Προς το περιεχόμενο

Τι παίζει με το xsubs.tv;


gokuthelegend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήταν μια λύση αυτό ναι (αν όντως είναι τέτοιου τύπου επιθέσεις, δεν ξέρω καν)

 

μπορεί πολύ εύκολα να κοπεί πρόσβαση στις ip πέρα απο την Ελλάδα. Και ίσως αν δεν υπάρχει απόκριση απο τα μέρη που γίνονται οι επιθέσεις αυτές σταδιακά να μειώνονται ή να τερματιστούν.

 

Δεν έχει να κάνει οτι είναι ζώα όσοι μένουν στο εξωτερικό. Δηλαδή ή όλοι οι κανένας; Γιατί έστω όσοι είναι Ελλάδα να μη μπορούν να απολαμβάνουν μιας δωρεάν υπηρεσίας; Δηλαδή όταν πάω να ακούσω pandora και μου λέει οτι στη χώρα μου δεν έχω δικαίωμα να ακούσω το ράδιο τους σημαίνει οτι με βλέπουν σα ζώο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ν' αφήσεις την πρόσβαση μόνο για Ελλάδα δεν είναι λύση.

Αν επικρατήσουν αυτές οι νοοτροπίες τότε κλάφτα χαράλαμπε.

 

γιατί τι νοοτροπίες είναι;

 

σε νορμάλ καταστάσεις ίσως ναι

 

αλλά αν υποθέσουμε οτι τα παιδιά που είχαν το site δε γνωρίζουν πως να προστατευτούν απο κάτι τέτοιο τότε είναι προτιμότερο δηλαδή να μην έχει κανείς την υπηρεσία απο το να την έχουν οι περισσότεροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση.... Αν δεν κάνω λάθος αναφέρετε ότι το xsubz.tv έχει δεχθεί Dos Attack. Επίσης αν δεν κάνω λάθος αυτό σημαίνει ότι πρακτικά δέχεται χιλιάδες hits από χιλιάδες σημεία πράγμα που ζορίζει τον server, ανεβάζει το load οπότε και πέφτει το site. Μέχρι εδώ καλά... Αναρωτιέμαι λοιπόν καλός η κακός η ιστοσελίδα απευθύνεται κυρίως σε Έλληνες. Καλώς η κακώς τα DoS attacks συνήθως προέρχονται από ips εκτός Ελλάδος. Γιατί λοιπόν ο Admin/IT του Xsubs δεν κλίνει την πρόσβαση σε όλες τις άλλες χώρες (IP,Classes κλπ) πλην των Ελληνικών έτσι ώστε μέχρι να τερματιστεί η διαδικασία της επίθεσης η σελίδα να μην είναι προσπελάσιμη εκτός Ελλάδος?

 

Δεν ξέρω αν τα λέω καλά ας μας απαντήσει κάποιος, αλλά θυμάμαι στο παρελθόν σε κάποια αντίστοιχα attacks που δεχόντουσαν κάποια sites με αυτό ακριβώς τον τρόπο δόθηκε η λύση και τελείωσε η ιστορία.

 

Για να γίνει αυτό που λές πρέπει πρώτα να εξεταστούν τα header του κάθε πακέτου και στη συνέχεια να φιλτραριστούν οι διευθύνσεις. Όπως καταλαβαίνεις ακόμα και έτσι ο server θα γονατίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με ακούει κανείς από τα παιδιά που μεταφράζουν MAD MEN μας έχει πιάσει το στερητικό σύνδρομο τώρα τρεις βδομάδες!!! Αν μπορείτε να ανεβάσετε σε κάποιο άλλο site τους υπότιτλους θα ήμασταν ευγνώμονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση.... Αν δεν κάνω λάθος αναφέρετε ότι το xsubz.tv έχει δεχθεί Dos Attack. Επίσης αν δεν κάνω λάθος αυτό σημαίνει ότι πρακτικά δέχεται χιλιάδες hits από χιλιάδες σημεία πράγμα που ζορίζει τον server, ανεβάζει το load οπότε και πέφτει το site. Μέχρι εδώ καλά... Αναρωτιέμαι λοιπόν καλός η κακός η ιστοσελίδα απευθύνεται κυρίως σε Έλληνες. Καλώς η κακώς τα DoS attacks συνήθως προέρχονται από ips εκτός Ελλάδος. Γιατί λοιπόν ο Admin/IT του Xsubs δεν κλίνει την πρόσβαση σε όλες τις άλλες χώρες (IP,Classes κλπ) πλην των Ελληνικών έτσι ώστε μέχρι να τερματιστεί η διαδικασία της επίθεσης η σελίδα να μην είναι προσπελάσιμη εκτός Ελλάδος?

 

Δεν ξέρω αν τα λέω καλά ας μας απαντήσει κάποιος, αλλά θυμάμαι στο παρελθόν σε κάποια αντίστοιχα attacks που δεχόντουσαν κάποια sites με αυτό ακριβώς τον τρόπο δόθηκε η λύση και τελείωσε η ιστορία.

Υπάρχουν οι επιθέσεις που ψάχνουν να βρουν τρύπες, και υπάρχουν οι επιθέσεις που «πήζουν» το δίκτυο. Οι επιθέσεις που έγιναν στο xsubs υπάγονται σίγουρα στη δεύτερη περίπτωση, και δεν γνωρίζω αν υπάγονται και στην πρώτη (σύμφωνα με τα λεγόμενα των Cyberzboot, η απάντηση είναι ναι).

 

Λίγα απλά λόγια: φαντάσου ένα ρούτερ όπου είναι συνδεδεμένοι επάνω του 5 υπολογιστές. Αυτοί είναι servers, άσχετοι μεταξύ τους, και μοιράζονται την ίδια σύνδεση (ας το πούμε κανάλι) με το Internet. Κάποιος ξεκινάει επιθέσεις προς έναν από τους 5 σέρβερ για να πήξει το δίκτυο. Οι επιθέσεις περνούν από το κοινό κανάλι των 5 υπολογιστών, δηλαδή τον ρούτερ. Πες πως στον υπό επίθεση σέρβερ κόβεις την πρόσβαση από τους επιτιθέμενους, και έτσι αποφεύγεις να υπερφορτώσεις τον σέρβερ. Όλος ο υπόλοιπος κόσμος που θέλει να μιλήσει με τον σέρβερ έχει πρόβλημα, διότι τα δικτυακά πακέτα των επιτιθέμενων συνεχίζουν να περνάνε από τον ρούτερ και να τον πήζουν (μιλάμε για gigabyte ανά δευτερόλεπτο), με αποτέλεσμα και οι υπόλοιποι τέσσερις σέρβερ, παρότι κανείς δεν επιτίθεται άμεσα σε αυτούς, να έχουν πρόβλημα επικοινωνίας με τον υπόλοιπο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά το μόνο που θα ήθελα να πω, είναι οτι λυπάμαι να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας, όταν όλοι (ή σχεδόν όλοι τελοσπάντων) κάνουμε αυτό που γουστάρουμε χωρίς οικονομικό όφελος.

 

Για να κάνει κάποιος dos ή ddos attacks, πρέπει να είναι προβληματικός στο μυαλό, όταν ο άλλος πληρώνει μηνιάτικο σε server.....Απλά απαράδεκτο, για να μην πω και γω τίποτα χειρότερο.

 

Εαν όντως αυτός είναι ο λόγος του downtime του xsubs, και υπάρχει κάποιος στο παρόν thread απο το διαχειριστικό team του site, προσφέρω τις γνώσεις μου στον τομέα της διαχείρισης server.

 

Με pm φυσικά

 

Και πάλι λυπάμαι για το μυαλό μερικών μερικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω, πριν πέσει το xsubs.tv είχε μεταφραστεί μέχρι και η season 5 - imperfect cell saga, μέχρι εκεί τα έχω όλα. Για ποιό μετά με ενδιαφέρει αν έχει βγει κάτι.

 

δευ υπαρχει κατι αλλο σε ελληνικους... μονο αγγλικοι υπαρχουν αλλα ειναι απλοι στην κατανοηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δευ υπαρχει κατι αλλο σε ελληνικους... μονο αγγλικοι υπαρχουν αλλα ειναι απλοι στην κατανοηση...

 

το ξέρω, έχω κατεβάσει τα επεισόδια σε μορφή mkv, που υποστηρίζει πολλά stream ήχου, εικόνας και υπότιτλων (όπως τα dvd-video) και έχουν τους αγγλικούς υπότιτλους σε ξεχωριστό stream. Αλλά άλλη η χάρη να τα βλέπεις στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντωs ειναι φοβερο αυτο που ΑΚΟΜΑ συμβαινει...μολιs ανεβει υποτιτλοs απο ομαδα του x-subs στο -net αρχιζει ενα φοβερο spam...μιλαμε για φοβερο κομπλεξισμο καποιων!!!!!

ΥΓ Kαποιοs πρεπει να αλλαξε την υπογραφη του εδω μεσα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πρωτίστως μπράβο στα παιδιά για την επιτυχία στην Πόλη.

(το παραπάνω δεν εχει καμία σχέση με το επομενο)

 

 

 

ΥΓ Kαποιοs πρεπει να αλλαξε την υπογραφη του εδω μεσα

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πόσο λάθος είσαι και οτι trollαρεις.

Ενδεικτικά:


  •  
  • Αφαιρεσα την υπογραφή μου γιατί πλέον δεν είχε λόγο ύπαρξης. Χάσαμε. Απλά πράγματα. Αποδοχή του συμβάντος και ηρεμία.
  • Απο την άλλη, η κακοαντιγραμμένη υπογραφή σε συνδυασμό με το σχόλιο σου είναι λάθος γιατί γαύρος και βάζελος δεν συναντήθηκαν.
  • Εγω δεν χρειάστηκε να κάνω πολλαπλούς λογαριασμούς για να υποστηρίξω καμία θέση μου.
  • Η θέση μου ήταν σταθερή, χωρίς κωλοτούμπες για να θολώσουν τα νερά.
  • Δεν χρειάστηκε να trollαρω σε κάποιο θέμα, μόνο και μόνο να εκφράσω κάτι άλλο.
  • Τα Ε-Ξ-Ι αστεράκια στην μπλούζα του βάζελου, ξέρεις τι είναι; Αν όχι, ρώτα.

Καλό βράδυ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τελικά το περίμενα.... η ΚΑΤΑΛΗΞΗ

 

Κρίμα....

Το κόμπλεξ μερικών οδήγησε στη μιζερια τοσων χρηστών...

Όπως λέει και ο σοφός λαός μας..."τα χρήματα που πλήρωσαν για τις επιθέσεις...σε φάρμακα να τα δώσουν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και γκαντεμόσκυλο ρε γμτ, μόλις πριν μερικές εβδομάδες το είχα "ανακαλύψει" το xsubs, πάνω στην αναζήτηση μετά το κλείσιμο του subs.gr και πάει κι αυτό :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...