Προς το περιεχόμενο

Format σε Laptop που δεν δουλεύει το DVD player


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το location είναι ένας φάκελος στον δίσκο όπου απλά θα γράφει ό,τι πληροφορία χρειάζεται κάτι σαν το saves για τα παιχνίδια.

Αφού ο δίσκος είναι ide πρέπει πρώτα να βρεις τρόπο να τον συνδέσεις στον Η/Υ.

Προσπαθούσα να το κάνω χθές σε 4ρο σκληρό (που τον έχω στο PC αλλα δεν τον συνδέω παρα μόνο σε έκτακτες ανάγκες) που τον θέλω για ώρα ανάγκης να έχει windows πάνω. Αλλα έγινε κανονικά το install των windows και στα document του C: είχε δημιουργθεί ένα αρχείο windows XP 2GB. Για δώσε λίγο παραπάνω πληροφορίες. Επίσης ποια η λογική αυτού που λές απο το να κάνω κανονικά μία εγκατάσταση windows στον σκληρό;;; Κερ΄διζω κάτι ή απλα έτσι για να μάθω έναν καινούριο τρόπο εγκατάστασης windows.

 

Αθήνα είμαι... Ρε παιδιά βρείτε μου καμια λύση... Να πάρω τους δρόμους να ρωτάω για αντάπτορα; Απο το έρευνα αγοράς στο nternet δεν είδα κάτι. Έχω ένα PC του 2000 το οποίο δεν είχε φαντάζομαι τότε σκληρούς SATA. Να ξεριζώσω τίποτα απο εκεί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθούσα να το κάνω χθές σε 4ρο σκληρό (που τον έχω στο PC αλλα δεν τον συνδέω παρα μόνο σε έκτακτες ανάγκες) που τον θέλω για ώρα ανάγκης να έχει windows πάνω. Αλλα έγινε κανονικά το install των windows και στα document του C: είχε δημιουργθεί ένα αρχείο windows XP 2GB. Για δώσε λίγο παραπάνω πληροφορίες. Επίσης ποια η λογική αυτού που λές απο το να κάνω κανονικά μία εγκατάσταση windows στον σκληρό;;; Κερ΄διζω κάτι ή απλα έτσι για να μάθω έναν καινούριο τρόπο εγκατάστασης windows.

Αν λες για ένα αρχείο .vmdk (μαζί με πολλά άλλα μικρά τότε η εγκατάσταση έγινε εκεί και όχι στον δίσκο που ήθελες,εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι.

Σβήσε (remove) τον εικονικό σκληρό που σου βάζει να κάνεις και κάνε add physical drive, θα σου ζητήσει το κανάλι στο οποίο είναι ο δίσκος, μην ανησυχείς να διαλέξεις τον λάθος δίσκο αφού θα σου βγάλει πρώτα το μέγεθος του δίσκου οπότε ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ότι είναι ο σωστός δίσκος κάνε το τελικό add.

Αν κάνεις κανονική εγκατάσταση τότε αν τον ξαναβάλεις στο laptop θα έχεις ένα σορό προβλήματα(αν τρέξουν καν τα windows) αφού η εγκατάσταση θα έχει γίνει για διαφορετικό υλικό.

Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει στο ίδιο το laptop και αυτό που σου λέω είναι ο ποιο εύκολος τρόπος για αν γίνει αυτό.

 

Το ποιο φθηνό που μπορείς να πάρεις για την σύνδεση είναι κάτι τέτοιο

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=42858&ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα το dvd-rom δε λειτουργεί και ήθελα να ρωτήσω αν με εξωτερικό dvd-player usb μπορώ να κάνω αποτατάσταση του συστήματος windows; :confused:

Στο bios απο οτι έχω δει βγάζει επιλογές usb αν βάλω για παράδειγμα usb stick ή δισκο εξωτερικό.Για dvd εξωτερικό δεν ξέρω γιατι δεν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες για ένα αρχείο .vmdk (μαζί με πολλά άλλα μικρά τότε η εγκατάσταση έγινε εκεί και όχι στον δίσκο που ήθελες,εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι.

Σβήσε (remove) τον εικονικό σκληρό που σου βάζει να κάνεις και κάνε add physical drive, θα σου ζητήσει το κανάλι στο οποίο είναι ο δίσκος, μην ανησυχείς να διαλέξεις τον λάθος δίσκο αφού θα σου βγάλει πρώτα το μέγεθος του δίσκου οπότε ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ότι είναι ο σωστός δίσκος κάνε το τελικό add.

Αν κάνεις κανονική εγκατάσταση τότε αν τον ξαναβάλεις στο laptop θα έχεις ένα σορό προβλήματα(αν τρέξουν καν τα windows) αφού η εγκατάσταση θα έχει γίνει για διαφορετικό υλικό.

Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει στο ίδιο το laptop και αυτό που σου λέω είναι ο ποιο εύκολος τρόπος για αν γίνει αυτό.

 

Το ποιο φθηνό που μπορείς να πάρεις για την σύνδεση είναι κάτι τέτοιο

http://www.e-click.g...ef=bestprice.gr

 

Ο αντάπτορα που μου προτείνεις είναι το ανάποδο απο αυτό που θέλω. Εγω θέλωβ θηλυκό IDE και το site δεν έχει κάτι άλλο. Αναγκαστικά θα πάω στο κουτί ποτυ ρποτίνει το παλικάρι απο πάνω για cosmodata. Τελικά το 10ρικο θα φύγει, αλλα δεν γαμιέται.

 

Edit:

Παρήγγειλα ένα κουτάκι και θα πάω αύειο να το πάρω απο το κατάστημα.

 

Elf όταν πήγα να φτιάξω το εικονικό μηχάνημα, δεν μου έλεγε κάπου να το συσχετίσω με φυσικό σκληρό δίσκο. Πάρε και εικόνες...

post-185038-0-63189300-1336587585_thumb.jpg

post-185038-0-73017500-1336587599_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδε το βλέπεις(νομίζω) ο αντάπτορας αυτός μπαίνει πάνω στον 2,5 δίσκο και μετά το συνδέεις πάνω στην καλοδιοταινία όπως και με έναν κανονικό 3,5 δίσκο,πρέπει δηλαδή να είναι αρσενικό αφού είναι το τμήμα που μπαίνει στην ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο αυτό, δεν έχει μεγάλη σημασία. Ούτες ή άλλος πήρα κουτί, το οποίο είχε 3€ παραπάνω απο τον απλό αντάπτορα.

 

Άμα μπορείς λύσε τις απορίες όσον αφορά το εικονικό machine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Create a New Virtual Machine

δίνεις το iso με τα XP

δηλώνεις microsoft windows... και κάτω xp

Δίνεις τα στοιχεία αν θες να περαστούν αυτόματα στην εγκατάσταση

εδώ δηλώνεις το όνομα που θα έχει στην λίστα του player

στο location όπως είπαμε ένας φάκελος που θα κρατάει της ρυθμίσεις.

Εδώ που δηλώνεις δίσκο βάλε ό,τι νάνε,θα τον σβήσουμε άλλωστε.

Εδώ σου βγάζει customize hardware αλλά δεν μας βολεύει πάτα finish.

Βλέπεις σου βγαίνει στην λίστα αυτό που έφτιαξες,πάτα το Edit virtual machine settings

επέλεξε τον σκληρό και κάνε remove

μετά κάτω πάτα το add

hard disk -> Use a physical disk (for advanced users)-> εδώ σου έχει λίστα ο PhysicalDrive0 είναι ο πρώτος λογικά θα έχεις τα windows PhysicalDrive1 ο δεύτερος και πάει λέγοντας,μπορείς από την διαχείριση δίσκων να δεις ποιο νούμερο δίσκος είναι αυτός που θέλεις,αλλά μπορείς και να πειραματιστείς.

Στην επόμενη οθόνη σου βγάζει την θέση για επιπλέον ρυθμίσεις δεν έχει σημασία και αυτό.

Πάτα finish και δες το μέγεθος που βγάζει στα δεξιά σιγουρέψου ότι είναι ο σωστός δίσκος,δεν γράφεται τίποτα στον δίσκο μέχρι να ξεκινήσεις το virtual για αυτό λέω ότι δεν υπάρχει φόβος,αν πέτυχες τον λάθος δίσκο απλά κάνε τον remove και ξανά από την αρχή.

 

 

Φαίνονται πολλά αλλά είναι απλή διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την περιγραφή σου φαίνεται σαν να έχεις βάλει και εικόνες (μήπως παραπέσαν κάπου; ...

 

Ωραία, απλό φαίνεται, θα το κάνω. Thnx

:lol: το σκέφτηκα, αλλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έβαλες τον σκληρό στην πρώτη θέση;Πρώτη θύρα στην μητρική και πρώτο μέσα από το bios.

Μιας και στο virtual ήταν μόνος του πρέπει και τώρα να είναι στην πρώτη θέση αλλιώς πάπαλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεκίνησε καν να μου κάνει την εγκατάσταση ούτε στο Vitual. Μου έβγαζε το μήνυμα που στο είπα. Μωρέ θα κάνω κλασσικό όμορφο format... Γιατι να κάνω όλο αυτό;;;;

 

Θα αποσυνδέσω όλους τους εσωτερικούς σκληρούς μου δίσκους και θα αφήσω στο destop μόνο τον δίσκο του Laptop. Θα βάλω τα windows και μετά θα μεταφέρω τον σκληρό στο Laptop. Αυτό γιατι να μου δημιουργήσει πρόβλημα;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχει διαφορετικό υλικό(μητρική κυρίως) οπότε δίνουν λάθος εντολές οι drivers οπότε έχεις προβλήματα,μπορείς να δοκιμάσεις βέβαια μπορεί να είσαι τυχερός.

 

Αφού το βγάζει το μήνυμα και στο virtual τότε δοκίμασε να τρέξεις το MiniTool Partition Wizard Home Edition 7 ξεκίνα από το iso μέσα στο virtual και σβήσε όλα τα διαμερίσματα φτιάξε ένα νέο κάνε το primary και πάτα και δεξί πάνω στο δίσκο και κάνε recreate MBR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελεις να δοκιμασεις να του βαλεις win7 που φορτωνει τα αρχεια μεσα απο το υφισταμενο(το εχω κανει σε netbook απο xp->win7) λειτουργικο κ το με το 10ευρακι που θα εδινες για το κουτι να τσιμπησεις καμια μεταχειρισμενη ram?

 

Επισης,για το dvd drive

1)μπες στο bios και βαλε "default settings"->save

 

2)ξεβιδωσε το drive και φυσα μεσα στο κενο κ τις επαφες του,ξανακουμπωσε το

 

Και με τους 2 τροπους εχω επαναφερει ψοφια drives.

 

Θα αποσυνδέσω όλους τους εσωτερικούς σκληρούς μου δίσκους και θα αφήσω στο destop μόνο τον δίσκο του Laptop. Θα βάλω τα windows και μετά θα μεταφέρω τον σκληρό στο Laptop. Αυτό γιατι να μου δημιουργήσει πρόβλημα;;;;;;;;;;;;;;;

 

Επειδη κατα την εγκατασταση θα περασει αυτοματα drivers που χρειαζοντε για την μητρικη/καρτα γραφικων κτλ του pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...