Προς το περιεχόμενο

Apple iPad (3rd & 4th Generation)


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βέβαια έκαναν λάθος. Κατ' αρχήν κοίτα την περιγραφή του στο site της apple (από το link που παραθέτεις):

The Apple Thunderbolt to Gigabit Ethernet Adaptor lets you easily connect to a high-performance Gigabit Ethernet network. Small and compact, it connects to the Thunderbolt port on your Mac computer and provides an RJ-45 port that supports 10/100/1000BASE-T networks.

Άλλωστε, τα iPad (4 & Mini) έχουν Lightning connector και όχι Thunderbolt.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 536
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κατι τετοιο φανταστηκα και εγω αλλα δεν ημουνα σιγουρος για τον connector.

 

Επισης, 

υπαρχει κανενας τροπος για να συνδεθει το ipad με gigabit ethernet?

 

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά να κανω μια ερώτηση υπάρχει τρόπος να φορτίζουμε το ipad απο usb ? το iphone ξέρω οτι φορτίζει αλλα στο ipad απο οτι βλέπω δεν φορτίζει, δεν το εχω ψάξει και ιδιαίτερα βέβαια μιας και το βάζω συνέχεια στην μπρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούργιες mobo έχουν USB θύρες που δίνουν τα απαραίτητα αμπέρ που χρειάζεται το iPad για να φορτίσει. Επίσης έχουν αναπτύξει μία μέθοδο για Quick Charging.

Στις gigabyte π.χ λέγεται ON/OFF Charge και υπάρχει η ένδειξη στο κουτί της συσκευασίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανονική φόρτιση χρειάζεσαι θύρα USB που να βγάζει τη διπλάσια ισχύ από το κανονικό. Δεν έχουν όλοι οι υπολογιστές αυτή τη δυνατότητα.

 

Στις απλές θύρες USB φορτίζει αλλά σε πολύ αργό ρυθμό και μόνο αν έχεις σβηστή την οθόνη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή θα μου έρθει σε λίγες ημέρες το ipad4  16G or 32 +cellular και είμαι εντελώς άσχετος με τα προϊόντα της  apple  Θα μπορούσατε να μου προτείνεται :

1.κάποιες θήκες και  screen protectors γιατί με τα πιτσιρίκια στο σπίτι μάλλον θα κινδυνεύσει ! ( σε αυτά δεν θα τσιγκουνευτώ γιατί το pad είναι δώρο)

2. το  smart cover της apple είναι απαραίτητο?

3. πενάκι  μιας και με ενδιαφέρει το σκίτσο στο ipad να πάρω wacom ?

4. Για best εφαρμογές σε office και σημειώσεις με πενάκι από εμπειρία σας?

Όταν το παραλάβω σίγουρα θα σας ζαλίσω περισσότερο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παιδιά επειδή θα μου έρθει σε λίγες ημέρες το ipad4 16G or 32 +cellular και είμαι εντελώς άσχετος με τα προϊόντα της apple Θα μπορούσατε να μου προτείνεται :</p>

<p>1.κάποιες θήκες και screen protectors γιατί με τα πιτσιρίκια στο σπίτι μάλλον θα κινδυνεύσει ! ( σε αυτά δεν θα τσιγκουνευτώ γιατί το pad είναι δώρο)</p>

<p>2. το smart cover της apple είναι απαραίτητο?</p>

<p>3. πενάκι μιας και με ενδιαφέρει το σκίτσο στο ipad να πάρω wacom ?</p>

<p>4. Για best εφαρμογές σε office και σημειώσεις με πενάκι από εμπειρία σας?</p>

<p>Όταν το παραλάβω σίγουρα θα σας ζαλίσω περισσότερο.</p>

<p>Ευχαριστώ.</p>

Καλημέρα. Θήκη συμβατή με smart cover ειναι της Puro και Belkin, πολύ καλές. Να πάρεις οπωσδήποτε!

 

Το smart cover δεν ειναι "απαραίτητο" αλλά αξίζει με τα χίλια και ειναι καλή προστασία.

 

Office εφαρμογή καλή έχει αλλα δε θυμαμαι πώς λεγεται, θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές συμβατές με office (σχεδόν συμβατές γιατί αν έχεις κανένα document με περίεργες μορφοποιήσεις μπορεί να μην το βλέπεις σωστά).

 

Για παράδειγμα:

 

- Pages, Numbers και Keynote

- Documents To Go

- QuickOffice Pro HD

- Office² HD

 

και πιθανώς κι άλλα πολλά.

 

Όλα τα παραπάνω είναι για την περίπτωση που θέλεις να επεξεργαστείς αρχεία office. Αν θέλεις απλώς να τα ανοίξεις και να τα διαβάσεις δε χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο. Μια δωρεάν εφαρμογή όπως το Documents θα κάνει μια χαρά γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θήκη συμβατή με smart cover ειναι της Puro και Belkin, πολύ καλές. Να πάρεις οπωσδήποτε!

 

Το smart cover δεν ειναι "απαραίτητο" αλλά αξίζει με τα χίλια και ειναι καλή προστασία.

 

Office εφαρμογή καλή έχει αλλα δε θυμαμαι πώς λεγεται, θα σου πω.

Δηλαδή η θήκη παει πανω απο το smart cover ? κατι δεν πιάνω ... Επειδή υπάρχουν απειρες θήκες καποια πιο συγκεκριμενα κομματια? α και για screen protector όλα είναι τα ίδια?

 

Υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές συμβατές με office (σχεδόν συμβατές γιατί αν έχεις κανένα document με περίεργες μορφοποιήσεις μπορεί να μην το βλέπεις σωστά).

 

Για παράδειγμα:

 

- Pages, Numbers και Keynote

- Documents To Go

- QuickOffice Pro HD

- Office² HD

 

και πιθανώς κι άλλα πολλά.

 

Όλα τα παραπάνω είναι για την περίπτωση που θέλεις να επεξεργαστείς αρχεία office. Αν θέλεις απλώς να τα ανοίξεις και να τα διαβάσεις δε χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο. Μια δωρεάν εφαρμογή όπως το Documents θα κάνει μια χαρά γι αυτό.

Επειδή έχω δει γνωστό μου με το pages αυτό κανει πρωτα μετατροπή των αρχείων του office και μετα edit ...θα χρειαστω κατι που να υποκαθιστα το ms word δηλ θα επεξεργαζομαι εγγραφα κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Pages έχεις δίκιο. Βέβαια, υποστηρίζει export σε word format αλλά όντως η διαδικασία word->pages->edit->word δεν είναι ο βέλτιστος τρόπος να δουλεύει κανείς.

 

Οι υπόλοιπες εφαρμογές που αναφέρω ανοίγουν κατευθείαν έγγραφα word (και excel και powerpoint) χωρίς μετατροπή.

 

Και πάλι όμως, μπορεί να δεις διαφορές στη μορφοποίηση κάποιου εγγράφου (fonts, περιθώρια κλπ) σε σχέση με το Word for Windows (άλλωστε ούτε η ίδια η Microsoft στο Microsoft Office for Mac δεν έχει πετύχει 100% συμβατότητα με το Office for Windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic αλλά νομίζω ότι ήρθε ο καιρός αυτή η ασυμβατότητα doc - pages να παύσει να υφίσταται και να μη χρειάζεται τέτοια διαδικασία.

Δεν ξέρω πώς θα το κάνουν, πόσο θα ρίξουν τα μούτρα τους η κάθε πλευρά αλλά να γίνει! :P

Δυστυχώς τα προβλήματα ασυμβατότητας επηρεάζουν αρνητικά και τους επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δει γνωστό μου με το pages αυτό κανει πρωτα μετατροπή των αρχείων του office και μετα edit ...θα χρειαστω κατι που να υποκαθιστα το ms word δηλ θα επεξεργαζομαι εγγραφα κ.λ.π

Το Documents to go χρησιμοποιώ εγώ.

 

offtopic αλλά νομίζω ότι ήρθε ο καιρός αυτή η ασυμβατότητα doc - pages να παύσει να υφίσταται και να μη χρειάζεται τέτοια διαδικασία.

Δεν ξέρω πώς θα το κάνουν, πόσο θα ρίξουν τα μούτρα τους η κάθε πλευρά αλλά να γίνει! :P

Δυστυχώς τα προβλήματα ασυμβατότητας επηρεάζουν αρνητικά και τους επαγγελματίες.

Υποτίθεται ότι αναμένεται Microsoft office suite για iOS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή θα μου έρθει σε λίγες ημέρες το ipad4  16G or 32 +cellular και είμαι εντελώς άσχετος με τα προϊόντα της  apple  Θα μπορούσατε να μου προτείνεται :

1.κάποιες θήκες και  screen protectors γιατί με τα πιτσιρίκια στο σπίτι μάλλον θα κινδυνεύσει ! ( σε αυτά δεν θα τσιγκουνευτώ γιατί το pad είναι δώρο)

2. το  smart cover της apple είναι απαραίτητο?

3. πενάκι  μιας και με ενδιαφέρει το σκίτσο στο ipad να πάρω wacom ?

4. Για best εφαρμογές σε office και σημειώσεις με πενάκι από εμπειρία σας?

Όταν το παραλάβω σίγουρα θα σας ζαλίσω περισσότερο.

Ευχαριστώ.

πενακι της wacom, μονοδρομος. Απλα εχε υποψιν πως τα πενακια σε ipad δεν εχουν την ακριβεια που εχει το αντιστοιχο πχ του Note samsung.

στην "μυτη" υπαρχει ενα κουφιο λαστιχακι σε μεγεθος οσο το μικρο σου δαχτυλακι. Δεν ξερω αν θα σε βολεψει το ipad για σκιτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς να προτείνει απο ebay σετ μεμβράνης (σιλικόνη) μπρος - πίσω για iPad 4 (με lighting connector) ;;

Εχω βρει αυτή μήπως την έχει πάρει κανείς http://www.ebay.com/itm/121049050983

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...