Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά το wi-fi αγόρασα το ρούτερ xiaomi 4a gigabit (25 ευρά), η εγκατάσταση ήταν απλά γελοία, μόνο next next next, και έβαλα να εκπέμπει στα 5g και σώθηκα! Το τέστ αυτό είναι απ' το κινητό μου μέσω wi-fi σε άλλο δωμάτιο. Το συνιστώ Α Ν Ε Π Ι Φ Υ Λ Α Κ Τ Α!

90676591_816116402210081_8772188990880088064_n.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι εγώ παρήγγειλα το καινούριο το Huawei το Δεκέμβρη, αλλά τελευταία ενημέρωση είχε 20 Γενάρη, οπότε πήρα τα χρήματά μου πίσω...

Με το αρχικό μόντεμ (το καλό, υποτίθεται) σκάλωνε κάθε λίγο με τις ασύρματες συσκευές..,με το ArrowFiber ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα...επίσης είναι πιο χρηστικές οι ρυθμίσεις

Υπάρχει κάποιο ρούτερ που να επιτρέπει σε κάποιες συσκευές να συνδέονται σε ταχύτητα 2.4 και σε κάποιες σε 5, να εκπέμπει δλδ ταυτόχρονα και στις δύο και να διαχειρίζεται άριστα όλες τις συσκευές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, definitio είπε

Κι εγώ παρήγγειλα το καινούριο το Huawei το Δεκέμβρη, αλλά τελευταία ενημέρωση είχε 20 Γενάρη, οπότε πήρα τα χρήματά μου πίσω...

Με το αρχικό μόντεμ (το καλό, υποτίθεται) σκάλωνε κάθε λίγο με τις ασύρματες συσκευές..,με το ArrowFiber ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα...επίσης είναι πιο χρηστικές οι ρυθμίσεις

Υπάρχει κάποιο ρούτερ που να επιτρέπει σε κάποιες συσκευές να συνδέονται σε ταχύτητα 2.4 και σε κάποιες σε 5, να εκπέμπει δλδ ταυτόχρονα και στις δύο και να διαχειρίζεται άριστα όλες τις συσκευές;

Mi router 4A gigabit. Ρυθμιζεται ειτε σε ξεχωριστα ssid, ενα σε 2,4ghz και ενα σε 5ghz, είτε σε ενα ssid και η καθε συσκευη ας πουμε οτι επιλεγει αν θα συνδεθει στα 2,4 ή στα 5ghz αναλογα την αποσταση και την υποστηριξη του 5ghz.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2020 στις 6:23 ΜΜ, GpAtTaKi8 είπε

Όσον αφορά το wi-fi αγόρασα το ρούτερ xiaomi 4a gigabit (25 ευρά), η εγκατάσταση ήταν απλά γελοία, μόνο next next next, και έβαλα να εκπέμπει στα 5g και σώθηκα! Το τέστ αυτό είναι απ' το κινητό μου μέσω wi-fi σε άλλο δωμάτιο. Το συνιστώ Α Ν Ε Π Ι Φ Υ Λ Α Κ Τ Α!

90676591_816116402210081_8772188990880088064_n.png

και εγώ!
Και σχεδόν 50% πτώση τιμής το τελευταίο διάστημα
http://prntscr.com/rkb66i
 

Επεξ/σία από jpater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονο εγω ειμαι ή νομιζω οτι το σημα που παρέχει το ρουτερ ειναι χαλια ..

υπαρχουν συνεχεια διακοπες στην γραμμη σας ; ή ειμαι μονο εγω ? 
Υπαρχει καποιος τροπος να δω τα errors ? ή τις διακοπες ? 
και το/τα db (απώλεια ; )
 

Επεξ/σία από mr.lucifer
λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Περιμενω και γω με ανυπομονησια να μου περασουν την γραμμη. Την Πεμπτη που μας περασε βαλανε το κουτι κατω στην οικοδομη μου ενω μια βδομαδα πριν περασαν σε εναν φιλο την γραμμη στο σπιτι του και εχει πλεον HCN. Ευελπιστω να μην σταματησουν να περνανε γραμμες γτ με τοση κλεισουρα το καλο internet ειναι απαραιτητο.

Επεξ/σία από theo58
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2020 στις 3:02 ΠΜ, GiwrgosP- είπε

Mi router 4A gigabit. Ρυθμιζεται ειτε σε ξεχωριστα ssid, ενα σε 2,4ghz και ενα σε 5ghz, είτε σε ενα ssid και η καθε συσκευη ας πουμε οτι επιλεγει αν θα συνδεθει στα 2,4 ή στα 5ghz αναλογα την αποσταση και την υποστηριξη του 5ghz.

Υπάρχει επιλογή για δευτερο δίκτυο στα 2.4 και 5ghz, για guest wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Νέος στο φόρουμ αλλά παρακολουθώ καιρό το topic.

Είμαι κι εγώ στην HCN με 120/120 και πρόσφατα αγόρασα το Xiaomi Router 4a (Gigabit) το οποίο με εντυπωσίασε γιατί έλυσε τα θέματα με το Wifi στο σπίτι.

Το ρύθμισα όπως προτείνουν όλοι στα προηγούμενα posts, όμως παρατήρησα ότι έχει και mode να δουλεύει μόνο σαν Network Extender με τις ρυθμίσεις του προηγούμενου ρουτερ.

Ποια από τις δύο επιλογές πιστεύετε ότι είναι καλύτερη (με δεδομένο το router της HCN);

Επίσης, παρατήρησε κάποιος θεματάκια με Chromecast/Miracast στο δίκτυο με 2 routers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορει καποιος  ο οποιος εχει HCN  καποια ενδεικτικα νουμερα για ping? (in-game)

Δεν αναφερομαι φυσικα, σε αυτα που βγαζει το speedtest κτλ. καθως στις περισσοτερες των περιπτωσεων βγαζει κατω απο 10 ping.
Δυστυχως αυτο ομως ειναι κατω απο ιδανικες συνθηκες...

Εχω 100αρα Fiber απο τον οτε και ενω στο Speedtest μου εμφανιζει ping 6.
Οταν ομως το τρεχω απο εδω https://www.nperf.com/en/ μου εμφανιζει περιπου 50, το οποιο ειναι και το πραγματικο φυσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πραγματικό και φανταστικό ping. Υπάρχει ping εντός Ελλάδας που βλέπεις στο speedtest.net ενώ στο nperf δοκιμάζεις μάλλον σε server εκτός Ελλάδας ή που δεν έχει διασύνδεση με το GR-IX και γι' αυτό είναι μεγαλύτερο. Γενικώς, η απόσταση παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν υπάρχει πραγματικό και φανταστικό ping. Υπάρχει ping εντός Ελλάδας που βλέπεις στο speedtest.net ενώ στο nperf δοκιμάζεις μάλλον σε server εκτός Ελλάδας ή που δεν έχει διασύνδεση με το GR-IX και γι' αυτό είναι μεγαλύτερο. Γενικώς, η απόσταση παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό.

Οταν αναφερομαι σε πραγματικο ping, ειναι σχημα λογου, σε περπτωση που δεν το αντιληφθηκες.

Και στο Speedtest αλλα και στο nperf εχω δοκιμασει και Ελλαδα και Ευρωπη και εχω ακριβως τα ιδια αποτελεσματα.
SpeedTest= 6
Npertf = 50

Οταν ομως μπαινω σε καποιo game (π.χ. CoD, LoL, WoW - δεν εχει σημασια) , τοτε το "πραγματικο'' μου Ping ειναι πάντα πάνω απο 50, για αυτο και χρησιμοποιω τον ορο "πραγματικο".

Θελω λοιπον να διαπιστωσω εαν καποιος συνδρομητης της HCN, είδε διαφορα στο ping με την εν λογω εταιρεια, γιατι ο ΟΤΕ εχει τα μαυρα του τα χαλια.

Αναφορικα με την αποσταση βρισκομαι στα 200 μετρα από τον κόμβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοούσα την απόστασή σου από τον server. 50ms από Ελλάδα προς Ευρώπη (Γερμανία που είναι συνήθως οι servers) δεν το λες και μαύρα χάλια, πάντως. Με HCN θυμάμαι να έχουν γύρω στα 30-40 λίγο παλιότερα σε διάφορα games. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SouLTaKeR είπε

Μπορει καποιος  ο οποιος εχει HCN  καποια ενδεικτικα νουμερα για ping? (in-game)

Δεν αναφερομαι φυσικα, σε αυτα που βγαζει το speedtest κτλ. καθως στις περισσοτερες των περιπτωσεων βγαζει κατω απο 10 ping.
Δυστυχως αυτο ομως ειναι κατω απο ιδανικες συνθηκες...

Εχω 100αρα Fiber απο τον οτε και ενω στο Speedtest μου εμφανιζει ping 6.
Οταν ομως το τρεχω απο εδω https://www.nperf.com/en/ μου εμφανιζει περιπου 50, το οποιο ειναι και το πραγματικο φυσικα...

spacer.png

Στην ιστοσελίδα που παρέθεσες που δίνει τα παραπάνω νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...