Προς το περιεχόμενο

30 άτοκες στον Κοτσώβολο (iPad με 30Χ16.97!!!)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο.

 

Όταν ο άλλος προσφέρει άτοκες δόσεις και την ίδια ώρα οι λογαριασμοί καταθέσεων τρέχουν με 5% δεν συμφέρει και πολύ να αγοράσεις μετρητοίς.

 

Ας πούμε ότι θέλω να αγοράσω κάτι που κάνει 1000 ευρώ. Αντί να το αγοράσω μετρητοίς βάζω τα 1000 ευρώ σε προθεσμιακή με 5% και το αγοράζω με πιστωτική.

 

Στο τέλος του χρόνου θα έχω 50 ευρώ τόκους σαν έσοδο και θα έχω πληρώσει 0 ευρώ σε τόκους για την πιστωτική. Όταν πληρώνεις όλη την δόση κάθε μήνα και όχι μόνο την ελάχιστη τότε δεν ισχύει ο τόκος 22% που αναγράφεται.

 

Οπότε απο οικονομική λογική συμφέρουν οι άτοκες δόσεις. Το μόνο πρόβλημα είναι το ψυχολογικό, ότι έχεις δλδ κάθε μήνα μια υποχρεώση στο κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ θέμα το έχετε κάνει και δεν καταλαβαίνω γιατί.

 

Μου περισσεύουν 17€ το μήνα.

 

Δε μου περισσεύουν 500€ για να φύγουν έτσι απλά.

 

Δύο επιλογές: βάζω 17€ το μήνα στην άκρη μέχρι να μαζευτούν 500€ και σε 2.5 χρόνια παίρνω αυτό που θέλω

 

ή

 

βάζω 17€ το μήνα στις άτοκες δόσεις και παίρνω αυτό που θέλω τώρα.

 

Η μόνη παγίδα, είναι να βάλεις άτοκες δόσεις για πολλά πράγματα. Προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ δόσεις για οτιδήποτε, αλλά όταν και άμα το κάνω, θα έχω ένα όριο budget, ότι οι συνολικές δόσεις για τα όσα καλούδια έχω αγοράσει, δεν μπορεί ως σύνολο να είναι πχ περισσότερα από 40-50€ το μήνα (ανάλογα με το πόσο αντέχω, έστω και ακόμη και αν πχ χάσω τη δουλειά μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ τη φιλοσοφία μου?

Δεδομένου της ρευστότητας της κατάστασης που ζούμε,

 

Δάνειο (γιατί δάνειο είναι) παίρνουμε ΜΟΝΟ για επαγγελματικούς λόγους.

Είτε το θέλετε είτε όχι, οποιοδήποτε δάνειο είναι ένα βαρίδι στη τσέπη μας και ποτέ δε ξέρετε τί μπορεί να σας ξημερώσει.

 

Να πάρετε το ρίσκο για να βγάλετε χρήματα να το καταλάβω. Για να πάρετε μία ηλεκτρονική συσκευή η οποία σε ένα χρόνο θα πουλιέται κάτω της μισής τωρινής αξίας και δε προσφέρει κάτι αναγκαίο είναι χαζό.

 

Αυτά κατα τη γνώμη μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος μπορει να πληρωνει τον μηνιαιο λογαριασμο στην καρτα του ολοκληρο, (ωστε να μην επιβαρυνεται με τοκους καρτας για το εναπομειναν υπολοιπο), μοναχα κερδισμενος βγαινει απο τις αγορες με ατοκες δοσεις, ειτε ειναι στον κωτσο ειτε στο carrefour, ειτε οπουδηποτε κ για οποιαδηποτε αγορα γουσταρει, απο καφετιερα μεχρι αυτοκινητο. Εννοειται οτι συγκρινει τιμη μετρητοις στην αγορα κ αν ειναι οντως ατοκες οι δοσεις η εστω με ελαχιστη συμβολικη διαφορα.

 

Εδω και 15 χρόνια ετσι εκανα κ ολα κυλουσαν ρολοι. Εχω 8 καρτες κ μονο 2 χρησιμοποιουσα.

Οι αλλες υπαρχουν για μια αναγκη κ τιποτε αλλο (ολες χωρις συνδρομη).

 

Ολα αυτα μεχρι το υπερογκο χαρατσι που εβαλα φετος σε 2 πιστωτικες για πληρωμη σε δοσεις...

(αν ηξερα τι θα γινει δεν θα εχτιζα ποτε, με στεγαστικο δανειο, πριν 7 χρονια).

Τωρα μου εχει μεινει υπολοιπο και επιβαρυνομαι τοκους, οποτε δεν αγοραζω παρα μονο οτι κρινω απολυτως αναγκαιο.

 

Ο προγραμματισμος μου σε εισοδημα κ υποχρεωσεις ηταν μια χαρα, (καλυπτοντας ακομη κ την περιπτωση να μεινω χωρις δουλεια!), μεχρι που ξεσπασε η κριση κ ολα τα δεδομενα αναποδογυρισαν. Και το χειροτερο ειναι που αναμενονται νεα χαρατσια...

 

Εκλογες ερχονται, τον νου σας.

 

 

(σορρυ που ξεφυγα περισσοτερο απο το θεμα, ανοιγοντας τον ασκο του Αιολου για πολιτικη συζητηση, αλλα ετσι κ αλλιως εχει ξεφυγει ηδη, εεε, ειπα κ τον πονο μου :-( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση είναι για όσους έχουν ήδη χρέος και παρόλα αυτά θέλουν να κάνουν αγορά. Κερδίζουν χρόνο μέχρι να γεμίσει πάλι η κάρτα και γλυτώνουν τόκους.

 

Δεν το είπες αυτό γι αυτό και δεν σε κατάλαβα. Νόμιζα ότι εννοούσες να το πάρεις με δόσεις αλλά να τις προπληρώσεις. Προσωπικά στα αρκετά χρόνια που υπάρχει η κάρτα έχω μάθει να μην χρεώνεται πάνω από 100 ευρώ και σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις (υπήρχε δόση - αλλά ήθελα να πάρω κάτι από εξωτερικό amazon κτλ) η χρέωση ανέβαινε το πολύ στα 150-200 (για τον μήνα εκείνο). Αυτή την περίοδο είναι 0 η χρέωση της γι αυτό ίσως και το σκέφτομαι για το ipad αλλά όχι για 30 δόσεις, ίσως 16 των 33 ευρώ. Στα 2,5 χρόνια είναι πολλά.Θα έχει βγεί το Ipad 4 και ακόμα θα λές έχω 1,5 χρόνο να ξεχρεώσω το 3.Θα βγεί το ipad 5 και θα θές ένα6μηνο ακόμα για να εξοφλήσεις το 3!!!

 

 

Ρε παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο.

 

Όταν ο άλλος προσφέρει άτοκες δόσεις και την ίδια ώρα οι λογαριασμοί καταθέσεων τρέχουν με 5% δεν συμφέρει και πολύ να αγοράσεις μετρητοίς.

 

Ας πούμε ότι θέλω να αγοράσω κάτι που κάνει 1000 ευρώ. Αντί να το αγοράσω μετρητοίς βάζω τα 1000 ευρώ σε προθεσμιακή με 5% και το αγοράζω με πιστωτική.

 

Στο τέλος του χρόνου θα έχω 50 ευρώ τόκους σαν έσοδο και θα έχω πληρώσει 0 ευρώ σε τόκους για την πιστωτική. Όταν πληρώνεις όλη την δόση κάθε μήνα και όχι μόνο την ελάχιστη τότε δεν ισχύει ο τόκος 22% που αναγράφεται.

 

Οπότε απο οικονομική λογική συμφέρουν οι άτοκες δόσεις. Το μόνο πρόβλημα είναι το ψυχολογικό, ότι έχεις δλδ κάθε μήνα μια υποχρεώση στο κεφάλι.

 

 

5% είναι το επιτόκιο για άνω των 100000 ευρώ καταθέσεις. Στα 1000 είναι κάπου 1,8 δηλ. 18-20 ευρώ κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έστω ότι έχω ένα Χ ποσό χρέος στην πιστωτική ήδη, αλλά θέλω να πάρω και το ipad(η Τν ή πλυντήριο) με 500ευρώ.

 

Περίπτωση 1:

Αν το πάρω μετρητοίς, θα μου μείνει το υπάρχον χρέος στην πιστωτική.

 

Περίπτωση 2:

Αν έχω τα 500 στο χέρι και δεν πάρω το ipad( ή Τν ή πλυντήριο), μπορώ να τα βάλω απευθείας στην πιστωτική και να μειωθεί το χρέος και οι τόκοι που προκύπτουν από αυτό.

 

Περίπτωση 3:

Βάζω τα λεφτά στην πιστωτική, μειώνεται το χρέος και οι τόκοι που προκύπτουν από αυτό και παίρνω το ipad (η Τν ή πλυντήριο) με όσες άτοκες θέλω, και κερδίζω και από το πρόγραμμα ανταμοιβής που έχει η εκάστοτε κάρτα (bonus, επιστροφή κτλ)

 

Η περίπτωση είναι για όσους έχουν ήδη χρέος και παρόλα αυτά θέλουν να κάνουν αγορά. Κερδίζουν χρόνο μέχρι να γεμίσει πάλι η κάρτα και γλυτώνουν τόκους.

 

Όποιος θέλει να αγοράσει κάτι τοις μετρητοίς ντε και καλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον φίλο του που έχει χρεωμένη κάρτα, να του δώσει τα λεφτά στο χέρι και μετά να γίνει η αγορά με την κάρτα.

 

Το θεμελιωδες λαθος σε αυτη τη συλλογιστικη ειναι οτι αν εχεις χρεος στην καρτα και τοκους να τρεχουν τοτε δεν εχεις τα 500€ στο χερι και δεν εισαι σε θεση να αγορασεις ουτε καν ψυγειο ακομα και να το χρειαζεσαι. Και πες οτι το κανεις, τοτε θα αναγκαστεις να χρεωσεις παλι την καρτα για να μπορεσεις να ζησεις.

 

Το σεναριο με φιλο που χρωσταει εχει μια λογικη. Οπως και το σεναριο με το φιλο που εγραψε οτι εχεις τα χρηματα στην τραπεζα να δινουν τοκους. Αλλα και εδω υπαρχει ενα μικρο ψεγαδι, συνηθως οποιος εχει αυτην την ανεση προτιμαει να πληρωνει και να ξεμπερδευει και οχι να βρεθει σε οποιοδηποτε απιθανο σεναριο που μπορει να τυχει με μια χρεωμενη πιστωτικη. Οσο και να μπορεις να κερδισεις κατι απο αυτο μια πιστωτικη εχει παντα το ρισκο της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόκληρη συζήτηση πιάσατε, και δεν διαβάσατε τα ψιλά γράμματα.

 

Οι 30 άτοκες είναι για αγορά με πιστωτική κάρτα, αλλιώς έχει καταναλωτικό δάνειο με επιτόκιο 15% περίπου.

 

Οπότε εγώ ΑΝ είχα τα λεφτά στο χέρι και ήθελα να το αγοράσω θα έκανα το εξής:

 

Θα ξοφλούσα μεγάλο μέρος της πιστωτικής (500 ευρώ), και θα το έπαιρνα με δόσεις.

Έτσι θα γλίτωνα τους τόκους (22% ετήσιο) από την πιστωτική.

 

Λοιπόν, έστω ότι έχω ένα Χ ποσό χρέος στην πιστωτική ήδη, αλλά θέλω να πάρω και το ipad(η Τν ή πλυντήριο) με 500ευρώ.

 

Περίπτωση 1:

Αν το πάρω μετρητοίς, θα μου μείνει το υπάρχον χρέος στην πιστωτική.

 

Περίπτωση 2:

Αν έχω τα 500 στο χέρι και δεν πάρω το ipad( ή Τν ή πλυντήριο), μπορώ να τα βάλω απευθείας στην πιστωτική και να μειωθεί το χρέος και οι τόκοι που προκύπτουν από αυτό.

 

Περίπτωση 3:

Βάζω τα λεφτά στην πιστωτική, μειώνεται το χρέος και οι τόκοι που προκύπτουν από αυτό και παίρνω το ipad (η Τν ή πλυντήριο) με όσες άτοκες θέλω, και κερδίζω και από το πρόγραμμα ανταμοιβής που έχει η εκάστοτε κάρτα (bonus, επιστροφή κτλ)

 

Η περίπτωση είναι για όσους έχουν ήδη χρέος και παρόλα αυτά θέλουν να κάνουν αγορά. Κερδίζουν χρόνο μέχρι να γεμίσει πάλι η κάρτα και γλυτώνουν τόκους.

 

Όποιος θέλει να αγοράσει κάτι τοις μετρητοίς ντε και καλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον φίλο του που έχει χρεωμένη κάρτα, να του δώσει τα λεφτά στο χέρι και μετά να γίνει η αγορά με την κάρτα.

 

ουτε γκομενα που αγοραζει παπουτσια ετσι...

 

 

5% είναι το επιτόκιο για άνω των 100000 ευρώ καταθέσεις. Στα 1000 είναι κάπου 1,8 δηλ. 18-20 ευρώ κέρδος.

 

τα πραγματα ειναι χειροτερα τωρα με το κλιμακωτο επιτοκιο...

 

το ερωτημα ειναι το αν παιρνει ολες τις πιστωτικες...:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαίρεση την Μarfin θα εμπιστευόσουν τα χρηματά σου στις υπόλοιπες που έχει η λίστα ?

 

Να συμπληρώσω ότι σχεδόν όλες οι μεγάλες τράπεζες έχουν προνομιακά επιτόκια μέχρι ενός ποσού (πχ. 5000 ευρώ) για λογαριασμούς μισθοδοσίας...

Έχοντας και web-banking μπορείς εύκολα να πληρώνεις το σύνολο της μηνιαίας σου οφειλής από το λογαριασμό της κάρτας εμπρόθεσμα χωρίς να επιβαρύνεσαι ούτε ένα ευρώ για τόκους!

 

Εγώ χρόνια τώρα ακολουθώ αυτή την τακτική.. απαραίτητη προυπόθεση βέβαια να έχω πάντα "διαθέσιμο" το σύνολο σχεδόν του ποσού κατά την στιγμή της αγορας ώστε να επιλεξω τις άτοκες δόσεις μέσω κάρτας.. το ποσό αυτό απλά να παραμένει στο υπόλοιπο του λογαριασμού και να τοκίζεται μέχρι την αποπληρωμή..

Απλά επειδή πάντα υπαρχει ρίσκο και τα πράγματα είναι ρευστά αυτή την εποχή πάντα χρειάζεται εγκράτεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε γκομενα που αγοραζει παπουτσια ετσι...

 

 

H γκόμενα κοιτάει το προϊόν (τα παπούτσια) και δεν ξέρει τι από όλα να πάρει.

Εγώ εξετάζω τον μόνο τρόπο πληρωμής ανεξάρτητα από το προϊόν έχοντας συγκεκριμένη άποψη για την κάθε περίπτωση.

Οπότε η σύγκριση που κάνεις είναι λάθος.

 

 

Και γενικότερα, ξεκολλάτε από τη λογική του να κρατάτε τις λίρες στο μπαούλο.

Ξέρω και συμφωνώ ότι είναι καλύτερο να έχετε συμμαζεμένα τα οικονομικά, αλλά που και που αν αξίζει δεν χάλασε και ο κόσμος να ανοιχθείς λίγο.

Αν ήταν έτσι, ούτε δάνειο για αυτοκίνητο θα είχε πάρει κανείς, ούτε στεγαστικό ούτε τίποτα.

Αν πάλι είστε από τους λίγους οι οποίοι με σωστό προγραμματισμό δεν χρωστάτε πουθενά, δεν έχετε πάρει δάνειο ποτέ και δεν τα βρήκατε έτοιμα από γονείς, τότε έχετε τα θερμά μου συγχαρητήρια και σας προτείνω να κατεβείτε στις εκλογές με τον 'νοικοκύρη' Γ.Καραντζαφέρη.

 

Η λογικη ειναι αυτονοητη. Αν τα οικονομικα σου τα εχεις σε ταξη και ξερεις οτι θα διαθετεις το απαραιτητο ποσο για τη διαρκεια των δοσεων, και οτι θα εισαι ενταξει στις οικονομικες σου υποχρεωσεις και σε 30μηνες, εννοειται οτι προτιμας τις δοσεις γιατι:

 

1: Το χρημα χανει την αξια του με το περασμα του χρονου. Αλλη αξια εχουν 500 ευρω σημερα κι αλλη σε 3 χρονια. Καλα ειναι λοιπον να τα δινεις οσο γινεται αργοτερα, και οι ατοκες δοσεις ειναι μια καλη ευκαιρια να το κανεις.

 

2: Δινοντας σημερα 17 ευρω θα σου μεινουν υπολοιπο ~490 να χρωστας, σε ενα μηνα θα χρωστας ~475 και παει λεγοντας. Τα οποια μπορεις να τα εχεις σε μια τραπεζα και να τοκιζονται κανονικοτατα. Και ουτο καθ'εξης μεχρι το τελος του 30μηνου. Αρα και παλι καλα ειναι να τα δινεις οσο το δυνατον αργοτερα για να μενουν στην τραπεζα και να τοκιζονται.

 

Ολα αυτα ακομα και στην περιπτωση που διαθετεις το ποσο σε μετρητα αυτη τη στιγμη.

 

Εν προκειμενω η προσφορα γινεται για να ψησουν τον κακομοιρη που δεν εχει τα 510 ευρω για ipad να το αγορασει με μορφη ατοκου δανειου (τον κλασσικο τον μ@λ@κ@ τον Ελληνα δηλαδη, που παντα δανειζοταν για να κανει high class ζωη). Αλλα για αυτον που ειχε σκοπο και ευχερεια να το αγορασει ουτως η αλλως, ναι ειναι καλη προσφορα.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου, αν και τη σημερινή εποχή το (1) που γράφεις ίσως δεν θα ισχύει.

Σε 3 χρόνια ο βασικός θα είναι κάτω από 400ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω γενικότερα και όχι για την συγκεκριμένη προσφορά.

 

Η γνώμη μου είναι να αποφύγετε μακροχρόνια δάνεια (και η πιστωτική μια μορφή δανεισμού είναι) και μεγάλα ανοίγματα στις μέρες μας.

Ο λόγος είναι ότι οτιδήποτε δανείζεστε σε ευρώ θα πρέπει να το ξεπληρώσετε και σε ευρώ. Κανείς δεν μας έχει αποκλείσει ακόμη ότι μπορεί να γυρίσουμε στην δραχμούλα και τότε το ipad που βάλαμε σε 30-40-50 άτοκες σε ευρώ, μπορεί τελικά να το πληρώσουμε σαν imac σε δραχμούλες. Αντίστοιχη αναγωγή μπορεί να γίνει και με τα ακριβότερα αντικείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γκόμενα κοιτάει το προϊόν (τα παπούτσια) και δεν ξέρει τι από όλα να πάρει.

Εγώ εξετάζω τον μόνο τρόπο πληρωμής ανεξάρτητα από το προϊόν έχοντας συγκεκριμένη άποψη για την κάθε περίπτωση.

Οπότε η σύγκριση που κάνεις είναι λάθος.

 

 

Και γενικότερα, ξεκολλάτε από τη λογική του να κρατάτε τις λίρες στο μπαούλο.

Ξέρω και συμφωνώ ότι είναι καλύτερο να έχετε συμμαζεμένα τα οικονομικά, αλλά που και που αν αξίζει δεν χάλασε και ο κόσμος να ανοιχθείς λίγο.

Αν ήταν έτσι, ούτε δάνειο για αυτοκίνητο θα είχε πάρει κανείς, ούτε στεγαστικό ούτε τίποτα.

Αν πάλι είστε από τους λίγους οι οποίοι με σωστό προγραμματισμό δεν χρωστάτε πουθενά, δεν έχετε πάρει δάνειο ποτέ και δεν τα βρήκατε έτοιμα από γονείς, τότε έχετε τα θερμά μου συγχαρητήρια και σας προτείνω να κατεβείτε στις εκλογές με τον 'νοικοκύρη' Γ.Καραντζαφέρη.

 

ισως

αλλα και οι 2 την εχετε "γκανιαξει" την πιστωτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να εχεις πολλες δοσεις δεν παιζει τον τελευταιο καιρο οποτε κατι ειναι και αυτο.Επιπλεον αν δεινει την δυνατοτητα να προεξοφλησεις-χωρις προστιμο- το ποσο αν εχεις βαλει 30δοσεις ειναι μεγαλο ατου.Μπορεις να κανονισεις τις δοσεις σου.Βαζεις αμα εχεις 3-4 δοσεις μαζι και εισαι μπροστα 2-3 μηνες...

-Σχεδον- ολοι μπορουν να βγαζουν μερικα cents την μερα για να παρουν κατι εστω και με εξοφληση σε 2,5 χρονια.

Αν βαλεις λιγες δοσεις με μεγαλα ποσα και παραλειψεις μια δοση εκει ξεκιναει το πανηγυρι των επιτοκιων...

 

Το θεμα πιστωτικη ειναι παρεξηγημενη υποθεση...

στο εξωτερικο ακομη και για 2ευρω χρησιμοποιουν πιστωτικη.Δεν κουβαλανε λεφτα για να μην τους τα φανε και το καλο της υποθεσης ειναι οτι το κρατος εισπρατει ΠΑΝΤΑ το φπα.-αφου οπως και να χει κοβετε η αποδειξη-.

Εδω οι πιστωτικες ακομη και με εκπτωσεις σε καθημερινα πραγματα-βενζινες,μαρκετ- παλι δεν τζιραρουν οπως θα θελαν...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63599074

http://www.saas-con.gr/news/other/item/1644-040112-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%87%CF%81%CE%AE%CE%BC%CE%B1

υ.γ. αν οφεληθει καποιος απο την εποχη αυτη-καλα και μεχρι τωρα- ειναι αυτος που χρωσταει και οχι αυτος που ειναι σωστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα Post..... Ελληνας ο φίλος των δόσεων και των δανείων, ο εφετζής του έξω εμφάνιση και έξω εξαφάνιση. Να βάλεις άτοκες δόσεις για κάτι που το έχεις ανάγκη και είναι όντως χρήσιμο ναι, να βάλεις δόσεις για ipad....τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...