Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Δεν μ΄αρέσει να με βάζουν σε αναμονή... παίξε αλλού μπάλα. Εσύ σε λίγο θα μας πεις να κατέβουμε Αθήνα για να χουμε γρήγορο Ίντερνετ. Ηρέμησε λιγάκι.

ούτε σε άλλους αρέσει, οπότε το ίδιο ισχύει και με την HCN, σιγά μην πάμε Καλαμαριά για να έχουμε γρήγορο internet...

 

και δεν έχει μόνο η Αθήνα FTTC με υπαίθριες καμπίνες, έχουν Θεσσαλονίκη/Αλεξανδρούπολη/Ξάνθη/Κομοτηνή/Σέρρες

 

 

το fiber της hcn εχει limit 400 πάντως.. so..!

και το ομοαξωνικό πόσο? γιατί μιλάμε για cable κι όχι ftth...

 

επίσης αν στην γειτονιά έχουμε πχ Χ πολυκατοικίες με Χ διαμερίσματα γνωρίζεις πως "μοιράζεται" το bandwidth στο cable? αν όχι μπορεί να στα πει ο Toufas που το έτρωγε στη μάπα σε ώρες αιχμής στην Αγγλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβαίνω που το πας... Εγώ έχω την ταχύτητα που χρειάζομαι για τις απαιτήσεις που έχω σε προσιτή τιμή χωρίς δεσμέυσεις εδώ και τώρα, στο πακέτο που υποστηρίζεται για την περιοχή μου. Εσύ μου μιλάς για το μέλλον. Όταν γίνουν όλα αυτά που λες θα δω τι θα κάνω. Προς το παρόν οι μεγάλες εταιρείες προωθούν απαρχαιωμένες τεχνολογίες για καινούριες, σε ένα ψεύτικο περιτύλιγμα ακριβών, για τα σημερινά δεδομένα, προσφορών. Εμένα η HCΝ (υδροκυάνιο :P :P) με βολεύει παντού αυτή τη στιγμή και είναι η μεγαλύτερη ταχύτητα στην περιοχή. Ποιο είναι το πρόβλημά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το πάω σε μια δίκαιη σύγκριση, το ότι σε βολεύει που έχει κάλυψη στην περιοχή σου η HCN δεν σημαίνει ότι βολεύει κάποιον άλλον που δεν μένει Καλαμαριά ή στις γύρω περιοχές κι όπως εσύ είπες ότι δεν μένεις Αθήνα για να έχεις γρήγορο internet, κάποιος άλλος θα πει ότι δεν μένει Καλαμαριά για να έχει cable από HCN...

 

επίσης, συγκρίνεις Cable που έρχεται η οπτική μέχρι το πεζοδρόμιο, με VDSL από Α/Κ κι όχι υπαίθρια καμπίνα που δεν θα έπρεπε καν να σας έχουν αφήσει να επιλέξετε τέτοιο πακέτο λόγω απόστασης από το DSLAM...

 

όταν ολοκληρωθούν τα έργα στην Καλαμαριά ξανακάνε τη σύγκριση και δες διαφορές, αν υπάρχουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν έχει μόνο η Αθήνα FTTC με υπαίθριες καμπίνες, έχουν Θεσσαλονίκη/Αλεξανδρούπολη/Ξάνθη/Κομοτηνή/Σέρρες

Για την γειτονιά μου πάλι μιλώντας... και όχι για Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Αγγλία ή όπου αλλού ταξιδεύει ο νους σου, το μοναδικό δωρεάν γρήγορο Hot Spοt (10/1) πάλι το προσφέρει η HCN. Ακριβώς έξω απ' τα Goodies. Οπότε κάθομαι μετην παρέα μου και αν έχω μαζί ipad κάνουμε και τον χαβαλέ μας.

 

το πάω σε μια δίκαιη σύγκριση, το ότι σε βολεύει που έχει κάλυψη στην περιοχή σου η HCN δεν σημαίνει ότι βολεύει κάποιον άλλον που δεν μένει Καλαμαριά ή στις γύρω περιοχές κι όπως εσύ είπες ότι δεν μένεις Αθήνα για να έχεις γρήγορο internet, κάποιος άλλος θα πει ότι δεν μένει Καλαμαριά για να έχει cable από HCN...

 

επίσης, συγκρίνεις Cable που έρχεται η οπτική μέχρι το πεζοδρόμιο, με VDSL από Α/Κ κι όχι υπαίθρια καμπίνα που δεν θα έπρεπε καν να σας έχουν αφήσει να επιλέξετε τέτοιο πακέτο λόγω απόστασης από το DSLAM...

 

όταν ολοκληρωθούν τα έργα στην Καλαμαριά ξανακάνε τη σύγκριση και δες διαφορές, αν υπάρχουν...

Βρε παλικάρι μου καλό για την περιοχή μου μίλησα εξαρχής. Τι δεν κατάλαβες; Άντε πάλι με τα "όταν". Όταν αλλάξει κι η Κυβέρνηση βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άρα μπορώ να μιλήσω εγώ πχ για την περιοχή μου (κι όλες τις υπόλοιπες) που δεν έχει καν κάλυψη και να κρίνω ότι gtpk η HCN, ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε @LeonhartGR, δεν μπορείς να συγκρίνεις εγχώρια μήλα με εξωτική παπάγια. Πόσο μάλλον όταν στα μήλα υπάρχουν τόσες διαφορετικές ποικιλίες.

Έδωσες αποτελέσματα speedtest από σύνδεση VDSL, μόνο που "ξέχασες" ν' αναφέρεις ότι δεν είναι από καμπίνα αλλά από αστικό κέντρο και χωρίς αναφορά για την απόσταση.

Τουλάχιστον ας έκανες σωστή σύγκριση Cable vs FTTC, για να έχουμε σχετικό συμπέρασμα.

Όσον αφορά το γήπεδο κι εγώ θα ήθελα η ομάδα μου να πει το Champion Legue, αλλά έχει τα φόντα και τα μέσα; Στην περιοχή μου δεν υπάρχει Cable, ούτε VDSL από καμπίνα. Άρα παίζω μπάλα είτε σε ADSL είτε σε VDSL από αστικό κέντρο, με τα μειονεκτήματα λόγω της απόστασης.

Το VDSL του ΟΤΕ, συνολικά σήμερα είναι προσβάσιμο σε πάνω από 1 εκατομμύριο συνδέσεις και αναπτύσσεται συνεχώς. Σήμερα δίνει έως 50Mbps και αύριο-μεθαύριο έως 100Mbps. Ήδη υπάρχουν ερκετές πιλοτικές συνδέσεις.

Ποια είναι η αριθμητικά η πρόσβαση στο Cable; 5, 10 χιλιάδες, παραπάνω ή παρακάτω; Του χρόνου ή μετά από 2-3 χρόνια; Σε πόσες περιοχές της χώρας θα υπάρχει πρόσβαση σε 5 χρόνια; Μήπως σε όσες δίνει η Forthnet FTTH στη χώρα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν τον απασχολούν αυτά, αρκεί να καλύπτεται η περιοχή του, οπότε από την στιγμή που μιλάει μόνο για αυτή δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε κριτική στα γραφόμενά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο... πριν από κάνα χρόνο που παρακαλούσα να βάλουν οπτικές, πού ήταν ο ΟΤΕ; Καλούσα τον τεχνικό για τις συχνές, πυκνές αποσυνδέσεις και έμενα χωρίς Ίντερνετ για μέρες και Σαββατοκύριακα με τη δικαιολογία ότι θα ειδοποιηθούν από Δευτέρα και όταν ερχόταν μου το 'παιζε ιστορία με εξυπνάδες του τύπου ¨Πολύ κατεβάζεις!" και "για να δω τις ρυθμίσεις στα torrent σου". Και κοροϊδία ότι έχει φτιάξει η συνδεση, μετά από τρεις-τέσσερις μέρες όμως. Φοβερή τεχνική υποστήριξη και πολιτική εταιρείας... Μετά απ' αυτά που τράβηξα με ΟΤΕ όλον αυτόν τον καιρό και εφόσον δεν αποτελεί πια εξολοκλήρου ελληνική εταιρεία για να την στηρίξουμε και την έχουν πουλήσει, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα τους ξαναεμπιστευτώ. Επίσης είναι καλό να στηρίζουμε και άλλες εταιρείες που μας προσφέρουν τις υπηρεσίες τους για να υπάρχει ο ανταγωνισμός και να καταπολεμείται το μονοπώλειο.

 

δεν τον απασχολούν αυτά, αρκεί να καλύπτεται η περιοχή του, οπότε από την στιγμή που μιλάει μόνο για αυτή δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε κριτική στα γραφόμενά του...

Ναι γιατί στην περιοχή που μένω μια ζωή μου έλεγαν ότι είναι δύσκολη περιοχή για Ίντερνετ. Αυτά τα έλεγαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ. 2 τετράγωνα παρακάτω και είχαν οπτικές ίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κάτσε να παρακαλέσω κι εγώ την HCN να βάλει cable σε άλλες πόλεις κι αν δεν το κάνει να την κράξω για την αδιαφορία της, δίνω και 5-10 χρόνια διορία, όχι μόνο 1 που έδωσες εσύ στον ΟΤΕ :P

 

 

πέρα από την πλάκα, δεν φέρνω αντίρηση ότι η HCN προσφέρει πολύ καλές υπηρεσίες, απλά ότι δεν ήταν δίκαιη η συγκεκριμένη σύγκριση που έκανες...

 

επιπλέον μου φάνηκε πολύ περίεργο αυτό που έγραψες για "δωρεάν αναβάθμιση" στα 50mbps μιας και δεν το έχω ξανακούσει κι ότι σας έχουν αφήσει σε vdsl ενώ δεν πιάνετε καν 20mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ είχε ήδη όλη την Ελλάδα συνδρομητές δεν δικαιολογείται. Και τα 'χε αρπάξει χοντρά εδώ και χρόνια, γι' αυτόκαι έκλεισε. Από την κακή διαχείριση. Η HCN είναι καινούρια εταιρία στα πρώτα της βήματα. Αν την στηρίξουμε θα εξελιχθεί, αν όχι θα κλείσει.

 

άρα μπορώ να μιλήσω εγώ πχ για την περιοχή μου (κι όλες τις υπόλοιπες) που δεν έχει καν κάλυψη και να κρίνω ότι gtpk η HCN, ok...

Εννοείται, μπορεί η HCΝ για κάπου αλλού να είναι gtp. Καθένας για την περιοχή του μιλάει. Αυτό είναι αυτονόητο. Αλλά από αυτά που έχω ακούσει/διαβάσει/ψάξει, ξέρω ότι η οπτική ίνα ως τεχνολογία είναι καλύτερη γιατί δεν υπερθερμένεται το ίδιο. Η οπτική ίνα αν δεν κάνω λάθος είναι φτιαγμένη από γυαλί ενώ οι συνδέσεις DSL από χαλκό. Δεν είμαι και ειδικός για να ξέρω, αλλά ένα search στο google θα λύσει πολλές απορίες. Το θέμα είναι πως δεν μ' απασχολεί αυτό προς το παρόν. Γιατί στη περιοχή που βρίσκομαι δεν είναι δυνατόν να προωθείται η VDSL ως γρήγορο ίντερνετ ενώ δεν πιάνει ούτε τα μισά με FOC.

 

Παραθέτω και ένα quote από ένα απλό search που έκανα στο google, γιατί σε λίγο εσείς θα με βάλετε να γίνω πυρηνικός επιστήμονας για ένα post που έκανα και έθιξε κάποιες πληγές χωρίς να καταλάβω τον λόγο:

source: http://fiberforall.org/fiber-vs-cable-vs-dsl/

 

"Summary

 

Choosing between cable, DSL and fiber all depends on your needs. If you only need to use the internet casually or want to save money, DSL is probably the best option. This allows you to use the net at quality speeds without breaking the bank for it. Fiber would make the best choice for obtaining the fastest possible speed. The hardest part may be finding service in your area. If you want a tried and true solution with a super-fast connection, cable would be the way to go. It is much easier to find but also the most expensive option by far. There really is no wrong choice as all three can provide you with high-speed access that ensures an optimal internet experience."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έκλεισε ο ΟΤΕ? πότε?

 

από την στιγμή που ο ΟΤΕ πουλήθηκε, ο καινούριος ιδιοκτήτης δεν έχει καμία υποχρέωση για κάτι επειδή ο παλιός μας τα άρπαζε...

 

 

Το cable παίζει με οπτική ίνα μέχρι το δρόμο, μετά χρησιμοποιεί ομοαξωνικό/coaxial καλώδιο το οποίο είναι κι αυτό από χαλκό...

http://en.wikipedia.org/wiki/Coaxial_cable

 

To VDSL2 με υλοποίηση FTTC(υπαίθριες καμπίνες/ΚΑΦΑΟΥ) που ανέφερα, παίζει με οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα και μετά με το χάλκινο καλώδιο μέχρι το σπίτι...

 

αργότερα μπορούν άνετα να ρίξουν κι άλλες οπτικές μέχρι τα κτήρια/σπίτια μιας και τα 3/4 της δουλειάς είναι η απόσταση από το Α/Κ μέχρι την καμπίνα...

 

 

 

εντάξει το quote από Google είναι τόσο αρχαίο που παίζει στο DSL να μιλάει μόνο για aDSL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άλλο πουλήθηκε κι άλλο έκλεισε, plus ήταν κερδοφόρος λόγω μονοπωλίου ασφαλώς...

 

 

αν φύγεις από περιοχή κάλυψης της HCN όμως δεν έχει και κάποια άλλη επιλογή, αναγκαστηκά τις υποδομές του θα χρησιμοποιήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...