Προς το περιεχόμενο

Σημαντικά λιγότερες οι εκδόσεις των Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι όμως δεν θα μπορείς να έχεις τις εφαρμογές του Metro UI στο PC σου. Δεν θα ήθελες να τις είχες και αυτές?

Σκέψου ότι στο Μετρο UI θα έχεις καλύτερο CPU cycle + Kernel resources management ενώ επίσης λόγω του Dev Framework σε HTML5 αναμένεται να έχεις πάρα πολλές εφαρμογές/παιχνίδια κλπ. Με τα 7 δεν θα τα έχεις όλα αυτά.

[...]

offtopic

 

 

Περιμένω πρώτα να κυκλοφορήσουν τα Win8 για να δω στην πράξη (αν και για την ώρα είμαι αρνητικός) αλλά πόσο σοβαρό είναι το μειονέκτημα που αναφέρεις; Δηλαδή θα σταματήσουν να βγαίνουν τα προγράμματα/παιχνίδια που βγαίνουν ως σήμερα; Γιατί να χρειάζομαι αυτά τα extra apps;

Δε λέω, για κάποιον χρήστη επιπέδου facebook ίσως είναι πιο εύκολο να μπαίνει σ ένα market και να κάνει search για εφαρμογές αλλά για πολλούς άλλους φαίνεται κάπως αυτό το πράγμα.

 

Προσωπικά, οι εφαρμογές του Metro UI που λες, θα ταν το τελευταίο που θα με έκανε να εγκαταστήσω τα 8.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα ήταν ο μειωμένος αριθμός εκδόσεων windows 8 και καταλήξαμε να διαφωνούμε αν θα τα βάλει ο κόσμος ή όχι. Επανερχόμενος στον τίτλο του θέματος, συμφωνώ με τη μείωση των εκδόσεων. Συμφωνώ με το απαράδεκτο της starter έκδοσης των windows 7 αλλά και της ξεχωριστής pro και ultimate έκδοσης. Ο διαχωρισμός για μένα είναι : απλός χρήστης ή επιχείρηση (και το 32/64 bit περιβάλλον).

 

Επίσης, πιστεύω ότι είναι τόσο καλά οργανωμένο το marketing στο χώρο που ο περισσότερος κόσμος θα εγκαταστήσει τα windows 8. Μπείτε σε λίγο καιρό στο Amazon να δείτε τις λίστες προπαραγγελιών... (Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω, κι εγώ με pre-order -και πιο οικονομικά - απέκτησα τα windows 7).

 

http://www.windows8update.com/preorder-windows-8/

 

Θα συμφωνησω, και θα το παω και παραπερα. Γιατι να βγαλει 32μπιτα; ελεος πια με αυτη τη γαμωσυμβατοτητα. Οποιος θελει 32μπιτα, ας κατσει στα 7αρια, μια χαρα παραθυρια ειναι. Οσο βγαινουν 32μπιτα παραθυρια, τοσο θα συνεχισουν να βγαινουν και 32μπιτες εφαρμογες, πραγμα που εν ετει 2012, δεν το λες και καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή για netbook θα είναι η σκέτη Windows 8; (τώρα έχει starter 7aria)... Θα μπορεί κάποιος να αλλάζει και το φόντο στην επιφάνεια εργασίας; mrgreen.png smilie.png

δύσκολο!!!! ;)

 

προφανώς και θα μπορεί κάποιος να το κάνει, η non Pro version των Windows 8 αντικαθιστά μέχρι και την Home Premium των Win7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω εγκαταστήσει σε Virtual Machine και σε ένα NetBook που έχω.

 

 

1. Πρόβλημα αντιμετώπισα με το Netbook, γιατί έχει ανάλυση μόνο 1028 * 600 και το METRO UI δεν την υποστηρίζει -> άρα δεν κερδίζω κάτι από το METRO UI και πρέπει να παίξω σε Desktop πάλι.

2. Στο Virtual Machine παίζει μια χαρά. Με χαλάει όμως, πόσο μεγάλα είναι και τα εικονίδια, και η εφαρμογές (έχω δύο 26¨ οθόνες) και νιώθω να με πλακώνει... ΚΑΙ με χαλάει πάρα πολύ ότι δεν μπορείς να αλλάξεις στο METRO UI το Background. (Μονόχρωμα μόνο).

3. ΤΙ να τα κάνω τα Live Tails (που βασικά αυτό είναι το καλύτερο στο METRO UI) όταν δεν υποστηρίζει push - E-Mail. Θέλω όταν έρχεται το Mail στο Server να μου το στέλνει αμέσως και όχι να περιμένω να συγχρονίσει κλπ.

 

Δεν ξέρω αν τα περάσω στον Υπολογιστή μου... Μπορεί να τα βάλω σε κανέναν άλλο Υπολογιστή για να τα δοκιμάσω ξανά. Αλλιώς θα παραμείνω στα 7.

 

Απλά αυτό με της εκδώσεις κάθε φορά είναι πολύ βλακεία. Ιδίως η διαφορά τιμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το WMC ηταν μαπα, καλα εκαναν και το εβγαλαν XD

οσο σαν windows , δεν απεφθινετε στο ευρη κοινο . τα WIN8 ειναι αποκλειστηκα , μα πραγματικα μοναχα για tablets . αποκλειετε να υπαρχει εστω και ενας τρεος που θα βαλει τα win8 σε desktop , απλα για κανενα λογο .

 

δυστηχος η MS παρασυρθηκε απο την apple και τα εκανε σκατα .

χιλιες φορα καλυτερα να ειχε βγαλει ενα "windows for tablet" πραγμα , μονο για αυτες τις συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το WMC ηταν μαπα, καλα εκαναν και το εβγαλαν XD

οσο σαν windows , δεν απεφθινετε στο ευρη κοινο . τα WIN8 ειναι αποκλειστηκα , μα πραγματικα μοναχα για tablets . αποκλειετε να υπαρχει εστω και ενας τρεος που θα βαλει τα win8 σε desktop , απλα για κανενα λογο .

 

δυστηχος η MS παρασυρθηκε απο την apple και τα εκανε σκατα .

χιλιες φορα καλυτερα να ειχε βγαλει ενα "windows for tablet" πραγμα , μονο για αυτες τις συσκευες

 

Μα εδώ θα κριθεί ποιά εταρεία θα κυριαρχήσει την επόμενη 10ετία...αυτή που θα ενοποιήσει αποτελεσματικότερα ένα universal λειτουργικό για desktop+mobile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική αλλαγή θεωρείται η απουσία του Windows Media Center -> Στεναχωρηθηκα

 

Τραγικό..Τι θα έχει στην θέση του?Προσωπικά πιστεύω θα είναι μια πατάτα ή όλη φάση με τα win8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρεύετε σε όλα τα επίπεδα η microsoft.

 

 

Να σοβαρευτει και στο UI.

 

Να διορθωσει το συνοθυλευμα-αχταρμα aero/metro.

 

Τουλαχιστον αν ειναι να μην βαλει επιλογη για να εχεις ή το ενα ή το αλλο, ας τα ενοποιησει ομορφα οπως εδωθε:

 

 

 

monitordesktop1light.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και βλέπω την ιστορία των Vista να επαναλαμβάνεται (φαίνεται της microsoft δεν της έγινε μάθημα αυτό που έπαθε τότε)!

Από τα όχι και τόσο θετικά reviews όσων δοκίμασαν τα Windows 8 & από την παράτολμη κίνηση της microsoft να μας "ξεμάθει" από πράγματα που συνηθίσαμε μέχρι τώρα, σε ένα αρκετά αλλαγμένο περιβάλλον, προβλέπω τα Windows 9 να βγαίνουν το 2013 στην αγορά, για να σώσουν ό,τι προλάβουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον αν ειναι να μην βαλει επιλογη για να εχεις ή το ενα ή το αλλο, ας τα ενοποιησει ομορφα οπως εδωθε:

 

 

 

monitordesktop1light.jpg

 

 

Photoshop είναι ή κάποιο mod;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εδώ θα κριθεί ποιά εταρεία θα κυριαρχήσει την επόμενη 10ετία...αυτή που θα ενοποιήσει αποτελεσματικότερα ένα universal λειτουργικό για desktop+mobile

προσωπικά το θεωρώ λάθος που ενοποιούνται τα UIs σε ενα. άλλαες δουλείες κάνεις με το desktop κι άλλες με το tablet, που σημαίνει ότι και τα gestures δεν πρέπει να είναι τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά το θεωρώ λάθος που ενοποιούνται τα UIs σε ενα. άλλαες δουλείες κάνεις με το desktop κι άλλες με το tablet, που σημαίνει ότι και τα gestures δεν πρέπει να είναι τα ίδια!

Βασικα δεν εχουν ενοποιηθει τα ui,απλα εχεις δυο ξεχωριστα ui μεσα σε ενα λογισμικο!

Και αναλογα με τη συσκευη που εχεις,χρησημοποιεις το καταληλο ui και εχεις το αλλο σαν extra δωρακι! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...