Προς το περιεχόμενο

FIFA 13


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίζοντας το παιχνίδι online εδώ και περίπου πέντε ημέρες έχω να σχολιάσω το εξής: Επειδή σχεδόν ποτέ δεν ασχολήθηκα με κάποιο παιχνίδι ποδοσφαίρου - fifa και pro- θεωρώ τον εαυτό μου περιορισμένων δυνατοτήτων στο συγκεκριμένο. Ωστόσο το online είναι κάτι που με προσέλκυσε και έχω -μέσα σε αυτές τις πέντε ημέρες- παίξει αρκετά ματς. Στα περισσότερα εξ αυτών ήμουν η χαρά του αντιπάλου καθώς το κοντέρ έγραφε τρία γκολ κάθε φορά. Φάσεις έκανα αλλά όχι γκολ. Ωστόσο μέχρι το ενενήντα προσπαθούσα έστω να μειώσω. Δύο τρεις φορές που κατάφερα να προηγηθώ, λίγο μετά από το εβδομήντα ο αντίπαλος εξαφανιζόταν. Οκ, επειδή έπαιζα στο seasons πήρα τους τρεις βαθμούς, ωστόσο δεν καταλαβαίνω τη λογική ορισμένων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου, φίλε fever25. Το Seasons εκτοξεύει μεν την ανταγωνιστικότητα του παιχνιδιού στα ύψη, μετατοπίζει, όμως, επικίνδυνα το ενδιαφέρον στο αποτέλεσμα αντί για αυτό καθαυτό το παιχνίδι. Π.χ. με βάση τη δική μου εμπειρία, στο 95% των περιπτώσεων που θα βάλω γκολ πριν από το 5', ο αντίπαλος θα κάνει quit (αν κάνεις quit πριν το 5' δεν έχεις βαθμολογικές επιπτώσεις). Έτσι αν "μυριστώ" ότι ο αντίπαλος είναι εύκολος, αναγκάζομαι να γυρίσω γύρω γύρω την μπάλα σαν χαζός μέχρι να περάσει το 5' γιατί ξέρω ότι αν του βάλω γκολ νωρίτερα, θα το κλείσει. Το δε λεγόμενο rage quit, σπάνια έχει να κάνει με "rage" στο FIFA. Απλά, πολλοί, αν δουν ότι χάνουν με π.χ. τρία γκολ διαφορά και δεν μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι, δεν βρίσκουν νόημα στο να συνεχίσουν και κάνουν quit. Βάλε μέσα και κάμποσα cheats και exploits στα οποία βρίθει το φετινό FIFA, και το συμπέρασμα είναι ότι η κοινότητα του παιχνιδιού παίρνει πολύ κάτω από τη βάση στο fair play. Αν θες να ασχοληθείς με το παιχνίδι, δυστυχώς, θα πρέπει να συνηθίσεις τέτοια φαινόμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου' date=' φίλε fever25. Το Seasons εκτοξεύει μεν την ανταγωνιστικότητα του παιχνιδιού στα ύψη, μετατοπίζει, όμως, επικίνδυνα το ενδιαφέρον στο αποτέλεσμα αντί για αυτό καθαυτό το παιχνίδι. Π.χ. με βάση τη δική μου εμπειρία, στο 95% των περιπτώσεων που θα βάλω γκολ πριν από το 5', ο αντίπαλος θα κάνει quit (αν κάνεις quit πριν το 5' δεν έχεις βαθμολογικές επιπτώσεις). Έτσι αν "μυριστώ" ότι ο αντίπαλος είναι εύκολος, αναγκάζομαι να γυρίσω γύρω γύρω την μπάλα σαν χαζός μέχρι να περάσει το 5' γιατί ξέρω ότι αν του βάλω γκολ νωρίτερα, θα το κλείσει. Το δε λεγόμενο rage quit, σπάνια έχει να κάνει με "rage" στο FIFA. Απλά, πολλοί, αν δουν ότι χάνουν με π.χ. τρία γκολ διαφορά και δεν μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι, δεν βρίσκουν νόημα στο να συνεχίσουν και κάνουν quit. Βάλε μέσα και κάμποσα cheats και exploits στα οποία βρίθει το φετινό FIFA, και το συμπέρασμα είναι ότι η κοινότητα του παιχνιδιού παίρνει πολύ κάτω από τη βάση στο fair play. Αν θες να ασχοληθείς με το παιχνίδι, δυστυχώς, θα πρέπει να συνηθίσεις τέτοια φαινόμενα...[/quote']

 

Εδώ έχει άτομα που μπορεί να σου βάλουν ένα γκολ στην αρχή του αγώνα και να μην τους χαλάει να παίζουν όλο το υπόλοιπο ματς πίσω από τη σέντρα, απλά διώχνοντας τη μπάλα για να πάρουν τους 3 βαθμούς... Και βέβαια αν τολμήσεις να παίξεις πιο επιθετικά, βγαίνουν μια αντεπίθεση τετ-α-τετ σου κανει 2-0 και τελειώνει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να παίξαμε αντίπαλοι τώρα τελευταία; :P

 

ps: με το συγκεκριμένο πάντως θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω, καθώς το ταμπούρι/κατενάτσιο/πες-το-όπως-θέλεις αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του πραγματικού ποδοσφαίρου. Άλλο να λέμε για quit στο 5λεπτο ή για outright cheating με αποσυνδέσεις (εγώ θα βάλω και τα assisted controls στο ίδιο πακέτο) κι άλλο για όσους παίζουν με 10 παίκτες πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίπαλοι δεν παίξαμε γιατί εγώ παίζω στο PS3! Με χαλάει όμως να παίζουν με πίεση σε όλο το γήπεδο και με 4 επιθετικούς, να μην προλαβαίνω να ακουμπήσω μπάλα και μόλις σκοράρουν όλοι πίσω. Εχω χάσει αγώνες που τους χάρηκα γιατί παίξαμε μπάλα και έχει και ματς που μετάνιωσα που δεν έκανα quit γιατί παίζαμε κάτι σαν φλιπεράκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, άλλο το φλιπεράκι. Γι' αυτό φταίει η αφύσικη ταχύτητα του φετινού Fifa, το πρόβλημα με το first touch (που τους αναγκάζει όλους να παίζουν "με τη μία") και φυσικά τα assisted controls. Συμφωνώ ότι είναι μεγάλη ξενέρα αυτό το πράγμα, ούτε εμένα μου αρέσει. Αλλά τουλάχιστον ισχύουν τα ίδια και για τους δύο παίκτες. Ενώ το cheating (βλ. νίκη με κάθε κόστος) είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ παίζω απλώς πρωταθλήματα μέσω του Tournament mode και παρατήρησα κάτι (συγνώμη αν έχει ήδη ειπωθεί): Εκεί που έπαιζα για παράδειγμα με την Bayern στη Bundesliga, 1 αγωνιστική πριν το τέλος (33η) έχασα και μαθηματικά το πρωτάθλημα από τη Schalke (4 βαθμούς διαφορά) και ισοβαθμούσα με Dortmund στη 2η θέση. Καλά μέχρι εδώ. Όμως την ώρα που πάω να παίξω και τον τελευταίο αγώνα έτσι για να δω και τυπικά αν θα τερματίσω 2ος ή 3ος πατάω Advanced και μετά είχε επιλογή End Tournament! (Όπως επίσης να δω τα στατιστικά κτλ.). Δηλαδή επειδή βγήκε και μαθηματικά ο πρωταθλητής δεν με αφήνει να παίξω όλα τα ματς? Μπορεί να έχει χιλιοειπωθεί συγνώμη αλλά εγώ τώρα το παρατήρησα. Δηλαδή αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε αφήνει να παίξεις μέχρι να κριθεί ο πρωταθλητής (χτυπάς ή δεν χτυπάς πρωτάθλημα δεν έχει σημασία) και μετά μήνυμα ότι ο τάδε το πήρε και μετά πάρε ένα End Tournament σε όποια αγωνιστική και να'σαι...Τι είναι τούτο εδώ τώρα? Τόσο φοβερό είναι να μας αφήνει να παίζουμε όλα τα ματς έτσι για να δούμε σε ποια θέση τερματίζουμε? Εσείς τι λέτε? Bug είναι αυτό τώρα? Επαναλαμβάνω παίζω Tournament mode, συγνώμη αν κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι σημερα μου σπασανε τα @@ και επεσα μετα απο καιρο 2η κατηγορια γιατι αυτα που εγιναν σημερα δεν εχουν ξανα γινει!!!!!

Τερμα κολοφαρδοι και μου μενει ενα τελευταιο ματσ και αμα κερδιζα εμενα στην 1η και μολις παει στο 7ο λεπτο ο αλλος παταει pause και μου λεει οτι χαθηκε η συνδεση και δεν ειναι μονο αυτο εγω χαρηκα οτι βγηκε αλλα με πεταξε και απο τον σερβερ και επρεπε να κανω ξανα συνδεση στην ΕΑ τωρα αμα ειναι καποιο cheat δεν ξερω αλλα ελεος!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια το UT είναι το απόλυτο κάψιμο. Άπαξ και το ξεκινήσεις δεν υπάρχει γυρισμός, τα υπόλοιπα modes σου φαίνονται πολύ "λίγα". Το κακό που έχει είναι ότι το gameplay του είναι λίγο πιο arcade από το κανονικό παιχνίδι (πχ. είναι πιο γρήγορο, τα μακρινά σουτ μπαίνουν ευκολότερα κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ παίζω απλώς πρωταθλήματα μέσω του Tournament mode και παρατήρησα κάτι (συγνώμη αν έχει ήδη ειπωθεί): Εκεί που έπαιζα για παράδειγμα με την Bayern στη Bundesliga, 1 αγωνιστική πριν το τέλος (33η) έχασα και μαθηματικά το πρωτάθλημα από τη Schalke (4 βαθμούς διαφορά) και ισοβαθμούσα με Dortmund στη 2η θέση. Καλά μέχρι εδώ. Όμως την ώρα που πάω να παίξω και τον τελευταίο αγώνα έτσι για να δω και τυπικά αν θα τερματίσω 2ος ή 3ος πατάω Advanced και μετά είχε επιλογή End Tournament! (Όπως επίσης να δω τα στατιστικά κτλ.). Δηλαδή επειδή βγήκε και μαθηματικά ο πρωταθλητής δεν με αφήνει να παίξω όλα τα ματς? Μπορεί να έχει χιλιοειπωθεί συγνώμη αλλά εγώ τώρα το παρατήρησα. Δηλαδή αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε αφήνει να παίξεις μέχρι να κριθεί ο πρωταθλητής (χτυπάς ή δεν χτυπάς πρωτάθλημα δεν έχει σημασία) και μετά μήνυμα ότι ο τάδε το πήρε και μετά πάρε ένα End Tournament σε όποια αγωνιστική και να'σαι...Τι είναι τούτο εδώ τώρα? Τόσο φοβερό είναι να μας αφήνει να παίζουμε όλα τα ματς έτσι για να δούμε σε ποια θέση τερματίζουμε? Εσείς τι λέτε? Bug είναι αυτό τώρα? Επαναλαμβάνω παίζω Tournament mode, συγνώμη αν κούρασα.

 

Συνέβει κι αυτό! Θέλοντας να τσεκάρω το παραπάνω πρόβλημα πάω και παίζω Serie A Juventus από Game Modes-->Tournaments και επειδή το έκανα απλά για σχετικά συμπεράσματα κανω sim όλα τα ματς μέχρι που φτάνω και στο τέλος της 37ης αγωνιστικής όπου ήμουν (ως Juventus) με 2 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο που ήταν η Inter και εκεί ΠΑΛΙ μου βγάζει end tournament (δεν με άφησε για την τελευταία αγωνιστική που κρινόταν όλο το πρωτάθλημα...!!!). Δηλαδή εγώ νόμιζα ότι αυτό γινόταν όταν εξασφάλιζε μια ομάδα και μαθηματικά το πρωτάθλημα λίγες αγωνιστικές πριν το τέλος δεν ήξερα ότι μπορεί να συμβεί και πριν καν δούμε ποιος το παίρνει! Αν είναι δυνατόν! Υπάρχει κάποιος που του έχει τύχει ή δει κάτι ανάλογο???? Ας μου πει please! Αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί τόσα χρόνια που παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στο UT ενα πραγμα δεν μου αρεσε που οι παικτες κουραζονται!!!

Υπαρχει καποιος να ειναι ξεκουραστοι?? τι θελει ακριβως πειτε μου τιποτα που θα με βοηθησει σχετικα με το Ultimate Team

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...