Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8 Nat Strict


hidd3n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια...επειδη δεν το κατεχω το θεμα θα ηθελα λιγο βοηθεια...πως κανω port forward στο ps4?εκανα με στατικη την ip και δεν δουλεψε.....μπορειτε να με κατατοπισετε αναλυτικα??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οπως θα διαβασεις στο θεμα πρωτη σελιδα πρεπει να βαλεις εντολες απο cli για να ανοιξεις ολα τα ports αφου πρωτα ανοιξεις το Telnet ή κατεβασεις το config.με port forward δεν ξερω αν θα πετυχει ευκολα.επισης μπορεις να δεις και για το Cone. post 77 του παροντος θεματος.

 

 

υποθέτω οτι το PS4 έχει τον ίδιο τρόπο networking με το PS3, και θα πω ότι το πρόβλημα δεν είναι το forwarding στις πόρτες. το πρόβλημα είναι το STUN το οποίο για να παίξει πρέπει η εσωτερική ip να είναι ίδια με την εξωτερική. αυτό ρυθμίζεται από telnet δίνοντας την εντολή:

:connection bind application=CONE(UDP) port=3478
:saveall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν και στο v8 της Forthnet οσο θυμαμαι το μενου ειναι πραγματι ξεκλειδωτο για να κανεις οτι θελεις εν τουτοις το cli ειναι απενεργοποιημενο.δηλαδη κανεις Telnet 192.168.1.254 και δεν σε συνδεει.

Connecting To 192.168.1.254...Could not open connection to the host, on port 23:

 Connect failed.

αν σου βγαλει αυτο ή θα αλλαξουμε firmware ή θα γινει με αλλο τροπο.υπαρχουν δυο τροποι.οποτε no worries.απο εκει και περα

ειτε ps3 ειτε Ps4 ειτε δεν ξερω τι δεν αλλαζει κατι.αυτο που θα κανεις θα ανοιξει ολα τα ports για την συσκευη που θα ορισεις με βαση την ip.για αρχη περνα το Telnet για να δουμε αν ειναι ανοιχτο το Telnet(cli)

Ξεθάβω το topic γιατι εχω πελαγωσει.

Εχω ενα Thomson V7 με software 8.2.7.7 και ενω στο laptop εχω download speed 9.3 Mbps, στο PS4 αναλογα με τα κεφια του εχει 0.1-1 Mbps και Nat Type 3.

Δοκιμασα αυτον τον οδηγο http://www.adslgr.com/forum/threads/470257-%CE%9B%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-NAT-Strict-%CF%84%CF%89%CE%BD-TG585-v7-router αλλα στο βημα 6 μου γραφει Connecting To 192.168.1.254...Could not open connection to the host, on port 23:

 Connect failed.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη γιατι ειμαι ενα βημα πριν το σπασω...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από Avra_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειναι μακρυα απο το router για να το συνδεσω με ethernet.

 

Update 06.30: Καταφερα με αυτο τον οδηγο http://www.adslgr.com/forum/threads/485914-N%CE%95%CE%9F!-Forthnet-%CE%A4homson-TG585v8-Firmware-v8-2-7-8-with-Auto-configuration-function!/page3 με σταθερη ip στο pc μπηκα στο telnet και εκανα τις αλλαγες που πρεπει.

 

Το προβλημα τωρα ειναι οτι οποιαδηποτε αλλαγη προσπαθω να κανω στο router (π.χ. rename των συσκευων που ειναι συνδεμενες) και το σημαντικοτερο ενεργοποιηση του DMZ, κανει restart το router και δεν αποθηκευει τις αλλαγες.

 

Τωρα στο PS4 εχω Nat Type 2 και download speed 1 Mbps.

Επεξ/σία από Avra_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

στο ps4 εκανα στατικη την ip ..ekana dmz sto router και τωρα μου βγαζει  nat type failed...τι κανω?βοηθειστε με σας παρακαλω...ευχαριστω

ξαναδοκιμασε.μου φαινεται παραξενο να σου βγαζει nat type failed επειδη εκανες dmz.ελπιζω να εδωσες σωστα Ip,dns,subnet κτλ στο playstation.επισης να εβαλες και την σωστη ip στο dmz.επισης πως εκανες dmz και ποιο ρουτερ εχεις?

Από που μπορώ να κατεβάσω το generic firmware του router?

δες στο τελος στα attachment .το εχω σηκωσει.απλα θες τον wizard μετα.ενας οποιοσδηποτε wizard που τρεχει στο λειτουργικο σου θα μας κανει.με καλωδιο το update.αν δεν πετυχει το κανεις απο safe mode αν θες ή δοκιμαζεις καρφωτες ip.

Ξεθάβω το topic γιατι εχω πελαγωσει.

Εχω ενα Thomson V7 με software 8.2.7.7 και ενω στο laptop εχω download speed 9.3 Mbps, στο PS4 αναλογα με τα κεφια του εχει 0.1-1 Mbps και Nat Type 3.

Δοκιμασα αυτον τον οδηγο http://www.adslgr.com/forum/threads/470257-%CE%9B%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-NAT-Strict-%CF%84%CF%89%CE%BD-TG585-v7-router αλλα στο βημα 6 μου γραφει Connecting To 192.168.1.254...Could not open connection to the host, on port 23:

 Connect failed.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη γιατι ειμαι ενα βημα πριν το σπασω...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

μηπως το εχεις με custom firmware που δεν ειναι της forthnet?εκτος αν η forthnet το αλλαξε και εδωσε καποιο αλλο που ειναι κλειδωμενο το cli.αλλα οσο ξερω στο v7 μπαινεις κανονικα.μεσα εχει λογοτυπο forthnet?η μηπως ειναι του οτε?σε καθε  περιπτωση μπορεις να αλλαξεις το firmware  και να βαλεις το 8.2.6.5 το generic οποτε να μην εχεις θεμα.το εχω βαλει στο τελος του post το αρχειο.και εσυ θες το firmware οτι ισχυει για τον πιο πανω.

το firmware ειναι για το nat type.για την ταχυτητα μαλλον εισαι ασυρματα και το σημα παιζει οριακα για αυτο παιζει ετσι.η ριξε καλωδιο ή βαλε powerline ή φερτα πιο κοντα.μπορεις και repeater αλλα θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.

Με WiFi το έχεις το PS4;

κλασσικα λογω αποστασης .δεν ειναι και κατι τρελο ουτε το wifi του ps4 ουτε του thomson

Ναι ειναι μακρυα απο το router για να το συνδεσω με ethernet.

 

Update 06.30: Καταφερα με αυτο τον οδηγο http://www.adslgr.com/forum/threads/485914-N%CE%95%CE%9F!-Forthnet-%CE%A4homson-TG585v8-Firmware-v8-2-7-8-with-Auto-configuration-function!/page3 με σταθερη ip στο pc μπηκα στο telnet και εκανα τις αλλαγες που πρεπει.

 

Το προβλημα τωρα ειναι οτι οποιαδηποτε αλλαγη προσπαθω να κανω στο router (π.χ. rename των συσκευων που ειναι συνδεμενες) και το σημαντικοτερο ενεργοποιηση του DMZ, κανει restart το router και δεν αποθηκευει τις αλλαγες.

 

Τωρα στο PS4 εχω Nat Type 2 και download speed 1 Mbps.

αν ειναι μακρυα δεν παιζει λογω αποστασης καλα.επισης εχεις το v7 ή το v8?εχω σηκωσει τα τελευταια generic firmware και για τα 2.μετα κανε hard reset το thomson και ξανασεταρε το.υποψιν αμα εχεις forthnet ή οτε και αλλαξεις το firmware δεν θα σεταριστει αυτοματα το ρουτερ αλλα θα πρεπει εσυ να βαλεις τα στοιχεια manually της συνδεσης.το username και το password.αν και στο v7 νομιζω παλι manual το εκανες.στο v8 σιγουρα επαιζε μονο του.επισης οταν τελειωσεις απο το telnet μην ξεχασεις να κανεις saveall για να σωθουν οι ρυθμισεις.αν βαλεις Generic θα εχεις απο την αρχη cli δεν θα χρειαστει να αλλαξεις τις access lists.

το 8.2.7.7 πρεπει να ειναι της forthnet το firmware Λογικα με λογοτυπο forthnet μεσα.

ZYAQAA8.278.zip

thomson v7 ZZ5YAA8.265.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...