Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδες,η απειλη του καλοκαιριου.Εμπειριες και τροποι απαλλαγης η περιορισμου του προβληματος


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και νομίζω ότι γενικά καλύπτεσαι, γιατί έχουν ακουστεί αρκετά καλές ιδέες, θα σου πώ και για τη δική μου περίπτωση.

 

Εννοείται ότι πρώτα απ'όλα πρέπει να καθαρίζεις το σπίτι πολύ καλά, να μην αφήνεις ποτέ ψίχουλα εδώ κι εκεί, άπλυτα πιάτια, νερά, κλπ.

 

Εγώ λοιπόν είχα πολλές κατσαρίδες. Δοκίμασα αυτές τις φωλιές για κατσαρίδες "Raid" και τις εξαφανίζουν, οπότε από τότε χρησιμοποιώ αυτές. Μάλιστα λέει στο κουτί ότι πάνε και ψοφάνε στη φωλιά. Όντως δεν έχω δει ούτε μια ψόφια κατσαρίδα. Είναι κάπου οχτώ χρόνια που τις χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Κρατάνε για 3 μήνες και μερικές φορές τις έχω αφήσει 5-6 μήνες, αρχίζουν και ξαναεμφανίζονται οι κατσαρίδες, βάζω πάλι τις φωλιές και εξαφανίζονται εντός ημερών. Μπορείς να το δοκιμάσεις κι αυτό αν θες.

Βάζεις 2 φωλιές στην κουζίνα, 1-2 στο μπάνιο, 1 κάτω από κανένα γραφείο που μπορεί να πέσει κανένα ψίχουλο, 1 μπροστά από την εξώπορτα αν θες και 1 μπροστά από καμιά μπαλκονόπορτα και είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίτες σε όλα τα παράθυρα, "πεταλούδα" στο σιφώνι του μπάνιου, ασφάλειες απ\οπουδήποτε τρέχει νερό (εννοώ αυτά που σφραγίζουν τις σωληνώσεις, δυστηχώς δεν θυμάμαι το όνομα) και εφόσον λες ότι μπορούν να μπουν κάτω από τις πόρτες απλά βάλε αυτά τα πλαστικά αυτοκόλλητα που βάζουμε για την αποφυγή του αέρα.

 

Μια κερκόπορτα είχα, την έξοδο του απορροφητήρα αλλά από την στιγμή που την έφτιαξα και αυτή, το banker μου είναι απροσπέλαστο :lol:

 

Ζω σε πόλη χωρίς αποχετευτικό και με τα παραπάνω βήματα νίκησα τον εχθρό. Και η νίκη ήταν τόσο τεράστια που δεν με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο να συνδεθώ στο αποχετευτικό σύστημα που εγκαταστάθηκε πρόσφατα (600 ευρώ κόστος σύνδεσης.....την στιγμή που με ένα κατοστάρικο κάθε χρόνο μπορώ να αδειάζω τον βόθρο μου)

 

Δες απο την ταινια Creepshow του George A Romero,το τελευταιο segment "They're Creeping Up on You!" .

Παει γαντι με το συγκεκριμενο ποστ σου. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα βινυλιο να μην μεινει αστεγο, εγω εκει συγκινουμαι.

 

ρε, την έπεσα για μεσημέρι και το είδα στον ύπνο μου αυτό και γελούσα μες στα μαξιλάρια σα μαλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[off-topic]

 

 

Ρε OP, κατά την άποψή σου είναι ανήθικο να σκοτώνεις μεμονωμένα ζώα για να τα φας, αλλά είναι ηθικό όχι απλά να σκοτώνεις, αλλά να γενοκτονείς (λες ότι χρησιμοποιείς δηλητήριο που μεταφέρεται στην φωλιά) πληθώρα εντόμων μόνο και μόνο επειδή διαταράσσουν την αισθητική σου; Και μάλιστα όταν αυτά τα έντομα συμβάλλουν στην καθαριότητα του περιβάλλοντος;

 

[/off-topic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off-topic]

 

 

Ρε OP, κατά την άποψή σου είναι ανήθικο να σκοτώνεις μεμονωμένα ζώα για να τα φας, αλλά είναι ηθικό όχι απλά να σκοτώνεις, αλλά να γενοκτονείς (λες ότι χρησιμοποιείς δηλητήριο που μεταφέρεται στην φωλιά) πληθώρα εντόμων μόνο και μόνο επειδή διαταράσσουν την αισθητική σου; Και μάλιστα όταν αυτά τα έντομα συμβάλλουν στην καθαριότητα του περιβάλλοντος;

 

[/off-topic]

 

Νταξει εσυ ισως γουσταρεις σε κανα μοναστηρι στο θιβετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μalthador με ποιον τροπο οι κατσαριδες που ζουν μεσα στο σπιτι σου, συμβαλλουν στην καθαριοτητα του περιβαλλοντος; Τι κανουν και το καθαριζουν; Μεσα στο σπιτι σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μalthador με ποιον τροπο οι κατσαριδες που ζουν μεσα στο σπιτι σου, συμβαλλουν στην καθαριοτητα του περιβαλλοντος; Τι κανουν και το καθαριζουν; Μεσα στο σπιτι σου;

 

Τακτοποιούν τα σκουπίδια της ανακύκλωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε νταξ τοτε, θα αρχισω να τους δινω και μισθο. Σε ψιχουλα, τριχες και κομμενα νυχια. Για να τα καθαριζουν κιολας. Και να πληρωνονται :mrgreen:

Τhat's roach capitalism.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off-topic]

 

 

Ρε OP, κατά την άποψή σου είναι ανήθικο να σκοτώνεις μεμονωμένα ζώα για να τα φας, αλλά είναι ηθικό όχι απλά να σκοτώνεις, αλλά να γενοκτονείς (λες ότι χρησιμοποιείς δηλητήριο που μεταφέρεται στην φωλιά) πληθώρα εντόμων μόνο και μόνο επειδή διαταράσσουν την αισθητική σου; Και μάλιστα όταν αυτά τα έντομα συμβάλλουν στην καθαριότητα του περιβάλλοντος;

 

[/off-topic]

 

Ειναι φορεις μικροβιων και μπορει να προκαλεσουν σοβαρα προβληματα υγειας και εισβαλλουν στον χωρο μου,οποτε ειναι αυτοαμυνα.Οταν περπατω εξω στον δρομο,απειρες φορες εχω δει κατσαριδες και ποτε μου δεν εχω σκοτωσει καμμια.Οτι με απειλει,αν δεν εχω αλλη επιλογη,το καταστρεφω.

 

Ε νταξ τοτε, θα αρχισω να τους δινω και μισθο. Σε ψιχουλα, τριχες και κομμενα νυχια. Για να τα καθαριζουν κιολας. Και να πληρωνονται :mrgreen:

Τhat's roach capitalism.

 

No,it's just low quality trolling.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...