Προς το περιεχόμενο

NBA 2K13


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 610
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έχω κατεβάσει στο 25 και απ' όσο θυμάμαι ο fear το έβαζε στο μηδέν. Η λογική είναι πως όσο πιο χαμηλό είναι, τόσο περισσότερο έλεγχο έχεις πάνω στην άμυνά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ξερω..Για να σου δωσω να καταλαβεις καλυτερα παιζω ματς με τον αδερφο μου και πολλες φορες οι παιχτες που ειναι να βγουν βοηθεια κοιμουνται...Αυτο πως διορθωνεται με ρυθμιση του Defence Assist ή με το Help Defence απο τα sliders;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το Defensive Assist Strength έχει να κάνει με το πόσο σε βοηθάει το παιχνίδι να παίξεις άμυνα εσύ ο ίδιος, με τον παίκτη που ελέγχεις. Πχ. αν σε καταστάσεις man to man, θα σε βοηθήσει να κλείσεις πιο εύκολα το διάδρομο, θα σε γυρίσει αυτόματα ώστε να έχεις τον αντίπαλο φάτσα κλπ. Θεωρητικά όποιος ξέρει καλά τα controls και έχει εμπειρία από το παιχνίδι, μπορεί κάλλιστα να βάλει το D.A.S. στο μηδέν.

 

Το Help Defense έχει να κάνει με το πόσες -αυτόματες- βοήθειες δίνουν οι συμπαίκτες σου (δηλ. οι παίκτες που δεν ελέγχεις). Ο fear το είχε ανεβάσει στα sliders του, για να αντιμετωπίσει τις περιπτώσεις drive όπου οι υπόλοιποι αμυντικοί δεν ερχόντουσαν για βοήθεια και το ΑΙ σε έβαζε πιο εύκολα μέσα στη ρακέτα. Νομίζω ότι η ρύθμιση στο slider έχει ρεαλιστικά αποτελέσματα στον αγώνα. Τώρα στην περίπτωσή σου, μπορείς να ανεβάσεις λίγο ακόμα το Help Defense.

 

Αυτό που χρειάζεται βελτίωση (κατά τη γνώμη μου) είναι το Tendency του ΑΙ για τα σουτ μετά από επιθετικό rebound. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο ψηλός που παίρνει το rebound, βρίσκεται ακριβώς κάτω από το καλάθι, καμιά φορά και χωρίς ιδιαίτερη πίεση, αλλά αντί να σηκωθεί αμέσως για σουτ εξ' επαφής (ή ακόμα και κάρφωμα) βγάζει την μπάλα προς τα έξω.

 

ps: κατά τα λοιπά, είχα πρόβλημα με το site μου εδώ και δυόμιση μέρες (έπεσε όλος ο server του web hoster) αλλά τώρα είμαστε back online. Λογικά σήμερα θα ανέβουν οι περιγραφές για δύο ακόμα αγώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tendency του ΑΙ για σουτ μετα απο επιθετικο ριμπαουντ μπορει να γινει με εναν απο τους 2 ακολουθους τροπους: Αυξανοντας το inside shot tendency ή αυξανοντας το attack the basket.Προτεινω τον πρωτο τροπο.

Για οσους παραπονιουνται οτι χανουν αρκετα layups ή ευκολα σουτ γυρω απο το καλαθι ας κατεβασουν το contact shot layup def strength και gather του cpu και ολα μια χαρα.Βαλτε το 55,50 ή 60,55.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το inside shot tendency στο 8 (από 5) και ήδη διαπίστωσα διαφορά. Σε τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις επιθετικού rebound με καλές προοπτικές για layup/κάρφωμα, ο αντίπαλος ψηλός δεν έβγαλε την μπάλα έξω (όπως έκανε σχεδόν πάντα μέχρι πρότινος) αλλά σούταρε αμέσως.

 

Εννοείται βέβαια πως δεν το έβαλε, γιατί αμέσως του δάγκωσα το λαρύγγι και τον έστειλα στις βολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tendency του ΑΙ για σουτ μετα απο επιθετικο ριμπαουντ μπορει να γινει με εναν απο τους 2 ακολουθους τροπους: Αυξανοντας το inside shot tendency ή αυξανοντας το attack the basket.Προτεινω τον πρωτο τροπο.

Για οσους παραπονιουνται οτι χανουν αρκετα layups ή ευκολα σουτ γυρω απο το καλαθι ας κατεβασουν το contact shot layup def strength και gather του cpu και ολα μια χαρα.Βαλτε το 55,50 ή 60,55.

Ωραίο θα το δοκιμάσω γιατί για να βάλω layup floater ή eurostep δεν γινόταν αν είχα έστω και την παραμικρή επαφή από τον αντίπαλο.Ακόμα και στον αιφνιδιασμό τα έχανα.Ο μόνος τρόπος για να σκοράρω με drive είναι μόνο με Melo μετά από τρίπλα φυσικά.

Για το p&r έχεις να προτείνεις κάποια αλλαγή;Το πρόβλημα που έχω είναι πως χάνει πολύ εύκολα την μπάλα ο ψηλός όταν την υποδέχεται από τον play maker όταν ο 1ος είναι εν κινήσει,μόνο αν έχει πάρει θέση κάτω από το καλάθι θα δοκιμάσω να του δώσω την μπάλα διαφορετικά είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο.Παίζει φυσικά και μεγάλο ρόλο ο πασέρ Felton με Kidd για παράδειγμα έχουν διαφορά αλλά το ζήτημα έτσι και αλλιώς υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θα το δοκιμάσω γιατί για να βάλω layup floater ή eurostep δεν γινόταν αν είχα έστω και την παραμικρή επαφή από τον αντίπαλο.Ακόμα και στον αιφνιδιασμό τα έχανα.Ο μόνος τρόπος για να σκοράρω με drive είναι μόνο με Melo μετά από τρίπλα φυσικά.

Για το p&r έχεις να προτείνεις κάποια αλλαγή;Το πρόβλημα που έχω είναι πως χάνει πολύ εύκολα την μπάλα ο ψηλός όταν την υποδέχεται από τον play maker όταν ο 1ος είναι εν κινήσει,μόνο αν έχει πάρει θέση κάτω από το καλάθι θα δοκιμάσω να του δώσω την μπάλα διαφορετικά είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο.Παίζει φυσικά και μεγάλο ρόλο ο πασέρ Felton με Kidd για παράδειγμα έχουν διαφορά αλλά το ζήτημα έτσι και αλλιώς υπάρχει.

 

Ανεβασε passing, hands και handling για εσενα κατα 2-3 ποντους το καθενα και κατεβασε στο 29 το passing lanes για cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tendency του ΑΙ για σουτ μετα απο επιθετικο ριμπαουντ μπορει να γινει με εναν απο τους 2 ακολουθους τροπους: Αυξανοντας το inside shot tendency ή αυξανοντας το attack the basket.Προτεινω τον πρωτο τροπο.

Για οσους παραπονιουνται οτι χανουν αρκετα layups ή ευκολα σουτ γυρω απο το καλαθι ας κατεβασουν το contact shot layup def strength και gather του cpu και ολα μια χαρα.Βαλτε το 55,50 ή 60,55.

Για accosiation με δυο παικτες που ολους τους αγωνες τους παιζουμε εμεις και οχι ο cpu ανεξαρτητως ομαδας εχεις να προτηνεις κατι για game sliders και γενικοτερα για ολες τισ ρυθμησεις΄?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, ένας φίλος μου έρχεται και παίζει online από εμένα (btw, θα αναφέρω και το "πρόβλημα" που έχουμε) και το παιχνίδι και με μια χαρά γραφικά παίζει (όχι low) και αρκετές φορές πήγαινε χωρίς να υπάρχει εμφανές lag, τουλάχιστον στην κίνηση.

2k12 δεν θυμάμαι να καταφέραμε να παίξουμε online, τι με τα ports ανοιχτά ή και με βουντού.

 

Κάποιες φορές βέβαια έκατσε με Αμέρικα ή δεν ξέρω και είχε πολύ, αλλά αρκετά matches ήταν μια χαρά.

Βέβαια μην περιμένετε να δείτε να παίρνουν καμιά μικρή ομάδα. -_-

Επίσης σε μια φάση μόνο, έδειξε ότι χανόταν η σύνδεση μεταξύ μας και έγραψε ήττα στον φίλο μου ενώ έλεγε ότι ο αντίπαλος έφυγε από το παιχνίδι. Σε άλλον αγώνα που έγινε το ίδιο, πήρε την νίκη...

 

Anyway, το πρόβλημα. Ο φίλος μου έχει laptop κι επειδή το PC μου είναι πιο γερό, το βάζει εκεί πρώτα κάθε χρόνο για να το ζήσει σε καλά γραφικά. ( :P)

Όμως ενώ τις άλλες φορές ήταν οκ ο λογαριασμός, αυτή τη χρονιά, ο λογαριασμός "κλείδωσε" στο PC μου και δεν μπορεί να τον βάλει ούτε με σωστό username/password/cd key στο laptop του και το Online δουλεύει μόνο από το δικό μου.

 

Το support της 2K έγραψε ότι μόνο σε ένα PC γίνεται να μπει ο λογαριασμός και... λίγο κουλό δεν είναι αυτό, αφού δεν γινόταν παλιότερα και είμαστε όλο με Steam/Origin/cloud techniques για να μπορούμε να παίζουμε σε 2 PCs (ή PC και laptop) όταν δεν μπορούμε να είμαστε στο ένα, να είμαστε στο άλλο;

Tώρα ο φίλος μου αναρωτιέται αν κάνουμε πλήρες uninstall από το PC μου, αν θα ξεκολλήσει.

 

Ελπίζω να καταλάβατε τι λέω. :P

 

ΥΓ. Καλή τύχη να βρεις άκρη στο forum του 2k13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Patch για Εθνικές: http://www.nba-center.org/index.php?option=com_content&view=article&id=513:nba-2k13-national-teams&catid=74:nba-2k13-free-download-mods-addons

 

ps: ναι, συμπεριλαμβάνει την Ελλάδα και συνολικά έχει 15 ομάδες

 

pps: όχι, δεν το έχω δοκιμάσει. Μπορεί να το βάλω κάποια στιγμή, αν και όταν μαζευτούν 16+ ομάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα..Δυο ζητηματα που δεν εχω καταφερει ακομα να επιλυσω....Πως γινεται να μειωθουν οι ευκολες πασες προς τους παιχτες(κυριως ψηλους) κατω απο τη ρακετα και στο φετινο μπαινου πολυ δυσκολα fadeaway shots σε σχεση με το περσυνο..Και μιλαμε εχω δοκιμασει με Granger-Durant-James και σε καταστασεις που τους μαρκαρει κοντυτερος παιχτης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...