Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8 Nat Strict


hidd3n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, είπα να ξεθάψω αυτο το topic

 

υποθέτω οτι το PS4 έχει τον ίδιο τρόπο networking με το PS3, και θα πω ότι το πρόβλημα δεν είναι το forwarding στις πόρτες. το πρόβλημα είναι το STUN το οποίο για να παίξει πρέπει η εσωτερική ip να είναι ίδια με την εξωτερική. αυτό ρυθμίζεται από telnet δίνοντας την εντολή:

:connection bind application=CONE(UDP) port=3478
:saveall
Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υποθέτω οτι το PS4 έχει τον ίδιο τρόπο networking με το PS3, και θα πω ότι το πρόβλημα δεν είναι το forwarding στις πόρτες. το πρόβλημα είναι το STUN το οποίο για να παίξει πρέπει η εσωτερική πόρτες να είναι ίδια με την εξωτερική. αυτό ρυθμίζεται από telnet δίνοντας την εντολή:

:connection bind application=CONE(UDP) port=3478
:saveall

απλα και τα Port forward του ειναι λαθος διοτι εχει ενα nat του thomson και εχει και δευτερο Nat μετα με το tenda.πρεπει να το κανει transparent το tenda αλλιως δεν θα ανοιχτει ποτε κανενα Port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα και τα Port forward του ειναι λαθος διοτι εχει ενα nat του thomson και εχει και δευτερο Nat μετα με το tenda.πρεπει να το κανει transparent το tenda αλλιως δεν θα ανοιχτει ποτε κανενα Port.

 

ναι, να πω την αλήθεια δεν διάβασα όλο το κείμενο, μάλλον αυτό που γράφω θα το δει πρώτα να δουλεύει με το pc του αδερφού του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, να πω την αλήθεια δεν διάβασα όλο το κείμενο, μάλλον αυτό που γράφω θα το δει πρώτα να δουλεύει με το pc του αδερφού του.

το δικο του Playstation περναει απο κατι σαν  repeater το οποιο ομως εχει Nat .οποτε θα πρεπει ειτε να αλλαξει το Mode,ειτε διπλα Port forward,ειτε One to one nat αν μπορει να το κανει αλλιως δεν θα βγει ποτε Nat open.του αδερφου του ειναι playstation και αυτο οχι pc αλλα ουτε αυτος εχει κανει Port forward.βεβαια αν τα Playstation θελουν να εχουν Nat open θα εχουμε θεμα διοτι χρησιμοποιουν ιδια Ports οποτε δεν μπορει να τα κανει Port forward σε 2 ip.

οποτε εκει δεν ξερω τι μπορει να γινει η αν γινεται να χρησιμοποιηθουν αλλα Ports.η το ενα με dmz και το αλλο με Port forward....σιγουρα ειναι πιο ευκολο οι δοκιμες να γινουν σε οποιον συνδεεται στο Thomson ή να δοκιμασει πρωτα πχ με το Mtorrent διαμεσω του repeater για να δει αν ανοιγουν τα ports και μετα να παει στο Ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, Playstation εννοούσα οχι PC :P η κούραση της παρασκευής χεχε..!

και ξαναλέω οτι δεν έχει πρόβλημα με το portfoward το PS, μια χαρά κάνει μέσω upnp από όσο ξέρω. εκεί που ζορίζεται είναι στο ότι η διαδικασία επικοινωνίας με τους PS servers γίνεται μέσω STUN.

 

τα Technicolor ως γνωστόν χρησιμοποιούν symmetric nat, οπότε το STUN δεν δουλεύει με symmetric nat.

STUN does work with three types of NAT: full cone NATrestricted cone NAT, and port restricted cone NAT. In the cases of restricted cone or port restricted cone NATs, the client must send out a packet to the endpoint before the NAT will allow packets from the endpoint through to the client. STUN does not work with symmetric NAT (also known as bi-directional NAT) which is often found in the networks of large companies. Since the IP address of the STUN server is different from that of the endpoint, in the symmetric NAT case, the NAT mapping will be different for the STUN server than for an endpoint. TURN offers better results with symmetric NAT.

 

μπορεί να θέλει και σε άλλα service το ίδιο, αλλά δεν ξέρω σίγουρα, και δεν πρόκειται να προτείνω να ανοίξει 40 ports όπως κάνουν όλοι στο ιντερνετ.

 

έτσι, με την παρακάτω εντολή, αναγκάζουμε το STUN μόνο να παίξει μέσω Cone Nat.

:connection bind application=CONE(UDP) port=3478

τώρα σε περίπτωση που θέλουν να "μιλήσουν" και τα δύο PS4... δεν ξέρω τι θα γίνει.. θα έχει ενδιαφέρον να δούμε :P - εκτώς απο CONE έχει και GAME και LOOSE επιλογές... -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, Playstation εννοούσα οχι PC :P η κούραση της παρασκευής χεχε..!

και ξαναλέω οτι δεν έχει πρόβλημα με το portfoward το PS, μια χαρά κάνει μέσω upnp από όσο ξέρω. εκεί που ζορίζεται είναι στο ότι η διαδικασία επικοινωνίας με τους PS servers γίνεται μέσω STUN.

 

τα Technicolor ως γνωστόν χρησιμοποιούν symmetric nat, οπότε το STUN δεν δουλεύει με symmetric nat.

 

μπορεί να θέλει και σε άλλα service το ίδιο, αλλά δεν ξέρω σίγουρα, και δεν πρόκειται να προτείνω να ανοίξει 40 ports όπως κάνουν όλοι στο ιντερνετ.

 

έτσι, με την παρακάτω εντολή, αναγκάζουμε το STUN μόνο να παίξει μέσω Cone Nat.

:connection bind application=CONE(UDP) port=3478

τώρα σε περίπτωση που θέλουν να "μιλήσουν" και τα δύο PS4... δεν ξέρω τι θα γίνει.. θα έχει ενδιαφέρον να δούμε :P - εκτώς απο CONE έχει και GAME και LOOSE επιλογές... -

αρκει να εχει ανοιχτο to upnp οπως λες που απο default ειναι ανοιχτο.εγω το κλεινω.προτιμω να ανοιγω Ports παρα να αφησω το Upnp να κανει τα δικα του οποτε εκει δεν το γλυτωνω το port forward.ναι τωρα για το stun δεν ξερω τι θα γινει με τα δυο Ps4.για Port forward σιγουρα δεν μπορει να βαλει τα ιδια Ports.

αυτο που κανουν με το nat που ειναι στο Post 15 στην ουσια ανοιγει ολα τα Ports σαν dmz απο οτι εχω καταλαβει .οχι μονο 40:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα κατάφερα!! Έβαλα το TENDA client + AP απο το Thompson επέλεξα την ip του ps4 και είπα use always the same ip, up np enable έβαλα και τα ports που θέλει και έπαιξε ΝAT 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα κατάφερα!! Έβαλα το TENDA client + AP απο το Thompson επέλεξα την ip του ps4 και είπα use always the same ip, up np enable έβαλα και τα ports που θέλει και έπαιξε ΝAT 2!

για αυτο προσεχε με τα repeater>να διαβαζεις το manual για να καταλαβαινεις τι κανει το καθε mode.σκοπος ειναι αυτο που θα διαλεξεις να μην εχει nat.επισης εφοσον δεν εχει Nat θα πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτιο οι ip Πχ 192.168.1.χ ενω συνηθως οταν εχεις nat Οπως ειχες εσυ με το wisp τοτε εχουν διαφορετικες Ip σε διαφορετικα subnet πχ 192.168.2.χ και 192.168.1.χ..

και λογω nat για αυτο δεν εβλεπες την Ip του Ps4 στο thomson και εβλεπες μονο το access point αφου δεν επαιρνει το Ps4 απο το Thomson.τωρα περα απο το Upnp μπορεις να κανεις και Port forward χωρις προβλημα.το Upnp ισως να μην χρειαστει καν αφου ανοιξες τα port που θες.τo always use the same ip address θα ηταν το ιδιο με το να βαλεις static στο Playstation.αν και στο Port forward αν δεν βαλεις Ip και βαλεις mac address και να μην διαλεγες το Use always the same ip δεν θα ειχες θεμα αφου το Port forward δεν θα ψαχνε την Ip αλλα την Mac address οποτε θα παιζε οτι Ip και αν επαιρνε το Playstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο προσεχε με τα repeater>να διαβαζεις το manual για να καταλαβαινεις τι κανει το καθε mode.σκοπος ειναι αυτο που θα διαλεξεις να μην εχει nat.επισης εφοσον δεν εχει Nat θα πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτιο οι ip Πχ 192.168.1.χ ενω συνηθως οταν εχεις nat Οπως ειχες εσυ με το wisp τοτε εχουν διαφορετικες Ip σε διαφορετικα subnet πχ 192.168.2.χ και 192.168.1.χ..

και λογω nat για αυτο δεν εβλεπες την Ip του Ps4 στο thomson και εβλεπες μονο το access point αφου δεν επαιρνει το Ps4 απο το Thomson.τωρα περα απο το Upnp μπορεις να κανεις και Port forward χωρις προβλημα.το Upnp ισως να μην χρειαστει καν αφου ανοιξες τα port που θες.τo always use the same ip address θα ηταν το ιδιο με το να βαλεις static στο Playstation.αν και στο Port forward αν δεν βαλεις Ip και βαλεις mac address και να μην διαλεγες το Use always the same ip δεν θα ειχες θεμα αφου το Port forward δεν θα ψαχνε την Ip αλλα την Mac address οποτε θα παιζε οτι Ip και αν επαιρνε το Playstation.

εχεις δικιο, αλλα με ταλαιπωρησε μπορω να πω γιατι χωρις το Upnp και μονο με Port-forward το PS4 επεμενε να διχνει ΝΑΤ3! και μου ειχε σπασει τα νευρα γιατι δεν κρατουσε την ρυθμιση του upnp. Παντως οταν επιχειρουσα να βαλω Manual IP απο το PS4 δεν δουλευε το ιντερνετ. μονο με την επιλογη του thompson που ειχε για use the same ip επαιζε.

Επισης εχω ενα μικρο θεμα με τις φορητες συσκευες iPhone/iPad ενω διχνουν συνδεδεμενες στο wifi δεν εχουν προσβαση στο ιντερνετ, για να μπορεσουν να εχουν προσβαση θα πρεπει να κλεισω το wifi στα iPhone/iPad Και να το ξανα-ανοιξω για να ξανασυνδεθουν και ετσι δουλευει... τωρα αυτο δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με το PS4. Αν και δείχνει ότι είναι NAT type 2, (χτες βράδυ έβαλα static ip, τους DNS Servers της Forthnet και έκανα port forward τα ports που πρέπει να κάνω), παρόλα αυτά είχαμε πρόβλημα με 2 φίλους μου δε μπορούσαμε να μιλήσουμε 3 στο ίδιο party, πάντα πετούσε κάποιον από τους 3 έξω (μάλλον δε τον ακούγαμε). Τελικά βγήκα εγώ μπήκε ο 2ος και μετά ξαναμπήκα και μετά ήταν οκ. Επίσης στο FIFA 15 μου βγάζει nat restrict και με πολύ δυσκολία μπορώ να παίξω online (με τους 2 φίλους μου κανένα πρόβλημα όλοι τους μένουν Αθήνα. Το ίδιο και στο Destiny μου λέει ότι έχω NAT restrict και (ευτυχώς πολύ σπάνια). με πετάει έξω από τους severs της Bungie. Αλλά παίζω κανονικά πάντως. Έχω και εγώ το Thomson 585 v8. Πριν από μερικούς μήνες και πριν πουλήσω το PS3, έβαλα static ip στο ρούτερ και μέσω τελνετ άνοιξα πορτς και το νατ του PS3 έγινε 1. Δεν είχα κανένα πρόβλημα από κει και πέρα. Ούτε στο PC μου ούτε στο PS3. Τώρα όμως με το PS4 έχω προβλήματα και παρόλο που τα έκανα σωστά πάλι type 2 μου βγάζει. Κανονικά δε θα έπρεπε να έχω πρόβλημα στο chat ή στο FIFA 15, αλλά δε ξέρω τι γίνεται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

 

Edit: η 443 port δεν ανοίγει ούτε στο TCP ούτε το UDP. Αντίθετα οι 80, 1935 και 3478 ανοίγουν κανονικά. Τι γίνεται δε ξέρω. Υπάρχουν και άλλες ports να ανοίξω για το PS4? Ξέρει κάποιος; Επίσης το UPNP είναι κλειστό για το PS4, μήπως πρέπει να το ανοίξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με το PS4. Αν και δείχνει ότι είναι NAT type 2, (χτες βράδυ έβαλα static ip, τους DNS Servers της Forthnet και έκανα port forward τα ports που πρέπει να κάνω), παρόλα αυτά είχαμε πρόβλημα με 2 φίλους μου δε μπορούσαμε να μιλήσουμε 3 στο ίδιο party, πάντα πετούσε κάποιον από τους 3 έξω (μάλλον δε τον ακούγαμε). Τελικά βγήκα εγώ μπήκε ο 2ος και μετά ξαναμπήκα και μετά ήταν οκ. Επίσης στο FIFA 15 μου βγάζει nat restrict και με πολύ δυσκολία μπορώ να παίξω online (με τους 2 φίλους μου κανένα πρόβλημα όλοι τους μένουν Αθήνα. Το ίδιο και στο Destiny μου λέει ότι έχω NAT restrict και (ευτυχώς πολύ σπάνια). με πετάει έξω από τους severs της Bungie. Αλλά παίζω κανονικά πάντως. Έχω και εγώ το Thomson 585 v8. Πριν από μερικούς μήνες και πριν πουλήσω το PS3, έβαλα static ip στο ρούτερ και μέσω τελνετ άνοιξα πορτς και το νατ του PS3 έγινε 1. Δεν είχα κανένα πρόβλημα από κει και πέρα. Ούτε στο PC μου ούτε στο PS3. Τώρα όμως με το PS4 έχω προβλήματα και παρόλο που τα έκανα σωστά πάλι type 2 μου βγάζει. Κανονικά δε θα έπρεπε να έχω πρόβλημα στο chat ή στο FIFA 15, αλλά δε ξέρω τι γίνεται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

 

Edit: η 443 port δεν ανοίγει ούτε στο TCP ούτε το UDP. Αντίθετα οι 80, 1935 και 3478 ανοίγουν κανονικά. Τι γίνεται δε ξέρω. Υπάρχουν και άλλες ports να ανοίξω για το PS4? Ξέρει κάποιος; Επίσης το UPNP είναι κλειστό για το PS4, μήπως πρέπει να το ανοίξω;

α.δοκιμασε να ανοιξεις το Upnp>β.κανε αυτο που εγραψε πιο πανω ο φιλος για το stun.επισης δοκιμασε και την εντολη που ανοιγει ολα τα ports για το ps4.

αν δεν εχεις προσβαση στο cli interface θα πρεπει ειτε να ανοιξεις το Telnet ή να κατεβασεις το config και να τα πειραξεις εκειμεσα και μετα να ξανακανεις Upload το config.υπαρχει και η λυση να περασεις generic firmware βεβαια οποτε το Telnet να ειναι ανοιχτο απο την αρχη.γενικα ριξε μια ματια στο θεμε αυτο που εγραψες οπως και στο

http://www.insomnia.gr/topic/542163-thomson-tg585-v7-nat-strict-type-3-destiny-ps4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ανοίγω ports για το FIFA 15. Να δω πρώτα με αυτό τι θα γίνει και μετά θα κάνω και το άλλο που λες. Αλλά έχω ένα πρόβλημα. Κανονικά ανοίγω το telnet (έχω κάνει την διαδικασία με το confi file), αλλά δε μπαίνει με το pass που βάζω και που ξέρω ότι είναι κοινό για όλους, Administrator. με το Α κεφαλαίο. όπως το ίδιο και με το username. Μήπως κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ανοίγω ports για το FIFA 15. Να δω πρώτα με αυτό τι θα γίνει και μετά θα κάνω και το άλλο που λες. Αλλά έχω ένα πρόβλημα. Κανονικά ανοίγω το telnet (έχω κάνει την διαδικασία με το confi file), αλλά δε μπαίνει με το pass που βάζω και που ξέρω ότι είναι κοινό για όλους, Administrator. με το Α κεφαλαίο. όπως το ίδιο και με το username. Μήπως κάνω λάθος;

μαλλον εχεις αλλαξει τον κωδικο.αν τον εχεις αλλαξει θα βαλεις τον ιδιο κωδικο που βαζεις οταν μπαινεις απο το web interface.αν δεν τον εχεις αλλαξει θα πρεπει να παιζει το Administrator και χωρις Password εκτος αν δενεχεις firmware της forthnet.

εχεις δικιο, αλλα με ταλαιπωρησε μπορω να πω γιατι χωρις το Upnp και μονο με Port-forward το PS4 επεμενε να διχνει ΝΑΤ3! και μου ειχε σπασει τα νευρα γιατι δεν κρατουσε την ρυθμιση του upnp. Παντως οταν επιχειρουσα να βαλω Manual IP απο το PS4 δεν δουλευε το ιντερνετ. μονο με την επιλογη του thompson που ειχε για use the same ip επαιζε.

Επισης εχω ενα μικρο θεμα με τις φορητες συσκευες iPhone/iPad ενω διχνουν συνδεδεμενες στο wifi δεν εχουν προσβαση στο ιντερνετ, για να μπορεσουν να εχουν προσβαση θα πρεπει να κλεισω το wifi στα iPhone/iPad Και να το ξανα-ανοιξω για να ξανασυνδεθουν και ετσι δουλευει... τωρα αυτο δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει...

μπορει να ηθελε αυτο για το stun που λεει ο φιλος πιο πανω ή μπορει να μην ειχες ολα τα ports.επισης παραξενο να μην κραταει την ρυθμιση του Upnp.μπορεις να κανεις και saveall απο το cli interface για να σωσει τα παντα.επισης αυτο με την ip δεν μου στεκει να δινεις καρφωτα και να μην παιζει.πρεπει να βαλεις πχ 192.168.1.30 subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.254.τωρα για dns ειτε βαζεις 192.168.1.254 ειτε τους παροχου ειτε free πχ google 8.8.4.4.εχω λαπτοπ με καρφωτες ip και ολα οκ.

για τις apple δοκιμασε να αλλαξεις καναλι η δοκιμασε απο wpa2 να πας σε wpa ή το αναποδο.αλλιως μονο αμα δοκιμασεις με αλλο firmware.επισης ολα αυτα με την static ip μηπως ηταν επειδη ειχες λαθος mode στο tenda οποτε και εβαζες λαθος ip ή λαθος gateway?τωρα για το iphone κτλ απο το tenda παιρνουν?αν ναι κανε εκει τις αλλαγες στο καναλι.αν και για μενα το Tenda δυστυχως δεν ειναι κατι αξιολογο.Μηπως επισης το οτι εβγαζε nat3 ηταν πριν κανεις την αλλαγη στο tenda?που παλι λογικο ακομα και Upnp να ειχες ανοιξει και port forward που ειχες κανει παλι να μην παιζει εφοσον το tenda ειχε nat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχεις αλλαξει τον κωδικο.αν τον εχεις αλλαξει θα βαλεις τον ιδιο κωδικο που βαζεις οταν μπαινεις απο το web interface.αν δεν τον εχεις αλλαξει θα πρεπει να παιζει το Administrator και χωρις Password εκτος αν δενεχεις firmware της forthnet.

 

 Οκ. μπήκα τώρα. Ευχαριστώ.

μπορει να ηθελε αυτο για το stun που λεει ο φιλος πιο πανω ή μπορει να μην ειχες ολα τα ports.επισης παραξενο να μην κραταει την ρυθμιση του Upnp.μπορεις να κανεις και saveall απο το cli interface για να σωσει τα παντα.επισης αυτο με την ip δεν μου στεκει να δινεις καρφωτα και να μην παιζει.πρεπει να βαλεις πχ 192.168.1.30 subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.254.τωρα για dns ειτε βαζεις 192.168.1.254 ειτε τους παροχου ειτε free πχ google 8.8.4.4.εχω λαπτοπ με καρφωτες ip και ολα οκ.

για τις apple δοκιμασε να αλλαξεις καναλι η δοκιμασε απο wpa2 να πας σε wpa ή το αναποδο.αλλιως μονο αμα δοκιμασεις με αλλο firmware.

 

Έκανα αυτό που είπε ο φίλος. Τώρα πρέπει να ανοιγοκλείσω το ρούτερ; Δε νομίζω έτσι. Έβαλα DNS της Forthnet και για static έβαλα καρφωτά 192.168.1. και ένα μεγάλο νούμερο με 3 ψηφία. Δε νομίζω αυτό να έχει σχέση. Πάντως και με τα Ports για το FIFA ανοιχτά δεν έγινε τίποτα. Είμαι φυσικά με καλώδιο όχι με Wi Fi.

 

Έκανα και αυτό που είπε ο φίλος για το STUN και άνοιξα τα ports για το FIFA τίποτα... Τι στο καλό γίνεται ρε γμτ...

Η port 443 στο TCP δεν ανοίγει με τίποτα. Έχει γούστο να είναι αυτό το πρόβλημα με το FIFA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...