Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια και Δίδακτρα


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τα λες σε μένα, εγώ τα ξέρω και έκανα κύρηγμα ένα 6μηνο μπας και της αλλάξω γνώμη...... αλλά η βλαμμένη δεν ήθελε να χάσει το τσιγάρο από τις εξόδους, τον ήλιο, την θάλασσα και τον greek lover που μας έχει φορτωθεί ffs :lol:

 

Τώρα βέβαια θέλει να φορτωθεί στον big bro γιατί δεν αντέχει άλλο στο οικογενειακό σπίτι αλλά....ήρθε η ώρα της τιμωρίας...ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ :)

 

Ξεχασες οτι και τα χρηματα των σπουδων θα τα πληρωνουν αλλοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O αριστουχος βεβαια που μπορει να δωσει και τοσα λεφτα δεν παει στο Deree αλλα βγαινει κατευθειαν για εξω , Αγγλια ή Αμερικη. 35 χιλιαρικα παντως δεν θα τα εδινα, οσο αριστουχος και να ημουν. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.

 

πχ η Ιταλια που ειπε ενα αλλο παιδι ... :)

 

Πλέον στο Deree παίρνεις πτυχίο Open University - που είναι απο τα Top πανεπιστήμια στην Αγγλια. Βέβαια εννοείται ότι είναι πολύ πιο δύσκολο πλέον. Φτύνεις αίμα κυριολεκτικά. Αν βάλεις κάτω το κόστος ζωής Αγγλία + τα αυξημένα δίδακτρά είναι μάλλον οικονομικότερο να πας Deree.

 

Γενικότερα έξω για μένα αξίζει τον κόπο αν πας σε κάποιο απο τα τοπ 20 Πανεπιστήμια. Δεν νομίζω ότι το Χ άκυρο πανεπιστήμιο της Αγγλίας έχει να σου προσφέρει κάτι περισσότερο απο το Deree.

 

http://www.acg.edu/financial-assistance

Μόλις είδα ότι έχουν και εκπτώσεις για να προσελκύσουν αριστούχους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Open University δεν ειναι εκπαιδευση εξ αποστασεως? Πως ειναι πιο οικονομικο αυτο απο το Deree? Κατι σαν το δικο μας ΕΑΠ. Για να πανε πολλοι Αγγλια παντως, κατι θα πρεπει να προσφερει περισσοτερο :P

 

Και το πλεονεκτημα με το εξωτερικο , ειναι οτι μετα μπορεις να δουλεψεις εκει, να κανεις ενα μεταπτυχιακο, κτλ κτλ. Συν καλυτερες συνθηκες ζωης πλεον.

 

Αν ειχα να διαλεξω παντως, με τα χιλια θα εφευγα εξω. Κανεις και την φοιτητικη ζωη που θες ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Open University δεν ειναι εκπαιδευση εξ αποστασεως? Πως ειναι πιο οικονομικο αυτο απο το Deree? Κατι σαν το δικο μας ΕΑΠ. Για να πανε πολλοι Αγγλια παντως, κατι θα πρεπει να προσφερει περισσοτερο :P

 

Και το πλεονεκτημα με το εξωτερικο , ειναι οτι μετα μπορεις να δουλεψεις εκει, να κανεις ενα μεταπτυχιακο, κτλ κτλ. Συν καλυτερες συνθηκες ζωης πλεον.

 

Αν ειχα να διαλεξω παντως, με τα χιλια θα εφευγα εξω. Κανεις και την φοιτητικη ζωη που θες ^_^

 

Δεν το διατύπωσα σωστά. Εννούσα τα δίδακτρα + κόστος ζωής σε ένα Αγγλικό Πανεπιστήμιο, είναι πολαπλάσσια των διδάκτρων του Deree για κάποιον Αθηναϊο π.χ. Όσο για φοιτητική ζωή...αυτή στην Αγγλία είναι με δυο λέξεις μαύρα(όπως ο καιρός τους) χάλια. Καμία σχέση με την Ελληνική φοιτητική ζωή. Ξέχνα τη φοιτητική ζωή έξω. Απο την άλλη θα τελειώσεις γρήγορα γιατί δεν θα έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις απο το να διαβάζεις.

 

Όσο για το τί προσφέρει περισσότερο, βασικά το παραπάνω είναι αναγνωρισμένα πτυχία για τον Νεοέλληνα που μέχρι πρόσφατα ονειρευόταν να αξιοποιήσει τις σπουδές του στην Αγγλία στο Ελληνικό Δημόσιο, αλλά πάει αυτό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά με το αντίστοιχο σκεπτικό μπορώ να πω εγώ ότι τα μαθηματικά που έχω κάνει (και τα ects που έχω μαζέψει κατ'επέκταση) είναι πολύ πιο δύσκολα από άλλες σχολές κλπ κλπ. Είπα όμως ότι το thread έχει καθαρά θέμα για τα δίδακτρα και τίποτε άλλο παρακαλώ να μην το κάνουμε και ξεφύγει.

 

IST τώρα 7000/χρόνο

 

Υ.Γ. Τα δίδακτρα τα ζητάω να μάθω γιατί θέλω να κάνω αλλαγή κατεύθυνσης σπουδών μια χαρά πανελλαδικές πέρασα και με μια χαρά βαθμό δεν ζητάω εύκολη λύση. Και έχω χάσει δικαίωμα για 10% καιρό τώρα άρα μοναδική λύση είναι τα ιδιωτικά. Καμία σχέση με stupid bimbo που πληρώνει ο μπαμπάκας να πάρουν ένα πτυχίο γιατί ούτε 10 στις πανελλήνιες δε μπορούν να γράψουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zeniath

 

Για το ΕΑΠ εχεις σκεφτει? Μιας που εχεις ηδη ενα πτυχιο με ΤΕΙ, μπορεις να κοιταξεις εκει για μεταπτυχιακο.

 

Σε τι σχολη θες να πας του χρονου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zeniath

 

Για το ΕΑΠ εχεις σκεφτει? Μιας που εχεις ηδη ενα πτυχιο με ΤΕΙ, μπορεις να κοιταξεις εκει για μεταπτυχιακο.

 

Σε τι σχολη θες να πας του χρονου?

 

Δεν έχω πτυχίο αλλά λόγω διαφόρων επιλογών για το μέλλον που εμφανίστηκαν αποφάσισα να αφήσω την σχολή που είμαι. Το ΕΑΠ δεν το σκέφτομαι γιατί δεν μου αρέσει σαν σκεπτικό.

 

Και ας είμαι 6 χρόνια σε αυτή που είμαι (4 κανονικά 2 πλασματικά που δεν έγιναν παρακολουθήσεις λόγω μεταγραφής, πέρασα (τότε) 2ρο εξάμηνο, 1 χρόνο καταλήψεις/απεργίες σκατά μανά και πλέον μείωση των ορών που μπορεί να δηλώσει κάποιος από 55 σε 35 με το ζόρι.

 

Απλά όσο καιρό θα κάνω να τελειώσω θα μου πάρει να ξεκινήσω από την αρχή (εννοείται κάποια μαθήματα θα αναγνωριστούν και θα κερδίσω και 1 χρόνο από το συνολικό βάση κατάστασης βαθμολογίας από την τωρινή σχολή μου.

 

Από την σχολή μου είμαι ευχαριστημένος αφού κρατάει το επίπεδο στον τομέα της αρκετά υψηλά (Ηλεκτρονική Αθήνας), απλά εμφανίστηκε ευκαιρία για μέλλον σε διαφορετικό τομέα και δεν θέλω να πάει χαμένη. Ο τομέας που σκέφτομαι είναι Τουριστικά (ή Ναυτιλιακά), μάλλον όμως για Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων το βλέπω.

 

Και τι να λέει αυτό;Το πανεπιστήμιο φταίει για τους τεμπέληδες φοιτητές του;

Στο χέρι του καθενός είναι να κάνει σωστή δουλειά...

 

Να σου πω το thread δεν είναι για να βγάζει ο καθένας κόμπλεξ οκ; Και εγώ πέρασα 4 μαθήματα που άλλοι δεν τα περνάν γιατί είναι μλκς ο καθηγητής επειδή του έφτιαξα for free ιστοσελίδα για δικιά του χρήση και μάλιστα ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΔΩΣΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ούτε δλδ λευκή κόλλα γιατί "φτιάξε την σελίδα εσύ και άσε τα μαθήματα πάνω μου" ήταν η απάντηση του καθηγητή. Δεν μου λέει κάτι αυτό όμως. Αν δεν έχεις να πεις κάτι, στο καλό πήγαινε να trollάρεις σε άλλα thread σε παρακαλώ. Το OP ξεκαθαρίζει ότι δεν φτιάχτηκε για τέτοιου είδους συζητήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειναι καποιο κολλεγιο? Σχολες τυπου Le Monde , Les Chefs, Alpine Center .. ακομα και μερικα προσφερουν σπουδες σε Τουριστικες Σπουδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα ήθελα από σπουδαστές ή αποφοίτους των διαφόρων κολλεγίων στην Αθήνα να μου πουν πόσα είναι τα ετήσια δίδακτρα (προπτυχιακές σπουδές) αν είναι δυνατόν.

 

(...)

 

Ξαναλέω, παρακαλώ απλά ενημέρωση στα Δίδακτρα τίποτα παραπάνω, ούτε αναγνώριση από Ελληνικό Δημόσιο ούτε τίποτα παρεμφερές.

 

Πόσο πιο απλά;

 

Μείνετε οντοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Οι τελευταίες τιμές που έχεις ακούσει για Κολλέγια (μεταξύ 6.500 και 8.000) είναι οι σωστές. Ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί οι τιμές για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος - βγαίνουν μετά τον Ιούνιο συνήθως και αυτό πάει ανάλογα με το κολλέγιο. Αν θές, δες και αυτό το άρθρο.

 

Οι εγγραφές γίνονται όλο τον χρόνο (λες να πας με λεφτά στο χέρι και να σε διώξουν?) και τα μαθήματα ξεκινούν Οκτώβριο και Φεβρουάριο, ανάλογα με το κολλέγιο και την ειδικότητα.

 

Επειδή έχω εμπειρία από τον χώρο, μπορώ σε βοηθήσω στην επιλογή σου (δεν δουλεύω σε κάποιο και δεν έχω κάποιο συμφέρον). Αν σε ενδιαφέρει, στείλε PM για να μην χαλάσουμε το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 4 χρόνια αργότερα...

Μετα απο τόσα χρόνια οι τιμές παραμένουν σε αυτά τα επίπεδα?
Ενδιαφέρομαι για το NYC για Πληροφορικη (για το SUNY κατα προτιμηση) αλλα δεν εχω ρωτησει ακομα για τιμες, προσαυξησεις κλπ..
Μηπως υπάρχει κανένας που να φοιτά εκεί ωστε να βοηθήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...