Προς το περιεχόμενο

30 άτοκες στον Κοτσώβολο (iPad με 30Χ16.97!!!)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για πανω απο 3 χιλιαρικα και μηνα το επιτοκιο ειναι 4,50% μεικτο η 4,05% καθαρο

 

https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account2.aspx

 

οταν σου δεινουν τοσο μεγαλη περιοδο αποπληρωμης - σχεδον τρια χρονια συμφερει η αγορα με δοσεις και παραλληλη χρηματοδοτηση απο τους τοκους προθεσμιακης, με ανατοκισμο τον τοκον κτλπ στο ποσο τον 500 ευρώ μπορει να βγει περιπου 10% εκπτωση στο τελος - επισης δειτε την επιλογή για πληρωμή τοκων μπροστά.

 

μικρο ρισκο η πιθανότητα αποπληρωμης σε δραχμές αλλα αμα φτάσουμε σε αυτο σημειο το τελευταιο σου προβλημα θα ειναι τα 500 ευρώ του ipad.

 

το προβλημα στην ελληνικη κοινωνια ειναι και ηταν η ελλειψη μετρου οπως λεγανε οι προγονοι μας, αν το θελεις και το αντεχεις τοτε παρτο το ipad και κανε και εξυπνα την αγορά ωστε στο τελος να σου ερ8ει 450 ευρω αντι για 510 ευρω αλλιώς αστο μαζι με πολλα αλλα πραγματα που δεν χρειάζεσε.

 

αφορισμοι του στιλ τι μιλατε για ιπαντ τωρα με την κριση κτλπ ειναι περιττοι - μας εχουν μαμησει που μας εχουν μαμησει την ψυχολογια, μην το κανουμε και μεταξυ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ θέμα το έχετε κάνει και δεν καταλαβαίνω γιατί.

 

Μου περισσεύουν 17€ το μήνα.

 

Δε μου περισσεύουν 500€ για να φύγουν έτσι απλά.

 

Δύο επιλογές: βάζω 17€ το μήνα στην άκρη μέχρι να μαζευτούν 500€ και σε 2.5 χρόνια παίρνω αυτό που θέλω

 

ή

 

βάζω 17€ το μήνα στις άτοκες δόσεις και παίρνω αυτό που θέλω τώρα.

 

Η μόνη παγίδα, είναι να βάλεις άτοκες δόσεις για πολλά πράγματα. Προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ δόσεις για οτιδήποτε, αλλά όταν και άμα το κάνω, θα έχω ένα όριο budget, ότι οι συνολικές δόσεις για τα όσα καλούδια έχω αγοράσει, δεν μπορεί ως σύνολο να είναι πχ περισσότερα από 40-50€ το μήνα (ανάλογα με το πόσο αντέχω, έστω και ακόμη και αν πχ χάσω τη δουλειά μου).

 

Αυτά που λες στην αρχή είναι το ζουμί. Και αν ΔΕΝ σου περισεύουν 17 δεν κάνεις καν την αγορα.

 

Το μόνο κακό είναι πως μέχρι να ξεπληρωθεί θα έχει βγεί το καινουργιο ipad και εσύ θα πληρώνεις ακόμη το παλιό και μάλιστα στην αρχική του τιμή (αφού θα έχει πέσει λόγο new). Λίγο θα σου κακοφανεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17ε το μηνα ειναι ~0,50cents την μερα.λιγοτερα απο οσο μια μετακινηση με τα πανακριβα μμμ-πιο πολυ θα ηθελα να δω αντιδρασεις στα απλα καθημερινα πραγματα που εγιναν γαργαρα παρα σε κατι τετοια θεματα-.

Τελος αυτες οι υπερβολικα πολλες δοσεις για μερικους ειναι η μοναδικη τους λυση!

@καμουι:

περισσοτερο θα του κακοφαινοταν αν δεν ειχε παρει αυτο που ηθελε καν γιατι κανεις δεν του εδωσε την ευκαιρια να το αποκτησει.

υ.γ.

δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινω τις αγορες του αλλου αμα ειναι iphone ή τοστιερα-ψυγειο-τν κτλ....ο καθενας κρινει αλλιως τις αναγκες του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογικη ειναι αυτονοητη. Αν τα οικονομικα σου τα εχεις σε ταξη και ξερεις οτι θα διαθετεις το απαραιτητο ποσο για τη διαρκεια των δοσεων, και οτι θα εισαι ενταξει στις οικονομικες σου υποχρεωσεις και σε 30μηνες, εννοειται οτι προτιμας τις δοσεις γιατι:

 

1: Το χρημα χανει την αξια του με το περασμα του χρονου. Αλλη αξια εχουν 500 ευρω σημερα κι αλλη σε 3 χρονια. Καλα ειναι λοιπον να τα δινεις οσο γινεται αργοτερα, και οι ατοκες δοσεις ειναι μια καλη ευκαιρια να το κανεις.

 

2: Δινοντας σημερα 17 ευρω θα σου μεινουν υπολοιπο ~490 να χρωστας, σε ενα μηνα θα χρωστας ~475 και παει λεγοντας. Τα οποια μπορεις να τα εχεις σε μια τραπεζα και να τοκιζονται κανονικοτατα. Και ουτο καθ'εξης μεχρι το τελος του 30μηνου. Αρα και παλι καλα ειναι να τα δινεις οσο το δυνατον αργοτερα για να μενουν στην τραπεζα και να τοκιζονται.

 

Ολα αυτα ακομα και στην περιπτωση που διαθετεις το ποσο σε μετρητα αυτη τη στιγμη.

 

Εν προκειμενω η προσφορα γινεται για να ψησουν τον κακομοιρη που δεν εχει τα 510 ευρω για ipad να το αγορασει με μορφη ατοκου δανειου (τον κλασσικο τον μ@λ@κ@ τον Ελληνα δηλαδη, που παντα δανειζοταν για να κανει high class ζωη). Αλλα για αυτον που ειχε σκοπο και ευχερεια να το αγορασει ουτως η αλλως, ναι ειναι καλη προσφορα.

 

 

Δεν ξέρω αν σου έχουν απαντήσει ποιο κάτω. Απλά να πω την γνώμη μου.

 

Θα πρέπει να είναι απόλυτα ελεγχόμενα τα οικονομικά σου για να ξέρεις ότι θα μπορείς να πληρώνεις τις δόσεις, όχι μόνο του iPad αλλά και των άλλων 30 αγορών που θα κάνεις μέσα σε 30 μήνες. Αν είσαι υπάλληλος δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Αν παρόλα αυτά είσαι οικονομικά εξασφαλισμένος, σε αυτή την περίπτωση, πολύ πιθανόν να έχεις την οικονομική άνεση να το πάρεις της μετρητής.

 

1. Το iPad χάνει πολύ ποιο γρήγορα την αξία του. Τους τελευταίους μήνες πολύ πιθανόν θα πληρώνεις τις τελευταίες δώσεις του iPad και τις πρώτες του αντικαταστάτη του.

 

2. Οι τόκοι της τράπεζας είναι για γέλια εκτός και αν παρασυρθείς και κάνεις αγορές των 5-10 χιλιάδων ευρώ. Εκεί θα βλέπεις τα ελάχιστα ευρώ ως κέρδος, αλλά η πραγματικότητα θα είναι ότι θα έχεις χάσει λεφτά αν η ευκολία των δόσεων σε έχει οδηγήσει σε περιττές μη-αναγκαίες αγορές.

 

αν ήθελες να πάρεις κάποια κουζίνα και δεν είχες δουλειά αυτήν την στιγμή (άνεργος) τι θα έκανε θα έλεγες η μετρητής ή τίποτα???

 

θα έπαιρνα κουζινάκι μεταχείρα ή δανικά από συγγενή φίλο ή θα πλάκωνα τις σαλάτες.

Σοβαρά τώρα το ένα είναι σχεδόν απολύτως απαραίτητο (κουζίνα) το άλλο σχεδόν καθόλου απαραίτητο (ipad). Δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Ρε παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο.

 

Όταν ο άλλος προσφέρει άτοκες δόσεις και την ίδια ώρα οι λογαριασμοί καταθέσεων τρέχουν με 5% δεν συμφέρει και πολύ να αγοράσεις μετρητοίς.

 

Ας πούμε ότι θέλω να αγοράσω κάτι που κάνει 1000 ευρώ. Αντί να το αγοράσω μετρητοίς βάζω τα 1000 ευρώ σε προθεσμιακή με 5% και το αγοράζω με πιστωτική.

 

Στο τέλος του χρόνου θα έχω 50 ευρώ τόκους σαν έσοδο και θα έχω πληρώσει 0 ευρώ σε τόκους για την πιστωτική. Όταν πληρώνεις όλη την δόση κάθε μήνα και όχι μόνο την ελάχιστη τότε δεν ισχύει ο τόκος 22% που αναγράφεται.

 

Οπότε απο οικονομική λογική συμφέρουν οι άτοκες δόσεις. Το μόνο πρόβλημα είναι το ψυχολογικό, ότι έχεις δλδ κάθε μήνα μια υποχρεώση στο κεφάλι.

 

Αν βρεις καθαρό επιτόκιο 5% για τόσο μικρό ποσό και αν δεν χρειαστείς εγγυημένα αυτά τα 1000€ μέσα στον επόμενο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειλικρινά, έχει κάποιο άλλο νόημα η συζήτηση; Νομίζω ότι μπορεί να λήξει ένδοξα εδώ.

 

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...