Προς το περιεχόμενο

Σημαντικά λιγότερες οι εκδόσεις των Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω νομιζω εχει υπερεκτιμηθεί η ολη φαση με τις ταμπλετες.. Νομιζω ειναι μια μοδα που θα "συμμαζευτεί" στις κανονικές της διαστασεις. Το πολύ ολα τα μελλοντικά λαπτοπς εκτος απο πληκτρολογια να εχουν και οθονες αφής. Υπό αυτη την εννοια καλώς ετοιμάζεται για αυτου του ειδους την διεπαφή ενα λειτουργικό συστημα. Η ολη φαση νομίζω θα θυμίζει μερικα κινητά σήμερα με slider keyboard (mini pro).. Ισως ακομα ειναι λιγο νωρίς να το δουμε αλλα η ms το βλέπει ήδη. Η διαφωνια μου ειναι οτι πρέπει να βρεθει ΕΝΑ κοινο interface και οχι δυο εκδοχές που ο χρηστης διαλέγει πια τον βολεύει. Ισως παλι και εγώ να κανω λαθος και να αλλαξω γνωμη στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows 8 θα ειναι καλυτερα με οθονη αφης. δεν ειναι τυχαιο που ετοιμαζουν ολες οι εταιρειες laptops και ultrabooks με οθονες αφης και windows 8. σιγα-σιγα θα δουμε οθονες αφης και στα desktop pc.

 

 

Αδυνατώ να βρώ την χρησιμότητα ? Δηλ θεωρείς ότι το επόμενο βήμα μετά από Win 8 - οθόνη αφής θα είναι η κατάργηση του mouse ? Δεν νομίζω . Οι οθόνες αφής έχουν νόημα σε φορητές συσκευές smartphones - tablets. Κανείς σοβαρός desktop χρήστης δεν θέλει να αγγίζει την οθόνη και να κάνει δουλειά. Γι αυτό και τα Windows 8 θα αποτύχουν για desktop χρήση. Αλλά η MS έχει παράδοση. Ποτέ δεν έχει κυκλοφορήσει συνεχόμενα επιτυχημένο λειτουργικό :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατώ να βρώ την χρησιμότητα ? Δηλ θεωρείς ότι το επόμενο βήμα μετά από Win 8 - οθόνη αφής θα είναι η κατάργηση του mouse ? Δεν νομίζω . Οι οθόνες αφής έχουν νόημα σε φορητές συσκευές smartphones - tablets. Κανείς σοβαρός desktop χρήστης δεν θέλει να αγγίζει την οθόνη και να κάνει δουλειά. Γι αυτό και τα Windows 8 θα αποτύχουν για desktop χρήση. Αλλά η MS έχει παράδοση. Ποτέ δεν έχει κυκλοφορήσει συνεχόμενα επιτυχημένο λειτουργικό :-D

Δε ξερω για τα desktop,αλλα σε λαπτοπς η οθονη αφης,θα βολεψει/βολευει πολυ!!!

Εχω πιασει πολλες φορες τον ευτο μου,να θελω να κανω σκρολ ή να ανοιξω μια σελιδα πατοντας πανω στη οθονη του Qosmio(που δεν εχει touchscreen),επειδη εχω συνηθησει και με βολευε παρα πολυ να το κανω στο HP tx2(που εχει touchscreen)!

 

Το mouse,δε καταργητε με τιποτα!Ειναι το κορυφαιο εργαλειο,για να κανεις γρηγορα,με ακριβεια και αποτελεσματικοτερα οποιαδηποτε δουλεια εχεις να κανεις στο κομπιουτερ σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί κολήσατε στο UI; αν δεν αρέσει σε κάποιον το αρχικό UI που βγάζει, επιστρέφει απλά στο κλασικό με λίγα κλίκς από ότι είδα στα περισσότερα reviews

 

προσωπικά θα ήθελα να μάθω τι κάνει σε θέματα απόδοσης περισσότερο, άλλαξε τίποτα εκεί; αυτό θα καθορίσει εάν θα αλλάξω από τα 7 στα 8 και όχι μόνο το UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!Λοιπόν κ εγώ άκουγα για τα 8ρια κ απο τα video που είχα δεί νόμιζα πως ήταν μόνο για ταμπλέτες.

Τα έβαλα για πλάκα στο παλιό μου Laptop fuji-S Pi 1536(15,4 1280χ800 Coreduo T2300 1,66GHz,4GB Ram(είχε μόνο 1)

500GB (είχε 100ρη) κ Ati x1400 128mb) κ τα σπάνε!!!!!Είναι φοβερα.Το μόνο πρόβλημα είναι οτι λόγο παλαιότητας

της κάρτας γρ. μου τη βλέπει ως Intel(!!!!!) κ η ανάλυση είναι 1024χ768...Κατα τα άλλα δεν έχω παράπονο.

Έχει 2 Desktop.Το κλασσικό των 7 κ 1 που είναι σαν των κινητών με κινούμενα εικονίδια.Νομίζω Tiles πως τα

έχουν ονομάσει.Τώρα για τα w media center δεν το είδα.Θα το τσεκάρω πάντως.

Συνήθως δεν σχολιάζω,αλλα είδα τόσα σχόλια κ δεν κρατιόμουν...Δηλ τι skata(χαχα έβαλα λατινικούς για

να μη μου την πούν) όλοι Mac κ Linux τρέχουν?Παιχνίδια δεν παίζουν?Γιατί φυσικά οταν μιλάμε για

Os friendly and connectivity το 1ο πράγμα που σου έρχετε στο μυαλό είναι Linux κ Mac.Έλαιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία συζήτηση και μαθαίνεις αρκετά .

απλά να προσθέσω μόνο κάτι , το οποίο σίγουρα δεν είμαι ο πρώτος που το σκέφτηκε.

 

μην μένετε στην αγορά της ελλάδας και πως θα κινηθούν οι έλληνες χρήστες στην ψωροκώσταινα...

εκεί έξω υπάρχουν θηρία αγορές (γερμανία, γαλλία , αμερική , κίνα κλπ) που δεν ξέρουμε και ούτε

μπορούμε να φανταστούμε πως θα κινηθούν.

για παράδειγμα μόνο οι κινέζοι που δεν τρώνε όσπρια (περίπου το 10% αν θυμάμαι καλά από κάπου που είχα διαβάσει)

να τα πάρουνε τα win 8 , τότε η microsoft θα πρέπει να προσλάβει προσωπικό για να αντεπεξέλθει στην ζήτηση.

δεν είμαστε η αρχή και το τέλος του κόσμο στο θέμα της αγοράς.

 

με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παράδειγμα μόνο οι κινέζοι που δεν τρώνε όσπρια (περίπου το 10% αν θυμάμαι καλά από κάπου που είχα διαβάσει)

 

10% δηλ. κάπου 200 εκ. ? Τέτοια αισιοδοξία ούτε η Microsoft δεν έχει. Επίσης μην ξεχνάς ότι οι Κινέζοι είναι Νο1 στην πειρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δεν ξερω τι μου λετε περι χαλια λογισμικου κλπ κλπ...αυτο που ειδα εγω ειναι οτι τα 8αρια πετανε ...το μονο θεμα που ειχα ηταν με visual artifacts τα οποια εξαλλου ειχα και οταν πρωτοεβαλα τα 7αρια, οταν ηταν ακμ δοκιμαστικα...

 

τωρα στο θεμα απουσιας του media center....ΧΕ$Τ!Κ@ΜΕ...υπαρχει ο vlc ο οποιος ειναι ΥΠΕΡαρκετος, αλλα και παλι αν δεν σας αρκει υπαρχει και ο KMP ...αν παλι δεν σας κανει ουτε αυτος ε τοτε pirate.png

 

Οσο για τα ταιλς...πραγματικα δεν καταλαβαινω πιο ειναι το προβλημα σας...Δηλαδη οταν ειχατε αχαρα κουμπακια σε μια λιστα ηταν καλυτερα?δεν φτανει που τωρα εχετε και διαδραστικα ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΑ και πιο ευκολα συμαζευομενα (υπαρχει τετοια λεξη? xD) τολματε και παραπονιεστε κλς? ΟΚ θα ειχατε ενα δικιο, ΑΝ δεν υπηρχε το οπψιον να κανετε χρηση του παλιου layout...

 

Που καταληξα? Το θεμα μισους προς τα 8αρια ειναι καθαρα θεμα ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΩΝ HATERS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...