows 8 tablets στο τέλος του χρόνου όπου εκεί πιστεύω η κατάσταση θα αλλάξει και θα κοπεί κάπως η φόρα του ipad... αλλά μέχρι τότε η apple στα tablets παίζει χωρίς αντίπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά βέβαια μέχρι να δούμε και τα windows 8 tablets στο τέλος του χρόνου

 

ababapanos, με βάζεις σε σκέψεις τώρα. Δε γνώριζα οτι η Microsoft έχει σκοπό να βγάλει κάτι τέτοιο! Μάλλον θα τρενάρω τη παραγγελία και θα περιμένω μέχρι να βγεί το windows 8 tablet. Εκτός κι αν το iwork είναι αντάξιο του office word. Είναι; Έτσι κι αλλιώς ήθελα ένα tablet pc να κάνω τη δουλειά που κάνω και στο pc μου, δηλ. το γράψιμο στο word. Γκουκλάροντας λοιπόν για επιπλέον πληροφορίες, "έπεσα" πάνω σ' ένα σχόλιο του χρήστη "Greg", στο http://techblog.gr και νομίζω οτι τα λέει όλα. Το αναδημοσιεύω:

 

 

"Το iPad και τα Android tablet σχεδιάστηκαν για να καλύψουν ανάγκες που δεν κάλυπταν τα λάπτοπ.
Έλα όμως που όσο καλά και αν τα καταφέρνουν, πάντα θα θέλεις να κάνεις και το κάτι παραπάνω και θα πρέπει να ανοίξεις το PC/laptop σου για να το κάνεις.
Τάμπλετ με Windows είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Δηλαδή ένα λάπτοπ με Windows χωρίς πληκτρολόγιο.Ένα τάμπλετ με τις δυνατότητες των Windows, δηλαδή ένα περιβάλλον «οικείο» μιας και τα Windows υπάρχουν από… καταβολής κόσμου και όλοι είναι εξοικειωμένοι με αυτά. Τα τάμπλετς πάντα μου έδιναν την εντύπωση συσκευών με περιορισμένες δυνατότητες, υποδυέστερων. Επιτέλους τα πράγματα μαπίνουν στη θέση τους"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ababapanos, με βάζεις σε σκέψεις τώρα. Δε γνώριζα οτι η Microsoft έχει σκοπό να βγάλει κάτι τέτοιο! Μάλλον θα τρενάρω τη παραγγελία και θα περιμένω μέχρι να βγεί το windows 8 tablet. Εκτός κι αν το iwork είναι αντάξιο του office word. Είναι; Έτσι κι αλλιώς ήθελα ένα tablet pc να κάνω τη δουλειά που κάνω και στο pc μου, δηλ. το γράψιμο στο word. Γκουκλάροντας λοιπόν για επιπλέον πληροφορίες, "έπεσα" πάνω σ' ένα σχόλιο του χρήστη "Greg", στο http://techblog.gr και νομίζω οτι τα λέει όλα. Το αναδημοσιεύω:

 

 

"Το iPad και τα Android tablet σχεδιάστηκαν για να καλύψουν ανάγκες που δεν κάλυπταν τα λάπτοπ.
Έλα όμως που όσο καλά και αν τα καταφέρνουν, πάντα θα θέλεις να κάνεις και το κάτι παραπάνω και θα πρέπει να ανοίξεις το PC/laptop σου για να το κάνεις.
Τάμπλετ με Windows είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Δηλαδή ένα λάπτοπ με Windows χωρίς πληκτρολόγιο.Ένα τάμπλετ με τις δυνατότητες των Windows, δηλαδή ένα περιβάλλον «οικείο» μιας και τα Windows υπάρχουν από… καταβολής κόσμου και όλοι είναι εξοικειωμένοι με αυτά. Τα τάμπλετς πάντα μου έδιναν την εντύπωση συσκευών με περιορισμένες δυνατότητες, υποδυέστερων. Επιτέλους τα πράγματα μαπίνουν στη θέση τους"

 

Κατά τη γνώμη μου, κακώς περιμένεις τα ενδεχόμενα Windows 8 tablets, τα οποία μπορεί να έρθουν και θα έρθουν, πλην όμως ούτε χαρακτηριστικά γνωρίζουμε, ούτε.

 

Και διαφωνώ παντελώς με το σχόλιο που παραθέτεις, καθώς μπερδεύεται το tablet με το laptop. Άλλη η λειτουργία του ενός, άλλη του άλλου. Αν θες Windows και πλήρη λειτουργικότητα φορητού υπολογιστή, παίρνεις laptop, όχι tablet. Τα tablet είναι διαφορετικών δυνατοτήτων, όπως και να το κάνουμε. Και όχι, δεν είναι σχεδιαστικό πρόβλημα αυτό, είναι εκ φύσεως έτσι.

 

Όσο για τα Windows που "υπάρχουν από καταβολής κόσμου" δεν το σχολιάζω γιατί ούτε επιχείρημα είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη) ούτε ακριβές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη μπαταρία του ipad και με κάποια σχόλια που διάβασα οτι συν το χρόνω η μπαταρία φθείρεται και διαρκεί λιγότερο. Όταν το δουλεύω στο ρεύμα, η μπαταρία δεν φθείρεται , δηλ. δεν δουλεύει η μπαταρία εκείνη τη στιγμή, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

neggo λιγη υπομονη δε βλαπτει!Περιμενε λιγους ακομη μηνες,να βγουν τα πρωτα win8 tablets και μετα ξανα συζητουμε με βαση τις δικες σου αναγκες(οχι τις δικες μας),τι tablet θα ηταν καλο να παρεις!

 

Σχετικά με τη μπαταρία του ipad και με κάποια σχόλια που διάβασα οτι συν το χρόνω η μπαταρία φθείρεται και διαρκεί λιγότερο. Όταν το δουλεύω στο ρεύμα, η μπαταρία δεν φθείρεται , δηλ. δεν δουλεύει η μπαταρία εκείνη τη στιγμή, έτσι?

Οταν δουλευει συνεχεια στο ρευμα φθειρεται πιο γρηγορα!Η φθορα της μπαταριας δυστυχως,φθειρεται το ιδιο σε ολες τις συσκευες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν περασει απο τα χερια μου και το ipad 1 και το ipad 2, το καθενα το κρατησα για εναν χρονο περιπου, και ποτε δεν μου επεσε η μπαταρια και παντα εφταναν τις 9 ωρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μη περιμενετε διαθεσιμότητα. Αμα το θελετε καντε το προπαραγγελια αλλιως οτι ερχεται θα εξαφανιζεται. (ειδικα το πιο φτηνο μοντελο)

 

Εγω αγορασα το ipad2 απο το πλαισιο 2-3 μηνες μετα την κυκλοφορια του, επειδη οσα κομματια ερχοντουσαν εξαφανιζόντουσαν για πολυ καιρο.

 

Και το πηρα και σε μαυρο ενω ηθελα το ασπρο, επειδη δεν υπηρχε πουθενα ασπρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μη περιμενετε διαθεσιμότητα. Αμα το θελετε καντε το προπαραγγελια αλλιως οτι ερχεται θα εξαφανιζεται. (ειδικα το πιο φτηνο μοντελο)

 

Εγω αγορασα το ipad2 απο το πλαισιο 2-3 μηνες μετα την κυκλοφορια του, επειδη οσα κομματια ερχοντουσαν εξαφανιζόντουσαν για πολυ καιρο.

 

Και το πηρα και σε μαυρο ενω ηθελα το ασπρο, επειδη δεν υπηρχε πουθενα ασπρο..

Νομιζεις....

 

Εγω πηρα το i-pad2 1,5-2 μηνες μετα την επισημη κυκλοφφορια του στην κορυφαια του εκδοση 64gb 3G με 600 ευρω μεταχειρισμενο

Ετσι θα το παρω και τωρα το νεο μοντελο.....

 

Βασικα πιστευω οτι οι τιμες θα διαμορφωθουν στα μεταχειρισμενα μεσα στο καλοκαιρι ως εξης, μιλωντας παντα για 64gb 3g

 

I-pad1 220-260

Ι-pad2 320-360

i-pad new 550-600

 

Αυτο που γινεται σημερα με τις τιμες στα μεταχειρισμενα και παλια i-pad 1-2 εξωπραγματικα τοσο ως τιμες οσο και ως σκεπτικο.

 

Απλα εννημερωνω χωρις να με ενδιαφερει να παρω καποιο παλιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...