Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8 Nat Strict


hidd3n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα οκ παιδιά το βρήκαμε το λάθος μπήκαμε κανονικά στο τελνετ και κάναμε το νατ οπεν :mrgreen: ... Ευχαριστώ πολύ.

 

Χαίρομαι φίλε που τα κατάφερες!!! Ελπίζω και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα να δουν το topic και να το λύσουν. Μακάρι βέβαια να μην χρειαζόντουσαν όλα αυτά για να απολαύσουμε open nat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαίρομαι φίλε που τα κατάφερες!!! Ελπίζω και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα να δουν το topic και να το λύσουν. Μακάρι βέβαια να μην χρειαζόντουσαν όλα αυτά για να απολαύσουμε open nat.

 

 

thomson και ευκολο δεν γινεται.θα χαλασει η πιατσα των Thomson.σε λιγο καιρο απλα θα κανουν τα παντα απο cli.αν και εχουν βγει μερικα τετοια firmware custom>ολα αποcli.ενταξει αμα εχεις guide δενειναι δυσκολο.το κακο ειναι οτι μπορει σε ενα feauture release firmware καποιες εντολες να μην πιανουν.εχω δει και αλλες φορες σε thomson καποιες εντολες να μην δουλευουν και να ειναι αλλιως εκτος αν εκανα κατι λαθος.τωρα ο φιλος μας δεν μας ειπε τι εκανε και επαιξε το τελνετ.να ξερει και κανας αλλος τι μπορει να εφταιγε.λογικα θα το λυσουν με αυτον τον τροπο εκτος αν καποτε βαλει κανα dmz η thomson μεσα απο το Interface και γινουν ολα πιο ευκολα με ενα 2 κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά θα ήθελα βοηθεια με το PS3 για ένα παιχνίδι που παίζω (Resident Evil ORC) καθώς μπενω στο μενού του παιχνιδιού μου βγάζει πάνω αριστερά ότι το NAT TYPE είναι strick.... δεν με αφήνει καν να μπω να παίξω Online βοήθεια σας παρακαλώ.... προσπάθησα να το φτιάξω αλλά νομίζω τα έκανα και χειρότερα.... ξέρεις καπιος να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως προσπαθησες να το φτιαξεις?εκανες port forward?εκανες αυτο που εχουν γραψει τα παιδια πιο πανω στην 5η σελιδα??για να ξαναγυρισεις εκει που ησουν πριν κανε καλου κακου ενα hard reset στο ρουτερ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

 

hidd3n

 

Έχω κοιτάξει το post που έκανες γιαυτό και γράφτηκα να σου πω το τρόπο να το φτιάξεις!

πήγανε από το start γράψε στο κουτί network και μετά δεξί κλικ στο Thomson σου και properties μετά να πατήσεις στο κουμπί Settings... και να κοιτάξεις εάν έχεις port 3074 να τρέχει σε UDP λογικά δεν έχεις και γιαυτό το λόγο σου το βγάζει ότι δεν είναι open!

Είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά εγώ δεν μπορούσα ούτε και να παίξω κάθε 5δευτ... με πέταγε ο server και έλεγε connection server time out...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει κλεισει καποιος το upnp υπαρχει περιπτωση να μην του βγει το εικονιδιο οποτε μπορει να ακολουθησει την διαδικασια απο το www.portforward.com και να ανοιξει manually το Port αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για χαρά στα παιδιά και χρόνια πολλά! Λοιπόν ένας 40αρης λίγο άσχετος ζητάει τη βοήθειά σας...το πράγμα έχει ως εξής: Έχω το ρουτερακι το συγκεκριμένο με την τελευταία έκδοση και προσπαθώ να κάνω άνοιγμα σε πόρτες για το bf4 στο ps4 αλλά συνεχώς μου δίνει Natype3. Συνδέω το ρουτερακι με το λαπτοπ με καλώδιο όπως επίσης με καλώδιο έχω και το Ps4 έδωσα καρφωτη ip και στο ps4 και στο λαπτοπ και ξετικαρισα και την επιλογή UpNp από το ρουτερακι καθώς και έκλεισα firewall και του ρουτερ και του υπολογιστή. Username και password όταν βάζω στον browser την ip του ρουτερ δεν μου ζητάει μπενει κατευθείαν. Βάζω λοιπόν τα πορτς που είδα από το γνωστό sight κάνω assign με το Ps4 και πακέτο NATYPE3 πάλι. Επίσης να πω ότι στο ps4 μέσα από τις ρυθμίσεις του ρουτερ στο home network που σου δίνει ποιες συσκευές είναι με καλώδιο στην συγκεκριμένη ps4 έχω τικαρισμενο το always use the same ip. Και επειδή κάτι διάβασα από εδώ κάτι από εκεί έχω πήξει και δεν ξέρω τι είναι σωστό να κάνω από όλα που είδα. Θα εκτιμούσα αν γίνεται κάποιος από τα παιδιά που κατέχει το άθλημα με το συγκεκριμένο ρουτερ και μπορεί να μου πει βήμα βήμα η ακόμα ποιο καλά αν μπορεί να μου δώσει ένα τηλ να τον καλέσω μέσω πμ να κάνω ότι πρέπει δια τηλεφώνου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Γιάννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μπεις με cli interface στο ρουτερ

δηλαδη απο command prompt γραφεις

telnet 192.168.1.254

username Administrator με α κεφαλαιο

password τιποτα

μετα γραφεις

nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.60

 

εκει που γραφει 192.168.1.60 εσυ θα βαλεις την ip που εχει το Playstation 3.την βλεπεις μεσα απο το ρουτερ απο εκει που τσεκαρες το Use always the same ip.

μετα κανεις saveall και λογικα για την ip του Ps3 θα πρεπει να εχουν ανοιξει ολα τα ports.

αν το firmware σου ειναι Custom πχ thomson 585 v8 (forthnet,otenet)τοτε το cli ισως δεν θα ειναι ανοιχτο και εκει θα πρεπει  να αλλαξεις ειτε firmware ειτε να κανεις κατι αλλο.αυτα θα τα πουμε μετα.ποιο thomson εχεις ?το v7 η το v8?δοκιμασε να δεις αν παιζει το cli.

επισης ανεχεις windows 7 κτλ η εντολη Telnet δεν υπαρχει οποτε ειτε την περνας η αλλιως περνας κανα προγραμμα πχ Putty.

πχ

http://www.fettesps.com/windows-7-enable-telnet/

 

πως να ανοιξεις το telnet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μπεις με cli interface στο ρουτερ</p>

<p>δηλαδη απο command prompt γραφεις</p>

<p>telnet 192.168.1.254</p>

<p>username Administrator με α κεφαλαιο</p>

<p>password τιποτα</p>

<p>μετα γραφεις</p>

<p>nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.60</p>

<p> </p>

<p>εκει που γραφει 192.168.1.60 εσυ θα βαλεις την ip που εχει το Playstation 3.την βλεπεις μεσα απο το ρουτερ απο εκει που τσεκαρες το Use always the same ip.</p>

<p>μετα κανεις saveall και λογικα για την ip του Ps3 θα πρεπει να εχουν ανοιξει ολα τα ports.</p>

<p>αν το firmware σου ειναι Custom πχ thomson 585 v8 (forthnet,otenet)τοτε το cli ισως δεν θα ειναι ανοιχτο και εκει θα πρεπει  να αλλαξεις ειτε firmware ειτε να κανεις κατι αλλο.αυτα θα τα πουμε μετα.ποιο thomson εχεις ?το v7 η το v8?δοκιμασε να δεις αν παιζει το cli.</p>

<p>επισης ανεχεις windows 7 κτλ η εντολη Telnet δεν υπαρχει οποτε ειτε την περνας η αλλιως περνας κανα προγραμμα πχ Putty.</p>

<p>πχ</p>

<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.fettesps.com/windows-7-enable-telnet/'>http://www.fettesps.com/windows-7-enable-telnet/</a></p>

<p> </p>

<p>πως να ανοιξεις το telnet.</p>

 

Σε ευχαριστώ ρε φίλε για τις οδηγίες έχω το 585v8 από forthnet μου είπαν ότι δεν είναι κλειδωμένο το ρουτερ κάνεις λέει ότι θες τώρα Windows έχω τα 7 ναι άρα πρέπει να κατεβάσω αυτό που είπες για το ταλνετ. ...Εν το μεταξύ είδα που αναφερθηκες για ps3 για ps4 θέλω να το κάνω δεν ξέρω αν από αυτά που είπες αλλάζει κάτι για το ps4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ ρε φίλε για τις οδηγίες έχω το 585v8 από forthnet μου είπαν ότι δεν είναι κλειδωμένο το ρουτερ κάνεις λέει ότι θες τώρα Windows έχω τα 7 ναι άρα πρέπει να κατεβάσω αυτό που είπες για το ταλνετ. ...Εν το μεταξύ είδα που αναφερθηκες για ps3 για ps4 θέλω να το κάνω δεν ξέρω αν από αυτά που είπες αλλάζει κάτι για το ps4...

αν και στο v8 της Forthnet οσο θυμαμαι το μενου ειναι πραγματι ξεκλειδωτο για να κανεις οτι θελεις εν τουτοις το cli ειναι απενεργοποιημενο.δηλαδη κανεις Telnet 192.168.1.254 και δεν σε συνδεει.

Connecting To 192.168.1.254...Could not open connection to the host, on port 23:

 Connect failed.

αν σου βγαλει αυτο ή θα αλλαξουμε firmware ή θα γινει με αλλο τροπο.υπαρχουν δυο τροποι.οποτε no worries.απο εκει και περα

ειτε ps3 ειτε Ps4 ειτε δεν ξερω τι δεν αλλαζει κατι.αυτο που θα κανεις θα ανοιξει ολα τα ports για την συσκευη που θα ορισεις με βαση την ip.για αρχη περνα το Telnet για να δουμε αν ειναι ανοιχτο το Telnet(cli)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλημέρα, είπα να ξεθάψω αυτο το topic, με την ευκαιρία που αγόρασα ενα ps4 το πρόβλημα μου είναι και εμένα το NAT type το οποίο μου δημιουργεί πρόβλημα οχι μόνο στα online games δεν με αφήνει επιπλέον να κάνω και voice chat μέσω του ps4.

Το network στο σπίτι είναι στημένο ως εξής. Παροχος Otenet αλλά έχω κρατήσει το modem-router Thompson της Forthnet μονο που εμένα είναι το v7 επιπλέον επειδή το ρουτερ ειναι σε μακρινό σημείο εχω βάλει και ενα access point Tenda W150M+. Τωρα οι ρυθμίσεις που εχω κάνει είναι να δώσω απο το Tenda στο PS4 μου static ip και εχω ανοίξει και τα Ports που χρειάζονται για το psn. τα ιδια  ports άνοιξα και στο Thompson μόνο που απο εκει δεν μπορούσα να επιλέξω το ps4 μιας και δεν συνδέεται απ ευθείας με το συγκεκριμένο ρουτερ γι αυτό διάλεξα το access point, αλλά πάλι δεν άλλαξε κατι. Επισης να αναφέρω οτι εχει και ο αδερφός μου ενα ps4 το οποίο ομως συνδέεται απευθείας (WiFi) με το Thompson όπου και εκείνου του λέει NAT 3, χωρις ομως να κανω καποιες ρυθμισεις για port forwarding. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είπα να ξεθάψω αυτο το topic, με την ευκαιρία που αγόρασα ενα ps4 το πρόβλημα μου είναι και εμένα το NAT type το οποίο μου δημιουργεί πρόβλημα οχι μόνο στα online games δεν με αφήνει επιπλέον να κάνω και voice chat μέσω του ps4.

Το network στο σπίτι είναι στημένο ως εξής. Παροχος Otenet αλλά έχω κρατήσει το modem-router Thompson της Forthnet μονο που εμένα είναι το v7 επιπλέον επειδή το ρουτερ ειναι σε μακρινό σημείο εχω βάλει και ενα access point Tenda W150M+. Τωρα οι ρυθμίσεις που εχω κάνει είναι να δώσω απο το Tenda στο PS4 μου static ip και εχω ανοίξει και τα Ports που χρειάζονται για το psn. τα ιδια  ports άνοιξα και στο Thompson μόνο που απο εκει δεν μπορούσα να επιλέξω το ps4 μιας και δεν συνδέεται απ ευθείας με το συγκεκριμένο ρουτερ γι αυτό διάλεξα το access point, αλλά πάλι δεν άλλαξε κατι. Επισης να αναφέρω οτι εχει και ο αδερφός μου ενα ps4 το οποίο ομως συνδέεται απευθείας (WiFi) με το Thompson όπου και εκείνου του λέει NAT 3, χωρις ομως να κανω καποιες ρυθμισεις για port forwarding. 

παμε ενα ενα.α.αν εχεις otenet θα κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια.β.ειτε θα κανεις port forward ειτε θα κανεις αυτα που γραψαμε πιο πανω για να ανοιξουν ολα τα Ports.το tenda θα πρεπει να ειναι σαν access point και οχι σαν ρουτερ αλλιως για να παιξει θα τραβηξεις τα πανδεινα λογω 2 nat.Οποτε θα το εχεις σαν access point και να εχει κλειστο dhcp και να ειναι στο ιδιο δικτυο με το thomson.δηλαδη το Thomson αν ειναι 192.168.1.254 το tenda θα το βαλεις πχ 192.168.1.253 η οτιδηποτε αρκει να ειναι 192.168.1.χ..

ετσι το Tenda θα ειναι σαν να μην υπαρχει.επισης το thomson αν εχει version 7.x.x.x firmware(το γραφει στην πρωτη σελιδα καλο ειναι να το αναβαθμισεις με πιο καινουριο (version 8.x.x.x).ειτε το κατεβαζεις απο εδω.

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG585/v7/

και κατεβαζεις το wizard και το firmware 8.2.6.5 που ειναι το τελευταιο ειτε κατεβαζεις απο την σελιδα της forthnet το 8.2.7.7

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3954

το firmware update με καλωδιο ethernet το περνας παντα.

επισης οτι δεν φαινεται το Ps4 οταν κανεις port forward δεν σημαινει οτι θα διαλεξεις το access point>λογικο ειναι να μην παιξει.

οταν κανεις port forward περα απο το να διαλεξεις την mac address εχει και μια επιλογη κατω κατω που γραφει User defined.εκει δινεις την ip του Ps4 που καλο ειναι να την εχεις δωσει καρφωτα για να μην υπαρχει περιπτωση να παρει αλλη.επισης το Nat type 3 σημαινει nat strict οτι ολα ειναι κλειστα.χωρις Port forward λογικο βεβαια.απλα δεν γινεται οπως καταλαβαινεις να κανεις port forward και για τα 2 playstation.μια πορτα δεν μποορει να γινει δυο φορες assign σε 2 ip.οποτε αν μου λες οτι ανοιξες ports δυο φορες μια στο thomson και μια στο tenda τοτε το tenda το ειχες σαν ρουτερ μαλλον και σε αφηνε να κανεις Port forward εκτος αν καταλαβα κατι εγω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, λοιπόν να τα βάλω σε μια σειρά, το Thompson το τσεκαρα εχει το τελευταίο f/w της Forthnet 8.2.7.7 το Tenda το εχω βαλει σε WISP Mode και εχει δικη του IP 192.168.2.1 και ολες οι συσκευές που συνδέονται με αυτό παίρνουν IP 192.168.2.xxx αρα σίγουρα αυτο είναι το πρόβλημα που δεν τις βλέπω στο Thompson για να κανω port forward.

 

Επειδή όμως δεν εχω εμπειρία με δίκτυα για πείτε μου ποια επιλογή πρέπει να το βάλω για να δουλέψει σαν access point;

 

Το Tenda υποστηρίζει τις εξης: AP mode, Client+AP Mode, WDS+AP Mode, WISP Mode (αυτο εχω βάλει) και τέλος το Wireless Router Mode.

 

Να διευκρινίσω οτι το repeater το εχω εγω στο διαμέρισμα μου στον Α' οροφο και το router ειναι στο απο πανω διαμέρισμα και δεν υπάρχει η επιλογή σύνδεσης των δυο με καλώδιο παρα μονο ασύρματα.

 

Να παραθεσω και το λινκ με το manual του Tenda: http://www.tenda.cn/tendacn/DownLoads/show.aspx?downid=1232

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταω το Maual>το wisp mode εχει Nat functions οποτε θες διπλα port forward.δυσκολο σαν λυση.αλλιως θελει One to one nat αν το υποστηριζει.

σε wds+ap ναι μεν παιζει αλλα πρεπει και το adsl router να εχει wds και  η πιθανοτητα να παιξει το wds με 2 διαφορετικες μαρκες ειναι πολυ δυσκολο.το εχω δοκιμασει με thomson και επαιζε μονο με wep και αυτο με προβληματα.

οποτε παμε υποχρεωτικα στο σωστο που ειναι το client+ap mode σελιδα 14 του manual.Οποτε εκει θα πρεπει ο dhcp να ειναι κλειστος στο tenda και να το βαλεις 192.168.1.253 αφου το thomson ειναι 192.168.1.254.πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτυο Ip οχι σε διαφορετικο.

αφου το κανεις αυτο κανε μια ευκολη δοκιμη.ανοιξε το Port πχ 4444 και βαλτο στο Mtorrent σε ενα Pc που παιρνει απο το repeater.

ανοιξε το Mtorrent Να τρεχει και πηγαινε στο www.canyouseeme.org να δεις αν ειναι ανοιχτο.ανοιξε το Port και σε tcp και σε Udp.

και μετα δοκιμασε το playstation αφου του δωσεις καρφωτη Ip.ακομα και να μην φαινεται στο thomson το Playstation δεν μας νοιαζει.απλα αντι για να διαλεξεις την Mac address του θα πας στο User defined και θα δωσεις την Ip του playstation

αν δεν παιξει για χ ψ λογο επειδη πχ δεν ξερειςολα τα port και αυτα τοτε μπορεις να δεις πιο πανω που εχουν γραψει πως να ανοιξεις απο cli ολα τα Port για μια Ip.

επισης δεν θες να δουλεψει σαν access point αλλα σαν repeater.access point σημαινει οτι παιρνει με καλωδιο ethernet και δινει ασυρματα .εσυ παιρνεις ασυρματα και δινεις ασυρματα ή και σε Καλωδιο.λογικα το Playstation μπορεις να το βαλεις ειτε με καλωδιο ethernet ειτε ασυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...