Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το οτι ολα τα ΜΜΜ εχουν χτιστει με φορους πολιτων και ιδιωτικοποιηθηκαν στη συνεχεια δεν ενοχλει κανεναν?

 

προσωπικά όχι, αυτο που με ενοχλεί ειναι ότι χρησιμοποιήθηκαν για να βολέψουν βύσματα/κομματικούς στρατούς και το κόστος το μετέφεραν στον επιβάτη και όταν ειδαν ότι δεν τους βγαίνει ο λογαριασμός έριξαν το φταιξιμο στους λαθρεπιβάτες μαθητές, κτλ. 

Και ο περισσότερος κόσμος (αν κρίνω απο τα σχόλια) τους πιστευει. Μια ζωή πρόβατα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ολα τα ΜΜΜ εχουν χτιστει με φορους πολιτων και ιδιωτικοποιηθηκαν στη συνεχεια δεν ενοχλει κανεναν?

 

Οι Συγκοινωνιες Αθηνων ελεγχονται απο το κρατος. Και ειναι μακραν του δευτερου ο μεγαλυτερος οργανισμος στην Ελλαδα για ΜΜΜ.

 

Απο τη στιγμη που οτιδηποτε Δημοσιο χρησιμοποιειται για το βολεμα δικων τους παιδιων, αν εδιναν τη διαχειριση και στην Αθηνα σε ιδιωτικη εταιρια (με καποιες δικλιδες προφανως) δεν θα με πειραζε. Και εν τελει θα προτιμουσα να πληρωνω 25€ αντι για 15€ αν ειχε τρενο στη γραμμη 1 ανα 3', αν το λεωφορειο που πηγαινει σπιτι μου απο το κεντρο δεν ηταν ανα μιση ωρα κ.ο.κ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ολα τα ΜΜΜ εχουν χτιστει με φορους πολιτων και ιδιωτικοποιηθηκαν στη συνεχεια δεν ενοχλει κανεναν?

 

Έχει ιδιωτικοποιηθεί το μετρό; Έχει ιδιώτης πάνω από το 50%; Δεν τον ξέρω. Αλλά χλωμό το βλέπω γιατί αν ήταν έτσι θα είχαμε καλύτερες προσφερόμενες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ολα τα ΜΜΜ εχουν χτιστει με φορους πολιτων και ιδιωτικοποιηθηκαν στη συνεχεια δεν ενοχλει κανεναν?

 

 

προσωπικά όχι, αυτο που με ενοχλεί ειναι ότι χρησιμοποιήθηκαν για να βολέψουν βύσματα/κομματικούς στρατούς και το κόστος το μετέφεραν στον επιβάτη και όταν ειδαν ότι δεν τους βγαίνει ο λογαριασμός έριξαν το φταιξιμο στους λαθρεπιβάτες μαθητές, κτλ. 

Και ο περισσότερος κόσμος (αν κρίνω απο τα σχόλια) τους πιστευει. Μια ζωή πρόβατα.

 

και τι να γίνει .... 

να μαντέψω δεν πληρώνεις δεη , οτε (άντε και σε λίγο ευδαπ)  ουτε διόδια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι να γίνει .... 

να μαντέψω δεν πληρώνεις δεη , οτε (άντε και σε λίγο ευδαπ)  ουτε διόδια 

οσο ζουσα σε καταληψη, οχι, δεν πληρωνα. δε στηριζω ακριβως τετοιου ειδους δουλεμα και οσο μπορω απεχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οσο ζουσα σε καταληψη, οχι, δεν πληρωνα. δε στηριζω ακριβως τετοιου ειδους δουλεμα και οσο μπορω απεχω.

 

 

Και μετά όταν σας έρχεται το ραβασάκι απο την εφορία, παίρνετε σβάρνα τα κανάλια και τα youtubια?  :devil:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά όταν σας έρχεται το ραβασάκι απο την εφορία, παίρνετε σβάρνα τα κανάλια και τα youtubια?  :devil:

ad hominem μυριζομαι και δε θα συμμετεχω ουτε σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ad hominem μυριζομαι και δε θα συμμετεχω ουτε σε αυτο

 

 

Βγαλμένα από τη ζωή είναι πάντως, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου (μην πιάνεσαι απο το youtube σαν λέξη)! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλμένα από τη ζωή είναι πάντως, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου! :)

βγαλμενα απ τη ζωη, παραειμαι βολεμενος και δε φωναζω για δικες μου δυσκολιες αλλα για τις συνθηκες ζωης των συνανθρωπων μου.

τωρα οσοι βρισκουν λογικη στο να στηριζουν ενα αυτοσυντηρουμενο συστημα που εχει παραλογες απαιτησεις και παραλληλα δε σεβεται αυταξιες οπως η ανθρωπινη ζωη, με γεια τους και με χαρα τους. Αν ποτε αποκτησουν ταξικη συνειδηση, ευπροσδεκτοι στον αγωνα θα ειναι και θα υπαρχει χωρος υποδοχης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

βγαλμενα απ τη ζωη, παραειμαι βολεμενος και δε φωναζω για δικες μου δυσκολιες αλλα για τις συνθηκες ζωης των συνανθρωπων μου.

τωρα οσοι βρισκουν λογικη στο να στηριζουν ενα αυτοσυντηρουμενο συστημα που εχει παραλογες απαιτησεις και παραλληλα δε σεβεται αυταξιες οπως η ανθρωπινη ζωη, με γεια τους και με χαρα τους. Αν ποτε αποκτησουν ταξικη συνειδηση, ευπροσδεκτοι στον αγωνα θα ειναι και θα υπαρχει χωρος υποδοχης.

 

 

Αν ο καθένας τα φέρνει όλα στα μέτρα του και παίρνει αποφάσεις αυθαίρετα "για το καλό των άλλων", μπορείς να φανταστείς εύκολα που θα καταλήξει! Απο τη στιγμή που υπάρχουν κανόνες, όποιος συνειδητά επιλέγει να μην τους ακολουθεί καλό θα είναι να είναι έτοιμος και για τις αντίστοιχες συνέπειες. Δεν θυμάμαι να είχαμε ποτέ δωρεάν ΜΜΜ... Εγώ αυτή τη στιγμή πληρώνω 1.40 τη φορά γιατί ένα 40% (μην πω παραπάνω), δεν ακυρώνει εισιτήρια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ολα τα ΜΜΜ εχουν χτιστει με φορους πολιτων και ιδιωτικοποιηθηκαν στη συνεχεια δεν ενοχλει κανεναν?

 

 

καλο το παραμυθι αλλα δεν εχει δρακο. στα πανε λαθος στην καταληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο καθένας τα φέρνει όλα στα μέτρα του και παίρνει αποφάσεις αυθαίρετα "για το καλό των άλλων", μπορείς να φανταστείς εύκολα που θα καταλήξει! Απο τη στιγμή που υπάρχουν κανόνες, όποιος συνειδητά επιλέγει να μην τους ακολουθεί καλό θα είναι να είναι έτοιμος και για τις αντίστοιχες συνέπειες. Δεν θυμάμαι να είχαμε ποτέ δωρεάν ΜΜΜ... Εγώ αυτή τη στιγμή πληρώνω 1.40 τη φορά γιατί ένα 40% (μην πω παραπάνω), δεν ακυρώνει εισιτήρια. 

κατσε, περιμενε, οι κανονες απο ποιον θεσπιστηκαν και ποτε και πως και ποιος τους ενεκρινε και ποιος τους επιβαλλει και γιατι?

εσυ αυτη τη στιγμη πληρωνεις 1.40 επειδη τοσο οριστηκε η τιμη του εισητηριου, αυθαιρετα, για το καλο της βιοσιμοτητας της επιχειρησης.

 

καλο το παραμυθι αλλα δεν εχει δρακο. στα πανε λαθος στην καταληψη

απειρες χρηματοδοτησεις απο ΕΕ για τα ΜΜΜ και ευκολα θα μπορουσε να συντηρειται απο φορους, αντι για στησιμο ενος αχρηστου τραμ πχ απλα να βελτιωθει το συστημα που υπηρχε και να αξιοποιουνται για κατι χειροπιαστο οι φοροι ισως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κατσε, περιμενε, οι κανονες απο ποιον θεσπιστηκαν και ποτε και πως και ποιος τους ενεκρινε και ποιος τους επιβαλλει και γιατι?

εσυ αυτη τη στιγμη πληρωνεις 1.40 επειδη τοσο οριστηκε η τιμη του εισητηριου, αυθαιρετα, για το καλο της βιοσιμοτητας της επιχειρησης.

και ενω θεωρω το παρεακι του τσιριζα λιγο τσιρκο, οντως, ηταν μια σωστη κινηση οσων αφορα την κοινωνικη προνοια

 

 

Ώπα! Πόσταρες ο,τι χειρότερο έχω σαν άποψη/στάση ζωής κλπ. Οπότε συνεχίστε μόνοι σας (χωρίς πολιτικές αναφορές). :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ολα τα ΜΜΜ εχουν χτιστει με φορους πολιτων των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που δεν τα χρησιμοποιούν κιόλας και ιδιωτικοποιηθηκαν στη συνεχεια δεν ενοχλει κανεναν?

 

Να τα λέμε σωστά.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...