Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδες,η απειλη του καλοκαιριου.Εμπειριες και τροποι απαλλαγης η περιορισμου του προβληματος


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεράστιο πρόβλημα πριν χρόνια , είχα δοκιμάσει τα πάντα και φυσικά δεν γινόταν τίποτα ωσπου σαν τελευταία και απελπισμένη λύση δοκιμάσαμε τα μηαχνηματάκια που μπαίνουν στην πρίζα. Δεν έχω ξαναδει κατσαρίδα μεσα στο σπίτι εδω και 3 χρόνια! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξτε για απεντομοσεις ολη η πολυκατοικία!

Καντε ερευνα αγορας να μην σας πιασουν τον κωλο και με τα δυο χερια αλλα με το ενα!

Εμας 3 σπιτια που μαστε μας πηρε 90 ευρω!Βεβαια ειχα να δω κατσαριδα 2 χρονια μετα!Εβρισκα ψόφιες συνεχεια.

Και σε πολυκατοικία που χε απιστευτο προβλημα(ειχαν κανει και φωλια)

 

Κολες,κοκα -κολες σουξου μουξου δεν κανουν τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia....%CE%B1-%CF%87l/

http://www.insomnia....83%CF%89%CF%82/

 

Στην δική μου περίπτωση πάλι, είχε γίνει απλά απεντόμωση πριν μπω στο σπίτι, έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε, και ακόμα δεν έχω δει ούτε μία. Και είμαι και ισόγειο.

 

Σίγουρα παίζει ρόλο το γεγονός πως δεν χωράνε να μπουν κάτω από την πόρτα, στο παράθυρο υπάρχει σίτα, και τα υδραυλικά - αποχετεύσεις βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

 

Δυστυχως στο δικο μου σπιτι,χωρανε να περασουν κατω απο την πορτα.Εχεις βαλει κατι και δεν περνανε?Επισης εισαι τυχερος με τις αποχετευσεις,εμας η πολυκατοικια μας ειναι παλια σε σημειο που καθε καλοκαιρι αρχιζουν να μυριζουν ασχημα τα σιφονια.Οι ενοικοι ειμαστε χαλια οικονομικα και στο αμεσο μελλον δεν προβλεπονται αλλα εξοδα.

 

Παλια ειχα ενα πανερμορφο γατακο τον Μπετοβεν,ο οποιος οντως ηταν πολυ καλος κατσαριδοφονιας.Ηταν και πανεμορφος γαταρος ομως και μου τον εκλεψαν σε μια απο τις πολλες εξοδους του για βραδινα one night stands.

 

 

Παιδια επειδη ειμαι παντελως ασχετος με αυτα οι απολυμανσεις που κανουμε στην πολυκατοικια καθε λιγους μηνες που ερχεται συνεργειο και ραντιζει ενα πολυ δυνατο φαρμακο τι διαφορετικο εχουν απο τις απεντομωσεις?Παντως τζαμπα τα κανουμε γιατι πολυ μικρη αποτελεσματικοτητα εχουν.

 

Ευχαριστω ολους σας για τον χρονο σας και τα suggestions.Αν εχετε και αλλα keep them coming.(Διαβαζω με προσοχη τις προτασεις σας και σημειωνω τα φαρμακα που αναφερονται.)

 

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι επικινδυνα για τους ανθρωπους ομως καποια απο αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παλια ειχα ενα πανερμορφο γατακο τον Μπετοβεν,ο οποιος οντως ηταν πολυ καλος κατσαριδοφονιας.Ηταν και πανεμορφος γαταρος ομως και μου τον εκλεψαν σε μια απο τις πολλες εξοδους του για βραδινα one night stands.

 

 

Αν δεν ήταν ράτσας μάλλον τον πάτησε αμάξι ή έφαγε φόλα... :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήταν ράτσας μάλλον τον πάτησε αμάξι ή έφαγε φόλα... :(

 

Δεν ξερω αν ηταν ρατσας αλλα ηταν φουντωτος ασπρομαυρος και πανεμορφος.Φιλικος,ποτε δεν γρατζουνουσε.Αν ερχοταν ενας επισκεπτης και ηθελε χαδια,πηγαινε στα ποδια του,οπως εκεινος καθοταν και του νιαουριζε κοιτωντας τον σαν ζητουσε αδεια για να πηδηξει στα ποδια του και να κουρνιασει.Αν τον χαιδευες οπως ηταν εκει,καταλαβαινε και δεν ανεβαινε.Αν του ανοιγες τα χερια και τον προσκαλουσες,πηδαγε αμεσως στην αγκαλια σου. Και τον ειχαμε βγαλει Μπετοβεν γιατι οποτε βαζαμε κλασσικη μουσικη στο σαλονι οπου και να ηταν,ακομη και εξω απο το σπιτι (αλλα καπου κοντα)ετρεχε και κουρνιαζε κοντα στα ηχεια.:lol:

 

Εδω ατομα,φιλοι,που δεν συμπαθουσαν τα γατια γενικα,τον συγκεκριμενο τον αγαπουσαν.Ηταν σταρ στην γειτονια , υποψιαζομαι και ποιος τον εκλεψε ,αλλα δεν ειπα τιποτε γιατι πρωτον δεν ειχα αποδειξεις και δευτερον οι κλεφτες ηταν μια οικογενεια με παιδακια που αγαπουσαν τα ζωα και τους φεροντουσαν καλα. Sorry για το offtopic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να λέει, κι εμένα μου 'χαν βουτήξει μια κατάμαυρη bobtail. Πανέμορφη αλλά πιο ηλίθια κι απ' την Άννα Δρούζα.

 

Δεν το ξέρα ότι υπάρχει τέτοια γάτα με τέτοια ουρά!

http://www.messybeast.com/images/cat-chat3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως στο δικο μου σπιτι,χωρανε να περασουν κατω απο την πορτα.Εχεις βαλει κατι και δεν περνανε?

 

Ναι, δε το έχω βάλει εγώ, υπήρχε, είναι μάλλον αυτό το πράγμα που δε ξέρω πως λέγεται, αλλά εφάπτεται ελαφρά στο πάτωμα, δηλαδή ακούγεται να το "χαϊδεύει" όταν την ανοιγοκλείνεις.

Η δική μου πόρτα, επειδή το σπίτι μου είναι κάπως περίεργη περίπτωση, (πάνω στο πεζοδρόμιο - την ανοίγεις και βρίσκεσαι απ'ευθείας μέσα στο σπίτι) είναι τέτοιου τύπου, δε ξέρω αν παίζει ρόλο, λογικά μπορείς να το βάλεις αυτό σε οποιαδήποτε πόρτα.

 

Επισης εισαι τυχερος με τις αποχετευσεις,εμας η πολυκατοικια μας ειναι παλια σε σημειο που καθε καλοκαιρι αρχιζουν να μυριζουν ασχημα τα σιφονια.Οι ενοικοι ειμαστε χαλια οικονομικα και στο αμεσο μελλον δεν προβλεπονται αλλα εξοδα.

 

Δεν είναι τόσο θέμα τύχης, είχα δώσει σοβαρή προτεραιότητα στο -τί δουλεύει πώς- μέσα στο σπίτι πριν το νοικιάσω, κάνοντας παραχωρήσεις σε άλλα θέματα (π.χ μέγεθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε για τις κατσαρίδες το καλοκαίρι. Μένω σε σπίτι 100ετών και ανέκαθεν είχαμε πρόβλημα με κατσαρίδες. Το 2006 καλοκαίρι φύγαμε για διακοπές και ξεχάσαμε το τζάμι της κουζίνας ανοιχτό με κλειστό το πατζούρι. Μπήκε μέσα η κατσαρίδα της κατσαρίδας.... όταν ήρθαμε για 1 μήνα γινόταν χαμός, ειδικά σε μπάνιο και κουζίνα. Κατσαρίδες και μικρά κατσαριδάκια γενικώς όχι μεγάλες σε μέγεθος ήταν παντού ακόμα και στα φαγητά μας πηγαίναν και είχαν φολιάσει και μέσα σε κουζίνες ψυγείο κτλπ. Εντομοκτόνα οποιουδήποτε είδους δεν έκαναν απολύτως τίποτα και πέρα από αυτό στο τέλος από το υπερβολικό ψέκασμα μπορεί να ήταν και κίνδυνος για την υγεία μας.

 

Κάλεσα έναν τύπο, βασικά τον πρώτο που είχα βρεί στον χρυσό οδηγό... ήρθε στο σπίτι και τοποθέτησε με μια σύριγγα που είχε ένα παχύρευστο υγρό σε συγκεκριμένα σημεία κυρίως κουζίνας και μπάνιου, ψέκασε και τα σιφόνια σε νεροχύτες μπανιέρα κτλπ με ένα άλλο φάρμακο. Μας έλεγε οτι αυτού του τύπου οι κατσαρίδες που είχαμε μπαίνουν κυρίως από συσκευασίες τροφών που φέρνουμε από το σουπερ μαρκετ και μετά με κάποιον τρόπο "επικοινωνούν" με άλλες κατσαρίδες έξω από το σπίτι και έρχονται και φωλιάζουν όλες μέσα στα σπίτι. Τον πληρώσαμε χοντρά 150ευρώ που τότε τα θεωρούσα πάρα πολλά για μια τέτοια δουλειά, αλλά τελικά δεν το μετάνοιωσα καθόλου, γιατί για 5 χρόνια δεν εμφανίστηκε ούτε ίχνος κατσαρίδας στο σπίτι και κάτι τέτοιο δεν είχε ξαναγίνει, ενώ κάτι άλλα συνεργεία που φέρναμε παλιότερα τα πλήρωνα κανένα 20άρι-30άρι και μας έλεγαν να τους καλούμε κάθε 1 χρόνο ή και 6 μήνες άμα δούμε κατσαρίδες ξανά στο σπίτι. Από πέρσι το καλοκαίρι άρχισαν να εμφανίζονται κατσαρίδες, φέτος θα τον ξανακαλέσω για να έχω την ηρεμία μου για άλλα 5 χρόνια ^_^

 

Συμπερασματικά, τα κοινά εντομοκτόνα αποδίδουν μόνο αν πέσουν πάνω στην κατσαρίδα, καλό είναι να έχουμε όλοι από τέτοια ωστέ άμα δούμε καμία μεγάλη κατσαρίδα να την ψεκάσουμε και να μην αναγκαστούμε να την χτυπήσουμε/πατήσουμε και να έχουμε το κλασσικό φαινόμενο.... Από την άλλη άμα έχετε πρόβλημα με πολλές κατσαρίδες μικρές καλέστε κάποιο συνεργείο κατά προτίμηση επαγγελματίες μόνο σε απεντομόσεις-μυοκτονίες όχι από αυτούς που λένε καθαρισμούς-απολυμάνσεις-απεντομόσεις που τα κάνουν όλα κτλπ, και πιστεύω θα έχετε την ηρεμία σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίτες σε όλα τα παράθυρα, "πεταλούδα" στο σιφώνι του μπάνιου, ασφάλειες απ\οπουδήποτε τρέχει νερό (εννοώ αυτά που σφραγίζουν τις σωληνώσεις, δυστηχώς δεν θυμάμαι το όνομα) και εφόσον λες ότι μπορούν να μπουν κάτω από τις πόρτες απλά βάλε αυτά τα πλαστικά αυτοκόλλητα που βάζουμε για την αποφυγή του αέρα.

 

Μια κερκόπορτα είχα, την έξοδο του απορροφητήρα αλλά από την στιγμή που την έφτιαξα και αυτή, το banker μου είναι απροσπέλαστο :lol:

 

Ζω σε πόλη χωρίς αποχετευτικό και με τα παραπάνω βήματα νίκησα τον εχθρό. Και η νίκη ήταν τόσο τεράστια που δεν με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο να συνδεθώ στο αποχετευτικό σύστημα που εγκαταστάθηκε πρόσφατα (600 ευρώ κόστος σύνδεσης.....την στιγμή που με ένα κατοστάρικο κάθε χρόνο μπορώ να αδειάζω τον βόθρο μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

max force. μια συριγγα που σε καθε πατημα της αφηνει ενα μπιλακι φαρμακου το οποιο ειναι ασφαλες για το σπιτι πχ σε παγκο κουζινας κλπ.

 

Κοστος καπου 20 ευρω αλλα ξεμπερδευεις. Και επαγγελματια απεντομωτη να φωναξεις το max force θα χρησιμοποιησει (ή μόλις μια ποσότητα αυτού) και θα χρεωσει κανενα 80αρι χαλαρα.

 

Ως δραστικη ουσια δεν εχει καμια σχεση με τα σπρεη κλπ που βρισκουμε στα σουπερ μαρκετ τα οποια απλα περιοριζουνε λιγο το προβλημα γιατι εξοντωνουνε μονο καποιες.

 

Σαν προιον, ή αλλο αντιστοιχο αλλης μαρκας δεν πειραζει, θα το βρεις σε μαγαζια γεωπονων που πουλανε λιπασματα, ποντικοφαρμακα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ αυτα που χρησιμοποιούμε γιατι η κατσαρίδες μέχρι που να πεθάνουν κουβαλάνε τις ουσίες που έχουμε βάλει όπου πανε μετα με αποτέλεσμα ναι μεν να πανε στην φωλιά τους και να μεταφέρουν τις ουσίες εκει αλλά απο την άλλη παει και σε μεροι που χρησιμοποιούμε καθημερινά όπως είναι η κουζίνα πχ. Για αυτόν τον λόγο θα πρέπει ότι βάζουμε να προσέχουμε να είναι όσο πιο μακριά απο χώρους που χρησιμοποιούμε....... Ειδικά στα χωριά έχουν δηλητιριαστει πολλές οικογένειες απο βλακείες παππούδων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να λέει, κι εμένα μου 'χαν βουτήξει μια κατάμαυρη bobtail. Πανέμορφη αλλά πιο ηλίθια κι απ' την Άννα Δρούζα.

 

Κανα βινυλιο να μην μεινει αστεγο, εγω εκει συγκινουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...