Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 hours ago, GpAtTaKi8 said:

Όσον αφορά τη δράση του sfbb, ο τκ μου δεν είναι επιλέξιμος (μένω άνω τούμπα), πώς γίνεται να προστεθεί; υποστηρίζει hcn γενικά αυτή η δράση;

αν δεν εισαι επιλεξιμος,ξεχνας τα 34-36€ πάγιο  ,ξεκινας απο 40€+,αν υπαρχει διαθεσιμοτητα στη περιοχη σου μέσω των παρόχων.

η καλύτερη λυση ειναι να κάνεις εκδήλωση ενδιαφέροντος στην hcn οπου θα σε καλεσει για αυτοψια .

να παρακαλας να εχει καποιος απο διπλα πολυκατοικια η την ιδια για να γλυτωσεις αναμονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα συνδέθηκα εγώ μετά από μεγάλη αναμονή για fibre από τον Απρίλη 2018 (είχαν πάρει τηλ Φλεβ 2019, αλλά δεν βόλευε την επόμενη μέρα, παρά τις ενοχλήσεις μου τηλεφώνησαν πάλι τον Αύγουστο αλλά μού ακύρωσαν το ραντεβού, και τελικά τη Παρασκευή έγινε η καλωδίωση και σήμερα ολοκληρώθηκαν (πλην τηλεφώνου) οι διαδικασίες σύνδεσης.

 

Δεν έχω δυστυχώς Gigabit Ethernet καλώδιο ακόμη, αλλά με την ασύρματη σύνδεση δεν πιάνω πάνω από 80Mbps...

Κι εγώ σκέφτομαι μήπως κουμπώσω κάποιο Gigabit Router, αλλά η αλήθεια είναι ότι η ανώτατη ταχύτητα με ενδιαφέρει κυρίως για τον υπολογιστή με τον οποίο μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα.

Μού έδωσαν το νέο Modem Jm-DAta, με μόνο 1 σύνδεση Gigabit Ethernet και 1 απλή Ethernet.

...δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά παίζουν και 3 τηλεοράσεις στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... :)

όντας ήδη πελάτης από το 2013 με docsis κι αναμένοντας απλώς την αναβάθμιση...ζήτημα να πήρε η εργασία των τεχνικών αυτές τις δύο μέρες 1 ώρα συνολικά.

Επέστρεψα δημήτριος με καλώδιο gigabit και η σύνδεση τερματίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα εχουν σκαψει εδω και 1μιση μηνα τωρα και ακομα τηλεφωνο απο τεχνικο για ολοκληρωση της εγκαταστασης... Ακομα και σε αυτο αργουνε; Τους εστειλα και μηνυμα αν μπορουν να μου πουν ποτε θα ολοκληρωθει η εγκατασταση και η απαντηση που πηρα ηταν "θα σας παρουμε τηλεφωνο οταν ειναι".. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από επανειλημμένα προβλήματ αυτές τις 2 βδομάδες με το "μπούκωμα"/κρέμασμα του JF-511-TV router, μού το άλλαξαν τελικά σήμερα με ένα AF-530-TV...

Θέματα

1) Η ισχύς του σήματος στη τηλεόραση έπεσε έως 12% στη δική μου και ως 26% στη δεύτερη τηλεόραση (στη τρίτη δεν κοίταξα ακόμη)...πριν είχα 100% στο σήμα και 100% στη ποιότητα...τώρα η ποιότητα παραμένει 100% αλλά η ισχύς έχει πέσει πολύ.

2) Τρομερό θέμα να συνδεθούν στο δίκτυο οι εκτυπωτές, και και μια στιγμή να λειτουργήσουν, μόλις πέσουν σε idle, δεν ξαναξυπνάνε χωρίς παρέμβαση / restart.,...ίδιες γενικές ρυθμίσεις με το προηγούμενο μόντεμ, όπου τέτοια θέματα είχαν λυθεί.

3) Η ταχύτητα σύνδεσης των ασύρματων συσκευών είναι αρκετά μικρότερη...η τηλεόραση, κυριολεκτικά στα 20εκ από το ρουτερ, με το προηγούμενο έπιανε 65Mbps, τώρα είναι μεταξύ 12-24Mbps...

...του κινητού οι ταχύτητες και ελαττωμένες είναι, αλλά και δεν είναι σταθερές, πολύ "παιχνίδι" πάνω κάτω (μέχρι και να πέφτει στο μισό η ταχύτητα εν μέσω speedtest.

4) Αν και μικρή/ελάχιστη η διαφορά σε σχέση με τη μέγιστη δυνατότητα της γραμμής (fiber speedy 120/120), το Upload δεν ανεβαίνει πάνω από 117,* Mbps...μικρό το κακό για να παραπονεθείς, αλλά ένδειξη - κατ' εμέ - ότι το ρούτερ αυτό δεν τα πάει εξίσου καλά.

spacer.png

...κι αυτό με τη τηλεόραση με ξενερώνει αρκετά...κι όλο κολλάει στο youtube.

Αντε το κερατάκι μου, τη τεχνολογία τη θέλουμε για να κάνουμε τη δουλειά μας καλύτερα, όχι για να χάνουμε τσάμπα το χρόνο μας.

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδύνατον να παρακολουθήσω βίντεο 4Κ στο youtube στη τηλεόραση με το νέο router....η τηλεόραση είναι ακριβώς δίπλα στο ρούτερ, για την ακρίβεια το ρούτερ είναι κάτω από την άκρη της οθόνης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχει ethernet port η TV? 

Κατανοώ ότι το πρόβλημα είναι το τραγικό WiFi του router, αλλά η πιο γρήγορη (μέχρι κάνει κάτι ο ISP) και λιγότερο κοστοβόρα λύση είναι να συνδέσεις ενσύρματα την TV με το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...