Προς το περιεχόμενο

Divinity: Original Sin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Γενικά, δυσκολεύομαι να σκεφτώ παιχνίδι με ουσιαστικά καλό crafting. Στο Divinity ελάχιστα το είχα χρησιμοποιήσει. Στο 2 μου έχουν πει πως είναι καλύτερο, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Συνήθως, υπάρχει για να υπάρχει, ticking boxes, όπως οι "ρομαντικές σχέσεις" ένα πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 447
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά μου κάνει εντύπωση που έχει επιλογή να κραφτάρεις μέχρι και σε πηγάδια, αλλά δεν δίνει τίποτα ουσιαστικό. Δηλαδή κακώς έχω επενδύσει points σε blacksmithing/ crafting σωστά?

Επίσης κάτι recipes από βιβλία με τα οποία φτιάχνεις φαγητό έχουν κάποιο νόημα? Τι να τα κάνω τα ψωμιά δηλαδή, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για regen στη μέση της μάχης? Δε νομίζω...

Τέλος αντιμετώπισα στην αρχή πολλά προβλήματα στα fights σε classic mode και αναγκάστηκα να γυρίσω σε explorer, αλλά τώρα η κατάσταση έχει γίνει βόλτα στο πάρκο.

Ίσως προσπαθούσα σε περιοχές που είχε πολύ δυσκολότερα mobs από το lvl μου (4lvl εγώ vs 6 τα mobs) αλλά διάολε είναι τόσο χαοτικό το παιχνίδι από θέμα χάρτη, που δεν ξέρεις κατά που να κάνεις και τι lvl θα συναντήσεις στο διάβα σου.

Πάντως τα γραφικά είναι πολύ όμορφα και το gameplay εξαιρετικό. Ο λόγος που το ξεκίνησα είναι για να το μάθω, να το τερματίσω και να περάσω σε Divinity 2 που το βλέπω συνεχώς μπροστά μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

Ίσως προσπαθούσα σε περιοχές που είχε πολύ δυσκολότερα mobs από το lvl μου (4lvl εγώ vs 6 τα mobs) αλλά διάολε είναι τόσο χαοτικό το παιχνίδι από θέμα χάρτη, που δεν ξέρεις κατά που να κάνεις και τι lvl θα συναντήσεις στο διάβα σου.

 

Για δοκίμασε αυτό. Εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμο. https://uk.ign.com/wikis/divinity-original-sin/Walkthrough

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αλλά δεν θα έπρεπε να ανατρέχουμε σε walkthrough για να πάμε από περιοχή σε περιοχή. Θα έπρεπε να υπάρχει ένα escalation. Anyway, ας ελπίσουμε ότι στο 2 τα έχουν διορθώσει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά αυτός ο τίτλος παραμένει πολύ ανώτερος από την συνέχεια του. Το δεύτερο μέρος το βρήκα σαδιστικά δύσκολο αν και λένε ότι την έχουν διορθώσει την δυσκολία του και γενικά unbalance στο gameplay του.

Ο συγκεκριμένος τίτλος μαζί με το drakensang dark eye και το newerwinter 2 είναι για μένα τα ποιο απολαυστικά ισορροπημένα rpg όπου διοαχειρίζεσαι ομάδα.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω το 2 co-op στο classic mode εδώ και αρκετό καιρό. Είμαι στις 90 ώρες περίπου.

Δε θα το έλεγα σαδιστικά δύσκολο αλλά ειδικά στην αρχή, όπως και στο 1, ήταν όντως πακέτο. Μετά το level 5-6, που γίνεσαι πιο δυνατός και παίρνεις καλύτερα items, είναι πιο προσβάσιμο.

Είναι διαφορετική η προσέγγιση στις μάχες με το νέο σύστημα του armor (physical+magical) από το 1.

Το θέμα με το crafting και τη διαχείριση του inventory παραμένει. Σε μικρότερο βαθμό από το 1 αλλά και πάλι δεν είναι ιδανικό.

Είναι πάντως πιο χρήσιμο αυτή τη φορά και σε αρκετές περιπτώσεις μετράει στη μάχη, ειδικά με τα runes.

Επίσης και εμείς αναγκαστήκαμε να δούμε χάρτη με τα recommended level για να υπάρχει challenge. Δεν υπάρχει level scaling στους εχθρούς και έτσι ή τους είχαμε για πλάκα ή μας έκαναν κομμάτια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην παρέα ανασύρω το θέμα και εγώ με την σειρά μου καθώς διαβάζοντας για το BG3 και έχοντας το Divinity τόσα χρόνια στην wishlist μου στην Steam, ε βγήκαν και σε προσφορά (10€ το Divinity1 ee και 27€ το div2) και τα πήρα πακέτο.

Ξεκίνησα με το 1, έχω "γράψει" 45 ώρες και το παιχνίδι είναι εξαιρετικό. Ναι έχει κάποιές ατέλειες (μην ξεχνάμε ότι προήλθε από kickstarter) αλλά η ατμόσφαιρα, το βάθος στο gameplay και τις μάχες το καθιστούν απολαυστικό. Οι "αμέτρητοι" συνδυασμοί να φτιάξεις χαρακτήρα, το roleplaying αλλά και γενικότερα το old school feel, είναι στοιχεία που επίσης του προσδίδουν μια διαφορετική αίσθηση.

Ναι θέλει αρκετό διάβασμα για να καταλάβεις πως να "ανεβάσεις" τους χαρακτήρες σου, πως δουλεύουν τα "στοιχεία της φύσης" μέσα στο παιχνίδι και πως αλλελεπιδρούν μεταξύ τους, ή να καταλάβεις το combat system - μου θύμησε εποχές όπου διάβάσα όλο το DnD ruleset παίζοντας Neverwinter Nights.

Παίζω με ένα σχετικά "τυπικό" 4μελες party, ένα πολεμιστή (αλλά με 2-handed όπλο) για tank, ένα rogue με διπλά daggers ο οποίος είναι "των ειδικών αποστολών" καθώς χρησιμοποιεί grenades έχοντας εισχωρήσει στα νώτα του εχθρού με stealth και έπειτα εκμεταλεύεται τις συνθήκες προσφέροντας εξαιρετικό dps έιτε με backstabs ή flanking. Σαν companions χρησιμοποιώ έναν μάγο  ο οποίος είναι πιο πολύ utility (CC) και healing συν μια ranger η οποία είναι η δεύτερη dps της παρέας. Fun times. :) 

Μόλις τελείωσα το πρώτο part του story και έπεται η συνέχεια. Για όποιον είτε το έχει στο library της Steam, σκέφτεται να το πάρει(προσφορά ή μη), θέλει να ασχοληθεί με ένα πραγματικό RPG το προτείνω με κλειστά μάτια, αξίζει και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Ξεκίνησα με το 1, έχω "γράψει" 45 ώρες και το παιχνίδι είναι εξαιρετικό. Ναι έχει κάποιές ατέλειες (μην ξεχνάμε ότι προήλθε από kickstarter) αλλά η ατμόσφαιρα, το βάθος στο gameplay και τις μάχες το καθιστούν απολαυστικό. Οι "αμέτρητοι" συνδυασμοί να φτιάξεις χαρακτήρα, το roleplaying αλλά και γενικότερα το old school feel, είναι στοιχεία που επίσης του προσδίδουν μια διαφορετική αίσθηση.

Που να παίξεις και το 2ο που είναι καλύτερο σε όλα. 

Θυμάμαι το πρώτο το άφησα στην μέση γιατί το σενάριο δεν με συγκίνησε.. αλλά ήρθε το δεύτερο και έφερε την λύτρωση 😃

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, >-Nosakos<- είπε

Που να παίξεις και το 2ο που είναι καλύτερο σε όλα. 

Θυμάμαι το πρώτο το άφησα στην μέση γιατί το σενάριο δεν με συγκίνησε.. αλλά ήρθε το δεύτερο και έφερε την λύτρωση 😃

Για μένα το πρώτο είναι μακράν καλύτερο από το δεύτερο που είναι τελείως unb;alance στο team play του και εξωφρενικά δύσκολο μέχρι σαδισμού σε αρκετά σημεία του. 

Ειλικρινά το πρώτο ήταν από τα game που έχω κατατευχαριστηθεί και που το κατατάσω στο ίδιο επίπεδο με το neverwinter 2 

1 ώρα πριν, TR-909 είπε

Καλησπέρα στην παρέα ανασύρω το θέμα και εγώ με την σειρά μου καθώς διαβάζοντας για το BG3 και έχοντας το Divinity τόσα χρόνια στην wishlist μου στην Steam, ε βγήκαν και σε προσφορά (10€ το Divinity1 ee και 27€ το div2) και τα πήρα πακέτο.

Ξεκίνησα με το 1, έχω "γράψει" 45 ώρες και το παιχνίδι είναι εξαιρετικό. Ναι έχει κάποιές ατέλειες (μην ξεχνάμε ότι προήλθε από kickstarter) αλλά η ατμόσφαιρα, το βάθος στο gameplay και τις μάχες το καθιστούν απολαυστικό. Οι "αμέτρητοι" συνδυασμοί να φτιάξεις χαρακτήρα, το roleplaying αλλά και γενικότερα το old school feel, είναι στοιχεία που επίσης του προσδίδουν μια διαφορετική αίσθηση.

Ναι θέλει αρκετό διάβασμα για να καταλάβεις πως να "ανεβάσεις" τους χαρακτήρες σου, πως δουλεύουν τα "στοιχεία της φύσης" μέσα στο παιχνίδι και πως αλλελεπιδρούν μεταξύ τους, ή να καταλάβεις το combat system - μου θύμησε εποχές όπου διάβάσα όλο το DnD ruleset παίζοντας Neverwinter Nights.

Παίζω με ένα σχετικά "τυπικό" 4μελες party, ένα πολεμιστή (αλλά με 2-handed όπλο) για tank, ένα rogue με διπλά daggers ο οποίος είναι "των ειδικών αποστολών" καθώς χρησιμοποιεί grenades έχοντας εισχωρήσει στα νώτα του εχθρού με stealth και έπειτα εκμεταλεύεται τις συνθήκες προσφέροντας εξαιρετικό dps έιτε με backstabs ή flanking. Σαν companions χρησιμοποιώ έναν μάγο  ο οποίος είναι πιο πολύ utility (CC) και healing συν μια ranger η οποία είναι η δεύτερη dps της παρέας. Fun times. :) 

Μόλις τελείωσα το πρώτο part του story και έπεται η συνέχεια. Για όποιον είτε το έχει στο library της Steam, σκέφτεται να το πάρει(προσφορά ή μη), θέλει να ασχοληθεί με ένα πραγματικό RPG το προτείνω με κλειστά μάτια, αξίζει και με το παραπάνω.

Δεν υπάρχει το gameplay του πρώτου και δυστυχώς καμία σχέση με το δεύτερο. Απλά όταν το ολοκληρώσεις και παίξεις στο καπάκι και το δεύτερο θέλω να μου γράψεις τις εντυπώσεις σου. Δεν μπορώ να είμαι εγώ ο παράξενος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά είχα βρει κ το πρώτο και το δεύτερο εξαίρετικα παιχνιδια, μαλλον τα καλύτερα RPGs που εχουν κυκλοφορήσει εδω κ παρα πολλά χρόνια.

ειδικα στον τομέα του questing ειναι κορυφη, δεν υπάρχει αλλος τιτλος στις μερες μας με τοση ευρηματικότητα και τοση ποικιλία στις λύσεις! Και στο 2ο ειχε κ πολυ πιο ενδιαφέρον ιστορια κ χαρακτήρες αλλα και ακομα περισσότερες λεπτομέριες σε μηχανισμούς μάχης.

οχι, δεν εχω παράπονο καθόλου στο gameplay από κανένα, αν κ αναγνωρίζω πως το 2 είχε ορισμένα πιο άτσαλα difficulty spikes αν δεν ησουν πιο μεθοδικος. στο 1o playthrough ειχα ζοριστει πολυ στην αρχή αλλά στο 2ο στην extended edition, πήγε νεράκι :)

το μονο παραπονο στη σειρα ειναι το inventory, που εχει βελτιωθεί παααααρα πολυ μεν μεσα στα χρονια, αλλα συνεχίζω να θεωρω πως σηκώνεις παααρα πολυ σαβούρα :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξαναβάζω το Divinity: Original Sin γιατί δεν είχα παίξει την enhanced edition και ήθελα να ολοκληρώσω μερικά πράγματα. Παιχνιδάρα από τις λίγες, μετά θα πάω καπάκι στο 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα αλλο παιχνιδι εντελως θα δεις στην enhanced εκδοση, ειναι τοσο μεγαλη η βελτιωση κ οι προσθηκες που αλλη εταιρία θα το ελεγε remake κ θα σε ξαναχρέωνε, δε θα στο εδινε δωρεαν update :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι από τις λίγες φορές και μάλιστα έπειτα από πολλά χρόνια που κάθομαι και διαβάζω πληροφορίες για game και το ευχαριστιέμαι. Ξέχασα να αναφέρω την μουσική η οποία είναι εξίσου καταπληκτική και "δένει" αρμονικά με το παιχνίδι - προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ το track που παίζει στην αγορά του Cyseal, όλο εκεί τριγύριζα εξαιτίας του.

Difficulty wise, παίζω στο Classic (2o επίπεδο) αλλά πλέον και έχοντας κατανοήσει ένα σημαντικό μέρος των δυνατοτήτων των χαρακτήρων μου φαίνεται αρκετά εύκολο - η μόνη μάχη που με δυσκόλεψε κάπως έως τώρα (2 φορές reload) ήταν ο Braccus Rex. Αν το ξεκινούσα από την αρχή σίγουρα θα επέλεγα το Τactician. 

Εννοείται ότι μετά θα πάω στο DoS2 και εύχομαι να είναι βελτιωμένο το inventory/items management, η δε επιπλέον δυσκολία καλοδεχούμενη.

@chek2fire στο ΝWN2 έχω γράψει δεκάδες ώρες και πολλά playthroughs, κόλλημα. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Αχέμ. Ξαναέβαλα το παιχνίδι γιατί δεν είχα παίξει ποτέ την Enhanced Edition. Δυσκολία Tactician.

Τρώω ξύλο με τη σέσουλα. Ακόμα δεν έχω φτάσει στη Cyseal και έχω μαζέψει της χρονιάς μου. Είχα καιρό να παίξω κάτι που να θέλει μυαλό. Κατά τα άλλα, παραμένει παιχνιδάρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελειωσα μετα απο 101 ωρες στο classic επιπεδο δυσκολιας. Καταπληκτικο rpg. Bracus Rex δεν βγαινει αν δεν είσαι μερικά level παραπανω. Μπορείς όμως να φυγεις και να γυρισεις αργοτερα. Ωραια και ενδιαφεροντα npcs. Στη μονη μαχη που δυσκολευτηκα ηταν η τελευταία με τον main villain , μετα απο 5 προσπαθειες βγηκε τελικα. Αργοτερα θα περασω και στο 2ο μερος. Αναμενω Baldur's Gate απο Larian με μεγάλη ανυπομονησία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...