Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου( μέχρι 7000ε)


vasilis123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή τώρα να δώσω 7 χιλιάρικα να πάρω τη μαλακία το κλιό που λέει το παλικάρι απο πάνω αντι για ένα audi a3...

καλύτερα να πάω να δέσω και μία πέτρα στο λεμό μου να πνιγώ

 

Η μαλακια το Clio πάντως τα 1.6 Α3 τα πατάει σε στροφές και ευθείες χαλαρά, καίει λιγότερο και δε χρειάζεται και 100άρα.

Μη μιλήσουμε και για το λάδι που καίει η πλειοψηφία των FSi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα να δώσω 7 χιλιάρικα να πάρω τη μαλακία το κλιό που λέει το παλικάρι απο πάνω αντι για ένα audi a3...

καλύτερα να πάω να δέσω και μία πέτρα στο λεμό μου να πνιγώ

 

Γούστα είναι αυτά, υπάρχουν άνθρωποι που θα προτιμήσουν ένα κλιό γιατί καίει λιγότερο, ο συγκεκριμένος κινητήρας που έχει είναι από τους καλύτερους της αγοράς στα 1,2(αξιοπιστία,επιδόσεις) και έχει φθηνότερα σέρβις και ανταλλακτικά από τα πανάκριβα γερμανικά.

Τώρα το α3 σίγουρα έχει καλύτερη ποιότητα στο εσωτερικό του και άνετους χώρους σε σύγκριση με το κλιό αλλά από εκεί και πέρα τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) υπάρχουν πάρα πολλά Α3 στην αγορά που δεν είναι fsi. δεν καίει λαδια και βάζεις την απλή βενζίνη.

 

2) Απο θέμα ταχύτητας είπαμε, ή θες να είσαι κάγκουρας και πέρνεις ραλί κουβά γκαζιάρη ή δεν θες. και παίρνεις ένα αμάξι στιβαρό με ηχομόνοση.

 

Οτι γουστάρει ο καθένας.

 

εγώ που έχω μηχανή που πατάει και carrera S στο δρόμο, δε με συγκινούν ούτε τα ραλύ ούτε τα κλιό ούτε τα κούπρα. τα βλέπω και χασμουριέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Και είναι ακόμα πιο αργά. Μια χαρά.

 

2) Δηλαδή όποιος θέλει επιδόσεις είναι καγκουρας? Σου είπε κανείς πως το Clio δεν έχει καλή ηχομονωση?

Το γεγονός πως με τα ίδια λεφτά το Clio ή κάποιο αντίστοιχο θα είναι και μερικά χρόνια πιο καινούριο και με λιγότερα χιλιόμετρα δε μας νοιάζει? Τα χαμηλότερα τέλη?

Να μην ξεχασουμε εδώ να αναφέρουμε πως το στιβαρο Α3 έχει λιγότερα αστερακια στις δοκιμές σύγκρουσης του EuroNCAP από τη μαλακία το Clio.

 

Αρα καγκουρας και εσύ απλά διτροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To clio βγαίνει απο τη λίστα γιατι δεν χωράω εκει μέσα, Δεν ξέρω για την θέση του οδηγού, αλλα ο συνοδηγός είναι πολυ στριμωγμένος(κατα τη γνώμη μου τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι οτι μήνυμα το μήνυμα,επιβεβαιώνομαι...κλασική περίπτωση Ελληνικής "βλάβης",κόμπλεξ και κακομοιριάς,μπουρτζο-βλαχιάς και επιδειξιμανίας.

Για να μιλήσουμε σοβαρά,ακούω επιχειρήματα "60Κ χιλιόμετρα δέν είναι τίποτα,γιατί είναι Άουντι" (με βαριά βλάχικη προφορά) και δέν μπορώ παρα να προβληματίζομαι.Φαντάζομαι οτι κάπου στο αχανές διαδίκτυο,υπάρχει μια λίστα απαξίωσης degrade ενός αυτοκινήτου σε βάθος χρόνου.Ξέρεις,κάτι που μπορεί να μου αποδείξει με ένα απλό γράφημα οτι ένα Renault του '04 είναι τριμπούρδελο στα Χ χιλιόμετρα,ενώ το Άουντι (βλάχικη προφορά) παρουσιάζεται ώς good buy;

Για ποιο ακριβώς λόγο ένας ενδιαφερόμενος αγοραστής μεταχειρισμένου, θα πρέπει να επιλέξει το συγκεκριμένο αμάξι 8ετίας σε σχέση με ένα -ας πούμε- Fiat 4ετίας με τα μισά χιλιόμετρα;Είναι ο κινητήρας;Σίγουρα όχι,μιλάμε για τον entry level κινητήρα της VAG,ο οποίος εκτός απο το γεγονός οτι τσιμπάει λάδια,δυσανασχετεί με την κακής ποιότητας 95RON.Το check engine δέν το γλυτώνεις και ο "έμπιστος και καθαρός" βενζίνας της γειτονιάς σου δέν θα είναι πάντα εύκαιρος.Παρεμπιπτόντως,σε αυτά τα χιλιόμετρα ετοιμάσου και για πολλαπλασιαστές!Μήπως είναι το πακέτο εξοπλισμού τότε;Δέν νομίζω οτι οι άλλες εταιρίες παρέχουν κάτι υποδεέστερο.Είναι η ποιότητα κύλισης τότε;Μπές σε μια Laguna II και τα ξαναλέμε (σσ αμάξι του 2002).Για ποια ποιότητα εσωτερικού μιλάμε;Για τι επίπεδα "πολυτέλειας" (βλάχικη προφορά),που δέν μπόρεσαν οι λοιπές δευτεροκλασάτες αυτοκινητοβιομηχανίες να φτάσουν μέσα σε 4~6~8 χρόνια;

Δέν ξέρω τι οδηγούσες πρίν και τι εμπειρίες είχες αποκομίσει.Αν οδηγούσες τρακτέρ ή κανα ρετάλι,ναί, μπορείς να δείς την μετάβαση σε ένα Άουντι 8ετίας ως τρελό upgrade.Για εμάς τους υπόλοιπους που έχουμε ζήσει απο κοντά 4~5~10 οχήματα,είναι ένα παρωχημένο αυτοκίνητο.

Επιλογή σου το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,με γειά σου με χαρά σου,άλλα τα 11.1 sec για το 0-100 και τα 193km/h τελική προδιαθέτουν αρνητικά για το τί θα συμβεί στην ΕΟ με φορτωμένο τον χώρο αποσκευών.Εκεί θέλω να περάσω την νταλίκα άμεσα και με ασφάλεια και πραγματικά,την στιγμή που οι διακεκομμένες τελειώσουν στην Κορίνθου-Πατρών και ξεκινούν οι προσπεράσεις απο το αντίθετο ρεύμα,κανένας δέν θα δώσει μία αν οδηγάς Άουντι (βλάχικη προφορά) ή Skoda.

Εν κατακλείδι,δέν οδηγάς το συγκεκριμένο όχημα γιατί οι κόντρες εναντιώνονται στα πιστεύω σου (που και τα 1400αρια πιο γρήγορα είναι),άλλα γιατί θέλεις να ταυτιστείς με αυτό που αντιπροσωπεύει,την μεσαία αστική τάξη.Συγχαρητήρια λοιπόν...έκανες το όνειρό σου πραγματικότητα και πλέον πολλοί ψωνισμένοι φτωχομπινέδες μπορούν να πράξουν το ίδιο,αρκετά χρόνια μετά και σε τιμή ευκαιρίας!Ευτυχώς όσοι ασχολούνται έστω και λίγο με την αυτοκίνηση,ξέρουν και δέν θα ψαρώσουν!

Τα δυό μου σέντσια λοιπόν και συγνώμη (πραγματικά) αν προσέβαλα κάποιον εκ καταγωγής βλάχο.

 

Υγ.Το συγκεκριμένο μήνυμα δέν αποτελεί προσωπική επίθεση στον σοκράτης_τζί.Ποιο πολύ θέλω να καυτηριάσω το φαινόμενο πουλ-μούρ,την μερτσεντέ,την μπεμβέ και τον "premium" οδηγό που κατα τ'άλλα βενζίνη δέν έχει να βάλει στην μηχανοκίνητη προέκταση του πέους του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το topic πως κατέληξε σε a3 vs clio δεν μπορώ να το καταλάβω...τεσπα...

 

Εγω προσωπικά αυτά τα χρήματα δεν θέλω τα να δώσω ούτε σε clio ούτε σε saxoραλλα. To Α3 μια χαρά μου φάνηκε, όπως και το bmw 116i που κοιτάω. Δεν τα θέλω ούτε για να το παίξω premium οδηγός ούτε τίποτα ( αν ήταν έτσι έμενα με τη mercedes του μπαμπά και πετύχαινα μια χαρά το σκοπό μου...)

 

Τώρα για το άν αξίζουν τα λεφτά τους δεν μπορώ να το πω, αλλα προσωπικά τόσα λεφτά σε αμάξι κατηγορίας cliο δεν τα διαθέτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τένσχι, τι σχέση έχει ο επιδιξιομανής οδηγός με το ότι αγοράζει κυριλέ αμάξι και δεν έχει λεφτά να του βάλει βενζίνη, δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λέω εγώ.

επίσης αν έχεις κάλο στον εγκέφαλο, κοπμπλεξικός και επιδιξιομανής μπορείς να είσαι και με ένα γιούγκο ζάσταβα.

Τέλος το αμάξι που αναφέρω δεν έχει κανένα μεγάλο κόστος συντήρησης (παρότι αουτνι) σε σχέση με αντιστοιχης κατηγορίας.

 

 

και για να κλείσουμε το παλικάρι βρίσκει μια χαρά την ιδεά του Α3 ή της 116.

Επεξ/σία από Snoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...