Προς το περιεχόμενο

Crucial M4 128GB - 120€ | Crucial M4 64GB - 75€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sata II 300MB/s

SATA III 600 MB/s

 

SSD ~500 MB/s >> άρα με SATA II χάνεις 200+ MB/s (πάιζεις στα 300Mb/s)

 

τώρα αν έχει Marver SATA III (PCIe) θά'χεις 300-400 MB/s.

 

το καταλαβαίνω ότι αυτές οι τεχνικές προδιαγραφές

 

στην πράξη όμως θα έχει σημαντική διαφορά; μη με βάλετε τώρα να αλλάξω και μητρική... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όχι δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά...

 

έτσι κι αλλιώς για να δεις αυτές τις ταχύτητες θα πρέπει να έχεις πάνω από έναν SSD στο PC σου και να μεταφέρεις αρχεία από τον ένα στον άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταλαβαίνω ότι αυτές οι τεχνικές προδιαγραφές

 

στην πράξη όμως θα έχει σημαντική διαφορά; μη με βάλετε τώρα να αλλάξω και μητρική... :rolleyes:

 

 

 

ούτε καν...!εγω έχω MARVEL και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω και μητρική. απλά περιμένω να πέσουν..

 

Θα δεις τεράστια διαφορά!! απο τα 100 που ήσουν θα πας στα ~300 MB/s...

αλλά η αντιληπτή διαφορά θα είναι κυρίως στους χρόνους απόκρισης(και ΙΟPS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λόγους εργασίας το PC μου έχει XP. Κάνει να βάλω SSD;

Dell με sata-2 onboard.

 

Θα προσέξεις το alignment των partition σου μόνο.

Ακολούθησε τις ίδιες οδηγίες που δίνουν για εγκατάσταση/cloning XP σε συμβατικούς δίσκους που χρησιμοποιούν 4Kb sectors.

 

Ειδικότερα, εάν έχεις και AHCI οδηγούς για τον ελεγκτή SATA της μητρικής σου, θα δεις θεαματική βελτίωση.

 

Το κακό είναι πως στα XP δεν έχεις TRIM. Έτσι, ειδικά αν εξαντλήσεις μεγάλο μέρος της χωρητικότητας, η απόδοση του δίσκου κατά την εγγραφή θα πέσει κατακόρυφα. Αν το μόνο λειτουργικό που έχεις πρόσβαση είναι τα XP, δεν υπάρχει άλλη λύση δυστυχώς από ένα περιοδικό image, secure erase του δίσκου και επαναφορά του image πάλι.

 

Εάν μπορείς να τον συνδέσεις κάπου με Win7 ή σε κάποιο partition μηχανικού δίσκου στο ίδιο μηχάνημα μπορείς να έχεις και Win7, κάνεις boot εκεί και βρίσκεις αυτά τα utilities που γράφουν γεμίζουν όλο το partition των XP με ένα χαζό αρχείο και μετά το σβήνουν, ώστε να Win7 να ενημερώσουν το δίσκο μέσω TRIM για το ποιά sectors αδειάσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και σε εμενα χτες (Κλασσικα τα κωλοΕΛΤΑ αφησαν χαρτακι χωρις να χτυπησουν :@ ) και πηγα και τον πηρα πριν λιγο επεσα με τα μουτρα στα Format κλπ και παρολο οτι εχω τον Marvel 9 κατι Controller ιδου τα results(Sata 3 παντα).

 

Οχι οτι εμπιστευομαι την αξιολογιση των Windows αλλα ιδιο Score εχω και με τον Vertex 3 Max IOPS και 7.3 με τα Velociraptorακια μου σε Raid 0.

 

Thanx again PoLOs

post-55446-0-49753000-1337194073_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκαμε ποιος spammarei τους ασσους στα αστερια των θεματων που ανοιγει ο pOLos :D

 

Γιατι τοση επιθετικοτητα ρε Chris;

 

Οταν ο pOLos ανεβασε τις προσφορες του για τους SSDs η φθηνοτερη τιμη στο Ελλαντα ηταν τα 169€ για τους ιδιους σκληρους.

 

Οπως παρατηρησε ο Matrixxx και πολλοι απο εμας με το που δημοσιοποιουνται οι τιμες του Amazon τα μαγαζακια που να εισαι σιγουρος παρακολουθουν το νουμερο 1 site τεχνολογιας αμεσως ριχνουν αρκετα και αυτοι τις τιμες αφου βλεπουν τα ευρουλακια να πηγαινουν Αγγλια και οχι σε αυτους για να κανουν αλλη μια πισινα ή να παρουν ενα ακομα Kayenne απο τον βλακα που θα τον αγορασει στην παλια τιμη.

 

Ο pOLos ο Matrixxx και τα παιδια που ασχολουνται με το να μοιραζονται τις προσφορες προσφερουν σε αυτο το Forum σχολια σαν το δικο σου κανουν το ακριβως αντιθετο.

 

Και στην τελικη βρες μου εσυ ρε Christara ενα ελληνικο μαγαζι που βγαζει πραγματικες προσφορες σε ολα τα προιοντα σε σταθερη βαση και ανοιξε και εσυ οχι ενα αλλα 100 θεματα.

 

(Α και σημειωση σημερα που πηγα στα ΕΛΤΑ Ηρακλειου Κρητης να παρω τους 2 σκληρους που ειχα παραγγειλει ηταν τουλαχιστον αλλα 5~7 αλλα δεματα απο Amazon το τρενο δεν γυριζει πισω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pOLoS άλλο κατάστημα εκτός από το amazon.co.uk δεν ξέρεις; μας έχεις ζαλίσει με τις δήθεν προσφορές που βρίσκεις και μας τα έχεις κάνει πασχαλινά. Εντάξει το καταλάβαμε, μπορούμε να ψάξουμε και εμείς το amazon.co.uk , αν δεν είναι καμία προσφορά της προκοπής μην σπαμάρεις όμως άλλο εδω μέσα σε παρακαλώ.

 

άλλο προσφορά, άλλο φυσιολογική πτώση τιμών σε ένα προιόν βλέπε SSD δίσκοι αυτή την περίοδο.FFS

 

απο αυριο θα σου ποσταρω καθε μερα προσφορες απο το getitnow kai to eshop.

να δουμε αν θα γουσταρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυριο θα σου ποσταρω καθε μερα προσφορες απο το getitnow kai to eshop.

να δουμε αν θα γουσταρεις

 

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ;)

 

Πηρε και +1 χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατέστησα σήμερα τα windows 7 από την αρχή και έκανα και firmware update

 

τεράστια διαφορά σε σχέση με το μηχανικό :)

 

BqLNE.png

 

φαε τη σκονη μου!

28896539.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...