Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πιστεύω ότι μαζεύουν κόσμο στην τύχη!

Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχε και πρόβλημα.

Ο Δικαστικός Αντιπρόσωπος έχει την λίστα με τους ανθρώπους που έχουν επιλεγεί για εφορευτική επιτροπή. Μπορεί κάποιος να ζητήσει να δει την λίστα, για να διαπιστώσει αν το όνομα μου περιλαμβάνεται σ' συτήν. Αν περιλαμβάνεται, τότε θα του ζητήσουν να μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαινετε πως οταν πας απλα να ψηφησεις και σου λενε πρεπει να κατσεις για ΧΧΧ ωρες επειδη ξεχασαμε/χασαμε το χαρτι που επρεπε να σου στειλουμε, ειναι πρακτικη τριτου κοσμου και βγαλε.

 

εντάξει μπορεί να είμαστε χαμηλά αλλά κάνε υπομονή. κάποια στιγμή θα φτάσουμε και τις χώρες του 3ου κόσμου.

 

έχω ακούσει πως αν δε μαζευτούν τα άτομα έχουν δικαίωμα να κρατήσουν κάποιον τυχαίο.

 

όχι μαλακίες δημοκρατία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εντάξει μπορεί να είμαστε χαμηλά αλλά κάνε υπομονή. κάποια στιγμή θα φτάσουμε και τις χώρες του 3ου κόσμου.

 

έχω ακούσει πως αν δε μαζευτούν τα άτομα έχουν δικαίωμα να κρατήσουν κάποιον τυχαίο.

 

όχι μαλακίες δημοκρατία

 

Και ποιος νομιζεις "τυχαιος" θα κατσει;

Πρεπει να την πινει ασχημα, για να κατσει...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει πως αν δε μαζευτούν τα άτομα έχουν δικαίωμα να κρατήσουν κάποιον τυχαίο.

όχι μαλακίες δημοκρατία

Δυστηχως το εχω ξανακουσει αυτο, κατι τετοιο πρεπει να του ειπαν επισης. Δεν του εδειξαν καποια λιστα με το ονομα του καποιο αλλο εγγραφο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει πως αν δε μαζευτούν τα άτομα έχουν δικαίωμα να κρατήσουν κάποιον τυχαίο.

για αυτο παμε μιση ωρα πριν κλεισουν οι καλπες :P

το κοροιδο θα εχει βρεθει μεχρι τοτε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο παμε μιση ωρα πριν κλεισουν οι καλπες :P

το κοροιδο θα εχει βρεθει μεχρι τοτε..

Αυτο ακριβως εκανε, πηγε 7 παρα και τον κρατησανε μεχρι της 12 ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τότε όντως θα ήταν στην επιτροπή. άρα είχε δίκιο ο δικαστικός

Δεν πηγε προκειμενου να αποφυγει κατι. Οπως ειπα παραπανω, δεν του ηρθε χαρτι. Βρηκε χρονο να ψηφισει στις επτα παρα, και πηγε. Οι υπευθυνοι δεν του εδειξαν καποιο χαρτι που να αναφερει οτι ειχε επιλεχθει, απλα τον "διαβεβαιωσαν" οτι ειχε κληρωθει και δεν του ηρθε το χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πηγε προκειμενου να αποφυγει κατι. Οπως ειπα παραπανω, δεν του ηρθε χαρτι. Βρηκε χρονο να ψηφισει στις επτα παρα, και πηγε. Οι υπευθυνοι δεν του εδειξαν καποιο χαρτι που να αναφερει οτι ειχε επιλεχθει, απλα τον "διαβεβαιωσαν" οτι ειχε κληρωθει και δεν του ηρθε το χαρτι.

 

δεν είπα ότι πήγε αργά επίτηδες για να το αποφύγει.

απλά εφόσον δεν έχουν μαζευτεί τα μέλη της εφορευτικής ο δικαστικός θα προσπαθήσει να κρατήσει κάποιον από τους πρώτους, που σημαίνει μέχρι τις 7 θα είχε κάνει την "ομάδα" του.

ε δε νομίζω μέχρι τις 7 να μη μπόρεσε να βρει άτομο και όταν είδε το φίλο σου να είπε να το 1ο κορόϊδο ας του πω ψέμματα πως είναι εφορευτική για να κάτσει.

 

οπότε προφανώς ήταν μέλος στην εφορευτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα ότι πήγε αργά επίτηδες για να το αποφύγει.

απλά εφόσον δεν έχουν μαζευτεί τα μέλη της εφορευτικής ο δικαστικός θα προσπαθήσει να κρατήσει κάποιον από τους πρώτους, που σημαίνει μέχρι τις 7 θα είχε κάνει την "ομάδα" του.

ε δε νομίζω μέχρι τις 7 να μη μπόρεσε να βρει άτομο και όταν είδε το φίλο σου να είπε να το 1ο κορόϊδο ας του πω ψέμματα πως είναι εφορευτική για να κάτσει.

 

οπότε προφανώς ήταν μέλος στην εφορευτική.

Δεν αμφιβαλω απαραιτητα οτι ισως και να εγιναν ετσι τα πραγματα. Γιατι δεν του δειξανε καποιο χαρτι που να αναφερει καπως οτι επιλεχθηκε εξαρχεις για την εφορευτικη επιτροπη ειναι ο προβληματισμος μου, και γιαυτο ρωτησα στο θεμα αν θα επρεπε κανονικα να γινει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε χιλιάδες εκλογικά κέντρα με 100-200-300 άτομα το καθένα.

Είναι λογικό, αναμενόμενο και στατιστικά ΣΙΓΟΥΡΟ ότι κάποια άτομα, γκαντέμηδες, θα κληρωθούν

και 2η φορά συνεχόμενη. Αν μιλάμε για κανά χωριό με μικρό αριθμό ατόμων στο τμήμα, παίζει και 3η και 4η αν είσαι γκαντέμης. Πώς να το κάνουμε δηλαδή;

 

Το "είχανε καλέσει τον μπατζανάκη μου και τώρα πάλι τον ξανακαλέσανε" δεν αποτελεί απόδειξη για τίποτα απολύτως. Εκτός από τον μπατζανάκη, χιλιάδες άλλα άτομα που είχανε πάει την προηγούμενη φορά, ΔΕΝ κληρώθηκαν σε αυτήν. Καθαρή περίπτωση που κοιτάμε μόνο το συμβάν που μας ενδιαφέρει (να σε καλέσουν στο καπάκι) και αγνοούμε τις χιλιάδες περιπτώσεις που είναι και η πλειοψηφία της πιθανότητας να ΜΗΝ σου κάτσει στο καπάκι.

Αδελφέ...πλέον δε με πείθει κανείς.Σορρυ. Οταν τον άλλον τον καλούν για 4η φορά, σε ένα εκλογικό τμήμα το οποίο δεν έχει 100-200 ανθρώπους μόνο. Προφανώς έχει πολύ παραπάνω. Κάτι δε πάει καλά. Και όχι σε εκλογικό τμήμα του Δήμου Περιστεριου δεν έχεις μονο 100-200 ψηφοφόρους. Έχεις παραπάνω. Το ξέρεις και το ξέρω. Απλά δε γίνεται άνθρωπος 28 ετών που έχει ψηφίσει μέτρα πόσες φορές σε δημοτικές ή βουλευτικές σε μεγάλο εκλογικό τμημα να πηγαίνει 4η φορά.

Δε παίζει να ειναι κάποιοι τόσο γκαντέμηδες.

Και όχι δεν είναι ο μόνος. Το ακούμε αρκετές φορές αυτό.

 

2 οι απαντήσεις. Η κάτι δε πάει καλά ή όντως υπάρχουν άνθρωποι τόσο γκαντέμηδες

 

Φυσικά όλη αυτή η γκρίνια θα είχε αποφευχθεί αν δινόταν στο κάθε μέλος ένα μικρό ποσό για τον κόπο του. Ξέρω πολλούς που θα πήγαιναν για 101 φορές...Βέβαια σε τέτοια περίπτωση η "κλήρωση" θα γινόταν με διαφορετικό τρόπο. Θα "κλήρωναν" τους φίλους και συγγενείς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

βασικά το καλό/λογικό θα ήταν να έβγαινε το όνομα αυτού που επιλέχτηκε παλιότερα, ώστε να κληρωθεί και κάποιος άλλος τυχερός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...