Προς το περιεχόμενο

Samsung: Τα αποκαλυπτήρια του Galaxy S3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπός είναι να μην εισαι κολλημένος.

Κι εγω πχ αν το iphone 5 εχει 3.5 οθόνη, ενώ και τα wp8 δβγουν σε μεγεθος και βάρος του lumia 900, και δε θέλω να κρατήσω το τωρινό κινητό μου για οποιον λόγο, μππρεί να παρω sgs3.

Απλά το θεωρώ απίθανο, να κάνω κι άλλη, ακομα μεγαλύτερη υποχωρησησρην άνεση και τη πρακτικότητα οπως εγώ την αντιλαμβάνομαι.

Οπως το βλέπω ομως, δεν νομιζω να μπω σε δίλλημα για αυτο το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 501
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι ωραιαο σαν στυλ μου θυμιζει το αγαπημενο Omnia 2 που παντα το θεωρουσα την "επιτομη" της υψηλης αισθητικης στα smartphones.

 

Βέβαι πλεον και η Sony σχεδιαζει ωραια κινητα και η μεχρι προτεινο κακογουστη Nokia με το Lumia 900 (γαλάζιο) εχει βάλει ψηλά τον πηχη σχεδιαστικά.

 

Το GS3 περιμένα να έχει 2Gb ram κια τελικα εβγαλε η LG κινητο με 2 GB..κριμα samsung.. Επισης αναρωτιεμε γιατι ενα τοσο super duper κινητο να μην εχει τηλεοπτικο δεκτη? στην ιαπωνια εχουν σχεδον ολα τα αντιστοιχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά είναι τραγικό να λέμε 2gb για mobile λειτουργικό. Και πάλι και οι 4 πυρήνες σε τέτοιο χρονισμό, μου φαίνονται υπερβολικά τα νούμερα.

Πόση μνήμη ποια να τρώνε τα προγράμματα; Πόσα χρειάζεται να είναι ανοιχτά δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα όχι και τόσο άσχετο, οσο φαίνεται με την 1η ματια σχόλιό: Η nokia ως εταιρία υποβαθμίστηκε στην κατηγορία "σκουπίδια", σαν την Ελλάδα δηλαδή, ως προς την πιστοληπτική της ικανότητά. Αναμένεται να της δημιουργήσει τεραστία πρόβλημα στη δανιοδοτηση της.

Χωρίς λεφτά , αν δε βρει, η ποιότητα θα παει περίπατό. Να μιλαμε για το παρον και όχι πατώντας στο παρελθόν που το 80% ειχαμε nokia.

Γιατί διαβασα παραπάνω απο αρκετούς για το design των nokia, τα win phone κλπ. Μεχρι στιγμής δεν πανε καθόλου καλα. Τελικός κριτής ειναι παντα οι πωλήσεις και τα κέρδη.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63652787

 

Κάποια πράγματά πρέπει να τα βλέπουμε χωρις φανμποισμους. Η samsung αυτή τη στιγμή έχει ξεφύγει. Ξεκίνησε με βασικο οπλο εναντι όλων τις amoled που παίζουν μπαλα σε δικη της κατηγορία (ισχύει για όλα τα κινητα που τις χρησιμοποιουν, όχι μονο της samsung), αλλα πλεον και σε τεχνογνωσία και ποιότητα κατασκευής ειναι μπροστά απο ολους.

Τους έχει ξεσκισει ολους, χωρίς όντως να ξεχωρίζει σε design. Εχω διαβασει εδω τα 1000 μυρια αρνητικά για την pentile οθόνη (σωστά. Το λογικό ήταν στη ναυαρχίδα να βαλει ότι καλύτερό έχει), αλλα το αστείο της υπόθεσής ειναι ότι παίζει μπαλα εντελώς μονη της.

Ξερει ότι δε χρειάζεται καν να βαλει ότι καλύτερό έχει για να ξεχωρίζει και το αφηνει για αργότερα. Μόλις κάποιος δει απο κοντά την οθόνη και συνηδειτοποιησει ότι δείχνει πολυ καλύτερα απο όλα τα υπολοιπα , αυτές οι κριτικές θα πανε περίπατό, γιατί αγοράζεις πακέτο, και το συνολικό πακέτο υπερισχύει εναντι όλων χωρίς το γουαου εφεκτ, και χωρίς κανένα εντυπωσιακό design. Μονο το μέγεθος προβληματίζει. Αλλα αυτό ειναι γενικό , πλεον ισχύει για ολους. Υποτίθεται ότι αυτά τα κινητα απευθύνονται σε ολους. Δεν ειναι σαν το note που χτυπάει συγκεκριμενη κατηγορία που δεν έχει πρόβλημα με το μέγεθος. Δεν ειμαι καθολου σιγουρος ότι ο μέσος χρήστης που θέλει ακριβό κινητό, και ότι καλύτερό υπάρχει, θα βολευτεις με τόσο μεγάλα κινητα.. Κατά τη γνώμη μου για αυτή την κατηγορία, οτιδήποτε μεγαλύτερο απο 4.3 προβληματίζει.. Η αγορα θα δειξει. Προσωπικά το θεωρώ το μεγαλύτερο πρόβλημα και όχι ότι αλλο έχει αναφερθεί. Καπου πρέπει να μπει ένα οριο. Σε 1 χρονο θα μας πλασάρουν 5 ίντσες κινητα και θα το προβάλουν ως πλεονέκτημα σε σχεση με τα παλαια, και μονο μισοι εκατοστό μεγαλύτερο.. 1-1 εκατοστό καθε φορα , το έχουμε ξεσκισει το θεμα..1 εκατοστό μονο λίγο δεν ειναι.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη μου ένσταση σε αυτο που γράφεις , είναι η Οθόνη. Δέν είναι καλύτερη απο όλα τα άλλα.

Η οθόνη του Galaxy Nexus είναι στην ίδια ανάλυση με την ίδια τεχνολογία και λιγο πιο μικρή.

Αυτο σημαίνει περισσότερη πυκνότητα Pixel , όχι σημαντική αλλα αρκετη να είναι το Nexus καλύτερο

απο το S3 σε θεμα οθόνης.

Επίσης η οθόνη του One X είναι και δείχνει σαφως πιο καθαρή απο του Nexus (τα έχω διπλα δίπλα) οπότε

αυτόματα την κάνει και καθαρότερη απο του S3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιότητα κατασκευής ειναι μπροστά απο ολους.

Τους έχει ξεσκίσει η samsung σε ποιότητα κατασκευής; Όχι βέβαια! Το έχω ξαναγράψει, η samsung -κατά τη γνώμη μου, ορίστε- parts ξέρει να φτιάχνει, όχι συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχει ξεσκίσει η samsung σε ποιότητα κατασκευής; Όχι βέβαια! Το έχω ξαναγράψει, η samsung -κατά τη γνώμη μου, ορίστε- parts ξέρει να φτιάχνει, όχι συσκευές.

Απο τη στιγμη που ο κοσμος ειναι ευχαριστημενος απο τις συσκευες που φτιαχνει,αυτο δηλωνει οτι ξερει να φτιαχνει κ συσκευες!

Τωρα αν καποιοι θελουν να υοθετησουν την αποψη του Jobs,οτι πρεπει να περιοριζεται στα parts,επειδη φοβουνται να την ανταγωνιστουν,αυτο δεν ειναι κατι που αφορα ή ενδιαφερει τον απλο καταναλωτη,και κυριως τους πελατες ή τους υποψηφιους πελατες της!

 

Υ.Γ.Θεωρω κριμα που εδωσες τα λεφτα σου,σε μια εταιρια που δεν εχει ποιοτητα στις συσκευες της και γενικα δε ξερει να φιαχνει συσκευες!Ενω με 100ευρο παραπανω θα μπορουσες να κυκλοφορας,εχοντας στη κατωχη σου,το ποιο ποιοτικο,γρηγορο και πιο ομορφο κινητο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη και μαλυστα,απο τη μονη εταιρια που ξερει να φτιαχνει συσκευες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη μου ένσταση σε αυτο που γράφεις ' date=' είναι η Οθόνη. Δέν είναι καλύτερη απο όλα τα άλλα.

Η οθόνη του Galaxy Nexus είναι στην ίδια ανάλυση με την ίδια τεχνολογία και λιγο πιο μικρή.

Αυτο σημαίνει περισσότερη πυκνότητα Pixel , όχι σημαντική αλλα αρκετη να είναι το Nexus καλύτερο

απο το S3 σε θεμα οθόνης.

Επίσης η οθόνη του One X είναι και δείχνει σαφως πιο καθαρή απο του Nexus (τα έχω διπλα δίπλα) οπότε

αυτόματα την κάνει και καθαρότερη απο του S3.[/quote']

Έχεις δίκιο για την οθόνη του nexus. Το ειχα ξεχάσει. Αν και δεν ξέρουμε σίγουρα ότι ειναι ακριβώς ιδία σε φωτεινότητά, αντίθεση κλπ. Κάτι μου λέει ότι τα καλύτερα κομμάτια τα κρατάει για τον εαυτό της. Όπως δεν ήταν ιδία η οθόνη του 4 με του 4s. Ίσως εχω επηρεαστεί απο κάποια βίντεο που δείχνουν sgs3 και note διπλα διπλα και του sgs3 φαίνεται ποιο φωτεινή. Αλλα σίγουρα πρέπει να περιμένουμε. Η οθόνη του one X ειναι η καλύτερη lcd που φτιάχτηκε μεχρι στιγμής. Στο μαυρο και σε σκοτάδι πιστεύω θα έχει τα μειονεκτήματα των lcd σε σχεση με τις amoled. Αμα δεν τις δουμε διπλα διπλα ότι και να γραφουμε... Παντως αμα τα έχεις διπλα διπλα και θεωρείς καλύτερη του one X έχει τη σημασία του..

Εγω αυτή τη στιγμή εχω 5.5 ώρες αναμενης οθόνης σε 12 ώρες λειτουργίας στο sgs2 με ics. Ο λόγος ειναι ότι εκμεταλευομαι το μαυρο πχ στην εφαρμογή insomnia χρησιμοποιω το μαυρο θεμα οπου η amoled κατανάλωνει ελάχιστα. Με lcd δύσκολα θα έβγαζα 3-4 ώρες κάνοντας το ιδιο. Οποίος δεν βλεπει τα πλεονεκτήματά της amoled...

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Τους έχει ξεσκίσει η samsung σε ποιότητα κατασκευής; Όχι βέβαια! Το έχω ξαναγράψει' date=' η samsung -κατά τη γνώμη μου, ορίστε- parts ξέρει να φτιάχνει, όχι συσκευές.[/quote']

Το τους έχει ξεσκισει αφορούσε σε πωλήσεις, κέρδη, μερίδιό αγορας κλπ. Έχεις δει που ήτανε 2 χρονια πριν και που ειναι σημερα; Επίσης δε συμφωνώ με αυτό που γραφεις. Δηλαδή έχει ποιότητα κατασκευής στα υλικα, αλλα το σύνολό ειναι αποτυχημένο; Ξεχνα λίγο την apple που προτιμας (καλα κανεις, έχει και η apple ειδικά ως os τα δικα της πλεονεκτήματά για μεγάλη κατηγορία χρηστών), ποια εταιρία θεωρείς εσι δηλαδή ότι βγάζει ποιο ποιοτικά προϊόντα απο την samsung;

Πχ η htc με το one X πάσχει στα περισσότερα ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ σημεία απέναντί στο sgs3 ,πλην του εντελώς υποκειμενικού design. Αν εσένα σου φαίνεται καλυτερο και ποιο ποιοτικό το αποτέλεσμά... Όταν μεινεις απο μπαταριά στο one X θα αλλάξεις γνώμη.. Πολυ ποιο στημένο σωστά φαίνεται το sgs3. Αρα ποιο ποιοτικά φτιαγμένο και με καλύτερα υλικα.

Πες μου εσι ένα ποιοτικοτερο κινητό σημερα.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η MS δεν καθυστερήσει το apollo, και με την ελπίδα ότι θα φέρει λειτουργίες που έχει ο ανταγωνισμός, δεν θα με χαλούσε να δοκιμάσω και wp (ειδικά μετά την επιθετικότητα που παρατηρώ τελευταία από τη google στα TOS όσον αφορά στο privacy). Και τρέφω μεγάλες ελπίδες για τη νοκια όσον αφορά στο design, αρκεί να αντέξει μέχρι τότε. Στο μεταξύ, η Samsung θα παίζει μπάλα μόνη της. Κρίνω ότι το S3 δεν στερείται καινοτομιών (ίσα ίσα που έχουμε δει μεγάλο ενθουσιασμό για πολύ λιγότερα, ονόματα δεν λέμε...), ούτε και τα υλικά με ενοχλούν (wtf, κινητό είναι), αλλά είναι 100% σίγουρο ότι το design πήγε 2 γενιές πίσω.

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσει, ναι ειναι τεραστιο αλλα θα το βολεψω...... οταν φτασει στα 300ε θα το παρω

 

Σωστος,κατσε ομως να παει πρωτα στα 300 το SII και βλεπεις για το S III

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γκάλοπ σε Ελληνικο site, οι 4.3 ίντσες ειναι η δημοφιλέστερη οθόνη, ακολουθούμενη απο 4.

Οι 4.7-4.8 αποτελούν μειοψηφία.

http://techblog.gr/mobile/techblog-poll-results-display-smartphones-32354/

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θέμα συνήθειας είναι imho, αν έχεις την διάθεση να το κρατήσεις αρκετό καιρό χωρίς γκρίνια, μετά οι 4.3 ίντσες θα σου φαίνονται λίγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πούμε κι εμείς που έχουμε 5.3!

Ότι ανηκεις στο 3.24% :) Και 7 ίντσες να βγουνε, θα υπάρχει αγοραστικό κοινο γι αυτό. Το θεμα ειναι αν οι πολλοί θέλουν 4.8 ίντσες.. Φυσικά το ιδιο γκάλοπ περισι, δε θυμάμαι ποσοστά, αλλα αυτό που θυμάμαι ειναι ότι αυτοι που θέλανε 4.3 ίντσες ήταν μειοψηφία, και όχι πλειοψηφία. Κατά κύριο λογο το sgs2 το αλλαξε αυτό, και πλεον οι 4.3 ίντσες ειναι mainstream, και όχι οι 3.5 όπως ήταν πρώτα (λόγω iphone). Παντως βλέπω δύσκολο να επαναλαμβάνεται η ιστορία και του χρόνου να βγει ν1 οι 4.8 ίντσες. Αλλα πάλι ποτε δεν ξέρεις...

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...