Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειχα κανενα θεμα οταν εβρεξε, ολα οκ ειναι, τα σπαει το ιντερνετ.

 

Στην σελίδα τους στο facebook έγραψαν σε κάποιον που παραπονιόταν για κολλήματα στο ίντερνετ κατά τη διάρκεια κακοκαιρίας πως εξαρτώνται ακόμη από Wifi για μέρος του bandwidth τους (απαράδεκτο) κι έτσι υπόκεινται σε διακυμάνσεις με τη κακοκαιρία.

Είπαν πάντως πως θα διορθωθεί σε 2-3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα τους στο facebook έγραψαν σε κάποιον που παραπονιόταν για κολλήματα στο ίντερνετ κατά τη διάρκεια κακοκαιρίας πως εξαρτώνται ακόμη από Wifi για μέρος του bandwidth τους (απαράδεκτο) κι έτσι υπόκεινται σε διακυμάνσεις με τη κακοκαιρία.

Είπαν πάντως πως θα διορθωθεί σε 2-3 μήνες.

 

Ναι το διαβασα κι εγω αυτο, ας ελπισουμε να σκαψουν και για τον εαυτο τους συντομα :P Σημερα θα ερθουν σπιτι μου για εγκατασταση στην πολυκατοικια μου, θα τους κανω και μια ερωτηση για το θεμα αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο μερικες μερες αλλαξε η δρομολογιση και προσεξα οτι δε περναει η κινηση του εσωτερικου απο την synapsecom, αλλα κατευθειαν απο την cogentco.com. Δε γνωριζω αν συσχετιζεται με το wifi που αναφερεστε παραπανω. Απλως το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάνει αίτηση, αλλά βλέπω να αργεί πολύ η εξέλιξη της υπόθεσης, όταν τους ρώτησα τις προάλλες δεν μου είπαν καν πως έχει κατατεθεί το αίτημα στο Δήμο κτλ...βιάζονται αυτοί να έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση, αλλά θα τους τρενάρω μέχρι μέσα-τέλη Σεπτέμβρη, ανάλογα πως προχωρήσει το θέμα.

 

Έχω παραγγείλει πάντως το Link.png Site: DVB-C στικάκι μου κι ελπίζω όλα να πάνε καλά.

 

Αυτό που με ενθουσιάζει περισσότερο είναι η δυνατότητα να βλέπω τα δορυφορικά κανάλια άμεσα στον υπολογιστή και στη τηλεόραση, αλλά και η δυνατότητα να "παγώνω" τη σύνδεση για όσο διάστημα θα είμαι απών για 15€

 

Τα τηλεφωνήματα είναι ακριβούτσικα, αλλά ευτυχώς δεν το ασκώ πολύ το άθλημα...θα δούμε μετά τον πρώτο μήνα, μπορέι να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο τηλεφωνίας.

 

Τέλη Οκτώβρη λήγει η σύνδεση με τη Forthnet και κάνει κάτι περίεργα τελευταία όπου μετά τη λήξη του συμβολαίου σού λέει αυξάνονται οι τιμές και σου διπλασιάζει το λογαριασμό.

...είμαι κοντά στο πάρκο Καούδη (με μικρή σε μήκος μεσολάβηση όμως τριών οδών), όπου προσφέρουν δωρεάν Wifi, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να πιάνω από το σπίτι...

Σε περίπτωση "νεκρού" διαστήματος ελπίζω να με βολέψει για τα απολύτως ουσιώδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Wifi ουτε να το συζητας, πρεπει να εχεις οπτικη επαφη και αποσταση max 300m. και παλι εξαρταται απο πολλους παραμετρους.

Ολες οι εταιρειες ανεβαζουν τη συνδρομη μετα τη ληξη της δεσμευσης, το καλο με την hcn είναι οτι δεν εχει δεσμεση, αρα δε χρειαζεται καθε τοσο να παζαρεύεις την τιμη τις συνδρομης. Κατα καιρους ακουγονται κατι για αυτοματες ανανεωσεις συμβολαιων, οποτε τηλεφωνησε στη forthnet  και μαθε τι ακριβως παιζει. Σου προτεινω να μην ανανεωσεις με τη forthnet ακομα και αν αργησει 1-2 μηνες η συνδεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατα καιρους ακουγονται κατι για αυτοματες ανανεωσεις συμβολαιων, οποτε τηλεφωνησε στη forthnet  και μαθε τι ακριβως παιζει. Σου προτεινω να μην ανανεωσεις με τη forthnet ακομα και αν αργησει 1-2 μηνες η συνδεση σου.

"ανανεώνεται" σε αορίστου χρόνου, οπότε το αφήνεις και το κόβεις όποτε θες...

 

ούτε για τσάμπα που λέει ο λόγος να μην δεσμευτεί στη Forthnet, HCN + έργα ΟΤΕ για VDSL στην Καλαμαριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Wifi ουτε να το συζητας, πρεπει να εχεις οπτικη επαφη και αποσταση max 300m. και παλι εξαρταται απο πολλους παραμετρους.

Ολες οι εταιρειες ανεβαζουν τη συνδρομη μετα τη ληξη της δεσμευσης, το καλο με την hcn είναι οτι δεν εχει δεσμεση, αρα δε χρειαζεται καθε τοσο να παζαρεύεις την τιμη τις συνδρομης. Κατα καιρους ακουγονται κατι για αυτοματες ανανεωσεις συμβολαιων, οποτε τηλεφωνησε στη forthnet  και μαθε τι ακριβως παιζει. Σου προτεινω να μην ανανεωσεις με τη forthnet ακομα και αν αργησει 1-2 μηνες η συνδεση σου.

 

Όπως είπε και φίλος παραπάνω, η σύνδεση γίνεται αορίστου χρόνου, αλλά συνήθως συνοδεύεται από αύξηση τιμών, οπότε σου δίνουν κίνητρο να ανανεώσεις προτού λήξει.

 

Το θέμα είναι ότι

1) δεν μπορώ να μείνω χωρίς ίντερνετ ακόμη και για 1 μήνα

2) είχα στο παρελθόν προβλήματα με τη ανάκτηση/χρήση/μεταφορά τηλεφωνικού αριθμού μετά από τον τερματισμό της σύνδεσης...

...η φορητότητα αριθμού είναι πολύ εύκολη υπόθεση όταν χρησιμοποιείται ενεργά από μια εταιρεία, αν δεν είναι σε χρήση ο αριθμός/έχει τερματιστεί το όποιο συμβόλαιο με τον πελάτη μπορεί να προκύψουν χίλιες δυο ιστορίες.

 

Είχα στο παρελθόν αποφασίσει να γυρίσω σε Wind αφού είχα τερματίσει νωρίτερα το καλοκαίρι τη σύνδεσή μου με τη 4νετ, ακριβώς λόγω διπλασιασμού του λογαριασμού μετά τη λήξη του συμβολαίου ορισμένου χρόνου.

Ε μετά δεν μπορούσε η Wind να πάρει τον αριθμό (που είχε εκδοθεί αρχικά από ΟΤΕ), άλλα μου έλεγαν στη 4νετ, αλλα στη Wind, άλλα στον ΟΤΕ...οπότε δεν θέλω να μπλέξω.

 

Αν δεν προχωρήσει η σύνδεση μέχρι τότε στην HCN αναγκαστικά θα κρατάω το αορίστου χρόνου της Forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα και απο εμενα..σημερα πηγα και εκανα την αιτηση στα γραφεια τους στην Χαριλαου.

επειδη ειμαι σε αοριστου με Φορθνετ δεν με νοιαζει και τοσο πολυ το ποσο θα κανει ολη η διαδικασια.

η κοπελα ευγενικα μου ειπε οτι συνηθως θελει 4-6 βδομαδες αλλα δεν ειναι δεσμευτικο.

ειναι κανεις κοντα στη Λαμπρακη στο υψος του Ικα?μηπως και σκαψουν παραλληλα για ολους μας  :-D  (πισω απο το shell για ακριβεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως εισαι πολυ μακρια απο κάποιο κοντινο κέντρο... θα υπολογιζα πανω απο 2 μηνες στην θεση σου. μη σου πω καλα Χριστούγεννα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει δεν με νοιαζει και τοσο πολυ ειναι η αληθεια απο την στιγμη που δεν εχω καποιο θεμα με το συμβολαιο μου με την φορθνετ και μπορω να διακοψω οποτε θελω..

λες να δω κανα Αη΄Βασιλη να σκαβει???  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορει :-P υπομονη θελει! αν δεν μαζευτούν αιτήσεις δεν πιέζεται πολυ το θεμα και αργεί το σκάψιμο... δύσκολος ο Δήμος μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει την πρωτη φορα που εβαλα dsl (384) απο φορθνετ περιμενα 6 μηνες περιπου...καλες εποχες..

τωρα καταλαβαινω τις τεχνικες δυσκολιες και οτι θελει αδεια για σκαψιμο κλπ..το μονο θετικο αν μπορουσα να πω ειναι οτι στο παρκο εδω πανω διπλα απο το κολυμβητηριο εχουν βαλει αυτοι το free internet οποτε ειναι "σχετικα" κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...