Προς το περιεχόμενο

αγορα 55αρας και πανω τηλεορασης


sotiris36

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορεις να λες οτι θες αλλα μετα μη κλαιγεσαι οταν σου κανουν κριτικη.

Μαλλον εσυ κλαιγεσαι εγω δεν ειπα τιποτα.

Εσυ αντιδρας σ'αυτα που λεω οποτε μην κλαιγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκοτάδι ισχύει, αλλά ο τετραγωνισμένος χώρος τι σχέση έχει; Μόνο τετράγωνο δεν είναι το σαλόνι μου. Τεσπά, μην το πάμε αλλού, μόλις είδα το ποστ του φίλου που λέει για πολλές ώρες καθώς και για διάφορο υλικό προβολής, οπότε το ξεχνάμε το προβόλι.

 

Περίμενε λίγο φίλε, και χτύπα την Panasonic VT50. Αλλά και την VT30 να πάρεις, πάλι πλάκα θα πάθεις με την εικόνα της ;)

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις αποψεις σας.ομολογω οτι με βοηθησαν αρκετα!θα δω και την πτωση τιμων που μπορει να υπαρχει και 2-3 μηνες και βλεπουμε.ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά είπες, αυτή είναι η αποψή σου.

Ένας άλλος μπορεί να έχει μια άλλη άποψη.

Εσύ θα την σεβαστείς; Αυτός μπορεί να την λέει;

 

Όχι, δεν θα τη σεβαστώ. Από πότε πρέπει να δείχνουμε σεβασμό σε ατεκμηρίωτες απόψεις - ανακρίβειες και να τις θεωρούμε ισότιμες με τεκμηριωμένες απόψεις των εγκυρότερων sites του χώρου.

 

Αυτό το θέμα με τη διαφορετική άποψη έχει καταντήσει γελοίο. Μπαίνει ένα review τεκμηριωμένο και με στοιχεία και θέλετε να μας πείσετε ότι είναι απλά μια άποψη, όπως και η πιθανή αντίθετη άποψη του χρήστη "Δεινόσαυρου" σε ένα φορουμ. Αυτό δεν είναι ελευθερία έκφρασης, βιασμός της λογικής είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα τη σεβαστώ. Από πότε πρέπει να δείχνουμε σεβασμό σε ατεκμηρίωτες απόψεις - ανακρίβειες και να τις θεωρούμε ισότιμες με τεκμηριωμένες απόψεις των εγκυρότερων sites του χώρου.

 

Αυτό το θέμα με τη διαφορετική άποψη έχει καταντήσει γελοίο. Μπαίνει ένα review τεκμηριωμένο και με στοιχεία και θέλετε να μας πείσετε ότι είναι απλά μια άποψη, όπως και η πιθανή αντίθετη άποψη του χρήστη "Δεινόσαυρου" σε ένα φορουμ. Αυτό δεν είναι ελευθερία έκφρασης, βιασμός της λογικής είναι.

Πες οτι εμπαιναν 100 ατομα εδω τωρα και ο καθενας ειχε απο μια διαφορετικη αποψη.

Τι θα πρεπει να γινει να δωσει ο καθενας απο ενα review και να μην βγει ακρη και να διαφωνουν ή να πει ο καθενας την γνωμη του και να τελειωσει εκει το θεμα?

Εγω δεν ειπα ποτε σε κανεναν γιατι λες αυτο και γιατι προτεινεις κατι τετοιο.Καλα κανεις που το λες και το προτεινεις και πολυ καλα κανεις που βαζεις και τα review γιατι ισως ξερεις 10000000000000000000 περισσοτερα απο εμενα.

Δεν εχω κανενα θεμα ουτε με σενα αλλωστε ουτε με κανεναν κουβεντα κανω.

Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι λεω και πως το βλεπω το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ έχω κάποιο θέμα με σένα φίλε μου. Θέμα έχω με την άποψη ότι δεν υπάρχει αντικειμενική πραγματικότητα και ότι όλα είναι υποκειμενικά. Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θέματα όπως ποιός επεξεργαστής, ποιά τηλεόραση, ποιό αυτοκίνητο είναι καλύτερο μου λες δλδ ότι όλα είναι υποκειμενικά?

 

Εσύ πώς αγόρασες επεξεργαστή? Είδες τα κουτιά και πήρες intel επειδή σου άρεσε το μπλεδακι ή amd επειδή σου άρεσε το πρασινόμαυρο ή το κόκκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εννοω αυτο απλα σαν αντικειμενικο μπορει να σου πει καποιος πως αφου η samsung ειναι η μεγαλυτερη εταιρια πρωτη σε πωλησεις σε σχεση με τις υπολοιπες αρα και η τελευταια tv που εβγαλε αντικειμενικα ειναι και η καλυτερη απ'ολες.

Δεν ειναι ετσι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση οτι όλα επαναλαμβάνονται ξανά και ξανά. Η τηλεόραση αποτελεί μέσο ψυχαγωγίας και οχι αποκλειστικά μεσο προβολής. Το θεμα ρεαλιστική εικονα ειναι οντως αντικειμενικό. Οι πλασμα εχουν αυτην την κατεύθυνση καιρό τωρα. Το πως ομως αρεσει στον καθενα δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο αλλά υποκειμενικό. Εχει δικαίωμα καποιος να προτιμά την δυναμική και ''εντυπωσιακή'' εικονα των led lcd παρα την ρεαλιστική και χαλαρή των πλάσμα. Εαν ζήταγε πάνελ για στούντιο ισως τοτε ναι να ήμασταν πιο αυστηροί.

 

Αρα το σωστό φίλε μου ειναι να πας κάποια βόλτα στα κατάστημα να τις δεις απο κοντα για να καταλήξεις τι σου αρέσει.

 

Απο την άλλη εχω μια ένσταση για καποια γραφόμενα συμφορουμιτων άνωθεν.. Δέχομαι και το εχω πει κιολας οτι στην κατηγορία των 500€ οι πλάσμα υπερέχουν κατα κανόνα απο τις lcd. Στα 2500€+ όμως δεν ειναι ετσι και κανένας δεν μπορεί να αποκαλεί κακη μια τηλεόραση οπως η ES8000.

 

Για του λόγου το αληθές καλο ειναι να μην φανατίζεστε με εταιρίες και μοντέλα εφόσον θέλετε να ειστε αντικειμενικοί. Που θέλω να καταλήξω? Ναι η VT30 δεν ειναι ευαγγέλιο στις TV εδω και καιρο. Μπορεί στο budget της να ειναι αρίστη. Δεν είναι όμως και ανίκητη.

 

Η D8000 για την ακρίβεια σε review εδωσε μεγαλύτερο contrast σε ANSI Pattern απο την VT30 κατα 1700 μονάδες..

http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/SamsungUE55D8000/voting.jpg http://www.fullhd.gr/images/stories/2011/Reviews/TV/PanaosnicTXP50VT30E/vote.jpg

Απο μονο του αυτο δεν λεει τίποτα, αλλα σημαίνει οτι καποια πράγματα ευκολα ανατρέπονται. Οπως η κυριαρχία των πλασμα σε απόλυτες τιμές κοτραστ.

 

Η ES8000 βελτιωμένη πλέων και στο 3D και στο Contrast αλλα το βασικότερο στην κίνηση οπου η D8000 υστερούσε (σε σχεση με την vt30). Εχω κάνει σχετικό review το οποίο και εχω δημοσιεύσει στο avclub με δικα τους motion tests. Ολοι παραδέχονται οτι οι αλγόριθμοι της ειναι πολυ καλοί.

Για την ακρίβεια σε κίνηση 1080/50 και 720/60 η ES 8000 αρίστευσε οπου η Panasonic εδωσε σφάλματα. Ακομα και στο τεστ 1080/24 Έδωσε σταθερότερη συμπεριφορά σε on - off patterns. Η πανασονικ εκει μονο εδωσε σε κυλιόμενο μυνημα λιγο πιο καθαρό αποτέλεσμα στο motion flow αλλα....γεματο artifacts.

 

Καταλήγω στο γεγονός οτι μιλαμε για μια hi-end τηλεόραση πλήρως παραμετροποίησιμη με ενα σωρό νέες τεχνολογίες που δεν περνάνε αμελητέες, τεχνολογίες που ειναι αναβαθμίσιμες σε επίπεδο hardware μεχρι και το 2017!. Δεν λεω ποια τηλεόραση ειναι καλύτερη αλλα κανεις δεν μπορεί να πει οτι ειναι κακη.. Μην τα ισοπεδώνουμε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμουν στο τσακ να παρω πανω απο 55'' τηλεοραση αλλα τελευταια στιγμη αποφασισα να κρατησω την 40αρα LCD μου για τηλεοραση ενω τελικα για τις ταινιες μου αγορασα εναν bluray 3D projector Epson tw9000 που σκοτωνει και βλεπω στις 106''. Πηρα και ενα καλο ηχοσυστημα και το village center ειναι πολυ λιγο μπροστα στο σπιτι μου :-D

 

Παντως η πανασονικ 55vt30 παλιωσε και αν θυμαμαι καλα η καινουργια που βγηκε ειναι η 55vt50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Village center ας πρόσεχε! Δεν είπαμε ότι πρέπει να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί;

Τι ηχοσύστημα έχεις; Για τον Denon AVR-2312 τι γνώμη έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...