Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγαινα ανα σπαστά δίωρα και μετά έφευγα. Ευτυχώς γιατί είχαμε πολύ λίγο κόσμο. Αλλά ήταν ταλαιπωρία και φυσικά δεν πρόκειται να ξαναπάω σε καμία περίπτωση, αφού εκείνη την ημέρα πήγα μόνο εγώ σαν μαλάκας (κανένα τακτικό μέλος δεν πάτησε, κλασσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αλλον ρωτησα εγω αλλα οκ.

 

ναι ok άλλον ρώτησες άλλα πιστεύω ότι περιέγραψα την διαφορά της εφορευτικής με τον γραμματέα και τον δικαστικό αντιπρόσωπο...

 

Τι ειχε το μενου?

 

goody's :P

 

Και μη μου πειτε παλι για τις ευθυνες, γιατι θα σας πω το ιδιο πολυ σωστο επιχειρημα με τον αστυνομικο.

 

γιατί ο αστυνομικός που έχει κι αυτός ευθύνη δεν πληρώνεται που κάθεται εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις παει ποτε? Τα τσεπωσες?

Πηγα στρατο 365 μερες (και οχι μια για την οποια καποιοι φιλοσοφουν σαν να μιλανε για μια ζωη ολοκληρη) και τσεπωσα το ποσο των 96ευρω, περιπου 26cents την ημερα με πολλαπλασια κουραση απο αυτην της εφορευτικης. Αυτο απαντα επαρκως στον υπαινιγμο σου, νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ο αστυνομικός που έχει κι αυτός ευθύνη δεν πληρώνεται που κάθεται εκεί?

 

Ναι, 40€? 50€???

Ποσα?

 

Πηγα στρατο 365 μερες (και οχι μια για την οποια καποιοι φιλοσοφουν σελιδες τωρα) και τσεπωσα το ποσο των 96ευρω, περιπου 26cents την ημερα με πολλαπλασια κουραση απο αυτην της εφορευτικης. Αυτο απαντα επαρκως στον εξυπνο υπαινιγμο σου, νομιζω.

 

Και συνεχιζεις και τους υποστηριζεις?

tragic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, 40€? 50€???

Ποσα?

 

130€ με ενα προχειρο search.

 

αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά με κάλυψε ο προλαλλήσαντας...

 

επιπλέον τα 130 αυτά euro για πόσες ώρες είναι? γιατί δεν νομίζω να κάθεται από τις 6 το πρωί της Κυριακής μέχρι τις 6 το πρωί της Δευτέρας ο ίδιος αστυνομικός...

 

εσύ πόσα πιστεύεις ότι θα άξιζε να πάρει το κάθε μέλος της εφορευτικής στο εκλογικό κέντρο που ήμουν μετά από αυτά που σου περιέγραψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν το γνωρίζω...

 

εσύ πόσα πιστεύεις ότι θα άξιζε να πάρει το κάθε μέλος της εφορευτικής στο εκλογικό κέντρο που ήμουν μετά από αυτά που σου περιέγραψα?

 

Ουτε εγω το γνωριζω, υπεθεσα τον ημερησιο μισθο του αστυνομικου.

 

Ενα 70-30 ας πουμε απο τα 500€ του δικηγορου μια χαρα δικαια θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχιζεις και τους υποστηριζεις?

tragic...

Υποστηριζω και κυριως ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ τι νοημα και τι ρολο παιζουν ορισμενα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ (και υποχρεωσεις) πολιτων. Το ευκολο ειναι να λεμε "δεν κανω αυτο, δεν υποχρεουμαι να κανω εκεινο, ποιος θα μου πει εμενα να παω να δουλεψω τσαμπα" κλπ σκεπτομενοι την παρτη μας και μην εχοντας την ικανοτητα να κρινουμε τις συνεπειες του να ακολουθησουν ΟΛΟΙ την λογικη αυτη...

 

Παντως, η Ελλαδα τα τελευταια χρονια γεμισε πολυασχολους ανθρωπους που δεν εχουν χρονο, ορεξη, ξεκουραση, καθαρο μυαλο για να πανε 1 μερα στα ~10 χρονια να δουλεψουν τσαμπα, ετσι για την παρτη του κρατους ας πουμε, αφου θελετε να το βλεπετε ετσι (που ειναι και λαθος φυσικα). Προτιμουν τις αντιστοιχες ωρες να καθονται να γκρινιαζουν που τους καλεσαν.

 

Μακαρι να χετε την ιδια μαγκια οταν θα πατε να δουλευετε για εργοδοτες και θα σας εχουνε απληρωτους για ΜΗΝΕΣ και οχι 1 μερα. Η που δε θα πληρωνουν υπερωριες ΗΜΕΡΩΝ και οχι 1 ημερας. Μακαρι να χετε την ιδια μαγκια κι εκει. Το εννοω, δεν ειρωνευομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ουτε εγω το γνωριζω, υπεθεσα τον ημερησιο μισθο του αστυνομικου.

 

Ενα 70-30 ας πουμε απο τα 500€ του δικηγορου μια χαρα δικαια θα ηταν.

 

όπώς είδες 130 euro και υποθέτω όχι για πάνω από 8 ώρες...

 

δλδ μετά από αυτά που περιέγραψα για 6-8 ώρες max (ούτε καν συνεχόμενες), με το να κάνεις μόνο πακετάκια τα ψηφοδέλτια 70-30 από τα 500 euro του δικηγόρου...

 

τώρα όμως ρίχνεις τον δικηγόρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.Δ. 96 [ΦΕΚ 116/τΑ/05.06.2007) [ΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ]

Κωδικοποίηση σ' ενιαίο κείμενο των διατάξεων της νομοθεσίας για την εκλογή

βουλευτών.

 

Άρθρο 59

 

Κωλύματα διορισμού μελών εφορευτικών επιτροπών

 

1. Δημόσιοι και δημοτικοί ή κοινοτικοί υπάλληλοι ή έμμισθοι υπάλληλοι

δημοτικών ή κοινοτικών νομικών προσώπων και ιδρυμάτων και όσοι μ` αυτές τις

ιδιότητες υπηρέτησαν την τελευταία τριετία προ της εκλογής, δεν μπορούν να

κληρωθούν ή διοριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών και αν τυχόν κληρωθούν ή

διοριστούν δεν μπορούν να λάβουν μέρος στη συγκρότηση των επιτροπών. Το

κώλυμα ισχύει και για τους αποστρατευθέντες αξιωματικούς, τα όργανα των

σωμάτων ασφαλείας, καθώς και γι` αυτούς που διετέλεσαν δήμαρχοι και πρόεδροι

κοινοτήτων κατά την τελευταία τριετία.

 

 

το οτι εχουμε τοσους κηφηνες στο δημοσιο και η εφορευτικη επιτροπη παιρνει (με το νομο!) κοσμο μονο απο τη δεξαμενη των ιδιωτικων υπαλληλων παντως ειναι αλλη μια αδικια κατα των δευτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κι αν σου κάνει τη λαμογιά πχ ο δημοτικός υπάλληλος που τον έχει διορίσει ο δήμαρχος τι γίνεται? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηριζω και κυριως ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ τι νοημα και τι ρολο παιζουν ορισμενα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ (και υποχρεωσεις) πολιτων. Το ευκολο ειναι να λεμε "δεν κανω αυτο, δεν υποχρεουμαι να κανω εκεινο, ποιος θα μου πει εμενα να παω να δουλεψω τσαμπα" κλπ σκεπτομενοι την παρτη μας και μην εχοντας την ικανοτητα να κρινουμε τις συνεπειες του να ακολουθησουν ΟΛΟΙ την λογικη αυτη...

 

Παντως, η Ελλαδα τα τελευταια χρονια γεμισε πολυασχολους ανθρωπους που δεν εχουν χρονο, ορεξη, ξεκουραση, καθαρο μυαλο για να πανε 1 μερα στα ~10 χρονια να δουλεψουν τσαμπα, ετσι για την παρτη του κρατους ας πουμε, αφου θελετε να το βλεπετε ετσι (που ειναι και λαθος φυσικα). Προτιμουν τις αντιστοιχες ωρες να καθονται να γκρινιαζουν που τους καλεσαν.

 

Μακαρι να χετε την ιδια μαγκια οταν θα πατε να δουλευετε για εργοδοτες και θα σας εχουνε απληρωτους για ΜΗΝΕΣ και οχι 1 μερα. Η που δε θα πληρωνουν υπερωριες ΗΜΕΡΩΝ και οχι 1 ημερας. Μακαρι να χετε την ιδια μαγκια κι εκει. Το εννοω, δεν ειρωνευομαι.

 

Ωραια, εαν εσυ μετα απο τα τελευταια ειδικα 2-3 χρονια ατελειωτης τσαπου που τρωμε απο τη δημοκρατια που θελουν-θελεις να υπηρετουμε, συνεχιζεις να τους υποστηριζεις, τοτε αρχιζω και πιστευω οτι: ή θα τους ψηφισεις, ή εισαι αφεντικο και δουλευουν αλλο για εσενα αμισθοι, ή πασχεις απο γεροντικη ανια, γιατι μονο ηλικιωμενοι τους υποστηριζουν πλεον.

 

δλδ μετά από αυτά που περιέγραψα για 6-8 ώρες max (ούτε καν συνεχόμενες), με το να κάνεις μόνο πακετάκια τα ψηφοδέλτια 70-30 από τα 500 euro του δικηγόρου...

 

τώρα όμως ρίχνεις τον δικηγόρο :P

 

Εσυ ισως ησουν στους τυχερους και πηγες λιγες ωρες.Ξερεις καλα οτι ειναι πολυ περισσοτερες οι ωρες αδερφε…

Ριχνω το δικηγορο? 500 θα τσεπωσει…εγω τον ριχνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αν σου κάνει τη λαμογιά πχ ο δημοτικός υπάλληλος που τον έχει διορίσει ο δήμαρχος τι γίνεται? :P

 

ενω ο ιδιωτικος που μπορει να ειναι το χειροτερο κομματοσκυλο δεν μπορει ε;

 

αλλωστε...ο δικηγορος δεν ειναι εκει για να επιβλεπει το ορθο και εγκυρο της διαδικασιας και υποτιθεται ειναι ενας απο τους λογους που πληρωνεται;! ε ας τα δικαιολογησει κιολας αυτα που παιρνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.Δ. 96 [ΦΕΚ 116/τΑ/05.06.2007) [ΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ]

Κωδικοποίηση σ' ενιαίο κείμενο των διατάξεων της νομοθεσίας για την εκλογή

βουλευτών.

 

Άρθρο 59

 

Κωλύματα διορισμού μελών εφορευτικών επιτροπών

 

1. Δημόσιοι και δημοτικοί ή κοινοτικοί υπάλληλοι ή έμμισθοι υπάλληλοι

δημοτικών ή κοινοτικών νομικών προσώπων και ιδρυμάτων και όσοι μ` αυτές τις

ιδιότητες υπηρέτησαν την τελευταία τριετία προ της εκλογής, δεν μπορούν να

κληρωθούν ή διοριστούν μέλη εφορευτικών επιτροπών και αν τυχόν κληρωθούν ή

διοριστούν δεν μπορούν να λάβουν μέρος στη συγκρότηση των επιτροπών. Το

κώλυμα ισχύει και για τους αποστρατευθέντες αξιωματικούς, τα όργανα των

σωμάτων ασφαλείας, καθώς και γι` αυτούς που διετέλεσαν δήμαρχοι και πρόεδροι

κοινοτήτων κατά την τελευταία τριετία.

 

 

το οτι εχουμε τοσους κηφηνες στο δημοσιο και η εφορευτικη επιτροπη παιρνει (με το νομο!) κοσμο μονο απο τη δεξαμενη των ιδιωτικων υπαλληλων παντως ειναι αλλη μια αδικια κατα των δευτερων.

 

Άλλο πάλι και αυτό.

Δεν περίμενα ότι με νόμο εξαιρούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι οι μόνοι που σίγουρα δεν έχουν δουλειά την Κυριακή

και χώνουν όλους τους άλλους που στην πράξη δεν έχουν πλέον ούτε ωράριο ούτε πενθήμερο.

Εξαιρούνται βέβαια οι δημόσιοι υπάλληλοι που ασχολούνται και πληρώνονται έξτρα (εκλογικό επίδομα) για τις εκλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εσυ ισως ησουν στους τυχερους και πηγες λιγες ωρες.Ξερεις καλα οτι ειναι πολυ περισσοτερες οι ωρες αδερφε…

Ριχνω το δικηγορο? 500 θα τσεπωσει…εγω τον ριχνω?

 

μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση στο εκλογικό κέντρο που ήμουν εγώ, που είχαν έρθει όλοι και που δεν ήταν μλκς ο δικαστικός για να τους κρατάει όλους εκεί ταυτόχρονα...

 

ναι ρίχνεις το δικηγορό γιατί αξίζει παραπάνω βάση της δουλειάς που κάνει σε σχέση με αυτή που κάνουν τα μέλη της εφορευτικής αν πληρωνόντουσαν αυτά που ανέφερες πιο πάνω...

 

 

ενω ο ιδιωτικος που μπορει να ειναι το χειροτερο κομματοσκυλο δεν μπορει ε;

 

αλλωστε...ο δικηγορος δεν ειναι εκει για να επιβλεπει το ορθο και εγκυρο της διαδικασιας και υποτιθεται ειναι ενας απο τους λογους που πληρωνεται;! ε ας τα δικαιολογησει κιολας αυτα που παιρνει!

 

οι πιθανότητες για να συμβεί κάτι τέτοιο υποθέτω ότι είναι υπέρ του ΔΥ επειδή έχει μια πιο άμεση σχέση πχ με τον δήμαρχο, πρόεδρο, βουλευτή, υπουργό, κόμμα, δλδ για ποιον άλλο λόγο να υπήρχε αυτό το άρθρο στο ΦΕΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...