Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8 Nat Strict


hidd3n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, παρακολουθώ γενικά το forum για διάφορα θέμα αλλά δεν έκανα ποτέ λογαριασμό. Χρειάζομαι όμως την βοήθεια σας, μιας και δεν βρήκα απάντηση σε κάποιο από τα σχετικά topic που διάβασα.

 

Εδώ και 1 εβδομάδα έχω forthnet και το Thomson TG585 v8 που μου έδωσαν.

Από ταχύτητες είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς σε utorrent πιάνω 1,8-1,9 mb/s.

Αλλά σε παιχνίδι όπως Fifa 12, Cod MW3 μου δείχνει restricted net. Όχι ότι δεν μπορώ να παίξω (και άνετα θα μπορούσα να πω). Έχω κάνει port forward, κλείσιμο firewall router αλλά και των windows. Upnp enabled. Τίποτα. Με static ip ή χωρίς, πάλι τίποτα. Windows 7 x64, antivirus: Microsoft Essentials.

 

Δεν είμαι και πολύ σχετικός, απλά ψάχνω στο ίντερνετ και ακολουθώ οδηγίες (δεν ξέρω αν κάνω καλά :P) αλλά και πάλι δεν τα καταφέρνω.

 

Link Information

 

Uptime: 0 days, 0:39:19

 

DSL Type: G.992.5 annex A

 

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.164 / 20.064

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 19.540

 

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 11,15 / 137,73

 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 12,5

 

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 6,0

 

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

 

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Link (Remote): 0

 

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

 

FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.343

 

CRC Errors (Up/Down): 1 / 1

 

HEC Errors (Up/Down): 0 / 4

 

Ότι άλλη πληροφορία χρειάζεται να σας δώσω πείτε μου. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω απάντηση στο ερώτημά σου, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ στην πρόκληση.

Έχεις σπίτι δίπλα στο κτίριο του ΟΤΕ;

 

Πάρα πολλοί, μεταξύ αυτών και εγώ, βλέπουν αυτές τις ταχύτητες και ... ζηλεύουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω απάντηση στο ερώτημά σου, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ στην πρόκληση.

Έχεις σπίτι δίπλα στο κτίριο του ΟΤΕ;

 

Πάρα πολλοί, μεταξύ αυτών και εγώ, βλέπουν αυτές τις ταχύτητες και ... ζηλεύουν ...

 

Χαχα. Είναι σχετικά κοντά ναι και γενικά λόγω επαρχίας δεν έχει και κάθε σπίτι ίντερνετ εδώ και ειδικά forthnet ελάχιστοι... ίσως παίζει και αυτό ρόλο! :P

 

 

Επίσης να προσθέσω ότι ενώ ανοίγω πόρτες, στο canyouseeme.org λέει ότι είναι κλειστές. Να φταίει το modem? Γενικά είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω και 2 φωτογραφίες με τα βήματα που κάνω port forward sto modem:

 

Θέτω τις πόρτες που πρέπει να ανοιχτούν π.χ στο fifa

thomson1.png

 

Και μετά τις κάνω assign στο pc που θέλω.

thomson2.png

 

Επίσης και σε παιχνίδια ps3 nat stricted. Αλλά τονίζω ότι δεν έχω πρόβλημα με lag και disconnects!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα. Είναι σχετικά κοντά ναι και γενικά λόγω επαρχίας δεν έχει και κάθε σπίτι ίντερνετ εδώ και ειδικά forthnet ελάχιστοι... ίσως παίζει και αυτό ρόλο!

 

 

Επίσης να προσθέσω ότι ενώ ανοίγω πόρτες, στο canyouseeme.org λέει ότι είναι κλειστές. Να φταίει το modem? Γενικά είναι καλό;

 

 

δεν εχει να κανει ποσοι εχουν forthnet αλλα

α.αποσταση.

β.ποιοτητα χαλκου.

γ.ποσοι μετα στο ιδιο καλωδιο εχουν adsl η Isdn που γενικα κανουν crosstalk στην γραμμη σου η παρεμβολες να το πω με απλο τροπο.

δ.κλεισε firewall.δωσε static ip στο pc καλου κακου και κανε Port forward στην Ip και οχι στο giannis pc καλου κακου.

ε.ανοιξε τα Ports που θες και σε tcp και σε Udp απευθειας.

στ.κατεβασε πχ το mtorrent και βαλε μια πορτα απο αυτες μεσα στο προγραμμα και ασε το προγραμμα ανοιχτο και μετα πηγαινε στο www.canyouseeme.org και τρεξε το τεστ.το router μια χαρα ειναι και σταθερο αν και εχεις ηδη καλη γραμμη οποτε και με αλλο ρουτερ θα ησουν μια χαρα.

 

ολα τα ports εχεις σχεδον ανοιξει.αν ειναι κανε port forward απο το 1 εως το 65535 να τα ανοιξεις ολα να τελειωνεις:P

το κακο ειναι οτι δεν εχει σωστο dmz το Thomson.επισης το upnP αχρηστο ειναι .μπορεις να το κλεισεις αφου κανεις port forward.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλίνος οταν λες οτι δεν έχει σωστό dmz τι εννοείς ακριβώς; Οτι ακόμα και αν το ενεργοποιήσεις δε λειτουργεί; Έγραψα για αυτο το ρουτερ και στο θέμα του φίφα στο pc games για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που έχει ο φιλος με ένα φιλο μου και το ψάχνω να το βρώ έχει restrictive στο modem μεσα στο παιχνίδι και δε ξέρω τι ακριβώς να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλίνος οταν λες οτι δεν έχει σωστό dmz τι εννοείς ακριβώς; Οτι ακόμα και αν το ενεργοποιήσεις δε λειτουργεί; Έγραψα για αυτο το ρουτερ και στο θέμα του φίφα στο pc games για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που έχει ο φιλος με ένα φιλο μου και το ψάχνω να το βρώ έχει restrictive στο modem μεσα στο παιχνίδι και δε ξέρω τι ακριβώς να κάνω.

 

δεν εχει dmz με τον τροπο που εχουν ολα τα modem.δηλαδη που διαλεγεις ποια ip θα γινει dmz και ανοιγουν αυτοματα ολα τα ports.εδω κατα καποιο τροπο κανεις assign την dynamic ip στην lan ip που θες.δεν ξερω για ποιο λογο το εχουν κανει ετσι.εμενα δεν μου ειχε παιξει σωστα και με ειχε παιδεψει οποτε ειχα κανει Port forward.

Φίλε Poulinos δυστυχώς ακόμα restrictive μου δείχνει!

 

Στην photo 1 που ανέβασα παραπάνω το trigger protocol και trigger port τι σημαίνουν?

 

 

trigger protocol trigger port δεν βαζεις κατι.συνηθως αυτα ειναι για port triggering Κατι παρομοιο με Port forward.δοκιμασε αυτο που σου ειπα πιο πανω με το mtorrent.forthnet εχω και εγω και Thomson και εχω ανοιξει καποια ports για torrents κτλ και ειμαι οκ.επισης ανοιξε τα ports και σε tcp και σε Udp και αμα θες δοκιμασε να τα ανοιξεις ολα για να δεις .(αν και τωρα που εκανα δοκιμες αν του δωσω ενα τεραστιο range δεν μου πετυχαινει το port forward ενω με ποιο μικρα range ειναι οκ.).δοκιμασα να του ανοιξω ολα τα ports δηλαδη απο 1 εως 65534 αλλα δεν επαιξε.ενω του εδωσα πχ 1000 -4000 και λειτουργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα με το thomson tg585 που κανει το firewall status open αλλά είναι απο άλλο forum και δε ξέρω αν γίνεται να τη ποστάρω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trigger protocol trigger port δεν βαζεις κατι.συνηθως αυτα ειναι για port triggering Κατι παρομοιο με Port forward.δοκιμασε αυτο που σου ειπα πιο πανω με το mtorrent.forthnet εχω και εγω και Thomson και εχω ανοιξει καποια ports για torrents κτλ και ειμαι οκ.επισης ανοιξε τα ports και σε tcp και σε Udp και αμα θες δοκιμασε να τα ανοιξεις ολα για να δεις .(αν και τωρα που εκανα δοκιμες αν του δωσω ενα τεραστιο range δεν μου πετυχαινει το port forward ενω με ποιο μικρα range ειναι οκ.).δοκιμασα να του ανοιξω ολα τα ports δηλαδη απο 1 εως 65534 αλλα δεν επαιξε.ενω του εδωσα πχ 1000 -4000 και λειτουργησε.

 

Α, ναι ξέχασα να το αναφέρω, το έκανε αυτό με το utorrent και όλα οκ με έδειχνε στο canyouseeme. Επίσης άνοιξα όπως είπες τις πόρτες και σε tcp και σε udp.

 

Σε fifa και Mw3 ακόμα με δείχνει strict. Στο fifa βρίσκω κανονικά αντίπαλο, χωρίς lag, ούτε disconnects. Στο MW3 βρίσκει servers με ~125 ping. Μάλλον αν ήταν open θα έβρισκε και πιο καλούς ε? Α, επίσης παίζω και LoL όταν φορτώνει το loading screen δείχνει ~90 ping, καλό πιστεύω.

 

Βρήκα λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα με το thomson tg585 που κανει το firewall status open αλλά είναι απο άλλο forum και δε ξέρω αν γίνεται να τη ποστάρω εδώ.

 

Πες μας φίλε σε παρακαλώ ή και αν δεν θες στείλε pm! :)

 

 

Edit:

Να προσθέσω κάτι νέο. Προσπάθησα να κάνω ένα τεστ στην σελίδα pingtest.net και μου βγάζει αυτό:

pingtest1.png

 

Δεν έχω κανένα firewall ενεργοποιημένο, ούτε software ούτε του modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κάντε login στην σελίδα του router.

2) Ανάλογα το firmware μπορείτε να βάλετε on ή off το firewall. Κοιτάξτε το και άμα είναι on απενεργοποιήστε το, επίσης να βγάλετε και το UPnP.

3) Μην βάλετε να κάνετε port-forwarding στην εφαρμογή που θέλετε να ανοίξουν οι πόρτες.

4) Μετά πηγαίνετε στο pc σας και στον Πίνακα Ελέγχου και μετά στις Θέσεις Δικτύου και Κοινής χρήσης κάντε κλικ στο Τοπική Σύνδεση. Μετά κλικ στο Ιδιότητες. Κλικ στο Προτόκολλο Internet Έκδοση 4 (TCP/IPv4) και βάλτε static ip

π.χ. ip στο pc: 192.168.1.60, μάσκα ότι βάλει μόνο του και προεπιλεγμένη πύλη την ip του router. δλδ εδώ το 192.168.1.254. DNS βάλτε την ip του router πάλι και πατήστε ΟΚ για να κλείσουν τα παράθυρα.

5) Τώρα πρέπει να ενεργοποιήσετε το telnet στον υπολογιστή σας. Για όσους έχουν Windows 7 και Vista η διαδικασία είναι η ακόλουθη:

Πίνακας Ελέγχου και μετά Προγράμματα και Δυνατότητες. Μετά κλικ αριστερά στο Ενεργοποίηση ή Απενεργοποίηση Δυνατοτήτων των Windows. Επιλέξτε το Πρόγραμμα-Πελάτες Telnet και πατήστε OK. Θα τον βάλει στο pc σας σε λίγο.

6) Τώρα στην μπάρα αναζήτησης στην Έναρξη γράφουμε cmd και enter. τώρα γράψτε την εντολή: telnet %router-ip%" (όπου "%router-ip%" είναι η ip του router σας, όπως 192.168.1.254) δλδ telnet 192.168.1.254.

7) Βάλτε το login name του router. Αν δεν το αλλάξατε είναι Administrator με A κεφαλαίο και enter.

8) Pass του router. Άμα δεν το αλλάξατε απλά πατάτε enter χωρίς να γράψετε τίποτα.

9) Τώρα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ γράφτε την εντολή nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=%pc-ip%" (όπου "%pc-ip%" είναι η ip του pc σας, πχ 192.168.1.60. Αυτήν που βάλατε πριν στα Windows και πατήστε enter.

 

Παράδειγμα εντολής: nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.60

10) Γράψτε saveall. μετά γράψτε exit και μετά πάλι exit.

11) Απολαύστε το nat-open.

Πηγη : www.adslgr.com

Δε το εχω δοκιμασει στο φιλο μου αλλα απο κατω γραφουν οτι δουλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...