Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια και Δίδακτρα


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο τόσα χρόνια οι τιμές παραμένουν σε αυτά τα επίπεδα?

Ενδιαφέρομαι για το NYC για Πληροφορικη (για το SUNY κατα προτιμηση) αλλα δεν εχω ρωτησει ακομα για τιμες, προσαυξησεις κλπ..

Μηπως υπάρχει κανένας που να φοιτά εκεί ωστε να βοηθήσει?

Κολλητός μου είναι στο NYC. Από ότι μου είπε, 400€ τον μήνα. Τώρα άμα όντως είναι αλήθεια, θα σε γελάσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ άκουσα και το άλλο κουφό ! λεει αν έχεις πάνω απο 13 σου χαρίζουν ενα χρόνο ? χαχαχα

κάπιο κολέγιο στη γλυφάδα στο ist νομίζω.

Εμάς πάντως στο τει πειραιά  δεν σου αναγνώριζαν κανένα μάθημα ακόμα και να ήσουν με κατακτήριες απο αλλη σχολή στη Στεφ και σου έκαναν μάθημα ίδιοι καθηγητές.

έλεγαν το τμήμα σου είχε άλλη ύλη στα μαθηματικά 1, εσείς δεν κάνατε διαφορικές.

 

Μάλιστα ενα παιδι ειχε τελειώσει κάποια μαθήματα στο ΤΕΙ και του αναγνώρισαν σε ενα άλλο κολλέγιο (μεντιτερανιαν )όλα τα μαθήματα χωρίς δεύτερη σκέψη χαχαχα. 

Απλα εκμεταλεύονται τα κομπλεξ της ελληνικής κοινωνίας περί πτυχίων και τα αρπάζουν , καλά κάνουν 

αλλά τα βλέπω σάπια τελείως και με πιάνουν τα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απλα εκμεταλεύονται τα κομπλεξ της ελληνικής κοινωνίας περί πτυχίων και τα αρπάζουν , καλά κάνουν

 
Αλήθεια; Το θεωρείς σωστή εκμετάλλευση αυτό; Γιατί το μόνο που καταφέρνουν εν τέλει είναι το να γελάς εσύ και όλοι οι υπόλοιποι που παίρνουν πτυχίο από κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Ό,τι αρπάξει ο κώλος τους είναι αυτές οι "σχολές".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω, 2 πτυχία έχω ένα από το London Metropolitan University (για τα πρώτα 2 χρόνια σπουδών μετά άλλαξε πανεπιστήμιο) και ένα τώρα ένα BSc (Hons) από το University of Plymouth που δεν λένε πουθενά αν και σε σε πιο κολέγιο σπούδαζα, στην ώρα μου χωρίς να χρωστάω, χωρίς καταλήψεις, χωρίς παρατάξεις, με μαθήματα on spot και ήδη να έχω δουλειά για τον Ιούνιο στην 2η μεγαλύτερη εταιρία container στον κόσμο...

 

Κόστος; Να απαντήσω στην ίδια μου την ερώτηση, λιγότερο απ'οσο κόστισε ο αδερφός μου και η αδερφή μου να ειναι σε ελληνικές σχολές στην επαρχία (και να δουλεύουν σε δουλειές που θέλουν απολυτήριο λυκείου), και τα ίδια που κόστισα εγώ όσο καιρό καθόμουν στην Αθήνα σε σχολή, να έχω περάσει 60% των μαθημάτων και να ξύνομαι...

 

Όχι δεν λέω ότι είναι τέλεια και όλα τα άλλα μούφα, έχουν τα προβλήματά τους και τα κολέγια, αλλά μακράν καλύτερα από οτιδήποτε Ελληνικό.

 

Μέσες άκρες το κόστος είναι από 8 έως κάτι λιγότερο από 10 χιλιάρικα τον χρόνο για κολέγια που παίρνεις κανονικό πτυχίο από πανεπιστήμιο και μπορείς να πας για μεταπτυχιακά παντού κλπ κλπ. Για κολέγια που είναι μεταμφιεσμένα ΙΕΚ και δεν αξίζουν μία τα χαρτιά τους από 4-6 τον χρόνο νομίζω μαξ.

 

Άμα είναι να βγάζετε κόμπλεξ, κάντε το σε άλλα thread ή mods κλειδώστε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω, 2 πτυχία έχω ένα από το London Metropolitan University (για τα πρώτα 2 χρόνια σπουδών μετά άλλαξε πανεπιστήμιο) και ένα τώρα ένα BSc (Hons) από το University of Plymouth που δεν λένε πουθενά αν και σε σε πιο κολέγιο σπούδαζα, στην ώρα μου χωρίς να χρωστάω, χωρίς καταλήψεις, χωρίς παρατάξεις, με μαθήματα on spot και ήδη να έχω δουλειά για τον Ιούνιο στην 2η μεγαλύτερη εταιρία container στον κόσμο...

 

Από περιέργεια, ποιο είναι το κολλέγιο που δίνει πτυχίο από το London Metropolitan University;

 

 

Κολλητός μου είναι στο NYC. Από ότι μου είπε, 400€ τον μήνα. Τώρα άμα όντως είναι αλήθεια, θα σε γελάσω.

4800€ τον χρόνο; Αρκετά χαμηλό ποσό για Ιδιωτικό κολλέγιο μου ακούγεται. Εκτός αν έπεσαν τόσο πολύ τα δίδακτρα.

 

 

Μάλιστα ενα παιδι ειχε τελειώσει κάποια μαθήματα στο ΤΕΙ και του αναγνώρισαν σε ενα άλλο κολλέγιο (μεντιτερανιαν )όλα τα μαθήματα χωρίς δεύτερη σκέψη χαχαχα. 

Απλα εκμεταλεύονται τα κομπλεξ της ελληνικής κοινωνίας περί πτυχίων και τα αρπάζουν , καλά κάνουν 

αλλά τα βλέπω σάπια τελείως και με πιάνουν τα γέλια.

Δεν ξέρω μήπως έπρεπε να κλαις αντί να γελάς γιατί αυτά τα παιδιά θα πάρουν πτυχίο από ξένα πανεπιστήμια τα οποία είναι κάτι εκατομμύρια φορές ανώτερα από τα αντίστοιχα Ελληνικά, Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, ποιο είναι το κολλέγιο που δίνει πτυχίο από το London

To BCA στα Ναυτιλιακά τουλάχιστον. Όταν είχα ρωτήσει τη πρώτη φορά συνεργαζόντουσαν με το Μετροπολιταν. Τώρα που γράφτηκα όμως βρίσκομαι στο Plymouth. Νομίζω στο 3ο και 4ο έτος κάποιοι διάλεξαν να είναι στο Μετροπολιταν και κάποιοι στο Πλιμουθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To BCA στα Ναυτιλιακά τουλάχιστον. Όταν είχα ρωτήσει τη πρώτη φορά συνεργαζόντουσαν με το Μετροπολιταν. Τώρα που γράφτηκα όμως βρίσκομαι στο Plymouth. Νομίζω στο 3ο και 4ο έτος κάποιοι διάλεξαν να είναι στο Μετροπολιταν και κάποιοι στο Πλιμουθ.

Το φαντάστηκα ότι θα ήταν το BCA, αλήθεια πόσο πάει το μαλλί στο συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαντάστηκα ότι θα ήταν το BCA, αλήθεια πόσο πάει το μαλλί στο συγκεκριμένο;

7μιση περίπου το έτος. Έχει το καλό άμα έχεις απολυτήριο πάνω από 16, πας απευθείας δεύτερο έτος. Όποτε γλυτωσα το foundation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το βρίσκω ακριβό σίγουρα όπως λέει ο zeniath βγαίνει πιο οικονομικά από το να σπουδάσεις στην επαρχία

Σίγουρα. Το σκέφτηκα πολύ πριν πάω. Ήθελα Χίο αρχικά, αλλά οικονομικά το πόσο για τα φροντιστήρια, το νοίκι στη Χίο εφόσον πέρναγα, τα έξοδα, εισιτήρια κτλπ, θα ήταν πολύ παραπάνω από το να πάω στο BCA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για όσους ήμασταν ήδη στο 3-4 έτος και αλλάξαμε στο Plymouth, πήραμε Certificate of Higher Education in Shipping (aka τελειώσαμε 2ο έτος στο Shipping, Diploma παίρνεις αν τελειώσεις το 3ο, Bachelor αν τελειώσεις το 4ο, Bachelor with Honours αν κάνεις κάποια έξτρα μαθήματα για έξτρα credits)

 

Δεν βγαίνει μόνο πιο φτηνό από όσο να σπουδάσεις επαρχία, αλλά σπουδάζεις και ότι επιλέγεις, όχι ότι κάτσει συν το ότι επειδή τα σκας δεν είσαι χαλαρουίτα να μη περνάς μαθήματα.

 

Δεν λέω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει στον κόσμο τα κολέγια, έχουν και αυτά τα προβλήματά τους, αλλά δεν συγκρίνονται τα οφέλη τους... Έχοντας περάσει από Ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση τα λέω έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιες σπουδές μια χαρα είναι τα κολεγια, συγκριτικά με αρκετά τει που υπάρχουν μονο για να εξυπηρετουν συμφέροντα (και εφ όσων υπαρχει και συνδεση των κολεγίων με την αγορά). Μονο οι γλαφυροι τιτλοι να έλειπαν απο το ονομα τους..

 

Τωρα ιατρικές, νομικές, πολυτεχνεια είναι σε αλλο επίπεδο και ξεφεύγουν πολύ απο τη λογική λειτουργίας ενος τετοιου κολεγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και νομική σε 1-2 κολέγια της χώρας απλά είναι αγγλόφωνο και μαθαίνεις το αγγλικό δικαίωμα κ μετά πρέπει να δώσεις κ να διαβάσεις κ ελληνικό για να δώσεις εξετάσεις στον δικηγορικό σύλλογο και να σε δεχτούν όποτε δν αξίζει κατά την γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι..
Διάβαζα τα παρακάτω άρθρα και έχω κάποιες απορίες (εύχομαι να μην βγαίνω off-topic)...
1) Χάρη στους νόμους 4093/12-11-2012 (Α’222) και  4111/25-1-2013 (ΦΕΚ18Α’) λύθηκε το πρόβλημα της αναγνώρισης των πτυχίων των αποφοίτων των κολεγίων, εάν βεβαίως προέρχονται από πανεπιστήμια χωρών της ΕΕ

Οπότε πτυχία από ACG (Deree American College), NY College κλπ δεν αναγνωρίζονται εδώ?

2)Τα περισσότερα κολέγια συνεργάζονται με βρετανικά πανεπιστήμια.. Τι θα γίνει όμως στην περίπτωση του brexit?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι..

Διάβαζα τα παρακάτω άρθρα και έχω κάποιες απορίες (εύχομαι να μην βγαίνω off-topic)...

1) Χάρη στους νόμους 4093/12-11-2012 (Α’222) και  4111/25-1-2013 (ΦΕΚ18Α’) λύθηκε το πρόβλημα της αναγνώρισης των πτυχίων των αποφοίτων των κολεγίων, εάν βεβαίως προέρχονται από πανεπιστήμια χωρών της ΕΕ

Οπότε πτυχία από ACG (Deree American College), NY College κλπ δεν αναγνωρίζονται εδώ?

2)Τα περισσότερα κολέγια συνεργάζονται με βρετανικά πανεπιστήμια.. Τι θα γίνει όμως στην περίπτωση του brexit?  

Επίσης τί γνώμη έχετε για το Deree? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...